ashdod10 logo

מוות בלתי נתפס: חשה בכאבי ראש עזים התמוטטה נפלה ומתה

יוכבד (זוהרה) כהן ז"ל עובדת ותיקה ואהובה במחלקת הנישואין במועצה הדתית באשדוד, הובאה למנוחות בשבוע שעבר לאחר שנפטרה באופן פתאומי. במהלך האזכרה של אביה, היא חשה בכאבי ראש עזים, התמוטטה ונפלה ולאחר יומיים היא נפטרה בבית החולים. הרבנים הראשיים, הרב חים פינטו והרב שיינין, איתם עבדה עובדי המועצה והיו"ר עובדיה דהן ספדו לה כשהם המומים ומזועזעים
מערכת האתר | חמישי, 08 נובמבר 2018 11:33

שבורים ורצוצים קיבלו בני משפחת כהן את הידיעה המרה על פטירתה של יוכבד-יוכי זוהרה כהן ז"ל שנפטרה לבית עולמה כשהיא בת 55 שנים בלבד. משחר נעוריה היא גדלה בבית הוריה שהיה מלא אהבת תורה חסד, אמונה וכבוד והתבטלות לתלמידי חכמים. אביה רבי יחיאל מלכה נפטר לפני כחודש והיה מכבד ומוקיר רבנים ומסור לרבותיו רבני משפחת אבוחצירא ורבני משפחת פינטו בכל מאודו, מדמויותיה הבולטים וותיקים של העיר אשדוד ובבית זה קנתה את המידות הטובות.

לאחר נישואיה עם בעלה ר' פנחס כהן שייבדל לחיים ארוכים היא עבדה במועצה הדתית עד יומה האחרון במחלקת נישואין. הרבנים במחלקה במשך השנים סיפרו על מסירותה ואחריותה בעבודתה החשובה, איך שהיתה מקבלת כל זוג שהיה מגיע לפתיחת תיק נישואין במאור פנים מיוחד ומסבירה בנחת, את הנוהל לפתיחת תיק ולבסוף היתה מברכת בברכת 'מזל טוב' את הזוג, כך שכל מי שיצא מחדרה, יצא עם חיוך ושמחה.

יוכי הייתה ידועה במעשי החסד הרבים שעשתה בשקט, בכל שנה בערב פסח הייתה נוהגת יחד עם בעלה לחלק "קמחא דפסחא" למשפחות נזקקות אף שזה היה מטרד בערב חג הפסח כשהבית ברובו כבר מוכן לחג ובסלון הבית והמרפסת הייתה מכינה ארגזים ובהם כל טוב עבור משפחות נצרכות.

היתה לה אמונת חכמים וכבוד לתלמיד חכמים מתוך התבטלות גמורה. תמיד בכל הזדמנות, לפני כל שמחה או בכלל היתה עולה ללשכותיהם של הרבנים הראשיים: הרב חים פינטו והרב יוסף שיינין ומבקשת את ברכתם והיו מברכים אותה ותמיד היו מנצלים את ההזדמנות להודות לה על עבודתה המסורה מתוך אחריות במחלקת הנישואין.

856587347423

86484745735

יוכבד זכתה לגדל את שני ילדיה, נתנאל והדר בדרך התורה והמצוות וכאשר זכתה לחתן את בנה, תמיד הייתה דואגת לו לכל מחסורו בישיבה וכך גם המשיכה לאחר נישואיו כדי שלא תהיה לו הפרעה בעסק לימוד התורה והכל מתוך שמחה והערכה גדולה.

בערב חג סוכות אחרון המשפחה הוכתה בשבר כאשר אביה ר' יחיאל מלכה ז"ל נפטר לבית עולמו, וידוע שיוכי המנוחה ע"ה היתה מכבדת את הוריה יוצא מן הכלל, היתה מבקרת אותם לעיתים קרובות ברובע ה' ומכינה עבורם דברי מאכל משובחים ושלחת להם מתוך כבוד והערכה.

עם כלות השלושים לאביה התקיים עצרת מספד והתעוררות בבית הכנסת בו גדלה כל חייה "ישמח משה" ברובע ה', שם ישבה לצד משפחתה וסיפרה להם בהתרגשות על אביה שזכה להיפטר בשם טוב ובפנים אצילות ותוך כדי הרגישה כאבים בראשה, נפלה, ומיד הוזעקו כוחות הצלה שפינו אותה לבית החולים 'אסותא' באשדוד וכבר בדקות הראשונות הרופאים קבעו שהמצב קשה מאוד ומדובר בפגיעת ראש פנימית, כך כשהיא ללא הכרה במשך יומיים שכבה בבית החולים.

בשני ימים אלו התקיימו עצרות תפילה וקריאת תהילים בבתי כנסיות, לבית החולים הגיעו רבני העיר, ראש המועצה ועובדי המועצה לתפילה ולעזרה בשעות קשות אלו. כך גם במועצה הדתית התכנסו עובדי המועצה עם הרבנים הראשיים יחד עם העובדות ונשאו דברי חיזוק והתעוררות לרפואתה וקראו תהילים כשעיני כולם נשואים לשמים מתוך תקוה להתבשר בבשורות טובות.

ביום חמישי האחרון בשעות הצהריים, השיבה את נשמתה הטהורה לבוראה כשבני משפחתה ליד מיטתה וכן יו"ר המועצה הדתית הרב עובדיה דהן וקראו "שמע ישראל".

הבשורה הקשה על פטירתה הכתה את כל מי ששמע על כך, והתפשטה כאש בשדה קוצים, בני משפחה, הרבנים, מכריה, עובדי ועובדות המועצה הדתית פרצו בבכי מר תוך כדי שהעלו זיכרונות ממעלותיה ומידותיה הנעלות.

לקראת ערב נערכה ההלוויה בבית העלמין באשדוד כשמזג אוויר סוער פוקד את האזור כולו, למרות זאת הגיע קהל המונים להלוויתה שמילא את אולם ההספדים, המעברים, הסככות וכל הסביבה כולה כאשר כולם ממררים בבכי על האסון הגדול.

את מסע ההספדים פתח רב העיר הרב יוסף שיינין, כשהוא פרץ בבכי מר זעק על פטירתה הפתאומית של המנוחה, עמד על מעלותיה של המנוחה, היה לה יראת שמים, האריך על מסירותה הגדולה בעבודת הקודש במחלקת נישואין במשך כעשרים שנה. "רק לפני חודש היינו כאן בהלוויה של אביה היקר ר' יחיאל ז"ל. שניהם יעמדו לפני כסא הכבוד ויבקשו רחמים על כל המשפחה כולה ועל כל עם ישראל ועל הקהילה הקדושה בראשותו של ידידי ורעי עמיתי הצדיק רבי חיים פינטו שאביה שנפטר רק לפני כחודש היה הגבאי המסור" סיפר הרב שיינין.

אחריו נשא דברים הרב הראשי רבי חיים פינטו כשקולו נשנק אמר: "אנו עובדי המועצה הדתית והרבנים, איך נגיע למועצה הדתית ביום ראשון ונראה את החדר של הגב' יוכבד ע"ה סגור. החדר שתמיד היה פתוח לרווחה ומאיר פנים לכל אחד ואחת. משפחה יקרה רק עכשיו קמו מהשלושים של האבא היקר ר' יחיאל ז"ל, קשה עלינו פרידתך יהיה קשה לדבר עלייך בלשון עבר, ובילע המוות לנצח ומחה ה' דמעה מעל כל פנים".

ראש המועצה הדתית הרב עובדיה דהן, שספד ליוכי ז"ל אמר: "אנו המומים ומזועזעים עד עמקי נפשנו, ביום שלישי היא הגיע לעבודה למרות שזה יום השלושים של אביה, לפני שיצאה מהעבודה נגשה לחברה קדישא ושאלה האם המקומות שרכשתי עבורי בבית העלמין אלו מקומות טובים?? ואותו יום הסתיים התשלום האחרון ששילמה עבורם. יוכי היתה מקפידה על הנהלים, היתה לה אחריות גדולה וגם כשהיה לחץ לא ויתרה על קוצו של יד, תמיד הייתי רואה אותה מתפללת בין לבין, היתה קשורה לאביה במסירות עצומה והיתה מספרת שהיתה מכינה אוכל לאביה ושולחת לו. כמה דאגה לבעלה ולילדיה במסורת עצומה, היתה דמות שנתנה חיוך לכל באי המועצה, החל הוא עצום, זכתה שבימים אלו התקיימו תפילות רבות וקבלו קבלות לזכותה, המלאכים יוצאים לקבל את נשמתה הטהורה המלאה בזכויות רבות".