ashdod10 logo

מלחמת גברים בשחור: במי החרדים באשדוד יתמכו לראשות העיר

ש"ס הודיעה על תמיכה בלסרי, חסידות בעלז"א מגמגמים תמיכה ובחסידות גור שזועמים על השאר וחשים נבגדים, טרם החליטו במי לתמוך. ומי זה יוסי דריימן שיחליף כניראה את יו"ר אגודת ישראל, ממ"ק ראש עיריית אשדוד, מרדכי ליברמן
יוסי אסולין | חמישי, 07 יוני 2018 04:48

הקרב על הקול החרדי באשדוד הולך ומתגבש. המועמדים לראשות העירייה, ד"ר יחיאל לסרי, הלן גלבר ושמעון סניה כצנלסון, עשו בשנה האחרונה מאמצים לקבל את תמיכת החרדים. הראשון שפרש מהמרדף אחר הקול החרדי הוא כצנלסון שגיבש עמדה חילונית בסוגיית השבת וההתחרדות באשדוד. גלבר, באמצעות מקורביה בעולם החרדי באשדוד גם ניהלה שיחות וחלק מהחרדים הבכירים אף הביעו רצונם לתמוך בה. כמובן שבסופו של תהליך החרדים יתמכו במועמד אחד, שזהותו תקבע במשותף על ידי כל הזרמים, והם לא יפצלו קולות. בכל מה שקשור לחרדים מחסידות גור, טרם נפלה שם ההחלטה. מה שבטוח הם לא יפצלו את הקולות. הם ייאלצו לתמוך למרות השנאה המאבקים והזעם שיש בין החסידויות הם יתמכו בסופו של יום במועמד אחד. רק כך הם יוכלו לשרוד, להיות בקואליציה עם המועמד שיזכה, ולהמשיך ולקבל הטבות, תקציבים ושאר ירקות.

ובעוד חסידות גור מתלבטת, ש"ס באמצעות, יו"ר התנועה אריה דרעי, הפתיע, לפני כחודש את כל הגוש החרדי כשהודיע כי ש"ס באשדוד תתמוך בלסרי. הודעתו הותירה את החרדים האשכנזיים בהלם ופעורי פה. הם היו בטוחים שהם יסגרו במשותף על מועמד אחד. ובעוד ש"ס החליטה במי לתמוך, נציגי חסידות בעלז"א, במספר הזדמנויות הביעו תמיכה כזו או אחרת בלסרי לראשות העיר. תמיכה זו לא נעלמה מעיניהם של ראשי חסידות גור, החסידות הגדולה באשדוד והם כועסים וזועמים על התמיכה שמביעה חסידות בעלז"א בלסרי מבלי לתאם איתם. מקור בכיר בחסידות גור אמר השבוע שהם חשים נבגדים מצד חסידות בעלז"א, איתם הם רצים מטעם אגודת ישראל בכל מערכת בחירות.

בכלל, בחסידות גור שני מחנות: אחד שתומך בלסרי והשני מתנגד לו. באחרונה מתפרסמות כתבות נגד לסרי בעיתון "אשדוד בכותרות" ובעיתון "המודיע", בנושאי השבת ובנושאי הענקת חלק בדירות שנבנות באשדוד. חלק מהם אף מנסה לקדם את מועמדותה של גלבר בקרב גור. הקרב הזה הוא מעל ראשו של יו"ר אגודה ממלא מקום ראש העירייה, מוטי ליברמן, שנחשב מקורב ללסרי. ליברמן וזה כבר ברור לא יוביל במערכת הבחירות הקרובה את הרשימה. בגור כבר הוחלט להיפרד ממנו לשלום. גם בשל מצב בריאותי וגם בגלל שבחצר גור לא ממש מרוצים מההתנהלות שלו כנציג הבכיר שלהם.

בעניין הזה כדאי לזכור ולהכיר את השם יוסי דריימן, השם החם שרץ בגור כמי שיחליף את ליברמן ויהיה מועמדה מטעם חסידות גור. דריימן אחראי על המקוואות במועצה הדתית ובעלים של סוכנות דואר ברובע ז'. הוא מונה לתפקידו במועצה הדתית בתקופת לסרי לפני 9 שנים ואם מישהו רוצה להעריך במי הוא יתמוך עושה זאת על אחריותו.

כך או כך, ברור שלאחר שתתקבל החלטה בחצר האדמו"ר מגור, כולם יתיישרו לפי קו אחד. אבל הם חשים שהם מאבדים את הרכבת. ש"ס כבר הודיעה על תמיכה בלסרי וחסידות בעלז"א הביעו תמיכה בכל מיני צורות בשנה האחרונה, ובחסידות גור חשים זועמים ונבגדים.

רמז ברור לתמיכה של בעל"זא בלסרי היה השבוע. לסרי התקבל בחמימות רבה בחסידות בעלז"א שחגגה ברוב עם את שמחת 'שבע ברכות' המרכזי לנכד האדמו"ר בקרית בעלז"א בירושלים.

למרות העיתוי הרגיש - ארבעה וחצי חודשים לפני הבחירות המקומיות – התקבל לסרי בחביבות רבה על ידי האדמו"ר מבעלז"א, לחץ את ידו ואיחל לו ברכת 'מזל טוב' ו'הצלחה'.

בהמשך הושב לסרי על בימת הכבוד לצידם של חבר מועצת עירית אשדוד הרב אפרים וובר וחבר הכנסת הרב ישראל אייכלר. אמנם ההחלטה הרשמית אודות זהות מועמדה של אגודת ישראל באשדוד תתקבל כחודשיים לפני הבחירות, אולם העובדה שלסרי זוכה לקבלת פנים חמימה בחסידות בעלז"א – הפלג החסידי השני בגודלו בעיר אשדוד - בעיתוי כה רגיש, מלמדת דבר או שניים על הנטיה הטבעית של אגודת ישראל המקומית.

לאחר האירוע החגיגי אמר חבר מועצת העיר הרב אפרים וובר כי "אגודת ישראל תתמוך במועמד שישמור על הסטטוס קוו באשדוד ויציג יכולת לנצח את הבחירות. לפי שעה ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי הינו בעל הסיכויים הסבירים ביותר להוכיח זאת".

בשבוע שעבר דווח במקומונים החרדיים באשדוד ובעיקר בשופר של חסידות גור, עיתון "אשדוד בכותרות" כי התמיכה של אגודת ישראל בלסרי אינה מובנת מאליה. גורמים בסיעה אמרו כי הכרזתו של יו"ר ש"ס שתומך בלסרי באה בהפתעה וללא תיאום, מה שהעיר את חסידות גור, שחוששים להיות בחוץ. האיומים של חסידות גור על לסרי היו ברורים והם פרסמו כי כי אם חשב ראש העיר לסרי שהתמיכה בו היא אוטומטית, הרי שעליו לחשב מסלול מחדש. "כרגע" אומרים בכירים בסיעה, "עם דגש על ה'כרגע', אין כלל דיבורים על תמיכה. מי שהשלה את ראש העיר כאילו אנו עומדים לתמוך בו, מכר לו אשליות"..

הקלטה לשיפור השירות

השבוע חייגתי לאחת מחברות הביטוח כדי לברר דבר מה. ובעודי ממתין לנציגת השירות נשמעה ההודעה הבאה: "לצורך שיפור השירות, השיחות מוקלטות...” ומיד נזכרתי בפרשת ההקלטות של גלבר וחשבתי לעצמי איך אפשר להפוך הקלטות מהסוג הזה לשיפור השירות הציבורי. עלה בראשי רעיון, שחברות הסלולר יחויבו בחוק, להודיע בפתח כל שיחה שמתנהלת להודיע אוטומטית 'שהשיחות מוקלטות לצורך שיפור השירות הציבורי' , ואם מישהו בכל זאת ייפול וימעד בלשונו, לפחות נדע שהוא הוזהר מראש. הפרשה עצמה בעיצומה וטרם התברר מה יעלה בגורלה הפוליטי של גלבר. האם היא תיפגע פוליטית, או שאולי זה מה שיזניק אותה במעלה ההר הפוליטי שלה לעבר הקומה החמישית בעיריית אשדוד. ימים יגידו.