ashdod10 logo

אומנות החיים על פי סבג

יוסי סבג מוותיקי אשדוד החל לעסוק באומנות רק לאחר שיצא לגמלאות. הוא יוצר תמונות ורהיטים מרהיבים מפסיפס ופקקי שעם. וחוץ מזה הוא פעיל בהתנדבות ללא הפסקה בקהילה ואפילו מרקיד במפגשים חברתיים
ענת ביגר | חמישי, 26 יולי 2018 07:42

יוסי סבג מוותיקי אשדוד הגיע עם משפחתו בשנת 1957. כיום הוא עוסק להנאתו באומנות ויוצר עבודות מרהיבות מפסיפס ופקקי שעם. זאת בנוסף להיותו מתנדב מסור בכמה וכמה ארגונים. סיפור חייו הוא פסיפס של ארץ ישראל היפה ואשדוד הוותיקה. הוא עלה עם משפחתו כילד ממרוקו. "ברחנו מקזבלנקה. לטנג'יר היינו במחנה עולים בצרפת ומשם לישראל ישר לאשדוד”, הוא מספר. לימים נודע לו כי אחיו הגדול השתמש בו להעברת מסרים עם משפחות יהודיות שביקשו לעלולת לישראל. "אחי סיפר לי שכילד הייתי סוג של מרגל. העלייה לישראל נאסרה והייתה בלתי לגאלית. אחי הגדול היה פעיל והשתמש בי להעביר מידע למשפחות יהודים. הוא לקח אותי בשבתות לטיול ושלח אותי עם צלחות ובהם סוכריות שם היה טמון מסר למשפחות לגבי מפגש לתיאום עלייה עם נציגי הסוכנות".

 97 707890

59579432

הוא למד בבית הספר היסודי רמב"ם ולאחר שלא היה תיכון דתי באשדוד באותם ימים למד בגבעת וושינגטון בה פתחו תיכון לתלמידים מאשדוד והסביבה. "חברי לספסל הלימודים היה מאיר שטרית מיבנה" הוא מספר. בלימודים בגבעת וושינגטון הוא גילה את הכישרון האומנותי שלו, אבל רק בשנים האחרונות שהוא עוסק באומנות להנאתו.

לאחר השירות הצבאי הוא החל לעבוד בעיריית אשדוד. תחילה כפקיד במחלקת החינוך, היה בין ראשוני קציני הביקור בארץ ועסק במניעת נשירה מלימודים של תלמידים רבים. משם התקדם כמנהל החינוך היסודי בעיר. במקביל הוא למד לתואר ראשון ב'בר אילן' בתחום מנהל ציבורי ושלטון ואף עבר הסמכה כמבקר פנים. בין היתר שימש כסגן מבקר העירייה ובאגף כח אדם. במשך 8 שנים שימש נציג בבית הדין לעבודה בבאר שבע. סבג אב ל-3 ילדים וסבא אוהב ל- 6 נכדים

20171124 112904

מתנדב ללא הפסקה

לאחר שיצא לגמלאות הוא החליט להיות פעיל ומתנדב. "דבר שלמדתי מהבית" הוא מספר. הוא משמש כיו"ר התזמורת הסימפונית, חבר הנהלת אקדמא וחבר הנהלת מוסדות אומנות. מתנדב בשי"ל במתן ייעוץ בדיני עבודה, פעיל בארגון המתנדבים של חנה בן איון, בהבאת סלי מזון למשפחות נזקקות ומתנדב בשעת חירום.

במקביל להתנדבותו הרבה הוא החל לעסוק באומנות ועבודותיו מיוחדות ומרהיבות. הכישרון לאומנות הוא משפחתי, אביו שירבט ובתו זהבית סבג שהיא מורה למתמטיקה היא פסלת מחוננת שחלק מפסליה נמצאים באשדוד. הוא עצמו מעולם לא למד אומנות אבל מוכשר מאוד. הוא מצייר ועוסק בפסיפס אבל בדרך מיוחדת. הוא לא מדביק את חתיכות הפסיפס אלא, מצייר את הציור, חותך בעץ ובתוך השקע שנוצר הוא מוסיף את הפסיפס הוא אומן לא סטנדרטי ואינו אוהב להיות כמו כולם אלא מטביע את חותמו המיוחד ביצירותיו.

בביתו נמצאים עבודות מרהיבות. הוא לוקח רהיטים והופך אותם למרשימים ומיוחדים. כך כיסא ישן והרוס הפך לכיסא מוסיקלי עם תווי נגינה, תוף מכונת כביסה הוא הפך לשולחן מרהיב. התמונות שלו מדהימות. הוא משתמש ביצירותיו בפקקי שעם של בקבוקים ועוד יצירות מיוחדות . המוטו שלו להיות מקורי שונה " אני לא אוהב להיות סטנדרטי ולעשות מה שכולם יכולים אלא להיות שונה.

הוא אוהב מוסיקה ובאחרונה אף החל לשמש בהתנדבות די ג'יי במפגשי קבוצות חברתיות בהם הוא פעיל. כך למשל הוא הפתיע את חבריו לחוג הרמב"ם שחגגו סיום שנה והרקיד אותם לצלילי מוסיקה שהשמיע.