ashdod10 logo

חדש בישראל: כך תקבלו משכנתא לרכישת דירה שלא דרך הבנק

חברת "הומי משכנתאות חברתיות" שאחד ממייסדיה הוא שמעון מויאל מאשדוד,  הראשונה שקיבלה רישיון משוק ההון להתחיל לפעול בישראל
מערכת אשדוד10 | רביעי, 13 יוני 2018 13:44
חדש בישראל: כך תקבלו משכנתא לרכישת דירה שלא דרך הבנק מויאל. אחד ממייסדי החברה צילום: יח"צ

חברת homei היא מיזם חברתי חדש וייחודי בתחום ההלוואות החברתיות המאפשר למשקיעים להשקיע באפיק השקעה שבו לא קיימים הסיכונים שקיימים בשוק ההון או בטרחה הרבה שקיימת בדירה להשקעה.

אחד ממייסדי החברה, שמעון מויאל, תושב אשדוד בן 35 נשוי פלוס 2. יזם בתחום הפינטק ויועץ עסקי לחברות. מויאל משמש כמנהל פיתוח טכנולוגי וקשרי משקיעים

"מטרתו של הומי משכנתאות חברתיות מצד אחד להוות אלטרנטיבה אטרקטיבית לבנקים ולהציע לאזרחי ישראל ערוץ נוסף לקבלת הלוואות בתנאים הוגנים, ומן הצד השני, להציע לאלו המחפשים אפיקי השקעה חדשים, הזדמנות ל"נגוס בעוגת האשראי", אשר עד לאחרונה הייתה בבעלותם הבלעדית של הבנקים" אומר מויאל.

"אנו מכירים את הסיכונים הכרוכים בהשקעה ולכן מודל ההשקעה שלנו מאפשר למשקיעים להשיג תשואה מצויינת ובנוסף לקבל בטחונות מלאים לכספי ההשקעה," אומר מויאל "דבר אשר לא נמצא בשום אפיק השקעה כיום". הרעיון שעומד מאחורי homei הוא לקחת את כל מה שטוב בהלוואות חברתיות אך ללא הסיכונים הכרוכים בהשקעה כזו. לכן פיתחנו את מוצר השקעה ייחודי הנקרא ״משכנתא חברתית״ שנותן מענה מלא לצורכי המשקיעים המחפשים אפיק השקעה יציב עם סיכון מינימלי .

המטרה של משכנתא חברתית היא כפולה.

1. כאשר אני בא לבנק, אני מפקיד ומשקיע כספים, התשואה שהבנק נותן לי היא אפסית. כאשר מגיע מישהו להלוות כספים מהבנק הוא מקבל ריבית מאוד גבוהה. והבנקים בישראל נהנים מפערי ריבית שלא קיימים בעולם. המפקיד מקבל פחות מאחוז ריבית בשנה והלווה יכול לשלם לפעמים אפילו עד 10 אחוז ריבית (הממוצע עומד היום על כ 8). פער הריבית הוא אסטרונומי.

במשכנתא החברתית מגיע המפקיד ויפקיד כסף ויקבל תשואה גבוהה והלווה ישלם ריבית דומה. לדוגמא, המפקיד יקבל 5-6 אחוז תשואה והלווה ישלם בסביבות 7-8 אחוז ריבית. והפער הוא הרבה יותר קטן.

2. משכנתאות חברתיות ידעו לתת פתרון בנושא גם של משכנתא שניה. בארה"ב זה מאוד פופולארי. היום המציאות בישראל היא שאם בנק א' נתן לך משכנתא אתה חייב לבקש ולקחת ממנו גם את המשכנתא הנוספת. אתה בעצם לקוח שבוי. ושוב אין תחרות. והמחיר גם הוא מאוד מאוד יקר. החוק כן מאפשר ללכת לבנק זר ולקחת שם משכנתא שניה אבל לא עושים זאת בפרקטיקה. ושוב יש בעיה של חוסר תחרות ולקוחות שבויים וזה מתרגם לעלויות מאוד גבוהות של אשראי.

איך רואים את שוק המשכנתאות בעתיד

שוק המשכנתאות כמו שוק הנדל"ן מצוי בגאות, בעשור האחרון עלו ביצועי המשכנתאות בבנקים מרמה של 20 מיליארד שח שנתי לכ 55 מיליארד שח לשנה.

התפתחויות שצפויות הם הרחבת שוק משכנתאות בדרגה שנייה (משכנתאות נוספות), משכנתאות לכל מטרה וכן משכנתאות להשקעה בחו"ל. תוך התפתחות והתרחבות שוק האשראי המשני )הלוואות חברתיות, חוץ בנקאיות והלוואות של קרנות(

ההבדלים בין משכנתא חברתית למשכנתא בנקאית

משכנתא חברתית יודעת לתת מענה ללקוחות מסורבי בנק עקב היסטוריית אשראי לא תקינה – לעיתים מדובר בבעיות מינוריות שקרו בעברו הפיננסי של הלווה – אולם הבנקים מאוד לא סלחנים משכנתא חברתית יודעת לתת מענה לווים עם בעיות כגון גיל מבוגר \ בעיות בהשגת ביטוח למשכנתא \ בעיות ביכולת להצגת הכנסות שלעיתים אינה עומדת בדרישות הבנקים- גם כאן הבנקים מציגים דרישות שלעיתים לא כל הציבור יכול לעמוד בהם משכנתא חברתית יודעת לתת מענה במתן משכנתא בדרגה שנייה. ללווה יש נכס בעל שווי גבוה ומשכנתא בבנק בסך נמוך יחסית. הלווה מעוניין למנף את הנכס באשראי נוסף. כיום אין פרקטיקה של ללכת לבנקים ולעשות סקר שוק ולקחת אשראי נוסף- כי הלווה מוגבל למשכנתת ההמשך רק באותו בנק )ואז הוא לקוח שבוי( משכנתא חברתית יודעת לתת הלוואות משכנתא שיש בהן מרכיב גישור\מרכיב גרייס )אלו מרכיבים שאתה מקבל את המשכנתא אך מתחיל לשלם את ההחזר החודשי במועד מאוחר יותר( . מתן מימון ליזמויות חדשות \עסקים חדשים וכל זאת בית גמישות מאשר במערכת הבנקאית – תוך שימת לב לקבלת בטוחות נאותות ומספקות

 לפרטים באתר החברה:

http://www.home-invest.co.il/

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.