ashdod10 logo

קלנג: ״אין מוגבל שלא יכול לגלוש״

חלום של אלוף העולם בגלישת גלים לאנשים בעלי מוגבלויות עדי קלנג, התממש ולאחרונה הוא פתח בית ספר בית ספר לגולשים לבעלי מוגבלויות. המטרה: שאנשים בעלי מוגבלויות יחוו את הים ולא ירגישו מוגבלים
יניב פרידמן | חמישי, 06 ספטמבר 2018 08:41

נדמה שהשנה האחרונה עבור עדי קלנג, הייתה השנה הטובה ביותר. הוא זכה במקום הראשון באליפות עולם לגלישה לאנשים בעלי מוגבלויות, יזם תחרות גלישה לבעלי מוגבליות מכל הארץ בחופי אשדוד ולאחרונה ייסד בית ספר עבור הגולשים בעלי מוגבלויות.

קלנג בן ה- 51, גולש מגיל צעיר על הגלשן. הוא התמכר לגלים ולים והחל לגלוש באופן מקצועי. לאחר הצבא גלש בהוואי, שם נפצע בפעם הראשונה שהתנגש על אחד הסלעים ושבר את הברך. עדי היה משותק כמה חודשים בבית חולים ולאחר שהחלים המשיך לגלוש. בגיל 35 נפצע שוב הפעם באופן חמור יותר בצוואר הירך ברגל הפצועה. בעקבות הפציעה התקצרה הרגל בשלוש וחצי סנטימטר, מה שמגדיר אותו כבעל מוגבלות. השיקום נערך כשנה האדנליין והגעגוע לגלים החזירו אותו שוב לגלוש ולהתחרות בתחרויות לאנשים רגילים ולבעלי מוגבלויות. עדי מצליח להתעלות על המוגבלות שלו למרות הפציעה ברגל ומצליח להשיג ניצחונות. ההישגים הגדולים ביותר שלו הגיעו השנה שזכה באליפות העולם בגלישת גלים לאנשים בעלי מוגבליות, ומקום שני באליפות ארה"ב לגלישה לאנשים בעלי מוגבלויות.

753357U53734

עדי מעביר את יכולת הגלישה שלו לילדים בעלי צרכים מיוחדים במסגרת התנדבותית בעמותה לקידום הגלישה בישראל כבר כמה שנים. עדי לוקח את הילדים ומלמד אותם לגלוש על גלשן או לחתור בקיאקים. הסיפוק הרב עם הילדים גרם לעדי לפנות גם לקהל של אנשים מובוגרים כמו נכים, עיוורים, אנשים בעלי צרכים מיוחדים ועוד. היוזמה תפסה גלים ואנשים מוגבלים שעד לפני כמה חודשים היו רואים את הים רק מהחוף הצליחו לעלות על גלשן ולתפוס גלים. האימונים של האנשים המוגבלים נעשים עם מתנדבים שעוזרים ומשגיחים על הגולשים. לגולשים בעלי צרכים יש ציוד מיוחד שמגיע בהתנדבות מבתי ספר לגלישה. הגלישה מתבצעת כך שאנשים שמשותקים יש להם גלשן עם ספוג בצדדים שמחזיק את הרגליים שלהם שלא ישמטו בזמן הגלישה, והם תופסים גלים בשכיבה. כשמדובר באנשים שהידיים שלהם לא עובדות כמו שצריך, שוחה לידם על הגלשן מלווה צמוד, שעוזר להם עם דחיפה לעומק, ואת הגל הם תופסים לבד. גם לעיוורים יש מלווה צמוד, שחותר איתם יחד לעומק ומסביר להם כל הזמן מה קורה – 'הנה בא גל, תצלול' או 'הגענו לעומק, תחתור חזק יותר'. את האנרגיה שהגל מביא הם מרגישים לבד, והם מצליחים לתפוס גלים. גם עם פרוטזה אפשר לגלוש ברמה גבוהה מאוד", הוא אומר, ומספר שבאליפות דרום אפריקה לגולשים עם מוגבלות, שבה הגיע לפני שבועיים למקום השני, למקום הראשון הגיע אדם עם פרוטזה. אחד הגולשים הידועים הוא דרור כרמלי מאשדוד שנחשב לעיוור, שלא מפחד מאתגרים וכבר בשיעור הראשון הצליח לתפוס גלים.

כמות המשתתפים באימונים הביאה ליוזמה הבאה. לראשונה בישראל נערכה תחרות לאנשים בעלי מוגבלויות שהתקיימה באשדוד לפני חודשים שבה השתתפו 19 משתתפים בקטגוריות בעלי מוגבלויות שונים. התחרות הפגישה בין המתחרים שכל אחד מהם בעל מוגבלות שונה אך המכנה המשותף שכולם גלשו על גלשן וזכו במדליה על האומץ.. אתגר הגלישה נתן למשתתפים סוג של שחרור ואנרגיות חדשות שגרמו להם תחושה של אושר וחיוך.

רצף ההצלחות לאורך השנה של עדי גרמו לו לפתוח את בית הספר לגלישה לאנשים בעלי מוגבלויות. למרות שההחלטה הייתה לא פשוטה מהסיבה שלהפוך את התחביב של הגלישה למקצוע יכול לגרום לפחות הנאה. אולם בסופו של דבר עדי החליט לייסד את הבית ספר לגלישה לבעלי מוגבלויות בגלל הסיפוק והאושר שהוא מקבל ונותן מצד התלמידים המיוחדים.

עדי קלינג וחברו שי דהן העלו לוגו מיוחד לבית הספר. עדי מספר כיהרעיון שעומר מאחורי הלוגו הוא: “שיש בית הספר יש אדם עם פרוטזה, עיוור עם כלב נחיה ובחורה בכיסא גלגלים, כולם מסתכלים אל הים עם גלשן, ובצד יש גלגל הצלה", הוא אומר: "הכוונה היא להראות שהים מציל אנשים, גם מבחינה פיזית וגם נפשית". בגלישה יש ממד מרפא בעיניי – החיבור שלנו לטבע, המלח של הגלים על הפנים והעוצמות של הים, כל זה ביחד מביא אותך לתחושות מטורפות, והאנרגיה הזו ממכרת. אנשים פוחדים, אבל עכשיו כשיש להם בית ספר מיוחד, יהיה קל יותר לשכנע אותם לנסות לגלוש. גלישה עושה טוב לאנשים רגילים ועל אחת כמה וכמה לילדים עם צרכים מיוחדים ומבוגרים עם מוגבלות".

הרשמה לבית ספר כבר נפתחה לפני שבוע לאחר שעדי קלינג העלה פוסט בפייסבוק על הבית ספר החדש. עדי מספר שקיבל כבר לא מעט פניות שרוצים להירשם לשיעורים על מנת לגלוש בים. עדי מספר: ״שהמטרה של הבית ספר היא לגרום לאנשים בעלי מוגבלויות להבין שהם לא מוגבלים והם יכולים לגלוש ולהנות מהים כמו כל אדם. שליחות שלי היא לגרום אושר והנאה לתלמידים שבסופו של דבר חוזר גם אליי.