ashdod10 logo

מיס יוניברס להתעמלות אמנותית

סיפור חייה הלא שגרתי של מילנה צ'וכובה ילדה בת 11 מאשדוד, קיבל תפנית רצינית השבוע. היא זכתה בתואר של מיס תבל הצעירה בתחרות בינלאומית להתעמלות אמנותית. ריאיון עם אלופה צעירה
שגיא הרשקו | חמישי, 14 יוני 2018 02:28

מילנה צ'וכובה רק בת 11 וכבר קטפה את התואר מי יונברס בהתעמלות אומנותית עולמית. היא נולדה במולדובה לז'ניה צ'וכוב וויקטור צ'יצ'ינסקיה, ילדה יפהפייה בעלת פלומת שיער זהובה. נישואי הוריה לא החזיקו מעמד רב והשניים התגרשו. האב העתיק מגוריו לרוסיה שם הוא חי ומתפרנס, בעוד היא ואמה עלו ארצה לישראל.

את לימודיה בבית הספר 'יחד' באשדוד, החלה כשהיא אינה יודעת עברית וגם אמה מתקשה לדבר, לקרוא או לכתוב בשפה העברית עד היום. כיאה ליוצאי ברית המועצות ולחינוך הסובייטי הלא מתפשר גם צ'וכובה מצאה עצמה במהירות עוסקת בספורט ונרשמה ללימודי התעמלות אומנות. חיש מהר מצאה יעד אטרקטיבי יותר בעיניה – שחייה אמנותית ובגיל 11 היא זכתה בתחרות ישראל לגילאי 11 בשחייה אמנותית יחד עם נבחרת אשדוד. "בעבר התאמנתי במשך כמה שנים בחוג להתעמלות אמנותית אבל החלטתי לעזוב לטובת נבחרת אשדוד בשחייה אמנותית. לפני שטסתי זכיתי בתואר אליפות הארץ בשחייה אמנותית עם הנבחרת האשדודית, בתחרות שנערכה ביום ההולדת שלי".

בזמן מקביל אך במקום אחר החלה נטלי וסרמן, בת ה-32, שבעצמה זכתה בלא מעט תחרות יופי, לשקוד על הבאתה ארצה של תחרות Little miss Israel, תחרות שכבר הצמיחה לה כנפיים בכל רחבי העולם. התחרות שמאורגנת על ידי הליגה הבינלאומית ליופי ואופנה נתנה זיכיון לוסרמן לקיים את התחרות. אמה של צ'וכובה החליטה שבתה יפה מספיק בשביל להשתתף בתחרות. המתכונת אמנם מחלקת תואר וכתר לכל אחת מהמשתתפות ומפחית בכך מגודל הזכייה אך מתוך 25 בנות שמשתתפות שש מהן נשלחות לתחרות הבינלאומית.

לאולם 'מופת' בראשון לציון הגיעו 25 בנות מגילאי 4-17 במטרה לחזור עם הכרטיס לטורקיה אך גם ליהנות מהחוויה הלא שגרתית. כאשר השופטים הכריזו את שמותיהן של שש הבנות שיטוסו לטורקיה צ'וכובה מיאנה להאמין. "שקראו לי לא האמנתי שזו הייתי אני", היא מספרת."הייתי החמישית שקראו לה מתוך השש והייתי בשוק מזה שנבחרתי כי הייתי בין האחרונות. מאוד שמחתי באותו רגע ולא יכולתי לחכות עד לתחרות".

WhatsApp Image 2018 06 05 at 13.03.30

התחרות בטורקיה נערכה חודש לאחר התחרות הארצית בעיר אנטליה ששוכנת בסמוך לים האגאי. למרות היחסים הרעועים בין ישראל וטורקיה צ'וכוביה שטסה לארץ הזרה יחד עם אמה בשישי למאי למשך 10 ימים, בהחלט יכלה לחוש בבטחה אפילו שהנושא הפוליטי תמיד נותר על הפרק. "האירוח בטורקיה היה יפה מאוד, היא מודה.

איך היה בטורקיה לא חששתם?

"הסתובבנו בלי חשש בעיר, בשווקים, בקניונים ובבית המלון חיכה לנו כרטיס עם תמונה ושם שלנו יחד עם סמל של דגל ישראל. לצערנו בתחרות עצמה לא הרשו לנו להופיע עם הדגל, למרות ששאר המדינות יכלו להציג את הדגל".

המלכה הקטנה זוכה לאהדה גם בכיתה

לאחר הצ'ק אין הן פרקו את המזוודות ועמדו לפניהם 10 ימים של אימונים כאשר גם צ'יצ'ינסקיה התחרתה בקטגוריית Mom. השופטים הקפדניים עקבו אחרי השתיים לאורך כל הזמן הזה. "בתחרות בינלאומית השופטים מסתכלים על המתמודדות כל הזמן איך אישה נראית, איך הולכת, איך מתנהגת. מסתכלים איך הן אוכלות, איך משתוללות בבריכה, בכל פרט", אומרת אלנה סמולקין, המנהלת האומנותית של התחרות הארצית. "כשהגענו לטורקיה, היו לנו אימונים מבוקר עד ערב וביום האחרון אחרי שהתקיימה התחרות של הבוגרות קיימו את התחרות של הילדים", מספרת מילנה.

"ביום התחרות הצגנו בפני השופטים לבוש בבגדי ספורט ושתי שמלות שלנו, אחת שמלת ערב גדולה ושמלה אחת בצבעי כחול לבן כמו צבעי דגל ישראל" היא אומרת. "היה לנו רק חודש להתכונן בסך הכל בעוד למתמודדות ממדינות אחרות ידעו מלפני שנה כי הן יתמודדו בתחרות העולמית. במהלך החודש היינו צריכים ללמוד לשיר, לרקוד וגם לערוך את קטע הוידאו, שאורכו שלוש דקות ובו מסופר מי אני, איך אני מתאמנת ומה אני עושה במהלך חיי היום יום".

WhatsApp Image 2018 06 05 at 13.03.311

במסגרת התחרות כל ילדה הייתה צריכה להופיע ולהציג כישרון מסוים בו היא ניחנה וצ'וכובה בחרה להציג מהרפרטואר הישן שלה כמתעמלת אמנותית וזה זיכה אותה בתואר הראשון והמכובד 'Miss talent'. צ'וכובה כמובן לא הסתפקה בזה ונבחרה לאחת משלוש הבנות הסופיות שזכו בכתר ובתואר Little miss universe, בעוד אמה זוכה בתואר Miss mom.

החזרה הביתה הייתה שמחה מאוד ובמיוחד בבית הספר שמה הציגה בפני חבריה את השלל עמו חזרה ואלה פרגנו בחזרה. "לפני כמה ימים באתי לבית ספר וביקשתי לבוא עם הסרט והתעודות והמנהלת אישרה. הגעתי לכיתה עם הסרט והכתר על הראש ועם תעודה ביד ואמא הביאה עוגה וכל הילדים באו צילמו לאינסטגרם, אמרו מזל טוב ושמחו בשבילי והיה נורא כיף".