ashdod10 logo

חוזר לזירה הפוליטית

יעקב שטרית, פעיל פוליטי ותיק הספיק לתמוך בצילקר, בלסרי וכעת הוא הודיע על תמיכה בכצנלסון. ולמה בחסידות גור מתכננים להטיל פתק לבן לראשות העיר?
יוסי אסולין | חמישי, 14 יוני 2018 03:17

ביום שני השבוע קיים יעקב שטרית בביתו כנס תומכים לשמעון סניה כצנלסון, המתמודד לראשות העיר אשדוד. הייתה זו הפתעה מצידו של שטרית ולא מעט הרימו גבה על המהלך שלו לתמוך בכצנלסון. "עשיתי לו כנס בבית שלי ומאוד התלהבו ממנו" הוא סיפר השבוע. "אכן הצטרפתי אליו בעקבות פנייה ולאחר שיחות ארוכות. ביקשתי ממנו לטפל מטעמו בכל נושאי הדת. אני הייתי חבר מועצה, אני מחובר לכל הרבנים והאדמו"רים ואני רוצה להיות אחראי על נושאי דת. זה מה שמעניין אותי. סניה נתפס כאנטי דתי. זה ממש לא נכון. הוא בעצמו כהן ואני מאוד מאמין שהוא יעשה המון למען הדת".

לשטרית הספק פוליטי גדול. הוא שימש בעבר כיו"ר סניף הליכוד באשדוד ותמך בראש העירייה צבי צילקר בזמנו. "הציעו לי אז מקום שלישי ברשימת צילקר. אני רציתי 2 והמו"מ התפוצץ" הוא מסביר השבוע. "ותמכתי בצילקר מתוקף היותי יו"ר הסניף". לאחר חמש שנים, ומאבקים גדולים שלו בסניף הליכוד, בבחירות האחרונות, הוא נפגש עם ד"ר יחיאל לסרי והשתכנע שהוא הכי מתאים לראשות העיר. לסרי ביקש ממנו תמיכה ולשטרית הייתה בקשה קטנה. לנהל את המטה של לסרי. "הוא אמר לי אין בעיה ושאפגש עם עו"ד גבי כנפו. לאחר מכן ביקשו ממני לפגוש את ג'קי בן זקן. בסופו של דבר הייתה הסכמה כוללת של כל אלה שנפגשתי איתם שאני אנהל את המטה. זמן קצר לאחר מכן הבנתי שהם לא מתכוונים לתת לי את ניהול המטה וחזרו בהם מההסכמה".

שטרית כעס ועזב בזעם את המטה והודיע כי לא יתמוך בלסרי. הרומן הקצר נגמר מהם מאוד ושטרית יצר קשר עם יו"ר הסתדרות הבניין והעץ, יצחק מויאל שרץ בבחירות ההם למועצת העיר והחליט לתמוך בו. "התנאי שלי היה שהוא יסייע לי להקים את קבוצת הפועל אשדוד מחדש". שטרית טוען כי לזכותו של מויאל הוא עמד בהבטחה. "עם קשריו בהסתדרות ובמרכז הפועל סייע להעמיד את הקבוצה מחדש. מה שגרם אחר כך להקמת קבוצות נוספות: עירוני, האדומים ובית"ר. אחרי 20 שנה שהייתה כאן רק קבוצה אחת, קמו 5 קבוצות והכדורגל חזר לעיר. זו תרומתי הצנועה ביחד עם מויאל".

אני מזכיר לו כי סייע בעבר בבחירות לבוריס גיטרמן. "אכן והבאתי לו תומכים רבים. חודש לפני הבחירות כשהיה צריך לסגור את הרשימה למועצת העיר, פנה אלי אחד הפעילים המקורבים אליו והבכירים ואמר לי 'מצטער אנחנו לא יכולים לשבץ ברשימה מרוקאי'".

ואיך הגעת לכצנלסון?

"הגעתי למסקנה עם כל התהליכים הפוליטיים שעברתי שרק לכצנלסון יש מילה. בחור רציני כן ואמיתי. לצערי, נתקלתי בהרבה פוליטיקאים בלי מילה, שלא יודעים לכבד הסכמים, ולאחר פגישות רבות אתו הגעתי למסקנה שהוא האיש המתאים להיות ראש עירייה."

מציריים את כצנלסון כאיש נגד הדת ואתה איש דתי איך זה הולך ביחד אני שואל את שטרית שלא מתבלבל: "זה העניין. מציירים אותו כאיש לא דתי ונגד דת. זה ממש לא נכון. אני חושב אחרת ועובדה שפנה אלי שאסייע לו בנושא דת. אין רב בעיר ואין אדמו"ר שלא מכיר אותי, ולאחר עשייה גדולה כחבר מועצה דתית באשדוד יש לי מה לתרום עוד. עשיתי שינויים מה שלא עשו 50 שנה במועצה הדתית ולומדים בהרבה מועצות את מה שעשיתי".

למה את לא מבקש להיות ברשימה לעירייה?

"זה לא מעניין אותי. הייתי 5 שנים במועצה הדתית וטיפלתי בדברים החשובים: בית עלמין, כשרות נישואין וזה יותר מעניין אותי משאר תפקידים בחיים"

ומה יהיה תפקידך בבחירות?

"אני אנהל את מטה הוותיקים והמסורתיים ותהיה לי השפעה גם על החרדים".

לשטרית אין ספק באשר לניצחונו של כצנלסון בבחירות הקרובות. למרות שהחרדים לא איתו והם פוזלים ללסרי. "אני צופה שבבחירות האלה אחוז ההצבעה יהיה גבוה הפעם בגלל האווירה בעיר. רוצים שינוי. אחוז הצבעה גבוה יוריד את הכוח שיש לחרדים. הציבור החילוני מסורתי ישנה את התמונה הפוליטית. יש אווירה בעיר של כעסים על לסרי".

אתה חושב שלסרי לא ייבחר?

"אני רוצה שסניה ייבחר, ואני שולח מכאן מסר להלן גלבר , שתבוא ותתאחד עם כצנלסון. לדעתי הפעם סניה ינצח ואם גלבר תתחבר הסיכוי יהיה עוד יותר גדול. עם סקר או בלי סקר סניה הוא היחיד שיכול לנצח את לסרי, אבל אני קורא לגלבר שתצטרף לניצחון בטוח. צריך להחליף את השלטון בעירייה ואת כל מי ששם, להחליף את הבכירים".

גלבר לא יכולה להיות ראש עירייה?

"אני חושב שסניה שהיה ממלא מקום ראש עירייה, איש קבע, ניהל את מפעל הפיס בתקציבי ענק, היה בשליחות, בעל תארים, בעל ראייה כלכלית וצבאית הכי מתאים. גלבר הייתה כולה באופוזיציה לא שימשה בתפקידים ביצועיים".

חרדים למצבם

החרדים לחוצים. ברמה הפוליטית כמובן. בעיקר החרדים האשכנזיים ועוד יותר חסידות גור. הם עוד לא החליטו במי לתמוך לראשות העיר ומפיצים כעס וזעם כנגד ראש העירייה ד"ר יחיאל לסרי אותו הם מאשימים כמי שממשיך לאפשר מחילולי שבת. הם לחוצים ומצויים במלכוד. מצד אחד ש"ס הביעה תמיכה בלסרי, חסידות בעלז"א נוטה לתמוך וחסידות גור מתלבטת בין לסרי לגלבר. האם לראשונה באשדוד אגודת ישראל תתפצל? . בחסידות גור סיפרו לנו גורמים בכירים כי הם לא מחקו לגמרי את לסרי ויש עוד סיכוי שהם יביעו בו תמיכה ובתנאי אחד. שאלתי מה התנאי והם אמרו שהתנאי הוא ראשו של מנכ"ל העירייה, אילן בן עדי, שלדבריהם הוא האיש שמניע את חילולי השבת ועוד צרות שבאות על החרדים. צחקתי בקול גדול ואמרתי למקור הבכיר כי בעצם הם מחפשים סולם לרדת ממנו ולהודיע על תמיכה בלסרי והם מחפשים קורבן בדמותו של בן עדי. אותו גורם חרדי לא סתר את התזה הזו והוסיף כי הם לוקחים בחשבון שאגודת ישראל תתפצל נוכח אי ההסכמה לגבי זהות ראש העירייה שהם רוצים לראות והוא זרק עוד רעיון שרץ השבוע בחסידות גור: לשים פתק לבן.

ההערכה היא שלבסוף אגודת ישראל תתאחד סביב מועמד אחד ויחיד וכל סיפורי הסבתא האחרונים שצצים מחסידות גור יתכנסו לתמיכה במועמד אחד. הם לא ייקחו סיכון לוותר על כספים קרקעות וליטוף אוהד מצד ראש העיר שייבחר והם צריכים להמר נכון ולכן הם חרדים למצבם.