ashdod10 logo

כך נראה איחוד של הדקה ה 90: המועמדים גלבר ולחמני מתאחדים כצנלסון בחוץ

שלושת המועמדים לראשות העיר אשדוד: ד"ר אלי לחמני, הלן גלבר, ושמעון כצנלסון שהיו לקראת סיכום איחוד במו"מ ארוך ומייגע אל תוך הלילה לא צלח. הויכוח בין הצדדים: לחמני וגלבר מצד אחד וכצנלסון מצד שני על מנגנון האיחוד הוביל לפיצוץ לפי שעה. ההערכה :לחמני וגלבר יחתמו על איחוד ביניהם: יעשו סקר ומי שמפסיד יסיר מועמדות ויתמוך במנצח . סניה לא בתמונה כרגע ולא מתאחד איתם. ראש העיר לסרי: עם איחוד ובלי איחוד שלהם אני מנצח בכל מצב"  
מערכת אשדוד10 | רביעי, 10 אוקטובר 2018 22:02

ליל שימורים עבר בליליה שבין רביעי לחמישי  על שלושת המועמדים: ד"ר אלי לחמני, סניה כצנלסון והלן גלבר סביב סוגיית האיחוד. הם הבינו שהזמן כבר אזל והדיבורים על איחוד הגיעו לשלב ההכרעה. נכון לכתיבת שורות אלה, מסתמן שד"ר לחמני והלן גלבר יתאחדו, סניה ככל הנראה לא יצטרף לאיחוד בשלב זה בשל מחלוקת מהותית סביב שאלת הסקר שתקבע מי מבין השלושה מוביל.

ואילו הערב (חמישי) פרסם כצנלסון הודעה לציבור בעניין

"אשדוד חשובה יותר מכל ספין פוליטי.

לכן, הובלתי כבר לפני כחודש מהלך לאיחוד כוחות מאחורי המועמד המוביל.
הלן ואלי, אני שב וקורא לכם לשים מאחור את השיקולים הפוליטיים הצרים ולקיים סקר משותף אשר ידמה את יום הבחירות.
המועמד שיוביל בסקר יקבל את תמיכת 2 המועמדים האחרים עד לנצחון !
זה הזמן לחשוב קודם כל על אשדוד".

המחלוקת:
ד"ר לחמני וגלבר, להלן מחנה לחמני דורש כי שאלת הסקר המרכזית תהיה: מי מבין המועמדים (לא כולל ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי המכהן והמתמודד בעצמו) יכול לנצח את לסרי. המנצח הוא זה שיוביל והשאר יסירו מועמדות. סניה מתנגד לשאלה זו בכל תוקף.


עמדת כצנלסון
סניה מציע שההשאלה תהיה מי מבין כל המועמדים, כולל לסרי ושאר המועמדים שמתמודדים לראשות העיר הוא המועדף לראשות העיר אשדוד, מחנה לחמני מתנגד בתוקף לכך והעניין נתקע.


לחמני שאיתו שוחחנו במהלך השיחות אמר: "אני מקווה שבסופו של דבר השכל הישר יקבע . אני לא רוצה סקר שמדמה בחירות כי זה לא המציאות. הסקר צריך להיעשות ללא הצבת לסרי כמועמד, אלא מי מביננו הוא האיש שיכול לנצח את לסרי זה הכי נכון".


מקורביו של סניה אמרו ל"השבוע באשדוד" כי ככל הנראה סניה לא יתחבר ולא יסכים עם מחנה לחמני סביב הסקר : "לנו יש ידיעות שגלבר ולחמני סגרו ביניהם איחוד. לא מין הנמנע שסניה בהמשך יתחבר אליהם בדרך כזו או אחרת".

מבחן הזמן
בשל הזמן הקצר שנותר עד הבחירות: 20 ימים בלבד, הסקר חייב יהיה לצאת היום (חמישי) כדי שביום ראשון יהיו תוצאות וייודע מי יסיר מועמדות ומי יוביל. את זה הם גם צריכים למכור לקהל הבוחרים שלהם ולצאת בקמפיין. הזמן שנותר הוא קצר מאוד


ההערכה :
ד"ר לחמני וגלבר יחתמו על האיחוד ביניהם . יקיימו סקר ומי שיוביל השני יסיר מועמדות. כצנלסון לא יצטרף אלא אם כן לחמני וגלבר יסירו מועמדות עבורו, מה שניראה תלוש מהמציאות. מה שמביא את הבחירות האלה לארבעה מועמדים :לחמני לסרי גצנלסון גיטרמן ואפרים מיכאלי. במצב כזה ללסרי סיכויים גדולים לזכות בסביבו ראשון עם קצת יותר מ40 אחוזים. 

החרדים

בעיקר מהמגזר האשכנזי, אגודת ישראל ובעיקר הזרם של חסידות גור מביט בהתרחשויות הללו ומנסה לקבל החלטה. עד כה הם טרם הודיעןו במי יצביעו ובקרב חסידות גור יש את החלק שתומך בגלבר. אבל הם סוחרים ממולחים במערכות בחירות לא יקחו סיכון למי שאין סיכוי לנצח. לא בא להם לשבת באופוזוציה. החרדים הספרדים כבר הודיעו מזמן שהם תומכים בלסרי והבטיחו יחסים טובים עם לסרי אם ייבחר. רק אם החרדים מאגודת ישראל יזהו ירידה ללסרי עם איחוד של כל השלושה ייתכן ויעשו מהלך במקרה הטוב מבחינתם ישימו פתק לבן או במקרה הפחות טוב מבחינת לסרי יצביעו במועמד שנגד. 

יצויין כי בראיונות שנתן לסרי וגם סגנו עו"ד גבי כנפו הם הצהירו כי הם מנצחים בכל מצב, עם איחוד של השלושה נגד ד"ר לסרי או אם יהיה מועמד אחד מולו