ashdod10 logo

אהבה חוצה גבולות: מנכ"ל התזמורת האנדלוסית ירושלים התחתן עם אהובתו הצ'כית

בטקס חתונה מרגש ולא שגרתי בבית הכנסת הרשב״י ברובע י״א באשדוד, נישאו עופר ושרה אמסלם כדת משה וישראל. זה קרה 12 שנה לאחר נישואיהם האזרחיים ובנוכחות שלושת ילדיהם המשותפים ובנו הבכור של עופר מנישואיו הראשונים. התפילות והברכות בטקס החופה הזכירו לנוכחים את המהפך המרגש שעשתה הכלה מלוציה הצ'כית לשרה היהודייה
מרינה חש | חמישי, 14 יוני 2018 02:39

האהבה בין עופר לשרה אמסלם פרצה לפני 15 שנה בעיר פראג שבצ'כיה. אמסלם (46) מנכ"ל "תזמורת ירושלים מזרח ומערב" פגש את שרה, אז לוציה במקרה והתאהב בה. העובדה שלוציה (אור באיטלקית) בת למשפחה לא יהודייה ואתאיסטית, לא מנעה מאמסלם להינשא לה. דווקא השפה המשותפת שמצא בנו בכורו עימה, חיזקו את אהבתו אליה. באוגוסט 2006, השניים נישאו בחתונה אזרחית בפראג וחזרו לישראל לבנות את ביתם המשותף בעיר ילדותו - אשדוד.

הרעיון להתגייר נולד לפני 11 שנה, במהלך הריונה לבנם הבכור – יעקב. עופר ביקש לקיים את ברית המילה לתינוק שייוולד, והנושא עורר בלוציה מחשבות רבות על זהותה וזהות ילדיה במדינת ישראל. רעיון הגיור החל לחלחל במוחה אט אט. העובדה שעברה להתגורר בישראל בעקבות האהבה ולהסכמתה לקיום טקס ברית המילה, מסמלת את הרצון הפנימי, גם אם לא במודע, להשתלב עם בעלה בעמו, במדינתו ובזהותו. זהו תמצית הרעיון של "ודבק באישתו".

אולם, לא היה בבעלותה תעודת זהות כחולה ולכן נאלצה להמתין חמש שנים עד לקבלת האזרחות. חמש שנים של המתנה הפכו לעשור של התחבטויות והתלבטויות עד שלבסוף לוציה, בעידוד בעלה ובנם הבכור, החליטה כי היא מעוניינת להתחיל סוף סוף את תהליך הגיור. השניים פנו למכון "עמי אולפני גיור" מבית אור עציון הפועל בתמיכת אגף הגיור במשרד ראש ממשלה, ושם החלו את תהליך בליווי צמוד של אילנה ושמואל תורג'מן, המשפחה המלווה.

כל המשפחה התגייסה לתהליך, כולל שלושת ילדיהם שעברו ללמוד בבי"ס ממלכתי- דתי. לוציה החלה ללמוד יהדות פעמיים בשבוע במשך שנה כגון הלכות היום-יום, שמירת השבת ועוד.

עופר, איך ההורים שלך קיבלו את החתונה שלך עם מישהי שאינה יהודייה?

המשפחה שלי היא מסורתית. אבא שלי שם כיפה והולך לבית כנסת, וכמובן שהם רצו שתתגייר אבל הם קיבלו אותה באהבה מהרגע הראשון, כפי שהיא”.

עופר זוכר בילדותו את ההליכות עם אביו לבית הכנסת ומתרפק בנוסטלגיה. "נהניתי מההליכות לבית הכנסת עם אבא ומהתפילות, אך עם השנים אימצתי את הזהות הישראלית היהודית שלי, כזו שנעה בין החילוניות למסורתיות. לא שמרתי מצוות או התפללתי אך האמנתי באלוקים והדברים הבסיסיים כמו ברית מילה היו חשובים לי מאד. כששרה החליטה על הגיור, כמוה, גם אני נשאבתי לזה. שנינו התחלנו תהליך זוגי ואישי יחד, היא קיבלה על עצמה זהות חדשה ואני מצאתי את השורשים שלי".

20180607 205016

והעובדה שהיא אתאיסטית לא הקשתה עליה?

"זהו לא מעבר מדת לדת אלא החיבור לעם היהודי עם כל הזכויות והחובות הנלוות לזה”, הוא מוסיף ,”כשחיים בישראל הרבה זמן, מבינים שמתישהו מקבלים החלטה: האם לחזור לשורשים או לא, היא למדה על היהדות, חיה ביננו והתחברה לעם, לתרבות ולמסורת".

איך הילדים הגיבו לתהליך הגיור?

"בהתחלה היה קשה אבל ילדים מסתגלים מהר. באמצעות הסברה והפיכת התהליך לחוויה כיפית כמו ללכת עם אבא לבית כנסת ביום שישי, הם רצו להמשיך בתהליך בעצמם."

איך הרגשתם בתהליך הגיור? מה היה הקושי העיקרי?

"התהליך שעברנו הוא "מעמסה" רוחנית ונפשית כבדה יותר מהתהליך הפיסי, הטכני. היום אנו שומרים שבת, הולכים לבית כנסת אבל אלו רק סממנים חיצוניים. התהליך הפנימי היה קשה מאד. אם מישהו היה אומר לי שאני אשמור שבת הייתי צוחק עליו. פעם לא לנסוע בשבת היה נראה לי כמו עונש, והיום מבחינתי זאת ברכה אמתית."

הייתם נשארים יחד אילו היא מחליטה לא להתגייר?

"כן" חד וקולע "אני אוהב אותה בזכות מי שהיא, וכמובן מברך על החלטתה, אבל אם הייתה מחליטה להישאר כפי שהיא נולדה, זו בחירה שלה"

סיפור אהבתם חוצה הגבולות ובחירתה של שרה להתגייר לאחר עשור בישראל מאפיינים את השאלות הבוערות בחברה הישראלית, הנאבקת יום יום בתוך עצמה מתוך הרב תרבויות שבה ומתוך מגוון העדות והדעות. עם ישראל יותר איננו נאלץ להסתיר את זהותו היהודית אלא להתמודד איתה באופן ישיר. בדיוק כשעופר ושרה סיימו לענות לעצמם על שאלת הזהות היהודית שלהם, אנו כחברה נמשיך לחפש את התשובה לזהותנו היהודית כעם, כחברה, כלאום.