ashdod10 logo

התקווה הגדולה של אשדוד: הטייס שישבור את "הבצורת"

סגן א' מאשדוד, בוגר מקיף ג', בן להורים חדשים מרוסיה הוא הטייס שהביא הרבה כבוד לעיר אשדוד לאחר "בצורת" בת שנים רבות.  חבל רק שראש העירייה, ד"ר יחיאל לסרי, לא מצא זמן להגיע לבסיס חיל האוויר בחצרים להשתתף במעמד של הענקת כנפי טיס לצעיר מאשדוד. לפני ההשתלטות של החרדים, ולפני הגעתה אוכלוסייה קשת יום, יצאו מאשדוד הקטנה לא מעט טייסים. התקווה, שסגן א' הטייס קרב מאשדוד שסיים בשבוע שער את הקורס יהיה הסנונית שתבשר על סיום "הבצורת" ועוד טייסים שיצאו מעיר בת 250 אלף תושבים. זה צריך להיות המודל לצעירים, לא כרישי נדל"ן שמחוברים לעבריינים ופוליטיקאים מקומבנים
מנחם גלילי-משאש | רביעי, 04 יולי 2018 23:57

בשבוע שעבר לאחר שנים התבשרו תושבי אשדוד, כי סוף סוף לאחר שנים רבות סיים תושב אשדוד, בוגר מקיף תיכון ג' בעיר את קורס הטיס היוקרתי והמפרך. המקומונים באשדוד דיווחו על כך בהרחבה, כולל אשדוד10, שבמשך השנים האחרונות הביע תמיהה וביקורת על כך שמאשדוד לא יוצא טייס.

חינמון אחד דיווח על פי הכותרת הראשית שלו, שמדובר לראשונה באשדוד שיש טייס קרב. דבר שהוא שקרי במקרה הגרוע ובמקרה הפחות גרוע בחוסר ידע מחפיר ובחוסר הבנה בסיסי במה שקורה באשדוד. אבל זה כנראה מתאים לחינמון שהמשותף בינו לבין עיתונות הוא הון ושלטון. בוודאי לא מדובר כאן בעיתון יסודי אמיתי ובעל יושרה והגינות. זורקים כותרת תמונה ומפרסמים.

ולמה אני מספר את זה כי אימא לאחד הטייסים מאשדוד התקשרה אלי והביעה זעמה עם אותו חינמון שכתב את השטות הזאת. מדובר בגברת הרשקוביץ, אימו של טייס קרב מאשדוד.

נעזוב את החינמון הזה ואת מניעיו ואת איכותו ונבהיר כי באשדוד יצאו טייסים בעבר, ולא אחד ולא שניים. אלא שזה שייך לתקופה אחרת ולימים אחרים בהם החינוך בעיר היה אחר, האווירה והמנטליות הייתה שונה והשאיפה שלך הצעירים אז הייתה אחרת: לשרת ביחידות קרביות, לקורס טיס וליחדות איכותיות אחרות. מאז עברו הרבה מים בנחל לכיש, ולעיר הגיעו עשרות אלפי חרדים, הטובים בעיר נטשו הצעירים היגרו לערים אחרות ובמשך שנים רבות לא זכתה אשדוד להתברך באיזה טייס לרפואה.

כמידי שנה בעת סיום קורס הטיס היוקרתי, מערכת ״השבוע באשדוד״ מתקשרת לדובר צה״ל ושואלת אם יש בין מסיימי הקורס אשדודי. לצערי הרב, שנים רבות התשובה הייתה שלילית. בדרך כלל, מספר החיילים הקרביים, מספר הקצינים הקרביים, ומספר הטייסים, בישוב, מצביע על רמת החינוך של הישוב. זה מצביע גם על הרמה הכלכלית של התושבים. הוכח בעבר שיש קשר בין נתוני הגיוס לצה״ל לבין רמת היישוב.

תמיד גרסתי ואני ממשיך לטעון שלא ייתכן שעיר בת מאתיים חמישים אלף תושבים יסיים רק תושב אשדוד את הקורס לאחר שנים רבות. התשובה ידועה. עשרות אלפי חרדים השתלטו על אשדוד. הם בוודאי לא מגיעים לצבא והטובים עוזבים, הצעירים מהגרים בשל בעיות דיור זו התוצאה. אני מקווה שהדור הצעיר שנותר כאן יהיה טוב יותר ויילך בדרך של אותם טייסים, יוצאי יחידות קרביות ולא יתפתו לכל מיני מודלים של כרישי נדל"ן שעושים כסף מקומבינות ומקשרים פסולים עם פוליטיקאים ועבריינים, מסתובבים במרצדסים ולובשים את מותגי האופנה, אלה לא המודל.

צאו וראו כמה טייסים ביישוב מודיעין ונספחיה, צאו וראו כמה טייסים יש בעיר יבנה הסמוכה, ובאשקלון. מה שקרה באשדוד שגדלה למימדים ענקיים ורק בגלל שזרמו אליה תושבים מדימונה ירוחם, קרית שמונה וערי פיתוח אחרות, וכן אלפי תושבים חרדים, ונתמכי סעד מכל חלקי הארץ. גם בעבר, בשנות השבעים השישים והשמונים זרמו לעיר תושבים מקרית שמונה דימונה ועוד, אבל ההגירה היתה במידה סבירה. הם נבלעו בתוך אוכלוסייה שהייתה איכותית ברמת השכלתה, ותרבותה.

בשנות השישים והשבעים הגיעה לאשדוד אוכלוסייה מרומניה, מפולניה, מדרום אמריקה. ביניהם היון לא מעט רופאים, מנהלי חשבונות, אחיות, מהנדסים, וכמובן אוכלוסייה ותיקה מתל אביב שהיו בין עובדי חברת חשמל, עובדי נמל מתל אביב ויפו. יוצאי קיבוצים. עוד קודם לכן הגיעה אוכלוסייה איכותית ממצרים, אוכלוסייה משכילה, שבה היו רופאים מנהלי חשבונות.

עשרות עולים ממרוקו שהגיעו ראשונים לאשדוד נטמעו באוכלוסייה החזקה, והפכו את אשדוד העיר הקטנה שהייתה כבת ארבעים אלף תושבים לעיר שממנה יצאו טייסים רבים, שאת חלקם אני מכיר. בעיקר את הוריהם ובני משפחותיהם. כך למשל עדן, בנם של אתי וגדי אטיאס. אורן, בנו של אלי רימוק, שכיום הוא קברניט באלעל בקווים טראנס אטלנטיים, הטייס כהן, בנם של יוסי ואסתי כהן (פרומין), אלון קלמנסון, דני אוברסט ז"ל, שנהרג בתאונת אמונים לפני עשרים ושלוש שנים ועוד רבים וטובים.

military 640x342

אני תקווה, שהטייס שהוריו עלו מחבר העמים יחדש את ימיה הטובים של אשדוד של שנות השבעים והשמונים, וזה יהיה ניצן ראשון. לשמחתי זה עוד יכול לקרות הודות לעלייה מחבר העמים ואשדוד תחזור לימיה הטובים ועוד בוגרים מאשדוד יסיימו קורס טיס ויביאו כבוד לעיר וישפיעו בכך על עוד צעירים שילכו בדרכם.

ובשולי הדברים אני רוצה לציין את העובדה שעד כה לפחות לא שמעתי, קראתי או ראיתי שראש העירייה ד"ר יחיאל לסרי בירך את הטייס או נפגש אתו. אם הייתי יועצו של לסרי, שלו הרבה יועצים שסובבים אותו, הייתי מציע לו, עוד בשבוע שעבר, ליצור קשר עם הוריו של הטייס, שסיים בשבוע שעבר את הקרוב כדי להודות להם על הכבוד שהביא הבן שלהם לאשדוד, ומבקש את רשותם להצטרף אליהם למסדר הכנפיים בחצרים, ולוחץ את ידו באופן אישי לטייס הצעיר מאשדוד, שלאחר עשרות שנים חידש את המסורת. זה היה לפני שאשדוד הפכה עיר מקלט לחרדים, לעבריינים, עדי מדינה וכרישי נדל״ן.

8864865956

אם הייתי יועצו של לסרי הייתי מצדיע לו שיגיע לרחבת המסדרים ולהצטלם עם הטייס מאשדוד. תמונות כאלה של ראש עירייה וטייס קרב הם הרבה אפקטיביות משמעותיות, והכי חשוב חינוכיות, שמסמלות את הדרך והכיוון לבני נוער באשדוד שישאפו למצוינות, להיות בצמרת הצבא, ובוודאי להיות טייסי קרב.

תחת זאת הצטערתי לראות תמונה מביכה מאוד בעיתונים בסוף השבוע האחרון של לסרי שותה בירה עם חברו ״היקר״ מוטי מלכא מנכ״ל המשכן לאמנויות הבמה. מלכא הוא דמות שעל פי דו״ח החשב הכללי של משרד האוצר התנהל בצורה קלוקלת. בכלל, בין מלכא לתרבות יש מרחק גדול, שלא לדבר על מה שאמר עליו שופט בישראל.

ואני שואל מה היה יותר עדיף, תמונה של ראש העירייה מכבד ומחבק טייס קרב שמחר או מחרתיים הוא יעמוד בראש במגינים על תושבי אשדוד ולמנוע מחמאס לירות עלינו טילים, או תמונה עם מוטי מלכא דמות שאינה אהודה. לדעתי, אם יש שנאה ללסרי הוא אחד הגורמים לכך.

עירייה של לחם ושעשועים

מאות אלפי שקלים שופכת העירייה על פרסומים וחוברות מהודרות על מופעי הקיץ. זה בנוסף למיליוני שקלים על אמנים כמו יובל המבולבל ואמנים אחרים שיופעיו באשדוד בקיץ. האם זה בגלל הבחירות בעוד 4 חודשים?

אם לא די בכעס הרב שיש באשדוד על מקבלי ההחלטות בעירייה, על בזבוז אדיר של כספי ציבור במופעי הקיץ המתוכננים בעיר אשדוד, שעלותם נעמדת במיליוני שקלים, הרי שלאחרונה המשיכו בעיריית אשדוד לצפצף על תחושותיו של חלק מהציבור, והפיקו חוברת מהודרת, שעלותה מאות אלפי שקלים, שנועדה גם לדווח על המופעים המתוכננים בקיץ, ובעיקר לשכנע את תושבי אשדוד כמה טוב פה וכייף פה וכדאי אם כך להמשיך להצביע לסרי בבחירות הקרובות.

a281

רק שבעיריית אשדוד לא חשבו לעומק על החוברת הגדולה והמהודרת. מסכנים הדוורים, שנאלצו להתעכב דקות בכל אחת מהתיבות דואר בשכונות הוותיקות שבעיר, שהרי חוברת כה גדולה ומהודרת לא נכנסת לתיבה דואר כה קטנה, שבורה ומוזנחת.

הסיטואציה האבסורדית הזו מייצגת בדיוק את התנהלות עיריית אשדוד בשנים האחרונות. מצד אחד אנשים מחטטים בפחי אשפה, עוני והזנחה בפבלות של הרובעים הוותיקים בעיר, ומצד שני, קיץ ישראלי באשדוד, כאילו מדובר בקאן ומונקו, ברצועת החוף של הריביירה הצרפתי.

אבל השיטה הזו של "לחם ושעשועים" לא הומצא על ידי עיריית אשדוד. הרעיון להביא מופעי בידור של יובל המבולבל, רוי בוי ורינת מלכת הילדים, נועד להשכיח מההמון את סבלו. ולציבור באשדוד לא חסר סבל.

ברור שהמופעים מיועדים בעיקרם לאוכלוסייה החלשה באשדוד. האוכלוסייה החזקה, תבלה בתקופת הקיץ בחופשות עם המשפחה והילדים במיקונוס וביער השחור.

אבל ספק אם עומר אדם ועדן בן זקן, שהציבור באשדוד שילם להם להופעה של חצי שעה מאות אלפי שקלים, יצליחו להשכיח מהציבור את הפקקים, את הדאגות היום יומיות ואת מצוקת הדיור ומחירי הדיור, שהם באמת מזכירים את הריביירה הצרפתית.

אני משוכנע שאם היו עורכים סקר באשדוד ושואלים את הציבור באשדוד, מה הוא מעדיף לבזבז מיליוני שקלים על מופעי זמר מזרחי, או להפנות את המיליונים האלה, למחלקת החינוך, ליותר שיעורי תגבור לתלמידים, למחשבים נוספים בכיתות, לתיקון המזגנים בחלק מגני הילדים, להגדלת התקציבים לתנועות הנוער, לשיקום הפארקים המוזנחים, נראה לי שהרוב היה מוותר על שרית חדד.

אין לי דבר נגד אירועי קיץ לתושבי העיר, כל עוד מדובר בתקציב שפוי. אבל סדרי העדיפות בעיר חייבים להשתנות. מדובר אומנם בעירייה עשירה, אבל בעיר ענייה מאוד, ובעיר ענייה מאוד, לא צריך להמשיך לבזבז את כספי הציבור על כל כוכבי הזמר האפשריים.

הבזבוז הזה נועד להסיח את דעתו של הציבור ממצוקות וקשיים בכלל ועוני והזנחה בשכבות בשכונות החלשות בפרט.