ashdod10 logo

בחסות העירייה: אשדוד הפכה לעיר הנופש של החרדים

וזה קורה שוב ובחומרה יתרה. חרדים שמשתלטים על הפארקים באשדוד גם החלו גם להכתיב את הכיוון: העיר אשדוד חרדית ואין לציבור החילוני מסורתי מה לעשות בה וכדאי שיסתלקו. אם לשפוט על פי הסרטון שצולם השבוע בפארק אשדוד ים, בו נראה חרדי מקלל מגדף וצורח על תושבי אשדוד שבאו לרקוד סלסה, אז כדאי להיות מאוד מאוד מוטרדים. "תסתלקו מפה מהר" הוא קרא לבנות שהגיעו לרקוד סלסה, "אין לכם מה לעשות פה... אתם דוחים אותנו, אנחנו לא משרתים בצבא, אנחנו לא כמוכם אתם אנשים זבלים... אנחנו בזים לכם". איילה דהאן מדריכת הסלסה סיפרה באימה את שחוותה: "קראו לי שיקסה, פרוצה קראו קדיש הייתי בהלם מעולם לא נתקלתי בכזה דבר ועוד באשדוד?". רק בהתערבות המשטרה ואנשי השיטור העירוני והנהלת הפארק נמעה אלימות. עם כבלים קרועים של הרמקולים, הרבה פחד ושאלות רבות התקרית הסתיימה ללא נפגעים וזה היה קרוב. וזה ממחיש יותר מכל את הבעיה הקשה באשדוד, שהולכת ונכבשת בידי החרדים, לא מעט בחסות עיריית אשדוד
ענת ביגר | חמישי, 02 אוגוסט 2018 08:06

זה היה עניין של זמן, ועוד לא הגענו לשיא, שחרדים יפוצצו אירועים, שלטעמם נעשו שלא באופן צנוע ׳רחמנא ליצלן׳. ביום ראשון השבוע, במהלך שיעור בריקודי סלסלה במתחם בתוך פארק ים אשדוד, התפרץ חרדי, ככל הנראה לא מאשדוד, על הרוקדים, בעיקר על הרוקדות, שהדליקו אצלו את הנורות בשל גופיות קיץ חשופות והחל לקלל לגדף ולצרוח. חרדים אחרים שעמדו לידו זעקו בוז, חלקם ניתקו את זרם החשמל של המוזיקה, קרעו כבלים ואיימו לעשות שפטים ברוקדות וברוקדים, שכל חטאם היה לבלות ערב קייצי מרענן בעיר אשדוד. ההרקדה התפוצצה, המשטרה הוזמנה ולמרבה המזל זה לא נגמר בפצועים, ובאלימות פיזית. אבל זה היה קרוב מאוד. האלימות המילולית הייתה לא פחות מפחידה. החרדים זעקו :"לכו מכאן, אתם זבלים, לא רוצים אותכם כאן ולא רוצים לראות אתכם".

וזה היה מוזר. הרוב שזעקו וצעקו ובראשם החרדי הכעסן, בכלל לא מאשדוד, אלא מבני ברק. הרוקדים והרוקדות הם תושבי אשדוד משלמי מיסים שבאו להנות מאירוע עירוני. אין להם לאן ללכת הם גרים כאן. הבעיה היא: התחרדות העיר אשדוד הולכת ומקבלת מימדים מפחידים. החרדים מחוץ לעיר כבר רוצים להדיר את הציבור הכללי באשדוד ממקומות הבילוי העירוניים. זה כבר שלב חדש ומטריד בהשתלטות החרדים על העיר אשדוד וזה לא קורה בבית שמש המתחרדת ולא ברחוב בשכונת מאה שערים. זה קורה פה באשדוד בפארק "אשדוד ים".

864846242

המהומה כאמור, פרצה ביום ראשון במהלך שיעור לריקוד 'סלסה' בפארק "אשדוד ים". במהלך ריקוד חושני בזוגות. מספר חרדים ששהו בפארק ניסו למנוע את ההרקדה והחלו לגדף את צוות ההרקדה ואת הרוקדים שהגיעו להרקדה. האירוע שצולם החל כשהחרדים החלו לזעוק ולנסות לגרש את באי ההרקדה, תושבי אשדוד, משלמי מיסים שבאו להנות ממה שמציעה העירייה. אחד מהם, שכנראה אינו תושב אשדוד החל לגדף בגסות רוח את הנוכחים. "תסתלקו מפה מהר" הוא זעק כשכל החרדים סביבו צופים ולא מגיבים, אולי אפילו נהנים. "אין לכם מה לעשות פה. אתם דוחים אותנו אנחנו לא משרתים בצבא אנחנו לא כמוכם אתם אנשים זבלים... אנחנו בזים לכם".

תיאור רגעי האימה: "קפצו עלי ערימה של חרדים"

כדי להבין את מה שקרה בפארק כדאי לקרוא את הדברים שסיפרה איילת דהאן, מדריכת הסלסה לחבריה בקבוצת הוואטספ ולגלות היכן מצויה היום אשדוד. "העברתי שיעור הרקדה בפארק אשדוד ים ובאתי סך הכל לעשות שמח לאנשים וטוב" היא מתארת. "בסה"כ אתם מכירים אותי, אני אוהבת כל מה שקשור לעולם הריקוד והסלסה. וברגע שהתחלתי להתמקם ולהסתדר קפצו עלי ערימה של חרדים שגינו אותי וקיללו אותי, 'שיקסה ו'פרוצה' ו'פריצות' ו'תועבה' ו'קדיש' וכל מיני דברים כאלה ואחרים, שאתם ממש לא הייתם רוצים להיתקל בהם. זו פעם ראשונה שנתקלתי בסיטואציה כזאת. אני עדיין בהלם. תמיד ראיתי את זה בטלוויזיה אבל לא תיארתי לעצמי את העוצמה של מה שהם עושים ואת ההבדל הזה שהם גורמים לי להרגיש עכשיו ביני לבינם. אני עד היום בחיים שלי לא חשבתי שיש הבדל בינינו חוץ מזה שהם דתיים, שומרי שבת זכותם המלאה".

דהאן מעידה על עצמה כאישה חילונית מבהירה: “כל אחד שיעשה מה שטוב לו ומה שקרה אתמול זה היה קטסטרופה מטורפת שפשוט השאירה אותי פעורת פה וגם את כל מי שהיה סביבי. ולמרות הכל אחרי שבאה משטרה, אחרי שנגעו לי בציוד וקרעו לי את הכבלים, משכו לי את החשמל ומה לא עשו. חברים, אתם לא מבינים, פשוט ערימה. סליחה שאני אומרת זאת היתה כת, לא דתיים זה היתה פשוט כת, שבאה ופשוט החלה לקלל אותי ואת המדריכים שלי ואת כל מי שנמצא מסביב".

דהאן מספרת עוד כי למרות הכל ובסיוע הנהלת הפארק, פקחים ומשטרה האירוע נמשך. "הפקנו את מסיבת הסלסה כי הפארק עצמו הוא לא פארק חרדי, הוא פארק ששייך לכולם גם להם וגם לנו. וזכותו של כל בן אדם לעשות מה שהוא רוצה. כולם מוזמנים למקום הזה לעשות מה שהם רוצים. כמובן, לפי חוקי המקום. כל הכבוד להנהלת 'פארק אשדוד ים' שלמרות כל מה שקרה הצלחנו להפעיל את הערב סלסה שהיה מדהים למרות כל מה שהיה, היה ערב מגניב היינו עד 10:30 במקום שעה אחת מ-8:00-9:00 היינו עד 10:30. שזה אומר הרבה ובנוסף פארק אשדוד ים שאמרו לנו להישאר וגם הזמינו אותנו לכל החודש להישאר וכמובן אני והצוות שלנו כלמה שהיה שם היינו והפעלנו את הערב. אני מבקשת מכל החברים והתומכים: תיכנסו לדף הפייסבוק ותרשמו כמה מילים טובות על המקום וכמה מילים שיעמידו קצת את החברה האלה שחושבים שהם יותר טובים מאיתנו. אני לא יהודיה? רק הם יהודים ?"

אשדוד הפכה לעיר הנופש של החרדים

אגב לא מדובר בפעם הראשונה שחרדים מקימים מהומה בפארק. גם במהלך אפריל השנה ניסו להפסיק את ההרקדה. אלא שהפעם זה כמעט גלש לאלימות והחדש הוא שחרדים מחוץ לעיר שבאים לבלות את חודשי הריץ ברחבי אשדוד: בחופי הים, בפארקים בעיר חשים כבר שאשדוד זאת עיר הנופש שלהם, והם מרשים לעצמם לעשות ככל העולה על רוחם. שלא לדבר על הררי הזבל שהם משאירים אחריהם, על החניה שהם תופסים עם עשרות האוטובוסים של החרדים שמגיעים מכל הערים החרדיות: ירושלים, בני ברק, אלעד ועוד.

החרדים: “אתם זבלים תסלקו מכאן"

הסרטון שצולם הועלה לדף הפייסבוק של חבר מועצת העיר והמועמד לראשות העיר ד"ר אלי לחמני שהפך בתוך שעות לוירלאי ברחבי הרשת. ד"ר לחמני שבאחרונה סימן את המאבק שלו ובקמפיין הבחירות שלו נגד התחרדות העיר. "לצערי, מידי יום זוכים התושבים שלנו לכפייה דתית קיצונית המפריעה לתפעולו השוטף. השבוע זה קרה שוב, כאשר סביב מדריכת הסלסה וצוותה התקבצו חרדים קיצוניים שצעקו לעברם: 'תסתלקו מפה מהר, אין לכם מה לעשות פה... אתם דוחים אותנו, אנחנו לא משרתים בצבא, אנחנו לא כמוכם, אתם אנשים זבלים... אנחנו בזים לכם' ועוד כהנה וכהנה פנינים... הסרטון הזה מדבר בדיוק על המלחמה שלנו, כנגד השתלטות החרדים הקיצוניים – אלו שאינם פועלים ב'חיה ותן לחיות' על כל חלקה ששייכת לכלל תושבי אשדוד. היכן הביטוי 'בדרכי נועם'? הסרטון הזה הוא רק דוגמה אחת למה שקורה בפארק אשדוד ים ואני זועק את זעקת התושבים שבסך הכל רוצים ליהנות מבילוי בפארק הזה – ונאלצים לחוות השפלה מגורמים חרדים קיצוניים".

Screen Shot 2018 07 31 at 1.18.02 PM

האירוע גורם לתרעומת בקרב הציבור החילוני באשדוד, גם עצם העובדה של ניסיון הדרת נשים שכל "חטאן" היה לרקוד, וגם התחושה הקשה שהעיר אשדוד על אתריה הפכה מזמן למקום הבילוי המועדף של הציבור החרדי בארץ: חוף הים בו יש הקפדה רבה על הפרדת החוף הדתי, הפארקים של אשדוד בכלל ובעיקר פארק "אשדוד ים", מלאים במשפחות חרדיות מבית שמש, ירושלים או בני ברק שמגיעים בהסעה וכובשים את המקום. פעיל הציבור והמתמודד על מקום במועצה גיא סער הגיב : "הפעם לא נסכים שראש העיר יעבור על מקרה פארק אשדוד ים בשתיקה אין באשדוד מקום לקריאות אלימות וביזוי הציבור".

כתבנו בעבר על תרעומת הציבור החילוני בעיר שמגיע לפארק ואינו יכול לבלות בו היות והמקום עמוס בציבור חרדי. הטענה כי לסרי הפך את אשדוד למקום ידידותי לציבור החרדי בארץ על חשבון תושבי אשדוד משלמי הארנונה. האירוע בהרקדת הסלסה מקומם במיוחד לאור העובדה שככל הנראה מדובר באדם שאינו תושב העיר ושהוא וחבריו הנהנים מקבלת פנים ואירוח באשדוד, עוד מעז להתנהג כאילו המקום שייך לו ולקבוע לציבור האשדודי איך לנהוג ומה לעשות. יש שקוראים לראש העירייה לסרי לגבות כניסה מתושבי חוץ על הכניסה לאתרי העיר בתקווה שזה יפתור את הבעיה.

גלבר: "כשאבחר אני אדע לאחות את השברים""

חברת המועצה המתמודדת על ראשות העיר אשדוד, הלן גלבר מסרה בתגובה לאירוע בפארק ים: "אני מגנה כל מקרה של אלימות, פיזית או מילולית. אנחנו עדים לשבר גדול בקרב הציבור האשדודי שנגרם ממדיניות 'האין מדיניות' והשיסוי של ראש העיר, לסרי. השטחים הציבוריים שייכים לכל תושבי אשדוד באשר הם ולכל תושב באשדוד יש זכות לחיות את חייו על פי דרכו. כשאבחר לראשות העיר אדע לאחות את השברים ולתת פתרונות לכל תושבי העיר ולא אעדיף אוכלוסייה כזו על פני האחרת".

כצלנסון: ״מגנה את ההתפרצות״

חבר המועצה שמעון כצנלסון אמר בתגובה ״אני רואה בחומרה רבה ומגנה את ההתפרצות הקיצונית של הבחור החרדי. לצערי, התנהגות זו מקבלת לגיטימציה עקב חלחול המדיניות בה נוקט ראש העיר״.

העירייה: "יד קשה נגד מי שיפגע באירועים עירוניים"

מעיריית אשדוד נמסר: "ביום ראשון, בפארק אשדוד ים התקיים ערב סלסה ובמהלכו ניסו מספר מבקרים להפריע למהלך הערב . תגובה מהירה של הביטחון העירוני ומשטרת אשדוד מנעה את הניסיון לפגוע בשגרת הבילוי העירוני . אנו נמשיך ונשמור על הסדר הציבורי ונעשה זאת ביד קשה כנגד כל גורם שינסה לפגוע באירועים המתקיימים במרחב הציבורי .

מחר יתקיים ערב זומבה וביום רביעי פילטיס ואנחנו מזמינים את כולם לבוא ולקחת חלק בפעילות המתקיימת מידי שבוע בפארק . הפארק מתפרס על 70 דונם ומאפשר לכולם לקחת חלק בבילוי בפארק".