ashdod10 logo

גילויים חדשים בפרשת ״השוטרת המשקרת": "פעלה בדפוס ערמומי ומתוכנן מראש"

פרסום מעלליה של 'השוטרת המשקרת', רוית עמנואל מאשדוד, שחילקה דו"חות על עבירות שלא בוצעו לנהגים ולנהגות תושבי העיר, עורר סערה גדולה באשדוד והשבוע הגיעו תלונות נוספות נגדה. עו"ד דמרי המרכז את התלונות נגדה: "היא פעלה בשיטה מחושבת המעידה על דפוס התנהגות ערמומי ומתוכנן מראש". בינתיים, הועברה השוטרת מתפקידה באגף התנועה וההליך המשמעתי נגדה נמשך
מרינה חש | חמישי, 12 יולי 2018 11:58

מאז פרסום הכתבה בשבוע שעבר באשדוד10, הגיעו לעו"ד ערן דמרי, מומחה לענייני תעבורה המרכז את תלונות הנהגים שנפגעו מהתנהלות השוטרת רוית עמנואל, שזכתה לכינוי "השוטרת המשקרת" פניות רבות נוספות, הן באופן ישיר והן דרך קבוצת הפייסבוק שפתח. בתקופה זו, הקבוצה גדלה משמעותית בהצטרפותם של חברים רבים שהעלו וממשיכים לעלות סיפורים אישיים המגובים בהוכחות לדוחות השקריים שקיבלו ממנה.

בין התלונות החדשות, בולט סיפורו של נהג המונית שרון נעמן, שאירע בתאריך 09.08.17. באותו יום נסע שרון בכביש מנחם בגין לכיוון היציאה הדרומית של העיר ונעצר על יד השוטרת רוית בטענה כי עבר באור אדום. שרון מספר כי בצומת המדוברת התבצעו באותה תקופה עבודות תשתית. כתוצאה מכך, אחד הרמזורים בצומת זו לא עבד כלל ואילו השני לא פעל בצורה תקינה. שרון הוכיח את טענותיו על ידי צילומים שצילם בטלפון הנייד שלו, שם ניתן לראות את ריצודי האור הירוק והצהוב ואת הרמזורים העטופים. כדי לוודא זאת, שרון אף התקשר באותו יום למוקד העירוני, שם נאמר לו שהרמזורים אינם תקינים. למרות טענותיו המבוססות ולמרות שהשוטרת עצמה הייתה עדה לתקלות אלו, זה לא מנע ממנה להנפיק לו דו"ח על עבירת תנועה.

Screen Shot 2018 07 09 at 1.24.57 PM

תלונה נוספת על השוטרת, הוגשה על ידי ביינה ישראל, הטוען כי קיבל דוח שקרי ממנה, ומספר: "ב- 24.09.2015 התחלתי את נסיעתי מרחוב שלמה בן יוסף ברובע ו'. בצומת דב גור, פניתי ימינה ואז שמאלה לרחוב מילמן. המשכתי בזהירות ובמהירות המותרת עד הרמזור בשדרות ירושלים, שם פניתי ימינה לשדרות בני ברית, ומעט לאחר מכן, השוטרת עצרה אותי בטענה כי חלפתי על פני אדם כבן 60 שחצה במעבר חציה ולא השלים את המעבר. יש לציין שלאורך הנסיעה עד העצירה לא נתקלתי בהולכי רגל ובפרט שלא זכור לי מקרה מהסוג שהשוטרת תיארה. כמו כן, לא הבחנתי באף ניידת מאחורי במהלך הנסיעה, במראה הפנימית או הצדדית ולא הופעלה סירנה. בדו"ח שהתקבל אף נכתב כי נסעתי ברחוב דב גור ממערב למזרח, דבר שכלל אינו נכון. באותו מעמד הציג ישראל לשוטרת שאלות לגיטימיות כדי להפריך את טענתה, ביניהן, למה לא עצרת אותי מיד בסמוך למקום העבירה לטענתך אלא רק במרחק של כ- 2 ק"מ משם? לדבריו, תשובותיה לא תאמו לאירועים ולדמויות שחווה במהלך נסיעתו שארכה מספר דקות בלבד בעיצומו של יום בהיר בכביש עירוני ללא עומס תנועה. "מה שלדעתי סביר שהתרחש באותו אירוע הוא שהשוטרים דלקו אחרי עובר עבירה ברחוב דב גור עד שדרות בני ברית ואז פנו שמאלה ועצרו אותי בהנחה שאני הוא אותו עובר עבירה", טוען ישראל.

 

המקרה המסעיר ביותר שנחשף לאחרונה מתאר נהג שחווה על בשרו "פיברוק" של דו"ח באותה שיטה. ב - 24.6 השנה, ביטל בית המשפט כתב אישום שהוגש נגד דניאל דדון, נהג תושב העיר, בעקבות חזרתה של המשטרה מהאישומים נגדו, לאחר חשיפת מעלליה של השוטרת המעורבת. בכתב האישום נטען כי דניאל, שנסע לבדו ברכב ברחוב יצחק הנשיא לכיוון מזרח, נעצר וקיבל דו"ח על שימוש בטלפון נייד שלא באמצעות דיבורית. על פי הדו"ח, העצירה בוצעה רק לאחר מספר דקות, במהלכן הספיק דניאל לעבור כמה רחובות והגיע עד לצומת בני ברית/ יהודה הלוי. האבסורד הגדול באירוע זה הוא שמדובר ברכב שבו מותקנים חלונות שחורים, מה שמבטל כל אפשרות סבירה לכך שהשוטרים יכלו להיות עדים לשימוש הנטען בטלפון, גם אם אכן היה מתרחש במציאות. הדיאלוג שניהל דניאל מול השוטרים במעמד קבלת הדו"ח מתועד בסרטון שצולם על ידו בטלפון הנייד, בו הוא מפנה לשוטרים טענה זו ולא מקבל תשובה ראויה. בדיון בנושא שנערך בבית המשפט התעקש דניאל על חפותו וסירב לקבל כל הסדר אחר פרט לביטול כתב האישום. כאמור, בעקבות חשיפת נסיבות האירוע והתנהלותה של השוטרת לאחרונה, חזרה בה משטרת ישראל מכתב האישום.

עו״ד דמרי: לשקול העסקתה במערכת אכיפת החוק

עו"ד דמרי אומר כי הכתובת היתה על הקיר. "ניתן לראות כי אין מדובר באירועים נקודתיים בהם ניתנו דוחות לא מוצדקים אלא בהתנהלות שיטתית ומדוקדקת המציירת דפוס התנהגות הגובל בפן הפלילי. מעשים אלו של השוטרת גורמים לפגיעה מתמשכת באמון הציבור ובתדמית המשטרה כולה" אומר עו"ד דמרי. "המקרה של דניאל מעיד כאלף עדים על כך כי מדובר בתופעה חמורה הדורשת בדיקה יסודית של הנושא. טוב תעשה המשטרה אם בנוסף לתגובה שפרסמה בעקבות תלונות הנהגים, בה היא מודה כי מדובר בהתנהלות לא תקינה, תקבל החלטה נועזת ובה יישקל המשך העסקתה של השוטרת במערכת אכיפת החוק."

נקודה אחרונה שחשוב לציין היא כי נהגים רבים בחרו שלא להתעמת עם השוטרת ולא להישפט מפאת כובד המעמד. המעטים שכן בחרו להישפט עמדו חסרי אונים מול שיטה פסיכולוגית ומדויקת של משטרת ישראל, המציעה לנאשם הפחתה משמעותית של העונש.

בשיטה זו, לנאשם מוצע לדוגמא ביטול נקודות והפחתת קנס מ- 1,500 שקלים ל- 150, הצעה מפתה שקשה לסרב לה, גם כאשר הנהג יודע בוודאות שלא ביצע שום עבירה. מול הצעה זו ל"קיצור תהליכים וזמן" ותשלום קטן בהרבה מהסכום המקורי, עומד על כף המאזניים תשלום לעו"ד של כ- 4,000 שקלים ושעות ארוכות של הכנה למשפט. אולם הציבור, ובפרט הנהגים המעורבים, לא תמיד מבינים את גודל ההשלכות של הסדר שכזה, מעבר לפגיעה הכספית והנקודות הנצברות. למעשה, כל עוד הנהג אינו דורש ביטול האישום כולו, רישומו כנאשם נותר קיים במערכת. במידה ואותו נהג יבצע בעתיד עבירה נוספת, הוא עשוי לקבל עונש חמור בהרבה מנהג ללא הרשעות קודמות.

כרגע על פי החלטת המשטרה, השוטרת תועבר מתפקידה באגף התנועה לתפקיד אחר במחלקת הסיור, בו ייבחן תפקודה בהמשך, ובמקביל, יינקטו נגדה צעדים פיקודיים. עם זאת, בתגובה לאירועים הנוספים שנחשפו לאחרונה. בהקשר זה, נחשף כי זוהי השנה החמישית לשירותה של רוית עמנואל במשטרה. מידע זה הינו משמעותי ביותר לאור הנוהל הקיים במשטרה לפיו חמש השנים הראשונות של שירות השוטר במשטרה מוגדרות כמשרה זמנית, ורק לאחריהן, במידה ויימצא מתאים לביצוע תפקידו, מקבל השוטר קביעות. במסגרת נוהל זה, ראוי כי תקיים המשטרה דיון מעמיק בתפקודה של השוטרת לאור תלונות התושבים ותגיע להחלטה הראויה.