ashdod10 logo

הצצה ל'קודש הקודשים' של חסידות גור באשדוד

מה זה 'משמש בקודש' לאדמו"ר מגור ומיהו יחיאל וינגרטן, שמחליף את מרדכי ליברמן בתפקידו כנציג חסידות גור בעירייה. ומה בא מרקו אשכנזי לשמוע בכנס של לסרי
יוסי אסולין | חמישי, 02 אוגוסט 2018 07:14

בחצר של האדמו"רים הגדולים בחסידויות השונות יש תפקיד שקרוי 'משמש בקודש' לאדמו"ר ולבני ביתו. משמש בקודש הוא מעין בייבי סיטר לבני המשפחה, מוציא ומביא לבית האדמו"ר, מכניס את הבאים ומסייע בכל מה שזקוקה הרבנית, רעיית האדמו"ר. המשמש בקודש של האדמו"ר מגור, הנוכחי, הוא יחיאל וינגרטן. איש נוקשה שלא רואה כלום חוץ מהאדמו"ר ובצורה הכי עיוורת.

אחד מתפקידו של וינגרטן בבית האדמו"ר הוא להכניס בשעות הבוקר תינוקות זכרים לברית מילה בבית האדמו"ר. חסידים מכל הארץ מבקשים שהאדמו"ר ישמש כסנדק לבנם הנולד. המועד לסנדקות ולברכה הוא בשעות הבוקר. בין 3 ל 8 בריתות כאלה מידי בוקר. וינגרטן במיומנות ובזריזות מנצח על כל המבצע הזה. הוא המתאם וזה שמכניס את האבות עם התינוקת לחדר האדמו"ר, חותכים ויוצאים אחרי ברכה. בין 10 ל 15 דקות והכל נגמר, והאדמו"ר שב לחדרו ללמוד. וינגרטן מנצח על כל האופרציה בהכי זריז שיש.

הכוח שצבר ליד אוזנו של האדמו"ר והנאמנות העיוורת הביאה את האדמו"ר לשלוח את וינגרטן, להחליף את המנהיג הפוליטי בבאשדוד של חסידות גור, מרדכי ליברמן, ששימש ב10 השנים האחרונות ממלא מקום ראש עיריית אשדוד וראש רשימת אגודת ישראל החרדית. ליברמן בהדחה אכזרית על ידי וינגרטן לא היה בכלל בסוד העניינים שהוא יוחלף.

וכדי שיובן איך מתנהלים העניינים בחסידות גור ואיזה עוצמה יש לבית האדמו"ר מגור ולמה שיוצא משם, לכל חלקי החסידויות ברחבי הארץ, מדהים לגלות איך זה התרחש. הדלפה לאתר החרדי "כיכר השבת", מבית האדמו"ר כמובן, חשפה את המינוי של וינגרטן להחליף את הרב ליברמן בתפקידו כמנהיג הפוליטי של גור. השמועה רצה והגיעה לכל חסיד גור בוודאי באשדוד.

ליברמן שמע על זה ממקורבו שסיפר לו על כך במסדרון העירייה. ליברמן ההמום עשה טלפון שניים והתברר לו כי זה נכון. הוא יוחלף. ליברמן היה בהלם. למרות שבשנה האחרונה מעמדו של ליברמן התערער וחלקים מגור לא אהבו את ההתנהלות שלו, הוא היה בטוח שהוא ימשיך להנהיג את גור. הוא אפילו התחבר לבנו של האדמו"ר מגור, הרב נחמיה המתגורר באשדוד. הוא היה בטחו שכך מעמדו יישמר ואיש לא יחליף אותו, למרות הדיבורים והשמועות.

האמת התנפצה לו בפרצוף, באופן הכי אכזרי שיש, באופן לא מנומס ולא מכובד, וכדי להבין את גודל התדהמה התקשר ליברמן לסגן השר יעקב ליצמן והתלונן בפניו מדוע לא הודיע לו. ליצמן הדהים כשהשיב לליברמן 'גם אני כמוך לא ידעתי וקראתי את זה באתר החדשות'.

וינגרטן שקיבל את ההנחתה להחליף את ליברמן לא המתין דקה, אמר אמן וביצע את הפעולה הראשונה והמיידית עוד באותו יום: להחליף כתובת במשרד הפנים, מבני ברק לאשדוד והודיע לרעייתו ובני משפחתו: עוזבים את בני ברק הולכים לגור באשדוד.

וינגרטן נחשב לאיש פאנטי קיצוני בנושאי חילולי השבת. את זה הוא ינק מבית האדמו"ר מגור, שלא מתפשר בנושאי חילולי שבת. עבור האדמו"ר חילול  שבת זה טאבו. אין פשרות בעניין. על מה שקרה באשדוד בשבת, האדמ"ור מגור מתקשה לסלוח.

  וינגרטן מבחינת בית האדמ"ור והקיצוניים שבחסידות גור הוא האיש הנכון במקום הנכון. מה שאומר שהעמדה של חסידות גור שעדיין מתלבטת במי לתמוך לראשות העיר אשדוד תהיה סביב סוגיית השבת. יודעי דבר אומרים כי וינגרטן בהוראת האדמו"ר ינקוט בעמדה קשה בנושא השבת באשדוד. איך זה ישליך על התמיכה שלהם בראשות העיר הדעות חלוקות.

בנושא זה ראוי להזכיר כי בימים האחרונים הוקמה ועדה רבנית חדשה, שמורכבת מנציגי החסידויות האשכנזיות. ועדה זו תקבל ההחלטות, כיצד להמשיך ולנקוט בצרכים הפוליטיים סביב סוגיות חוף הים הנפרד והשבת. מה שנותר הוא לראות איך ינהג וינגרטן בסוגיית התמיכה בראשות העיר. 

מה עשה אשכנזי אצל לסרי

ב-1972 נחטף מטוס סבנה ל ידי מחבלים מארגון "ספטמבר השחור והונחת בנמל התעופה לוד. המחבלים דרשו שחרור חטופים מחבלים מהכלא הישראלי. הממשלה החלה במו"מ ובמקביל החלו לוחמי סיירת מטכ"ל בפיקודו של אהוד ברק להיערך לחילוץ בני הערובה. מקץ 24 שעות פרצו הלוחמים למטוס בפעולה שארכה כשתי דקות. השתלטו על המחלבים וחיסלו חלק מהם. אחד הלוחמים היכה את אחת המחבלות בכת האקדח וכדור שנפלט פגע בזרועו של לוחם אחר, קצין צעיר בשם בנימין נתניהו, לימים ראש הממשלה.

הלוחם שפלט את הכדור, מרקו אשכנזי תושב אשדוד, פיתח לימים קריירה פוליטית בתנועת 'מרץ' ושימש כסגן ראש עירייה מטעמה, בתקופת צילקר. לאחר קדנציה הוא פרש מהפוליטיקה והתמסר לנכדים. אשדוד פיספסה איש מוכשר, ישר וסמל ודוגמא לאיש ציבור עם יושרה אישית וציבורית.

537534734732

אשכנזי. לוחם אמיץ שאשדוד פיספסה

ביום שני השבוע הוא נצפה בכנס הפתיחה של ראש עיריית אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי והפתיע בנוכחותו. לא מעט ניגשו אליו בהתרגשות ולחצו ידיו ובירכו אותו ואמרו לו עד כמה אשדוד הפסידה שהוא פרש מהפוליטיקה. אשכנזי, וזה צריך לומר לא מתכוון להיכנס לפוליטיקה והוא הגיע כאזרח וידיד של לסרי. למקורביו סיפר כי הוא מעריך את מה שלסרי עשה בעיר אבל קצת זעם על מה שקרה בנושא השבת. לסרי הזמין אותו לכנס כדי שישמע את ההצהרה שלו כי אשדוד תיוותר כפי שהייתה עד כה בסטטוס קוו, שהיה בעיר מאז נוסדה. לסרי הצהיר ואשכנזי האזין לכל מילה שלו.