ashdod10 logo

רות מזרחי על ספרה החדש: "לכל אחד מאיתנו יש פפה משלו"

ספר ילדים חדש מפרי עטה של רות מזרחי "הניצחון של פפה" הוצג השבוע בדוכני שבוע הספר.. הספר מתאר תיאור של סבא רבא לנין שלו איך ניצל משואת תוניס. הסיפור מבוסס על סיפורו האמיתי של סבה של רות, מאיר כהן ׳פפה׳, שיחגוג החודש 100
מיכל גלילי-תורג׳מן | חמישי, 14 יוני 2018 02:32

ביום שישי האחרון, בדיוק בעת שהתקיים מפגש סופרות ילדים מטעם עיריית אשדוד והחברה העירונית, התבשרה רות מזרחי על צאתו של ספרה השני "הניצחון של פפה" מבית הדפוס, הישר לידיה הנרגשות. מזרחי (42) אשת תקשורת, עבדה שנים רבות בכתיבה ועריכה, אם לארבעה. הספר "הניצחון של פפה" בהוצאה משותפת עם "סיפור פשוט", מתאר ויכוח פשוט בין שני ילדים, כאשר אחד מהם מספר על כך לסבא רבא שלו, פפה, ונדהם לשמוע ממנו על סיפור החברות וההישרדות המופלא שלו בשואת תוניס. הסיפור מבוסס על סיפורו האמיתי של מאיר כהן, שיחיה בן 100 בעוד חודש, סבה של מזרחי. הוא קיבל את תמיכת "יד ושם" והלוגו שלהם מתנוסס בדף הראשון. האיורים מרהיבים כל עין והסיפור מתאר את הדרך מהגולה לארץ בשפה איכותית אך בגובה העיניים.

רות, איך נולד הרעיון?

"כל חיי ידעתי שסבי ניצול שואה מתוניס אך הוא לא רצה לספר ולשתף ואני הרפיתי. הבנתי שזה כואב לו מידיי. הוא תמיד היה אדם שמח, מפנק עד בלי די, מאמין ומתפלל שלוש תפילות ביום וצם את כל הצומות, והבנתי שהאמונה שלו היא משהו פנימי עמוק. השנה לפתע הרגשתי שבכל שיחה שלי איתו מתגלה עוד טפח ועוד טפחיים מהסיפור ובכל פעם רצתי הביתה לכתוב ולתעד. אמי היקרה אבלין זקרי כמובן עשתה הכל כדי לסייע לי. לבסוף הבנתי שיש לי ביד מסמך היסטורי חשוב שאני מוכרחה להוציא לאור".

ואיך זכית בתמיכת "יד ושם"?

"אני מודעת לכך שרוב הנרצחים בשואה האיומה היו מארצות אירופה, אך היה לי חשוב מאוד לקבל הכרה עבור יהודי צפון אפריקה שהייתה להם שואה משלהם, לא פחות טראומטית. כשפניתי אליהם לראשונה, הם לא הבינו מה פתאום סיפור ילדים והציעו שאכתוב ביוגרפיה. אני סירבתי. חשוב לי להנגיש לילדים את נושא השואה כולה ולהעביר אליהם בשפתם ובציורים מושכי לב את ההיסטוריה החשובה. למרות שהתמיכה הכספית של "יד ושם" מזערית והשקעתי בספר כסף רב, אני מרגישה בכל רמ"ח איבריי שקיבלתי מהם גושפנקא חשובה לאין ערוך והעובדה שספר שלי יהיה בספריית ׳יד ושם׳ מצביעה לדעתי על כך שהם מבינים עד כמה יהודי צפון אפריקה זקוקים לשיתוף הזה".

78523576

איך התגובות על הספר?

"עדיין אני נרגשת מכל תגובה ותגובה. אנשים אומרים לי "תביאי לי את פפה", אנשים קונים את הספר לילדים ולנכדים ומתחברים אליו ברמה אישית, כי לכל אחד יש "פפה" וסבא משלו ולכולנו בעצם חשוב להעביר הלאה את האהבה למורשת ולסבים שלנו שנמוגים לצערנו מהעולם".

ואיך פפה הגיב?

"הוא הביט בספר ואחר כך בי ואמר לי בפשטות "זה אני". היות שהמאייר עבד בצמוד לתמונה של פפה, האיורים מאוד מדויקים ומאוד משקפים את פפה האמיתי ולא הייתי צריכה לשמוע מילה נוספת כדי להבין שהגשמתי לכולנו את החלום".

מה את עושה בימים אלו?

"אני מגיעה למפגשי סופר ברחבי הארץ, בגנים ובבתי ספר, עם ספרי "פעם הייתי שמנמן" שיצא לאור החודש במהדורה שלישית מחודשת ל-2018 כולל פרק בשיטת NLP על קבלת שינויים. הספר משנה את חייהם של ילדים רבים שלומדים לאכול בריא בדרך פשוטה וחרוזית. אני גם מנחה סדנאות כתיבה ואירועים ערכיים בבתי ספר ולמעשה מגיעה לכל מקום שאוכל לתרום בו. כעת ב"ה אני מתכוונת להתחיל במפגשי סופר גם עם "הניצחון של פפה" כשאני אשוחח ואפעיל את הילדים בנושאים חשובים מאוד של הסבים שלהם, ערכי החברות, התקווה ואהבת ארץ ישראל. יש לי המון מה לתת וכל עוד הילדים יחבקו אותי, אני איתם. מעבר לכך, אני מרצה ומנחת סדנאות בשיטת NLP שמסייעת לילדים ולמבוגרים לבצע שינויים ביתר קלות".

ולסיום, מה עם ספר נוסף?

"לשמחתי אני "יולדת" לאחרונה ספרים רבים ובקרוב מתכוונת ב"ה להוציא לאור ספר ילדים נוסף על נושא כאוב וחשוב שכל ילד יזדהה איתו. יש למה לצפות".

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.