ashdod10 logo

חצי יובל מחכים תושבי אשדוד לאגם ראוי לסירות ולא לשלולית לצפרדעים

תושבי אשדוד ממתינים בכיליון עניים עשרות שנים וחולמים על אגם ראוי ויפה שיוקם במרינה כפי שתוכנן. לפני כשנתיים במהלך ויכוח ציבורי סוער במסגרת הכוונה לבטל את הבנייה של האגם, על ידי הקבלנים הכריע ראש העירייה ד"ר יחיאל לסרי כי האגם יוקם. מאז החלו לרוץ תכנית לבניית האגם והשבוע נחשף כי גובה המים באגם יהיה 75 ס"מ בלבד. חבר מועצת העיר ד"ר לחמני שחשף את העובדה המדהימה הזאת אומר כי "אני חושש שצמצום תכנית האגם למינימום מטרתו להפוך בין רגע את האגם לקרקע לבניית דירות"
ענת ביגר | חמישי, 17 מאי 2018 15:34

האם האגם המלאכותי בשטח המרינה, שתושבי אשדוד מצפים לו כמעט חצי יובל יהיה אגם שניתן לשוט עליו עם סירות וקיאקים או בעצם סוג של בריכה, או כפי שמכנה זאת חבר מועצת העיר אשדוד, ד"ר אלי לחמני "שלולית", שתהיה אולי מרחב מחיה לצפרדעים. זאת בשל העובדה כי הוא חשף כי גובה המים באגם המתכונן יהיה 75 ס"מ בלבד. "זה לעשות צחוק מהתושבים" אומר ד"ר לחמני, שדורש להעמיק את גובה האגם "כדי שיהיה ראוי להיקרא אגם ולא שלולית".

ד"ר לחמני שיגר שאילתא בנושא וקיבל תשובה לקונית ויבשה מראש העירייה, ד"ר יחיאל לסרי, שהפנה אותו לתוכנית בניית האגם. "לא קיבלתי תשובה עניינית" אומר ד"ר לחמני."גובה כזה של מים באגם יכול בקלות להפוך לקרקע או אדמה וחלילה עוד יכולים לבנות עליו עוד דירות".

הפנייה של ד"ר לחמני לראש העירייה הגיעה לאחר שבדק שאל ומצא כי עומק האגם שיוקם יהיה בסך הכל 75 ס"מ ולא כפי שתוכנן בעבר. "על פי מידע שנמסר לי, עולה כי כוונת המתכננים של האגם, ובהסכמתך , עומק המים המתוכנן באגם במרינה, על פי הכרעת התושבים באשדוד, יהיה של עשרות ס"מ בודדים" כתב ד"ר לחמני לראש העירייה, לסרי. "זו בוודאי אינה הכוונה. שכן, דובר על אגם שבו יוכלו לשוט סירות, לרבות חיבור לים ולמים מליחים, וכל החלטה אחרת תעשה ל'חוכא ואטלולא ' לאגם ותפגע למעשה בתושבים".

608646

ד"ר לחמני ביקש מלסרי בשאילתא למועצת העיר לקבל פירוט לתכנית בניית האגם. "מהם התוכניות המדויקות באגם?, לרבות עומקו, גודלו סוג המים והאם יהיה חיבור לים? בנוסף הוא דורש לדעת פרטים על מועד הקמתו בפועל. מזכיר, כי עיריית אשדוד לא אמורה לא להוציא ולו אגורה אחת במיזם, שכן זאת התחייבותו של היזם?"

סוגיית בניית האגם במרינה מתכלכלת מזה חצי יובל. מאז תוכנן איזור המרינה וגורדי השחקים שסביבו. לתושבים שרכשו דירות במקום, הוצג על ידי אנשי המכירות של הקבלנים כי בלב המרינה עתיד להיבנות אגם. לק מעט דיירים אכן רכשו דירות על בסיס הבטחה זו. הם התלהבו מההדמיה שהוצגה להם בפרוספקטים. בפאן התכנוני אכן מדובר בבניית אגם, שעלותו תהיה על הקבלנים שבונים את הפרויקטים במרינה.

בתחקיר שערכנו על פרשת בניית האגם, או יותר נכון אי בניית האגם, כמובטח, דווח כי מאז שנת 1993 חולמים תושבי העיר על בניית האגם. באותה שנה נחתם ההסכם להקמת מתחם המרינה באשדוד ותושבים פינטזו על מרינה שתהיה לאטרקציה של תיירות, פנאי ונופש כמו זו באשקלון, ששם זה הפך לאחד ממוקדי הבילוי המועדפים של תושבי אשקלון וגם של תושבי אשדוד שבאים לשם בהמוניהם.

2444

ההחלטה לפתח את המרינה התאפשרה בשנת 93' לאחר שמשרד הביטחון, שהתנגד לאישור התוכנית של המרינה, בטענה שזו עלולה לפגוע במתקני חיל הים ובפעילותו המבצעית באזור, הסיר את התנגדותו. בעקבות כך אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז הדרום את הפרויקט, כולל את הבנייה בעורף המרינה. בנובמבר של אותה שנה פורסם המכרז שבו זכתה חברת "התקופה הכחולה" בע"מ, שלימים שינתה את שמה לחברת "המרינה הכחולה" בע"מ. הסכם ההקמה נחתם ב-28 באפריל 94' והחברה התחייבה בו לבצע את כל הפרויקט לפי המפורט בהסכם.

בתמורה לבניית המעגנה ומבני השירות שלה וכן בתמורה לפיתוח של השטחים הציבוריים, בין המעגנה לשכונת המגורים שנבנתה בהמשך, קיבלה החברה הזוכה נכסים בחכירה בעורף המרינה. באזור המעגנה התחייבה החברה הזוכה, כך לפי המכרז, לבנות את נכסי ממ"י (מינהל מקרקעי ישראל) ,שאמורים להישאר בבעלות ממ"י, שהם מבני שירות למעגנה: מלתחות, מקלחות ושירותים, חדר כביסה, מינימרקט, מטבח נקודות משטרה, מכס, מד"א, דואר ומשרדים עירוניים. החברה התחייבה גם לבצע עבודות פיתוח הכוללות הקמת פארק, אגם מים, טיילת, גינות, שבילים, ושטחי קייט ותיירות שעד היום לא בוצעו. בפועל, יש היום במקום שסביב המעגנה שטח הפקר עזוב.

סאגת האגם לא נגמרת

לאורך השנים עלה נושא האגם במרינה פעם אחר פעם. בקרב הציבור באשדוד עלו קולות שהתנגדו לשינויים, שהעירייה ניסתה לבצע במחטף בתכנית כדי להימנע מבניית האגם. נחתמו עצומות והפורום הציבורי לאיכות הסביבה באשדוד הוביל את המאבק נגד ביטול האגם והפיכת המרינה לשכונה צפופה, שאיבדה מסממניה המקוריים שתוכננו מלכתחילה. החשש של אנשי הפורום ותושבי העיר הוא כי במקום האגם ייבנו עוד בניינים ומתחם המרינה ייראה צפוף ומכוער.

לאורך השנים, בדיוני הוועדה והמליאה לבניין עיר, בנושא האגם שולבו לעיתים גם סעיפים הנוגעים לאישור תוספת יחידות דיור במרינה. בעוד שחברי מועצת העיר התרכזו בסוגיית האגם במרינה אושרו מידי פעם, בשיטת הסלמי, עוד ועוד יחידות דיור. כיום עומד מספר יחידות הדיור המאושרות על כ-1300.

כבר ב-2010 העלה חבר המועצה ד"ר אלי לחמני, לסדר יום את נושא מצב המרינה לסדר היום של אחת מישיבות המועצה. לסרי, שנדרש לסוגיה הטיל על מנכ"ל העירייה אילן בן עדי, למפות את כל חובות החברה שזכתה במכרז לבניית המרינה, ואמר כי יש בכוונתו להוביל מהלך שיחייב את החברה למלא את כל התחייבויותיה.

בדצמבר 2013 נדרש ד"ר לחמני שוב לנושא וביקש בישיבת מועצה להקים ועדת בדיקה שתבחן את ההתנהלות לגבי המרינה כולה ובמיוחד מדוע לא כובדו סעיפים רבים בהסכם שנחתם לפני 21 שנה עד היום.

בסוף שנת 2014 נחשף הציבור באשדוד לכוונת העירייה לבנות כיכר במקום אגם במרינה. בעוד תושבי העיר מפנטזים עשרות שנים שהאגם יוקם ויהפוך שיהפוך לאחד האטרקציות המרהיבות שנבנו אי פעם בעיר , גם שבעלי הזכויות במרינה, והקבלנים שבונים דירות מסביב אמורים לבנות, ועל חשבונם יצא יו"ר ועדת בניין ערים, גבי כנפו, בקמפיין ברשת בשאלה לתושבים: מה הם מעדיפים אגם או כיכר?. מתנגדים ראו בכך איתות אדום, על הכוונה לביטול בניית האגם ותחתיו עוד פרויקט נדל"ני מפלצתי.

על העירייה וראש העירייה הופעל לחץ ציבורי גדול לאחר שהתברר כי במקום האגם מתכננת העירייה להקים כיכר. הלחץ עשה את שלו וממלא מקום ראש העירייה, עו"ד גבי כנפו הודיע כי יקיים משאל בהסכמתו של לסרי. בכנס ציבורי מיוחד שזומן בבית יד לבנים הכריע לסרי בסוגיית בניית האגם במרינה בשתי מילים כשהודיע 'אני בעד'.

זאת הייתה הפעם הראשונה שהוא הביע את עמדתו בסוגיה שעוררה סערת רוחות גדולה בעיר. תושבי העיר ופעילי ציבור היו בטוחים כי מדובר ב'קומבינה' של העירייה וכי בעצם היא מתכננת להקל על כיסי היזמים שאמורים לבנות את האגם היקר. ההחלטה גם אושררה במועצת העיר ונקבע כי אגם יוקם במקום כיכר.

מאי 2018 ותושבי אשדוד מחכים לאגם בו יוכלו לשוט וכעת מתברר כי עומק המים באגם יהיה 75 ס"מ.

"אני טוען שהעומק הזה הוא קטן מידי אפשר לקרוא לזה שלולית או בריכה קטנה ולא אגם. איזה סירות יכולות לשוט עליו?." הוא שואל השבוע השבוע לאחר שנחשף כי עומק המים הוא נמוך. "כנראה שהכוונה להקים אגם במינימום הוצאות, כדי שיהי קל מאוד אחר כך להפוך אותו לקרקע לבנייה וזה החשש שלי. האגם הזה אמור להיות במים מליחים שיישאבו מהים ובעומק כזה לא נראה לי שזה מתאים בכלל. התכנון שיקחו מים מהים ומאז צמצמו עד לתכנית הזו"

ה אתה מציע דורש?

"שיעמיקו את גובה המים באגם שייראה כאגם ויהיה ראוי להיקרא כאגם, שסירות יוכלו לשוט עליו ולא לעשות צחוק מתושבים".