ashdod10 logo

הולכים ברגל ברובע החרדי באשדוד

 בחמישי האחרון של קהילת השוות באשדוד סיפק הצצה נדירה לחיים ברובע ז׳ ולמורכבות הסביבתית והחברתית. שרון מרק, ראש המרכז לקיימות במכללת ׳אחוה׳ וחוקרת סביבה במגזר החרדי, הובילה את הסיור ומביאה רשמים
שרון מרק | חמישי, 10 מאי 2018 01:10

הליכת ג'יין Jane's Walk היא כינוי לסדרת סיורים רגליים מודרכים הנערכים בערים שונות ברחבי העולם. הסיורים נקראים על שם ג'יין ג'ייקובס, מי שהייתה חוקרת תכנון ערים ידועה, הם נערכים מדי שנה בשבוע הראשון של חודש מאי, לציון יום הולדתה. כחלק מהפעולות המשותפות של ׳קהילת השוות של אשדוד והסביבה׳ (קהילת נשים ארצית ומקומית הפועלת לסולידריות, עזרה הדדית ושיתוף) נבחרו 20 נשים לסיור ייחודי ברחובות רובע ז׳ בשעת לילה מאוחרת לקראת שבת קודש. לסיור התלוותה תושבת הרובע החרדי, יזמית ומובילת פעילות עסקית נשית ברובע ובמטרה לייצר גשר של שיתוף פעולה וסובלנות ובמטרה לפורר מחיצות ופילוג.

WhatsApp Image 2018 05 09 at 11.00.36

״העמקת ההכרות מזווית נוספות כמו גם שיתופי פעולה למען יצירת מינוף כלכלי מהווים בסיס להכרת האחר וזו אחת ממטרותיו הראשיות של הסיור״ מציינת מרק. ״מלבד החשיפה לחיי השכונה ולחיבור בין התושבים שוחחנו בסיור על הבטי סביבה וקיימות, על ניקיון השכונה והעיר ועל השאלה באחריות מי האחריות לשמירה על הסביבה? באחריות התושבים? העירייה?. שאלנו את השאלות הללו כי לאורך השנים גיליתי כי תושבי העיר בכלל מטילים את האחריות לניקיון על העירייה ופועלי הניקיון ואנו רואים זאת גם במחקרים ארציים ובפרט בחגים וחופשות בהם אתרי הטבע שלנו והמרחב הציבורי נותר מלוכלך״.

מרק, אשר מרצה בכנסים אקדמיים בנושא זה ויועצת לרשויות בפיתוח קהילות והטמעת עקרונות קיימות מציינת כי בסיור הוצגו הבטים סביבתיים אשר באו לידי ביטוי בשטח עסקו בהבטי תכנון ובניה, חברה ורב-תרבותיות, צדק סביבתי, מדיניות עירונית כמו גם חיזוק הכלכלה המקומית וביקור בחנויות הקטנות הפתוחות בשעות לילה מאוחרות ומנוהלות לרוב על ידי נשים. ״אחת המסקנות העולות שוב ושוב מביקוריי ברובע ובשיחות עם תושביו היא הטענה כי החרדים הם ״משהו אחר״. ״אנחנו משהו אחר״ הם ציינו בפניי שוב ושוב. כשהתעניינתי בנושאי מיחזור וניקיון עלה כי נושאים אללו נתפסים כעיסוק פיזי חסר משמעות בהוויה היום-יומית החרדית, כזה שאינו שייך ליהדות ההלכתית ולעולם התורה. "אצלנו החרדים, יש עיסוקים, עבודה, לימודים. אנחנו רצים אחרי הזמן ולא מגיעים לזה, אבל חילוני שעובד משמונה עד ארבע, יושב ורואה טלוויזיה, אז יש לו זמן גם למחזר", ציין בפני תושב הרובע.

"גם מההבט הסביבתי ובטח זה החברתי, נראה כי אנשים חילוניים וחרדים כאחד כל כך עסוקים ב״אחרות״, במיוחדות, באינדיוידואליות, ושוכחים שכולנו הם חלק של אותו אחד. נדמה שה״שונות״ היא נגע רע המצליח לפגוע גם בעולם עצמו. אנשים מתכנסים ומסתגרים בעולמם הפרטי והעולם בחוץ פחות ופחות מעניין אותם והעולם? האם גם הוא הופך ל״אחר״, לזר הנמצא מחוץ לתחום אחריותי, למישהו חיצוני שידאג לעצמו בכוחות עצמו״.

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.