ashdod10 logo

ההורים לילדי החינוך המיוחד: "נמשיך במאבק עד שהעירייה תחזור בה"

הורי הילדים לילדי גני החינוך המיוחד, שיועברו על פי החלטת העירייה לתוך בתי הספר ממשיכים במאבקם. הם הפגינו במהלך ישיבת מועצה שדנה בעניינם על פי הצעתו של ד"ר אלי לחמני וממשיכים במשמרת מחאה מול לשכת ראש העירייה יחיאל לסרי. "לשלוח את בני לבית הספר זה כמו לשלוח אותו לכביש”, אומרת אחת האימהות המודאגות
ענת ביגר | חמישי, 12 יולי 2018 11:56
ההורים לילדי החינוך המיוחד:  "נמשיך במאבק עד שהעירייה תחזור בה" צילום: לירז פרדה

"לא נפסיק את המאבק עד לביטול החלטת העירייה להעביר את ילדנו מגני החינוך המיוחד למתחמי בתי הספר". כך אומרים הורים לילדים מעוכבי ההתפתחות, שיצאו למאבק נגד החלטת העירייה להעביר 9 גנים לתחומי בתי ספר יסודיים. זאת בעקבות הודעה שההורים נדהמו לגלות כי הילדים יעברו בתחילת שנת הלימודים הבאה מהגנים המותאמים לתוך בתי הספר, זאת בשל מחסור במבני גנים.

מדובר ב-9 גנים מותאמים בהם לומדים כ-100 ילדים מעוכבי התפתחות בגילאי 3 -6. "רוב הילדים בני 4. גם ילדים בני 4 בחינוך הרגיל לא יכולים להשתלב בתוך בית ספר" אומרת אחת האימהות שבנה אמור לומד באחד מאותם גנים מותאמים. "שלחו הודעה עם ההחלטה. לא שמעו אותנו פשוט הודיעו לנו. ניסינו לדבר עם ראש העירייה ולהסביר לו שזה לא ישלב אותם להיפך יעכב אותם. אנחנו נלחמים לקדם את הילדים, אבל המעבר עלול לפגוע בהם. אצל ילדים מהחינוך המיוחד צלצולים, רעש והמולה בבית ספר במקרה הטוב זה יפריע להם ללמוד ובמקרה הגרוע הם עלולים להיכנס לפאניקה וחרדה. חלקם לא גמולים, אין איפה לנקות אותם. אי אפשר לנקות אותם מתחת לברז כשילדים עוברים".

WhatsApp Image 2018 07 05 at 06.47.58

ההורים אף נועצו באנשי מקצוע וחוות הדעת הייתה שהכי גרוע בחינוך המיוחד זה להעביר אותם מקום. מהלך כזה דורש חודשים של הכנה וגורם לפגיעה ברצף אשר מובילה לרגרסיה. חלק מאנשי המקצוע אף חתמו על מכתב התנגדות למהלך העירייה והתייצבו לצד ההורים (ראו מסגרת).

" כאמא הכי מפחיד אותי שהילד שלי יכנס לבית הספר ילך עם מלווה ואיזה תלמיד בכיתה א' או ב' יצעק לו ' אוטיסט' או ' מפגר'" אומרת אחת האימהות. "אני לא מוכנה שזה יקרה אפילו פעם אחד מבחינתי לשלוח אותו לבית ספר זה כמו לשלוח אותו לכביש. אני לא אשלח את הילד שלי לבית ספר גם אם הוא ישאר שנה שלמה בבית".

ההורים פנו לעזרה לחבר מועצת העיר ומועמד לראשות העיר ד"ר אלי לחמני, שהעלה את הנושא כהצעה דחופה לסדר היום בישיבת מועצת העיר ברביעי שעבר "זה כל כך מכעיס אותי. הזמנתי את ההורים והילדים לישיבה. קיוויתי שראש העיר יראה את הילדים ויחזור בו אבל הוא נשאר בעמדתו. מדובר בהחלטה שרירותית ומקוממת." ד"ר לחמני אף שוקד עם ההורים על הכנת עתירה מנהלית בנושא. ההורים הזועמים זעקו בישיבת המועצה. חלק מהאימהות הוציאו סרטים שחורים, קשרו על עיניהן וקראו' לא רואים אותנו'.

ראש העירייה ד"ר לסרי הסביר שהמהלך יקדם את הילדים והדגיש ביחד עם ראש מינהל החינוך כי תהיה הפרדה מוחלטת בין ילדי הגן וילדי בית הספר ואף הבטיח ללמוד את הנושא מקרוב. ד"ר לסרי אף סייר בחלק מבתי הספר ובמכתב שהוציא לאחר הסיור הוא סיפר: "סיירתי בכל שמונת בתי הספר שאמורים לקלוט את 9 כיתות הגן במטרה לבחון התאמתם לייעודם. בסיום הסיור פסלתי את הפתרונות שהוצעו לשני גנים שכן הפתרונות שהוצעו בבתי ספר אלה, לא עמדו בסטנדרטיים שנקבעו. לגנים אלה יאותר פתרון חלופי בהקדם". בנוגע לשאר הגנים כותב ד"ר לסרי נמצא כי הכיתות נמצאו מתאימות ולאחר שיפוץ ניתן יהיה להעביר את הילדים.

ההורים ממאנים לקבל את ההחלטה ובימים האחרונים הם מגיעים מידי בוקר עם הילדים לקומה החמישית בעירייה למשמרת מחאה מול לשכתו של ד"ר לסרי. "לא נפסיק עד לביטול ההחלטה. בינתיים אף אחד לא מתייחס אלינו. מתעלמים מאיתנו אבל לא נפסיק את המאבק".

ההורים פנו אף לעזרת חברי הכנסת. "ענו לנו חברי הכנסת אילן גילאון, אורלי לוי איציק שמולי וגם חברי המועצה ד"ר לחמני וכצנלסון. הלן גלבר התקשרה" מספרת האם.

קלינאי התקשורת מוחים: "זו החלטה פזיזה"

ההורים המוחים קיבלו תמיכה גם מאנשי מקצוע שהביעו התנגדות להחלטה. 29 קלינאי תקשורת, חתמו על מכתב לעירייה המביע התנגדות לצעד של העירייה

"אנו קלינאי תקשורת העובדים עם ילדי אשדוד והסביבה במסגרות שונות, כולל ילדי גני החינוך המיוחד באשדוד, מעוניינים להביע את הסתייגותנו מהחלטת עיריית אשדוד על העברת גני החינוך המיוחד ממבניהם" כתבו הקלניאים. "כאנשי מקצוע ומטפלים, המכירים היטב את הילדים וצרכיהם אנו רואים בהחלטה זו החלטה פזיזה אשר מוצאת את הפתרון הקל, הנוח, המהיר והחסכוני על חשבון גבם של מיעוט תוך הישענות על אוזלת היד שלהם.״

בהמשך הם כותבים כי השינוי יביא עימו קשיים שלא נלקחו בחשבון ויפגעו בהתפתחות הילדים. הם מונים מספר קשיים כמו קשיים שפתיים- קשיים בהבנת שפה או בקריאת סיטואציות, קשיי הבעה, קשיי מוטוריקה,קשיים רגשיים ועוד . כן הם מתייחסים לכך שחלק מהכיתות המוצעות הן במקלטים וממדים דבר שיקשה עוד יותר על הילדים. הם קוראים להשארת הילדים במבנים הקיימים " השומרים על איכות, התפתחות ופרטיות הילדים ובני משפחותיהם".

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.