ashdod10 logo

האם יונה הנביא אכן טמון בגבעה באשדוד?

ביום הכיפורים, הוא היום הקדוש עבור היהודים, קוראים בתפילת מנחה את ההפטרה בספר יונה. זמן טוב לברר האם יונה הנביא קבור בגבעה הכי מפורסמת באשדוד במקום שעל פי המקורות הקיא הלוויתן את יונה
דינה שרביט | שלישי, 18 ספטמבר 2018 13:40

הסיפור של יונה הנביא המתבקש מאת בורא עולם להשיב בתשובה את תושב נינווה. יונה בורח ובסוף נאלץ לבל עליו את שליחות הנבואה. אלוקים מורה לו להגיע אל הממלכה האשורית שבירתה נינווה, ולבשר לתושביה החוטאים, כי אם לא יחזרו בתשובה תוך 40 יום, תיהפך העיר.

בשנת תשט״ז הוקמה העיר אשדוד. ראשוני העולים שמגיעים אליה, נחשפים לגבעה עצומה מול הים התיכון, ומבינים מהערבים שהתגוררו במקום שנים קודם לכן, כי זוהי נקודת הציון למקום שבו פלט הלוויתן את יונה הנביא אל היבשה. שכן, יונה קדוש גם למוסלמים.

עיריית אשדוד, גילתה את הפוטנציאל של אתר הסטורי זה, ועם השנים פיתחה גן גדול במקום, ובו שבילי הליכה, ספסלים ונקודות תצפית אל הנמל, ים התיכון ועוד, והוכרזה בשם המוכר לכל התושבים, עד היום, ״גבעת יונה״.

האם אכן נפלט יונה מלוע הלוויתן, והאם באמת הגיע לאשדוד ? לא ברור. המסורת היהודית, בניגוד לזו המוסלמית, לא מאמינה בכך. גם היום, כמעט 60 שנה לאחר היווסדה של העיר אשדוד, איש אינו יודע בוודאות, מדוע זכתה הגבעה לשמה הידוע והאם באמת רגלי הנביא דרכו על האדמה שתהפוך ברבות הימים, לאתר משמעותי מאוד ברובע א׳, בעיר הנמל.

פסל יונה 1 copy

במפת מידבא הלוא היא מפת פסיפס של א״י מן התקופה הביזנטית, מתוארת אשדוד הקדומה, בותוך כך גם גבעת יונה באשדוד של אז ומתואר גם בית עם כיפה, שעלן ידו מתנוסס באותיות גדולות, יווניות, שמו של יונה בן אמיתי.

ראשוני אשדוד יודעים לספר, כי ראו את בית הכיפה, אך לימים נהרס ונחרב עד היסוד. ככל הנראה פוצץ ע״י הצבא, מסיבות שאינן ברורות עד היום. עוד נקודה שיש לציין, באתר היסטורי הזה, בשנות המנדט, שימשה גבעת יונה את הבריטים לצורך איתור ספינות מעפילים בלתי ליגאליות.

לפני מספר שנים, המקום שופץ בידי אגודת ״אהלי צדיקים״ בראשות הרב ישראל מאיר גבאי. בהתאם למסורת שאכן, הנביא טמון בעיר הנמל. הייתכן שבאשדוד קבור אחד הנביאים הגדולים של העם היהודי, ואיש אינו יודע על כך ? האם ציון הקבר פשוט נעלם עם השנים, ואשדוד מחמיצה מוקד עלייה לרגל שימשוך אלפי תיירם מדי שנה ?

ראשוני המתיישבים מצננים את ההתלהבות. ״אנחנו נשענים על המסורת הערבית שאומרת שהדג פלט את הנביא במקום זה. הערבים טוענים שזה באמת המקום. מבחינה דתית, המקום לא קדוש, גם אם המסורת נכונה״. סיפרו התושבים. הרב ישראל מאיר גבאי שנשאל מדוע לא מתפללים במקום הוא הסביר: "מעולם לא היתה כוונה שיבואו להתפלל שם. אם היינו יודעם בוודאות, על פי המסורת היהודית, שהנביא אכן נפלט שם, אזי ישנה ברכה שהיינו אמורים לברוך בגבעה. בגמרא מופיעים המקומות שבהם נעשו ניסים לעם ישראל, ובין המקומות הללו, גבעת יונה אינה נמנית. כנראה שלא היתה להם מסורת יהודית היכן באמת פלט הלוויתן את יונה הנביא״.

אם לא בגבעה, אז היכן נקבר הנביא ?

״קברו של הנביא אינו ידוע. בכל מקרה טוב שהמנציחים את המקום על מנת ליידע את הדור הצעיר שאכן היה דבר כזה פעם. זה מעורר את הנוער לעיין וללמוד תנ״ך. מוסרים מאגודת ״אהלי צדיקים״.

יש לציין, כי לפני שנים אחדות, בחפירת בדיקה ארכיאולוגית, שניהלה רשות העתיקות בגבעת יונה, נמצאו שרידי קירות ברוחב של יותר מ-1 מ״ר המצויינים לפי תאריכים של סוף המאה השמינית ותחילת המאה ה-7 לפני הספירה. לפי הערכת מנהל החפירה, דימטרי יגורוב, מרשות העתיקות, קיורת אלו היוו יסוד למבנה גדול, וזמנם, ימי הבית הראשון, תואם את זמן פועלו של הנביא יונה, שחי במאה ה-8 לפני הספירה.

עוד מספרים, כי במסורות המוסלמיות ״גבעת יונה״ התקדשה כנקודת ציון לקברו של יונה הנביא. (״נבי יונה״). ולפני כ-20 שנה הכריזה ״אתרא קדישא״ על המקום, כציון לקברו של יונה הנביא. עולי רגל רבים מספרים שאין המקום היחיד המזוהה כקבר של יונה הנביא. לדעתם, הקבר הינו במשהד, עיר שהוקמה על חורבות העיר המקראית גת חפר, המוזכרת בספר מלכים, שהיתה עירו של יונה הנביא.

הנה ציטוטים של עולי רגל ומקורות שונים, שלוקטו בידי אגודת ״אהלי צדיקים״: ״קבר יונה בן אמיתי בכפר כנא, ועליו נבנה בית תפילה לאלו שאינם יהודים, והרבה פירות וגינות, ומודים שבזכותו גדלו הפירות״. ״כפר כנא, היא גת חפר שם יונה קבור ועליו כיפה גדולה, ושם מתפללים הישמעאלים״.

כך או כך ״גבעת יונה״ שהיא הנקודה הגבוהה ביותר באשדוד, הפונה לכיוון הים התיכון, נמל אשדוד, נחל לכיש, ואף דרומה יותר, לאשקלון היא מקום יפיפה ואתר היסטורי.