ashdod10 logo

חודש מודעות סרטן השד: "נשים לא צריכות לפחד להיבדק"

ד"ר אלה ממונוב מנהלת היחידה להדמיית השד בבית החולים ׳אסותא׳ אשדוד קוראת לנשים לבוא להיבדק ולעבור ממוגרפיה ולא לחשוש מההליך או מהקרינה. ד"ר ממונוב היא הראשונה שפוגשת את הנשים והגברים שמגיעים לבדיקה לאבחון סרטן השד. "ככל שהגילוי יהיה בשלב מוקדם יותר סיכויי ההחלמה גבוהים" היא מציינת
ענת ביגר | רביעי, 07 נובמבר 2018 23:55
חודש מודעות סרטן השד: "נשים לא צריכות לפחד להיבדק" צילום: אנה גולודניאק

במסגרת חודש המודעות לסרטן השד, נערך השבוע בבית החולים "אסותא" באשדוד אירוע בו רופאי בית החולים ערכו בדיקות סקר לכל מי שהגיע. האירוע שילב גם הרצאות ויריד אופנה.

בבית החולים במרכז לבריאות השד מציעים את כל קשת הבדיקות והטיפולים לסרטן השד מהאבחון, הניתוח והטיפולים.

ד"ר אלה ממונוב , מנהלת היחידה להדמיית שד בבית החולים, היא הראשונה שפוגשת את הנשים והגברים שמגיעים לבדיקה לאבחון סרטן השד. בראיון היא מספרת על הבדיקות לגילוי המחלה וקוראת להגיע להיבדק ולא לחשוב מקרינה או מהתוצאות שכן ככל שהמחלה מאובחנת בשלב מוקדם יותר עולים סיכויי ההחלמה.

ד"ר ממונוב מתמחה ברדיולוגיה אבחנתית. היא למדה רפואה ברוסיה לפני עלייתה לישראל, עברה התמחות בבית החולים ברזילי באשקלון ועבדה בו כ-14 שנה. היא תושבת אשדוד מאז עלתה ארצה בשנת 1997 ואמא לחייל שנמצא בקורס חובשים.

בנוסף עבדה באסותא ברמת החייל. לבית החולים אסותא אשדוד היא הצטרפה עם פתיחתו. לדבריה: "אנו כאן כדי ללוות כל מטופלת, לספק לה את הבדיקות המתאימות לה ביותר ברגישות מלאה, להעניק לה פענוח מדויק ומהיר ככל האפשר וללוות אותה גם בהמשך הדרך – למען בריאותה".

0Z1A9036веб

ידוע שככל שמחלת הסרטן מאובחנת מוקדם יותר הסיכוי להחלמה גדל ומגיע ל- 90% בגילוי מוקדם. ד"ר ממונוב מספרת על מטופלת שהגיעה לבדיקה בשלב מאוחר כשפיטמת השד הייתה הפוכה ושחורה עם גידול שהתפשט " שאלתי אותה איפה היא הייתה שנתיים והיא השיבה שחששה לבוא ואמרתי שעדיף להגיע מוקדם ולעבור טיפול מאשר להגיע במצב שכבר מאוחר מידי. גילוי מוקדם מציל חיים”.

״הסיכון לסרטן השד עולה עם הגיל״

מי צריך להגיע לבדיקה?

"יש בדיקות סקר. הבדיקות נערכות בהמלצת משרד הבריאות פעם בשנתיים לנשים בגילאי 50-75 פעם בשנתיים. נקבע פעם בשנתיים כי הממצע של התפתחות הסרטן הוא כשנתיים. מדובר על נשים שאינן בקבוצת סיכון מוגבר. הסיכון לסרטן השד עולה עם הגיל. כ-79% מכלל החולות הן מעל גיל 50, 12% בגילאי 40-49 ורק פחות מ 6% הן נשים מתחת לגיל 40. מידי שנה מאובחנות 4,500 נשים ו- 50 גברים מאובחנים עם סרטן שד. יש גם בדיקה קלינית למשל נשים עם רקע משפחתי קרוב מגיל 40 ופעם בשנה, או נשים בקבוצת סיכון. נשים שגילו גוש בשד ומופנות לבדיקת ממוגרפיה. גברים לא נמצאים בסקר ומגיעים רק עם יש ממצא או שהם בסיכון על רקע משפחתי"

לדבריה, יש מספר בדיקות כמו ממוגרפיה שהיא בדיקה שאינה פולשנית, והיא נעשית באמצעות מכשיר שתוכנן במיוחד כדי לאפשר בדיקה יסודית של השד. הבדיקה אינה כרוכה בכל הרדמה, תיתכן במהלכה אי נוחות קלה הנובעת מהפעלת לחץ על השד, אולם תחושה זו חולפת מיד עם סיום ביצוע הבדיקה. "הבדיקות באסותא במכשירים חדשים. יש לנו גם בדיקת ממוגרפיה תלת ממדי”.

בניגוד לממוגרפיה דו ממדי הממוגרפיה התלת ממדי מאפשרת בחינה של רקמת השד ברזולוציה ובאיכות גבוהה במיוחד, מה שמספק תוצאות מדויקות ומהימנות יותר באבחון. לדבריה יש בדיקת אולטרא סאונד המיועדת בעיקר לנשים צעירות שאצלן רקמת השד צפופה ולמקרים שצריך ברור המשך לממצא בממוגרפיה. לצד בדיקות הממוגרפיה, מצויד בית החולים גם במכשיר -MRI המאושר לנשים עם גן פגום והיסטוריה משפחתית קרובה וכן במקרה של אבחון.

מאז קם בית החולים כמה אובחנו כחולות?

"אין לי מספרים מדויקים אבל רק בימים האחרונים אובחנו 9 נשים שהגיעו אחרי החגים לבדיקה”.

יש לציין כי ד"ר ממונוב מבצעת במקום ביופסיה כשיש ממצא בממוגרפיה, הנשלחת למעבדה שנותנת אבחנה באיזה סוג סרטן שד ובאיזה מצב. כן היא מבצעת סימון לפני ניתוח כריתה חלקית מסמנת בדיוק למנתח את גבולות הגידול ומקומו.

לסיום יש לל מסר לנשים שאינן מגיעות לבדיקת הסקר?

"נשים צריכות לדעת אסור לפחד. עדיף להגיע מוקדם. הקרינה נמוכה ואם יש ממצא עדיף לגלות מוקדם. היום יש טיפולים יעילים וגילוי מוקדם מציל חיים. כל אישה מגיל 20 צריכה להכיר את השדיים שלה, לבדוק ואם יש משהו חריג להגיע לרופא. לנשים וגברים עם סיפור משפחתי להיות במעקב ונשים שמקבלות זימון לבדיקה כי הן בגילאי הסקר גם אם לא מרגישים כלום, להגיע לבדיקה".