ashdod10 logo

אשת התקשורת הלא קונבנציונאלית מאשדוד

בערוץ 13 עלתה לאחרונה תכנית חברתית חדשה "הרשת החברתית" ובין המגישים, אור-לי בר לב, ילידת אשדוד, שפרצה לתודעה הציבורית בשנת 2011 במחאה החברתית. היא כתבת עצמאית ואושיית רשת שחיה חיים לא קונבנציונאליים ומאמינה בפוליאמוריה
ענת ביגר | שישי, 16 נובמבר 2018 14:29
אשת התקשורת הלא קונבנציונאלית מאשדוד צילום: ינאי יחיאל

לפני כשבועיים עלתה ברשת ערוץ 13 תוכנית חדשה ומרתקת "הרשת החברתית" שמטפלת בבעיות שונות ובעוולות חברתיות. אור-לי ברלב היא אחת מ-3 עיתונאים שמובילים את התוכנית.

אור-לי נולדה באשדוד ב- 2 ביוני 1972, כבת הבכורה למשפחה בת שלושה ילדים. אמה ז״ל, הייתה סייעת לרופא שיניים ואביה טכנאי אלקטרוניקה ומתגורר עד היום באשדוד. היא בוגרת מקיף ד' באשדוד, היא העריצה את סבתא שלה ("ניצולת שואה שלא הצליחו לכבות בה את שמחת החיים ואהבת האדם") למרות שנחשבה "חנונית" ותלמידה מצטיינת שאהובה על חבריה ועל המורים שבדרך כלל נהגה לפי החוקים, אך המאבק החברתי שלה התחיל בבית הספר.

באחד הראיונות איתה היא מספרת על אפיזודה קצרצרה מכיתה ז'. שני חבר'ה "בעייתים" מהכיתה שעשו קצת צרות בבית הספר קיבלו עונש - לא לצאת לטיול השנתי. ברלב, אז רק בת 12, נחרדה מהעונש שהדיר את חבריה מהטיול ובן רגע ארגנה עצומה לפיה כל החתומים מטה מתחייבים לצאת לטיול השנתי אך ורק בתנאי שהעונש יבוטל וגם שני התלמידים הסוררים יצטרפו לנסיעה. כולם חתמו ולא הותירו להנהלת בית הספר ברירה ממשית. "ניצחנו", היא נזכרת, "הטיול התקיים בסופו של דבר והשניים האלה יצאו יחד עם כולם".

היא נשאלה על ידי אור סופר בכתבה באתר און לייף ממרץ 2016 אם כבר בבית ספר הייתה רודפת צדק? ועונה "אני לא זכרתי את זה! אבל אני כן זוכרת שפעם אחת איזה מורה זרקה גיר על תלמיד, ואני קמתי ואמרתי לה "צאי מהכיתה, את לא תזרקי כאן גירים על אף תלמיד! בקיצור, אפשר לומר שהייתי ילדה מאוד פעילה - מועצת תלמידים, וועד... את יודעת!".

84686853735

לאחר שירותה הצבאי היא החלה ללמוד לתואר ראשון בתקשורת וניהול במכללה למנהל. במקביל ללימודיה היא שידרה דיווחי תנועה, מן המטוס הקל ברשת ג'. היא עברה מאשדוד ובין השנים 1997 - 2000 הייתה עיתונאית ברשת ב' של קול ישראל. בבחירות לכנסת ה-15 הייתה הכתבת המסקרת את מפלגת המרכז. לאחר מכן הייתה הכתבת לענייני ההסתדרות ויחסי עבודה במשק. לאחר עזיבת קול ישראל שימשה כשנה כעורכת בדסק החדשות של עיתון "הארץ". במקביל למדה והוסמכה כמגשרת, ובשנים 2006 - 2007 כתבה טורים שהופיעו באתר האינטרנט של הארץ, ברובם בנושא הורות וגידול ילדים.

לוחמת בפול גז

לתודעה הציבורית היא פרצה בתקופה המחאה החברתית הגדולה של 2011. בקיץ ההוא היא עברה לגור באוהל בשדרות רוטשילד יחד עם שתי בנותיה הקטנות ודיווחה באופן יומיומי על מה שנראה היה כמהפכה בעמוד הפייסבוק שלה.

הקיץ ההוא אמנם נגמר אבל אור-לי עדיין נלחמת: מונופול הגז, התאגידים, הזיהום במפרץ חיפה ועוד . היא רהוטה ומתבטאת בחריפות ולא עושה חשבון לאף אחד. היא , כאמור אקטיביסטית חברתית עסוקה, הדוברת הרשמית של ארגון המתנדבים "חדר מצב", שמשמש כערוץ תקשורת אלטרנטיבי, בלוגרית ואושיית רשת שמקדמת נושאים חברתיים בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם.

אור-לי היא דמות מסקרנת וכריזמטית ברשת.וחייה האישיים מסקרנים לא פחות. בשנת 2013 יצאה בפוסט אמיץ על היותה פוליאמורית (קיום מערכת יחסים מבוססת אהבה עם יותר מפרטנר אחד. לפי פוליאמורים, אין מדובר בריבוי פרטנרים קבועים ליחסי מין, אלא בריבוי אהבות ממש ע.ב) עד מהרה מצאה עצמה הדוברת המוכרת בנושא ואף מרצה על פולימריה.

היא הייתה נשואה לבעלה ואבי שתי בנותיה במשך כעשר שנים ולדבריה הייתה נאמנה וחשבה שתזדקן אתו. "בעלי ואני היינו מגיל 24 ועד 37 ביחד" אל הפוליאמוריה נחשפה עוד כשהייתה נשואה. "במהלך הנישואים פגשתי במקרה אדם פולימרי ותייגתי את דבריו' כמוזר. פגשתי הרבה אנשים מעניינים והמחשבה שכדי לחוות קשר עמוק עלי להתחייב להיות רק עם מישהו אחד לתמיד נראתה לי לא טבעית. הבנתי שגם אם יגיע מישהו בשבילי אני לא מסוגלת לסגור את הבאסטה" היא מספרת לכתבת וואינט נועה בנוש באפריל 2015.

היא נשאלת “אז מה ההבדל בין זה לבין מערכת יחסים פתוחה? " ועונה "אם נשים מונוגמיה בצד האחד של הרצף ופולימוריה בצד השני, הרי שבאמצע יש כל מיני אפשרויות ואחת מהן היא מערכת יחסים פתוחה. במערכת יחסים פתוחה, הזוגיות הרומנטית בין בני הזוג היא בלעדית, ובנוסף יש להם חופש מיני בהסכמה. הפוליאמוריה מאפשרת לא רק קשר מיני עם אנשים אחרים אלא גם קשר רגשי, עמוק ומשמעותי. בפוליאמוריה יש פתיחה מוחלטת של כל הבלעדיות".

כיום היא מתגוררת במושב עם שתי בנותיה אמא שלה נפטרה אבל אביה עדיין גר באשדוד ואור-לי מבקרת בעיר.

"הרשת החברתית": תכנית חדשה המטלטלת את המערכות בישראל

אור-לי בר לב, ערן הילדסהיים ותומר אביטל, שלושה עיתונאים עצמאיים, פעילים חברתיים, נלחמים באופן ישיר עבור האזרחים – חושפים עוולות ומחדלים מטרידים במיוחד בתכנית חדשה "הרשת החברתית".

לראשונה בישראל, ועל מסך הטלוויזיה- שלושה עיתונאים עצמאיים שלא חייבים לאף אחד דבר, מאחדים כוחות, משלבים זרועות, יוצרים רשת חברתית, רק כדי לטפל בבעיות של כולנו. התכנית תשודר החל מיום חמישי, ה 2 בנובמבר, ברשת 13.

864848324

התכנית מטפלת ונוגעת בתחלואות והליקויים של הבירוקרטיה הישראלית – וחותרת לשינוי באופן אקטיבי, לא רק ממקום של מתיחת וביקורת . בין הגופים אליהם מגיעים 3 האקטיביסטים – משטרת ישראל, משרד התחבורה, משרד הפנים, ביטוח לאומי, הוצאה לפועל וכו. תחומי הפעילות של אור -לי בתוכנית עוסקים בנושאים כלכליים חברתיים - קשרי הון שלטון, שחיתות, ריכוזיות ומונופולים, ובכלל עוסקת בהנגשת המציאות הכלכלית בישראל לציבור.

יום חמישי ב"רשת 13" בשעה 22:00..