ashdod10 logo

כשחוצפה ועזות מצח הולכים ביחד: אישור לבניית 150 אלף מ"ר תוספת לדירות לרובע החרדי

6 חודשים לפני הבחירות לרשויות המקומיות אישרה עיריית אשדוד תוספת בנייה לדירות בסך כ 150 אלף מ"ר ברובע ז' החרדי בעיר וכן הכשרת מאות עבירות בנייה וחריגות של עסקים ומסחר. בלב הדיון הטעון והרגיש הזה עמד ריח חזק מאוד של בחירות והתחנפות מגעילה לחרדים שנחשבים באשדוד לכוח חזק שממליך ראשי ערים. המתנגדים, ד"ר אלי לחמני ועו"ד נעים שומר תהו מדוע התוספת וההטבה המשמעותית הזו לדירות ברובע ז' (הרחבה עד 160 מ"ר לכל דירה) לא מאושרת גם לכל הרובעים החילוניים בעיר. הכוח שיש לראשי ערים ולוועדות התכנון והבנייה הוא כוח שיכול להוביל למעשי שחיתות ושחד בחירות ולא מעט ראשי ערים נמצאים בחקירות, מעצרים בתי משפט ובכלא. בכוחו של ראש עיר להעניק הטבות למי שהוא חפץ ביקרו בכל מיני צורות החל מעבודה בעירייה, קידום פרויקטים נדל"ניים ולהפוך עבריינים לאנשים מכובדים. השיטה הזו של מתן הטבות ולא בהכרח במעטפת כסף מזומן לפי משפטנים בכירים עשויה להיחשב כשוחד לכאורה לכל דבר ועניין. תחקיר
מנחם גלילי | חמישי, 10 מאי 2018 01:36

כוח רב ועצום נמצא בידיו של ראש עירייה, שאחראי מתוקף תפקידו על מספר ועדות חשובות ובהן ועדת תכנון ובנייה, שמקבלת החלטות שיכולות להעשיר בהחלטה אחת את מי שהוא חפץ ביקרו. ברצונו הוא יעשיר, ברצונו הוא ירים מאשפתות אנשים שאני לא הייתי מקבל אותם אפילו להיות מגישי תה במשרדי ומבלי לזלזל במגישי התה. ברצונו ראש עירייה יכול להפוך עבריין מורשע בפלילים לאיש מכובד וחשוב בעיר. ברצונו הוא יתעלם ממעשיו של פקיד מקורב שמעשיו הם על גבול הפלילים, ברצונו הוא יכול להותיר על כנו בעל תפקיד בכיר שהורשע בפלילים, ברצונו יוכל להעניק לכל זב חוטם את התואר ״יקיר אשדוד״, ברצונו הוא יהפוך פיסת אדמה קטנה של חברו למקור של עושר של מאות מיליוני שקלים, ברצונו הוא יכול למנות חבר כסגן ראש עירייה ולזכות אותו בפנסיה חלומית בת עשרות אלפי שקלים כל חודש וכל זה קוראים יקרים על חשבונכם, על חשבון משלמי המיסים ולא מחשבון הבנק הפרטי של ראש העירייה.

20131111 110730

כאשר החליטו בשנות ה 70 על בחירת ראשי ערים בנפרד מחברי המועצה הם רצו למנוע זעזועים קשים. במשך שנים כל חבר מועצה היה מארגן את חבריו, מצביעים בדיל נגד ראש העירייה ומדיחים אותו. רצו שלטון יציב במשך חמש שנים ובלי זעזועים. עם הזמן ראשי הערים נסחפו והתבלבלו מהכוח והעוצמה שיש בידיהם והם פיתחו ביטחון עצמי רב. אחרי הכל אף אחד לא יצליח להזיז אותם במשך כחמש שנים. זו הסיבה שראשי ערים מזלזלים בחברי אופוזיציה מצפצפים עליהם וגם על חברי הקואליציה שתלויים בו בתפקידם ובשכרם.

הכוח משחית

האימרה המפורסמת ״הכוח משחית״ הפכה לצערם של לא מעט ראשי ערים לחשודים ועבריינים. רוב העבירות הם סביב פרויקטים של נדל"ן וסביב החלטות בוועדות בניין ערים. תראו כמה ראשי ערים, נעצרו, נחקרו, עומדים בפני משפט בהאשמות חמורות וחלקם אף נשלחו למאסר בשל אותם מעשי שחיתות ושוחד.

מהניסיון המצטבר שלי אני יכול לומר שמה שהמשטרה חקרה וחוקרת ומאשימה זה בטל בשישים. למרות עבודתה הטובה של המשטרה, קשה להגיע לכל ראשי הערים שעוסקים לכאורה בשחיתות ובתי המשפט לא תמיד פוסקים על פי מעשיהם הפסולים שמתנהלים בהסתר. לפעמים השופט יודע את האמת, אבל שופט רוצה ״הוכחות חותכות״. השופט רוצה שיביאו בפניו צילום וגם עדויות שפלוני נתן לראש עירייה או לסגניו או לחברי מועצה מעטפה ובה מאות או אלפי דולרים. אבל אדוני כבוד השופט, נותני השוחד ומקבליו הם לא טיפשים, הם מתוחכמים מאוד, נכון שיש מקרים רבים שנעצרו בזמן מתן השוחד או עדויות או תפיסת מאות אלפי דולרים בכספות, אבל יש שוחד מסוג אחר.

שופטת :"גם סיקור תקשורתי אוהד הוא שוחד"

השוחד האחר שלא בא בצורה של מעטפות כסף מזומן יכול לבוא בצורה אחרת. כבוד שופטת בית המשפט העליון הגב׳ ענת ברוך שהשתתפה בכנס של לשכת עורכי הדין אמרה שיש בו ללמד על אותה צורת שוחד שנבחרי ציבור יכולים לקבל. כבוד השופטת המליצה להעלות את הרף של קבלת שוחד. כלומר, ששוחד לא יהיה רק מי שנותן מעטפה מלאה בדולרים, אלא ייחשב לשוחד גם בדרכים אחרות שאינן נראות לעין. לדברי השופטת גם סיקור תקשורתי אוהד יכול להיחשב כשוחד. השופטת ברון אמרה את הדברים על רקע חקירות נתניהו. השופטת אמרה כי "בגדרי עבירות השוחד יכול שיבואו מקרים שונים ומגוונים כמו תרומה לעמותה הקרובה ללבו של אותו עובד ציבור, קידום בעבודה של מאן דהוא שנחשב בעינו של אותו נבחר, סיקור תקשורתי אוהד, מתן ייעוץ ללא תשלום, שוחד מיני, תרומה לצורך פעילות פוליטית .."

34632

לדברי השופטת עבירת השוחד היא חמקמקה מטבעה. "עבירת השוחד פנים רבות. הוא כבר אינו מתגלם רק במעטפות מזומנים המועברות מתחת לשולחנות של פקידי ציבור שסרחו. על כן הדין הפלילי בנושא השוחד מצוי בתהליך דינמי של התפתחות כאשר המגמה הכללית להרחיב את תחולת עבירות השוחד".

דבריה אלה של כבוד השופטת אמורה להדליק נורות אדומות בוהקות לכל נבחרי הציבור ושבעתיים לקראת הבחירות לרשויות. תקופה זו היא פלטפורמה למעשי שחיתות רבים ולעבירות שוחד לכאורה. זה הזמן שכל מיני מאעכרים, מקורבים יועצים בתשלום ולא בתשלום קבלנים ומלחכי פינכה שעושים הכל כדי שהמועמד שלהם ייבחר גם באמצעות עבירות פליליות.

לצערי, עיריית אשדוד שלנו ״התברכה״ בכתבי אישום כנגד חברי מועצה, וקבלנים, שנעצרו ונחקרו על חשדות לשוחד. לרובם הוגש כתב אישום נגד המקבלים וגם נגד הנותנים וחלקם עומדים בימים אלה למשפט.

הקבלן, הצעת שוחד וראש העירייה

בכלל, התעוזה של נותני השוחד היא גדולה והסיפור הבא יעיד על כך. קבלן ויזם אשדודי ביקש והתקבל לשיחה אצל אחד מראשי העירייה של אשדוד. הקבלן שנחשב לאחד האנשים הלא ישרים בעירנו נכנס עם תיק שחור ביד. לאחר סיום השיחה עם ראש העירייה הוא קם וצעד לעבר דלת היציאה כשהוא משאיר אחריו את התיק סמוך לשולחנו של ראש העירייה. אלא שראש העירייה הבחין שהאיש יצא ללא תיק וקרא לו לחזור .״שכחת את התיק״ הוא אמר לקבלן, שלא התבלבל, והשיב לו ״זה בשבילך אדוני״. ראש העירייה התפרץ עליו בחמת זעם ואמר לו בערך בזו הלשון: ״הסתלק מכאן רגליך לא תדרוך יותר כאן במשרדי״. האירוע הזה נשמר בסודי סודות ורק בני משפחתו המקורבים של אותו ראש עירייה יודעים עליו. אחד מבני משפחתו נדהם השבוע כאשר שמע שאני מכיר את הסיפור הזה.

לשבחו של אותו ראש עירייה, שלדעתי יש לו יושר אישי ולא יושר ציבורי, חתך את זה במקום. מצד שני הוא יכול היה לפנות למשטרה ולהגיש תלונה על מתן שוחד. הקבלן היה מכחיש והיה טוען שהוא פשוט ״שכח את התיק״. אבל ראש העירייה שמדובר בו לא רצה לעשות גלים. לתשומת לבו של אותו ראש עירייה, שוחד זה לא רק שהנותן מביא מעטפות מלאות דולרים, ומזוודת תיק ג׳ימס בונד מפוצצות בדולרים, שוחד יכול להיחשב גם בדרך אחרת כפי שאומרת כבוד השופטת ברון.

במשך כחמישים שנה שאני מלווה את מערכות הבחירות כעיתונאי בעיר היו לצערי, הסכמים והבטחות שלדעתי הם בגדר עבירת שוחד טהורה. כך למשל הובטח לפעילים במערכות בחירות ולבני משפחותיהם ג׳ובים, קידום עסקיהם. לקבלנים הובטחו ובפועל גם קיבלו אחוזי בנייה גבוהים. לדעתי, יש בזה משום חשש לכאורה לקבלת שוחד בחירות.

תקראו את הסיפור הבא ואתם הקוראים תחליטו אם יש כאן לכאורה שוחד בחירות. הקהילה החרדית באשדוד מרוכזת בכמה רובעים שהולכים ונכבשים על ידי החרדים, ובראשם רובע ז׳ החרדי, שהוקם בתקופתו של ראש העירייה הקודם, צבי צילקר. הרובע שהיה אז מתוכנן ומותאם לקליטת משפחות חרדיות ברוכות ילדים, הפך עם השנים לשכונת מצוקה, צפיפות, והרבה עבריינות בנייה. כיום יש הערכה שיש בשכונה זו קרוב ל 2000 עבירות בנייה מסוגים שונים, הרבה דירות הפכו לבתי עסק, בנייה על מדרכות ועוד.

צילקר תמונה יפה חדשה

צילקר סיפר לי פעם כי בבחירות של שנת 2008, ביקשו ממנו החרדים להכשיר להם את עבירות הבנייה. לדברי צילקר היה מוכן להכשיר להם רק חלק מעבירות הבנייה. הם לא הסכימו. אולי גם זו סיבה נוספת למה החרדים בגדו בצילקר לאחר שהוא זה שהביא אותם לאשדוד והקים להם שכונות חדשות חרדיות. יצוין גם בתקופתו של צילקר ועוד יותר בתקופתו של ראש העירייה הנוכחי, ד"ר יחיאל לסרי עבירות הבנייה ברובע ז׳ החרדי זעקו מכל פינה. אף אחד מהם לא הסתער על העבריינים להביא אותם לדין. רק כנגד בודדים הוגשו דוחות על בנייה לא חוקית וזאת, יותר למראית עין. לעומת זאת ברחבי העיר מי שחרג בבנייה ולו חריגה קלה ביותר הרגיש את נחת זרועה של העירייה: קנסות הריסות ובתי משפט.

הסיפור פשוט: לחרדים יש נציגות בעירייה שיודעת לדאוג לבוחריה בכל העוצמה ואילו לחילונים, מסורתיים, דתיים, אין מי שיקום ויזעק, אין מי שיקום ויעתור לבית המשפט על האפליה הזו של החילוניים לעומת החרדים.

חלקם מביעים מורת רוח קשה כנגד שני ראשי הערים, צילקר ולסרי, על אפלייתם לרעה של הציבור החילוני, המסורתי, והדתי לעומת הציבור החרדי.

האם זה עוד פרס לציבור החרדי שלא משרת בצה״ל? האם זה עוד פרס לציבור החרדי שאינו עובד? איפה נעלמו עשרים ושלושה חברי עירייה, שכולם לא חסידי גור או בעל״ז. האם ארבעת חברי מועצה של גור ובעל״ז יקבעו אם להגיש דוחות נגד עברייני הבנייה ברובעים החרדים? כולם שותקים, והשתיקה שלהם פוגעת בכל הציבור החילוני, המסורתי, הדתי ״שזוכים״ לנחת זרועם של מפקחי הבנייה על עבירות בנייה שחלקן נחשבות לשוליים שבשוליים באופן יחסי לעבירות בנייה של החרדים.

החרדים מודעים לטענות המוצדקות של החילוניים, וחרדים כמו חרדים יודעים מתי לנצל את חולשות של ראשי הערים לענייניהם בוחריהם. כעשר שנים המתינו החרדים לשעת כושר, והכוונה לתקופת הבחירות לעירייה. הם יודעים שבבחירות הקרובות אם יהיה איחוד בין המועמדת לראשות העירייה, הלן גלבר לבין המועמד שמעון כצנלסון סיכויו של לסרי להיבחר בפעם השלישית הם קטנים. הם יודעים שכסאו של לסרי מתנדנד וסיכוייו של לסרי להיבחר תלויים רק בציבור הבוחרים החרדי. הם יודעים שלסרי יוצא מעורו ומגדרו כדי לפגוש ולשכנע אנשים שיבחרו בו. הם יודעים שמקורביו של לסרי ובעיקר רבנים הסמוכים על שולחנו, נסמכים על רבנים ומגידי עתידות למיניהם, מנבאים שלסרי ייבחר שוב. ואז ״כשהכל מוכן״, ולסרי נמצא במצוקה פוליטית וציבורית קשה, וגם מתוך חשש שלסרי לא ייבחר, וייבחר במקומו מועמד אחר ״שלא יראה את החרדים ממטר״ ויגיש אלפי דוחות על עבירות בנייה.

150 אלף מ"ר תוספת לחרדים

החרדים המבוהלים פנו ללסרי ודרשו ממנו עכשיו ומיד להביא לאישור מליאת ועדת בניין ערים להגדיל להם ברובע ז' את כל הדירות לעד 160 מ"ר ולכל מבני הקרקע באותן בניינים הם יוכלו להפוך לעסק זעיר של עד 50 אחוז מהמבנה. במילים אחרות כל החריגות בנייה שחלקם נובעים מכך שהחרדים הפכו את הדירות לעסק כדת וכדין. בישיבה הסוערת הצביעו נגד אישור הגדלת הדירות ברובע רק שלושה חברי מועצה: ד"ר אלי לחמני, עו"ד נעים שומר ומשה פלדמן. נמענו שני המועמדים לראשות העירייה, סניה כצנלסון והלן גלבר. כל השאר הצביעו בעד וחלקם כאמור חילוניים המסורתיים והדתיים. כנראה תקוותו של כל מועמד היא שהחרדים יצביעו עבורו לראשות העירייה.

הדיון הטעון 6 חודשים לפני הבחירות הוא בעל משמעות רבה לקראת הבחירות. החרדים מהווית כוח משמעותי בבחירות והם אלה בשנים האחרונות שמצליחים בכוחם להמליך את ראש העירייה. זה היה עם צילקר וגם עם לסרי. דומה כי חברי המועצה בדיון התפתלו ונכנסו למצוקה. איך יצביעו בנושא הלוהט הזה, כשכל העיר ממתינה לתוצאות ההצבעה. אחרי הכל מדובר במתן תוספת בנייה של כ-150,000 מ"ר ברובע ז' עבור דירות של חרדים. כזה דבר אין בשום רובע בעיר אשדוד. עו"ד נעים שומר העלה את השאלה הזו ותהה מדוע ברובעים אחרים לא מקבלים כזו הטבה. "מדוע לא נוקטים בכזו גישה שיוונית לגבי שאר הרובעים בעיר".

IMG 20150316 WA0031

ד"ר אלי לחמני שאף הוא התנגד אמר כי "תכנית זו ברוכה אלמלא היו מחילים אותה על כל הרובעים בעיר. מטריד אותי ש 50 אחוז מהמבנים בקומות הקרקע יסווגו כעסקים ומסחר. זה דבר חמור שרוצים לפתור עבירות בנייה. עד כה העירייה לא עושה כלום לאכוף את המסחר בדירות ברובע ז' שנחשבת למערב פרוע. העירייה רוצה להתאים את המצב הקיים לטובת עברייני החוק. אני אהיה בעד אם ההגדלה של הדירות תהיה בכל העיר".

צילקר לא הפתיע שהצביע בעד. אחרי ה כל הוא זה שהביא את החרדים לאשדוד והעניק להם את הכניסה והמצב הקיים. הוא בכלל אומר בגלוי שצריך להכשיר את העבירות. "גם אם מכשירים מאות עבירות ו מאות חנויות צריך להתקדם עם התכנית".

חבר מועצה נוסף שהצביע בעד היה ולדימיר גרשוב מ'אשדוד ביתנו'. האיש שאמור לשמור על האינטרסים של בוחריו מהמגזר הרוסי שחשים מופלים לרעה באשדוד מול החרדים. "החלטה לא פשוטה עבורי לא כל יום מקבלים כזו החלטה מצד שני זה חיובי שזה משהו לטובת תושבי אשדוד. לא מדובר בבניית דירות חדשות ואני מקווה שלא יהיו פיצולי דירות. זו החלטה קשה ולא פופולרית וזה נגד המצביעים שלי".

את דברי הסיום לפני ההצבעה סיכם לסרי שאמר :"אני קובע ואומר כאן כל רובע שיבוא יביא תכנית דומה יקבל אותו יחס. דין רוב ז' כדין כל הרובעים בעיר כל רובע שיגיע עם בעיה כזו נפתור אותה"

לדיון והאישור שמכשיר בעצם את אלפי עבירות הבנייה והגדלת הדירות של החרדים כמה חודשים לפני הבחירות, יש ריח עז של חשש לכאורה לשוחד הבחירות מצד כל המועמדים לראשות העירייה, שלא התנגדו ואף הצביעו בעד.

ולא רק המועמדים לראשות העירייה נתנו ידם, אף חבר מועצה לא קם ולא זעק את זעקתם של הציבור החילוני, המסורתי והדתי, שנותרו מקופחים בעיר.

מדוע מותר להכשיר עבירות בנייה רק לחרדים ולא לכל תושבי העיר? מדוע רק לתושבי רובע ז׳ החרדי החליטה העירייה להוסיף שטחי בנייה לדירותיהם בסך חסר תקדים של כ150 אלף מ"ר לרובע אחד חרדי בלבד, באופן גורף ולא לכל תושבי העיר? מדוע רק לתושבים החרדים ברובע ז׳ החליטו להכשיר את העבירות וניתנו תוספות בנייה, ולא לכל החרדים וברובעים אחרים כמו רובע ח׳, רובע ג׳, רובע ט׳, שם יש אוכלוסייה חרדית רבה.

מי אמר ששוחד הוא בצורה של מעטפות מלאות דולרים, גם שוחד לכאורה יכול להיות בדרך של מתן הכשר לכאורה של עבירות ותוספות בנייה למגזר מוסיים משפיע וממליך ראשי ערים מספר חודשים לפני הבחירות.

וזאת יש לזכור. אף אחד מאלה שהצביע בעד הכשרת עבירות בנייה והגדלת שטחי דירות לחרדים כמה חודשים לפני הבחירות לטעון שהיה ״אנוס מדאורייתא״, ואל תשכחו שכבוד שופטת בית המשפט העליון כבוד השופטת ענת ברון בכנס של לשכת עורכי הדין אמרה ״שׁעבירת שוחד יכולה ללבוש צורות שונות גם כאשר הנהנה מטובת ההנאה אינו עובד הציבור אלא אדם שלישי, ואפילו אם בסופו של יום לא ניתנה כל טובת הנאה״.