ashdod10 logo

הוציא את השד החרדי מהבקבוק: הסרטון שהצית את סוגית השתלטות החרדים על אשדוד

סערה גדולה עורר המועמד למועצת העיר אשדוד, עו"ד אלי נכט, בעקבות סרטון אנטי חרדי מעורר מחלוקת שהפיץ ברשת ובו הוא מביע חשש מהתחרדות אשדוד. ראש העיר ד"ר לסרי: "סרטון אנטישמי מלא שנא והסתה", יו"ר ש"ס אבי אמסלם: "סרטון מסית, מפלג ומשסע את התושבים בעיר". ואילו עו"ד נכט משועשע סביב הרעש שיצר: "מדובר בסרטון סאטירי עם מסר חד וברור"
ענת ביגר | חמישי, 11 אוקטובר 2018 15:40

לא היה צריך הרבה כדי לעורר מחדש את סוגיית החרדים באשדוד, או את החשש של החילוניים ואנשי המגזר הרוסי באשדוד מהחרדים שהולכים ומשתלטים על העיר אשדוד. סרטון אחד שכולו אנטי חרדי שהעלה עו"ד אלי נכט, ראש תנועת "עתיד אשדוד" המתמודד למועצת העיר במשבצת של המגזר של העולים מחבר העמים הצליח לעורר את הויכוח במלוא העוצמה. עו"ד נכט, שחרט על דגלו את המאבק על השתלטות החרדים באשדוד, מציג בסרטון מה יקרה אם הציבור החילוני לא יגיע לקלפי.

בסרטון, שהפיק והעלה עו"ד נכט מראים משפחה חילונית שהבעל מעדיף "לישון" ולא ללכת להצביע. כשהוא מתעורר העיר משנה פניה ומתחרדת. כך למשל בנו חוזר מבית הספר עם לבוש חרדי במקום התלבושת האחידה, מאחר ולא נישק את המזוזה יש הפסקת חשמל בבית וכשהבעל מתקשר לברר נאמר לו שזה משום שלא נישקו את המזוזה על פי תקנות עירוניות חדשות.

ראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי, הגיב בפוסט על הסרטון ותקף את עו"ד נכט: "אנטישמיות. אין הגדרה אחרת. אוי לבושה שזה קורה כאן באשדוד שלנו. ראיתי את הסרטון שהוציא מועמד כנגד הציבור החרדי באשדוד. סרטון מלא הסתה ושנאה על גבול האנטישמיות. אמרתי ואני חוזר ומדגיש אשדוד היא עיר של כולם – חילוניים ודתיים עולים וישראלים, שחיים וצריכים להמשיך לחיות ביחד בעיר הזאת בכבוד הדדי. בי נשבעתי, לא ניתן את הנהגת העיר למסיתים וחסרי אחריות שמלבים שנאה ומלחמות אחים. לא במשמרת שלי".

Screen Shot 2018 10 08 at 3.08.02 PM

הסרטון עורר זעם גם בקרב משפחות לאנשים בעלי צרכים מיוחדים על השימוש במילה "מפגרים" כך למשל נורית טופז אם לילדה בעלת צרכים מיוחדים המתמודדת ברשימת תנועת ׳אשדודים׳ הגיבה בפוסט כועס: "השיא מבחינתי בסרטון היה בשימוש במילה 'מפגרים' פה כבר המוח שלי ניתק, הפה התיבש יותר, פשוט ישבתי דקות ארוכות עם עצמי וחשבתי ניסיתי לחשוב איך אדם בוגר שבחר לרוץ לבחירות בעיר אשדוד בחר כביכול לשנות את המציאות מוציא סרטון משסע ומרסק שכזה" טופז פונה לנכט וכותבת "אלי ראשית , מפגרים, אוטיסטים, ועוד אינם קללה ומילת גנאי הם אנשים עם צרכים מיוחדים ולעדכנך כיום המילה מפגר נפסלה משימוש בתאור אנשים ומקובל להשתמש במונח מש"ה (מוגבלות שכלית התפתחותית) חוץ מהרוע, השנאה שאתה מוביל בקמפיין שלך פה הגעת לשיא”.

נכט: "מדובר בסרטון סאטירי עם מסר חד וברור"

עו"ד נכט היה מאוד משועשע וציני מהפרובוקציה שיצר. "הבעיה הכי גדולה אצלנו באשדוד" הוא אומר בתגובה "ובמדינה בכלל, שהתושבים החילוניים לא יוצאים להצביע. רואים את זה בתוצאות הבחירות ובנציגות הכפולה והמכופלת של המגזר החרדי ברשויות המקומיות, כמו גם לכנסת. המטרה שלנו היא להוציא את האנשים מהאדישות ולהניע אותם לפעולה. סך הכל מדובר בסרטון סאטירי עם מסר חד וברור שיש לו אחיזה במציאות. כמובן שרבים ממתחריי מנסים לגזור על כך קופון םוליטי ואף מרחיקים לכת בלהגיד שהסרטון אנטישמי. מדובר בהוצאת דיבה ואין רחוק מזה מהמציאות, וכל מי שעיניים בראש מבין במה מדובר".

"עו"ד נכט הוא יד ימינו של ראש הקהילה המיסיונרית נוצרית באשדוד"

לאחר הסערה שעורר סרטון שלו הוא מרגיז גם את ארגון "אור לאחים" בעקבות פנייה שלו למגזר החרדי באידיש וקריאתו לציבור החרדי להצביע עבורו. נכט פנה בכרוזים באידיש לציבור החרדי בעיר בו קרא להם להצביע עבורו. בעקבות זאת הוא קיבל מכתב מהרב בנימין וולקן מנהל מחלקת מאבק במיסיון וכתות בארגון "יד לאחים". בו הוא מאשים את נכט במצג מטעה של קירבה לדת בניגוד לפעילות לכאורה של סיוע למיסיונרים.

WhatsApp Image 2018 10 10 at 12.52.31

כותב הרב וולקן: "הופתענו לגלות, ששיגרת כרוזי פניה אל הציבור החרדי באשדוד בשפת האידיש, בה קריאה להצביע עבורך בבחירות לעיריית אשדוד. אולי אין זה פלא, שאתה מבקש לקושש קולות בכל מגזר, אולם בגישה המיתממת, העלולה ליצור מצג מטעה של איש הקרוב לדת ישראל, בניגוד בולט לעשייה בשטח: סיוע למיסיונרים- יש משום הונאה של הציבור"

ומוסיף הרב וולקן : "מן הראוי וההוגן היה, שבפניה אל הציבור המסורתי, הדתי והחרדי, תגלה גילוי נאות שאתה יד ימינו ומהמסייעים הבולטים ביותר של ישראל פוצ'טר, ראש הקהילה המיסיונרית באשדוד, המכנה עצמה ' היהודים המשיחיים' ... טוב שיידע הקהל, כי הינך גם פוקד כפעם בפעם את בית הקהילה המיסיונרית הנ"ל."

עו"ד נכט, אתה יד ימינו של ראש הקהילה המיסיונרית באשדוד?

"העמותה המדוברת עושה פרויקטים הומניטריים לטובת עולים חדשים בעיר. באופן זה נטלתי חלק בכנסים מעין אלו יחד עם עולים חדשים. מיותר ומגוחך לציין, שמעבר לכך אין לי נגיעה לתחום. במסגרת פעילותי האחרת, בין היתר עם הכנסת ומשרד החוץ אני עוסק בקשר עם העולם הנוצרי אוונגלי שתורם רבות לישראל. אני נגד מסיונריות מכל סוג ומכל זן, ודוחה את הניסיון העלוב הזה לקראת הבחירות להטיל בי דופי".

"הסרטון הוא אנטי מסורתי לא אנטי חרדי"

שרה איינפלד, שהייתה חסידת גור וחזרה בשאלה מתייחסת לסרטון האנטי חרדי שהפיץ עו"ד נכט

"אישית אני חושבת שסרטון זה הוא צעד אחד קצת יותר מדי, מכיוון שהוא נתפס כאנטי מסורת ולאו דווקא אנטי חרדי. הציבור החרדי באשדוד קצת מבולבל. ההכרה שיש רק אלוהים אחד, והוא אצלו בכיס, היא בלתי נתפסת, בעיקר משום שהמרחק בין המסורת והדת היהודית, הדוגלת בשלום, אהבת הזולת, צדק ואמת, לבין החרדיות, הוא מרחק של הרבה שנות אור"

עוד אומרת איינפלד כי הפוליטיקה השחיתה וסיאבה את הדת, "והסרטון מציג, בדרך שהיא קצת קיצונית, מראה לתמונת ההשחתה והסכנה, באם העיר תהיה בשליטה חרדית, והכפייה העתידית, כפיה שכבר התחילה לנבוט ללא בושה ובפה מלא. אין זה מוסרי שהחילונים יממנו את אמונתם המעוותת של החרדים ואת הילודה שלהם ועוד יקבלו יריקות בפרצוף. הסרטון מקומם כי הוא פונה למסורת. היהדות אינה הבעיה. הבעיה היא החרדים, שתחת איצטלת נרדפות ומסכנות פורקים כל עול מוסרי ומדיני. אני רוצה לראות את כל המתנגדים לסרטון, מתנגדים למשל לקריקטורות חרדיות אלו, שהוצאתי בשלוף מתוך אלפים”.

"קטסטרופה של סרטון מעורר חלחלה והסתה"

יו"ר ש"ס באשדוד ממלא מקום ראש העיר, אבי אמסלם הגיב בחריפות לסרטון: "כשמדברים על קטסטרופה זאת קטסטרופה לראות סרטון שמעורר חלחלה על ידי הסתה ברורה של הסרטון חוץ מלקדם את האינטרס האישי של עורך הסרטון לא היה שום תועלת ותוכן בסרטון הרע לענייננו אני חושב שהגיע הזמן שכל המתמודדים ייבנו את קו הקמפיין שלהם בצורה מכובדת וברורה באסטרטגיה שלהם לפי מצע ולפי מה שיש להם למכור.

ולא לפי מה שאנחנו רואים שכל כוונתם היא לפלג או לשסע וליצור קרע בתוך האוכלוסייה ובתוך החברה העיר שהיא מאוחדת, מאחדת, מקרבת, ומלכדת, העיר שלנו יפה אני אומר לכם את זה בוודאות ברורה וחבל מאוד שבאים אנשים ומנסים לקדם את האינטרסים שלהם על ידי הקמפיין שלהם שכל כולו הסתה ורוע.

אני לא יודע מה המצע של כל המפלגות האלו אני שואל האם על חשבון פילוג ושסע ניתן לבנות. בפרט שסירטון זה נהפך לשיח ציבורי ברמה הארצית חבל מאוד אנחנו גם ראינו מה קרה עם כל אלה שידאגו לשבת שניסו לשסע ולקרוא את החברה פתאום כל מובילי המחאה נמצאים במפלגות כאלה ואחרים מתוך שיקולים ואינטרסים של אותו קמפיין תנועת ש"ס ברשותי לא תיתן יד לשום גורם לפלג את החברה בא אנו חיים”.