ashdod10 logo

עושים צחוק מהחוק: המאבטחים באשדוד "נשרפים" בקיץ וקופאים בחורף

כשנה ו- 3 חודשים לאחר שעבר חוק המאבטחים שמחייב מעסיקים להעניק להם תנאי עבודה הולמים ודומה כי המאבטחים באשדוד נותרו מאחור. באשקלון וקרית מלאכי רוב עמדות השמירה במוסדות החינוך ממוזגים ועמדות השמירה שודרגו. באשדוד? אין חיבור לחשמל, מאבטחים עובדים בין 8 – 10 שעות תחת שמש קופחת ונרטבים בימי סערה ואינו יכול אפילו להביא מאוורר או תנור חימום. העירייה: שנה הבאה נשפר את המצב
ענת ביגר | חמישי, 14 יוני 2018 03:09

יום ראשון השבוע היה לוהט במיוחד. אחרי סוף שבוע חם מהרגיל התחיל השבוע בעלייה נוספת בטמפרטורות. בעיריית אשדוד, כמו כולנו, נהנו העובדים מהזוטר ועד ראש העירייה ד"ר לסרי ממשרד ממוזג ונעים. גם במוסדות החינוך, למרבה המזל יש מזגנים בכיתות, בספרייה, במזכירות ובחדר ההנהלה. בלי מזגן בלתי אפשרי ללמוד בחום הלוהט. לא הרחק משם, כמה צעדים בקרבת הכניסה לבית הספר, מוצבת עמדת השמירה של המאבטח השומר על הילדים. שם בבודק'ה הקטן והלוהט החיים נעצרו בתקופת ימי הביניים, או אולי בתקופת הברזל. אשדוד שנת 2018 ומרבית עמדות השמירה של המאבטחים לא מחוברים לחשמל והמאבטחים "נשרפים" בחום השמש.

סוגיית המאבטחים ותנאי העסקתם עלתה לכותרות ובשנה שחלפה במרץ עבר בכנסת חוק המאבטחים, המחייב את מי שמעסיק מאבטחים לספק להם בין היתר עמדה המגנה עליו ממזג האוויר, מגשמים ומימים חמים. אבל כנראה שחוק בנפרד ומציאות בנפרד.

באשדוד, שבה מעדיפים להוציא כספי ציבור על פסטיבלים, חגיגות והופעות יקרות כמו אייל גולן, אין עדיין מענה למצוקת המאבטחים. לדבר המינימלי, כמו לחבר חשמל לעמדת השמירה? לזה אין תקציב. למרות החוק המחייב ולמרות שבעירייה מדגישים שהתושב במקום הראשון, המאבטחים חשים שקופים. "אחרי הכתבות שפורסמו וההבטחות לחבר אותנו המאבטחים, לחשמל, עד עכשיו לא בוצע שום דבר" אומר ל"השבוע באשדוד" אחד המאבטחים בבית ספר יסודי באשדוד. "הבודקה מברזל והוא לוהט בקיץ. אני לא מדבר על מיזוג אפילו אין חשמל. עמוד חשמל נמצא קרוב ואני נשארתי בלי חשמל”.

7533688

הוא מדבר עם הרבה כאב, וייאוש ואומר שנכון שהחוק עבר וישנו על הנייר אבל באשדוד הוא לא מיושם. "זה לא שאנחנו לא פונים לקב"ט ומתלוננים, אבל נאמר לנו שאין תקציבים עכשיו ושיתחילו לחבר לחשמל כ- 30 בתי ספר ושעד תחילת השנה הבאה. מה אנחנו נצטרך לעבור את כל הקיץ החם ככה? כל הקיץ מייבשים אותנו בהבטחות?".

מה שמקומם אותו היא העובדה שטרם קיבל תשובה. "אמרו לי, בינתיים, ללכת לחדר מורים להתאוורר קצת. זה לא מעשי. כשאני צריך לשירותים והולך לשירותים בבית הספר וצריך לנעול. חוזר אחרי שתי דקות וכבר שואלים לאן נעלמתי, אז ללכת ולשבת 10-15 דקות בחדר מורים זה ממש לא מעשי וזו לא תשובה הולמת". המאבטח ממשיך ומספר "אני מכיר את המצב באשקלון, שם לפני שנתיים כבר עמדות השמירה מוזגו. גם קריית מלאכי שנחשבת עיר ענייה, שנה שעברה החליפו את הבודקה של כל השומרים. לכן כשהגעתי לחתום על החוזה באשדוד לא ביררתי כי הייתי בטוח שיש חשמל ומיזוג. הייתי המום שגיליתי שלא. לתחושתו בעירייה לא ממש מתרגשים מהפניות שלהם וממצב תנאי העסקתם. "אנחנו בשבילם אנשים שקופים. מישהו אמר לי משהו נכון 'אנחנו המאבטחים שקופים. כמו בובות ראווה. יש להם כיסוי תחת ולא מענין אותם אם תתייבש או תמות, הרי מחר יביאו מישהו אחר' . זה פשוטבלתי נסבל לעבוד בתנאים כאלה ואם יש גם צהרון בבית הספר אז זה יוצא שאתה עובד 10 שעות. בחום הזה אי אפשר לשבת בבודק'ה, זה חום אימים. בחורף השנה בגשם החזק נכנס גשם לעמדת השמירה ישבתי והגשם ירד עליי. מציעים לנו לשים ניילון, זה לבטח לא מעשי ההצעות הללו״.

העירייה: "במהלך חופשת הקיץ נחבר את מרבית עמדות השמירה לחשמל"

דובר עיריית אשדוד, אדי בן חמו מסר בתגובה: "מינהל החינוך ואגף הביטחון העירוני רואים עין בעין את נושא האבטחה ופועלים ליצירת התנאים האופטימליים לביצוע עבודתם. מפאת ההנחיה שלא לבצע עבודות בנייה בזמן הלימודים, מתכוונת העירייה לבצע במהלך חופשת הקיץ (יולי אוגוסט) חיבור של מרבית ביתני השמירה. תכנית העבודות כוללות חיבור של ביתני השמירה למקור חשמל והתקנת מזגנים והחלפת ביתני שמירה שאינם עומדים בתקן. לידיעתך, מדי שנה מוחלפים ביתנים בהתאם לתכנית עבודה, תקציב ולוח זמנים שאינו מפריע את מהלך הלימודים. אגב: בשנים האחרונות, שכר המאבטחים ותנאי העסקתם שופרו בהתאם לצווי ההרחבה ובפרט בעיר אשדוד שבה הוענקה תוספת שכר ושמירה על רצף העסקה בחודשי הקיץ״.

חוק המאבטחים שעבר: מה הוא אומר?

רבים מהמאבטחים פנו במקביל לתקשורת גם לחברת הכנסת יוליה מלינובסקי מסיעת "ישראל ביתנו" שנדהמה לשמוע על תת התנאים בהם עובדים המאבטחים. היא כמובן נרתמה לסייע וביחד עם ח"כ אורן חזן מסיעת הליכוד, ח"כ דב חנין מסיעת "הרשימה המשותפת" וח"כ איתן כבל מסיעת "המחנה הציוני"

7636

החוק שאושר, כאמור, בבית המחוקקים במרץ 2017 מחייב תנאים הולמים למאבטחים. לפי החוק שנכנס לתוקף כעבור חצי שנה בספטמבר 2017, על מזמין שירותי האבטחה חובה לספק למאבטח עמדה המגנה עליו מתנאי מזג אוויר, גישה למים וגישה לשירותים. 45 חברי כנסת אישרו בהצבעה את החוק החשוב הזה. החוק חל גם על עובדי קבלן. אולם אכיפה המינהלית של חוק המאבטחים על ידי מפקחי משרד העבודה טרם נכנסה לתוקף ולכן, עד שניתן יהיה לאכוף את החוק, באשדוד, ממשיכים המאבטחים לסבול מתנאים לא נאותים. נאלצים להתאפק מלהיכנס לבית הספר כדי לעשות צרכיהם, או נאלצים להביא מים בבקבוק. הם היו מביאים בשמחה מאוורר או תנור חימום, לו היה בבודק'ה חשמל.

ח"כ מלינובסקי, שכאמור נחשפה למצב של המאבטחים ויזמה את החוק אף פנתה במכתב לראשי רשויות בהם קיבלה פניות ממאבטחים מיואשים. בין היתר כמובן לראש עיריית אשדוד ד"ר יחיאל לסרי. ב- 21.11.16 היא פנתה בכתב אל ראש עיריית אשדוד ד"ר לסרי והתלוננה על היחס שמקבלים המאבטחים. ד"ר לסרי השיב אז באמצעות אנשי לשכתו: " "אנו מודעים לחשיבות הנושא ופועלים לקידומו. הנחתי את גורמי המקצוע ברשות לוודא כי במכרזים הבאים לחברות המעסיקות את גורמי האבטחה, החברות שיזכו יתחייבו ליצור תנאי עבודה הולמים. כמו כן, בכל מוסד חדש שנבנה נלקח בחשבון נושא זה ובמוסדות וותיקים עד לכניסת הזכיינים החדשים, העירייה עושה התאמות תשתית כמידת יכולתה. בתנאי מזג אוויר קשים,הונחו המאבטחים הפועלים בסביבת עבודה שטרם הותאמה, להיכנס למבנה המוסד אותו הם מאבטחים".