ashdod10 logo

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד מגיע לאשדוד: "שוקלים להריץ רשימה למועצת העיר"

ביום ראשון הקרוב יגיע יו"ר 'יש עתיד' יאיר לפיד, לכנס פוליטי באולמי בלו קאסל באשדוד במסגרת סיוריו הרבים ברחבי הארץ. לפיד שטוען לכתר ראשות הממשלה, מרגיש שהוא בכיוון הנכון והוא בכלל ימני בדעות. והוא גם מתייחס לבעיות הבוערות של אשדוד, בנושא דיור לזוגות צעירים, הסכסוך החרדי חילוני בעיר ועוד. ראיון
יוסי אסולין | חמישי, 26 אפריל 2018 23:16

ביום ראשון הקרוב יגיע יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד, למפגש עם תושבי אשדוד. הביקור הוא חלק ממסעו של לפיד כמועמד לראשות הממשלה ברחבי הארץ. לפיד נפגש עם תומכים ועם קהל מהפריפריה ומהמרכז לשמוע אותם ולפגוש כמה שיותר אנשים מכל רחבי הארץ.

את הכנס ביום ראשון באולמי 'בלו קאסל' באשדוד אירגן מטה 'יש עתיד' אשדוד בראשותו של דוד קקון. בכנס עתיד לפיד לפרט בפני באי הכנס את תכנית 7 הנקודות של 'יש עתיד' לעתידה של מדינת ישראל. תכנית אשר עוסקת בנושאי ביטחון, החינוך, הכלכלה, הבריאות והמלחמה בשחיתות אותה מובילה מפלגתו של לפיד.

רגע לפני הכנס, התיישבנו לראיון עם הטוען לכתר ראשות הממשלה, שמגדיר את עצמו כמי שבא מבית ימני וקורץ גם לחרדים ומאמים שהם יתמכו בו.

86473552315678

 יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, לפני כ-15 שנה אביך טומי ז"ל במסגרת מפלגת שינוי הקים רשימה באשדוד שהכניסה מנדט אחד. בבחירות הקרובות זה יקרה גם אצלך. תריץ רשימה למועצת העיר?

"אנחנו בדיון עכשיו עם אנשי המטה באשדוד ואנחנו נעשה את ההחלטות קצת יותר קרוב לבחירות המוניציפליות. יש זמן, גם לא ברור, יכול להיות שיהיו בחירות כלליות לפני הבחירות לרשויות וזה מסבך את העניינים, אז אני מחכה לראות איך מתחיל המושב הקיץ של הכנסת. זה קצת יתקרב יותר לבחירות המוניציפליות וכמובן בעצה אחת עם האנשים שלנו באשדוד נחליט איך אנחנו מתנהלים".

באופן עקרוני אתה מתכוון להריץ רשימות של ״יש עתיד" כלל ברחבי הארץ?

"אני מריץ רשימות בכל הארץ, בוודאי. בכל מקום שבו אנחנו חושבים שאפשר לעשות שינוי חברתי, בכל מקום שבו אנחנו חושבים שאפשר להתמודד עם יוקר המחיה ולעזור ולהתמודד ביוקר המחיה ולעשות פרויקטים של דיור, שם נריץ מועמדים לרשויות, בוודאי בנושא חינוך שמעסיק אותנו מאוד".

איך פותרים את בעית הדיור לזוגות באשדוד למשל, שנאלצים להגר לערים אחרות?

"הדיור היא בעיה ארצית של ראשי הערים שלא רוצים דירות קטנות וזולות יותר של 3 חד'. משיקולי ארנונה הם חושבים שלא משתלם להם. הבעיה היא שהם מבריחים בזה את הצעירים של העיר, שרוצים לקנות דירה וכמו שאתה אומר אין להם יכולת לקנות דירה יקרה. אנחנו עשינו בלי סוף פרויקטים של הסכמי גג כשאני הייתי שר האוצר וגם עסקנו בבניה של דיור זול להשכרה, כדי להקל על צעירים מתוך מיקוד של אנשים מצומצמים. אשדוד היא עיר נהדרת, אנשים רוצים להישאר ולא רוצים לעזוב. מחירי הדיור דוחקים אותם, רוצים לעבוד, רוצים לגור ליד ההורים שלהם זוגות צעירים חשוב להם ליד ההורים, אוהבים את אשדוד בצדק, כי היא עיר נהדרת”.

אתה מכיר את הנושא הרגיש של חילוניים חרדים, שבת והפגנות נגד סגירה של חנויות בשבת?

"בהחלט. ראיתי את ההפגנות באשדוד, הייתי ב'ביג' ונפגשתי עם נציגי המחאה ועודדתי אותם להמשיך. צריך להבחין זה לא נגד החרדים זה בעד חופש לאנשים שהם לא חרדים. מי שרוצה להיות חרדי זו זכותו המלאה. חוק המרכולים- משום מה, דווקא באשדוד החליטו להפעיל אותו. הוא חוק שמעליב אנשים. אני הייתי ב'ביג' באחת ההפגנות ובפעם בצהריים לראות. אין אף חרדי אחד בטווח של 5 ק"מ".

DSC 3065 1

הם טוענים שזה מפריע להם ברגשות?

"הטענה שזה מפריעה לחיים שלהם היא פשוט טענה לא נכונה. אין שום סיבה לסגור חנויות שלא מפריעות לאף אחד. זו סתם השתלטות וניסיון להכתיב לאנשים אין לחיות. ומול זה צריך להתייצב. הדברים שאני הובלתי כשהייתי בממשלה: חוק הגיוס ולימודי מתמטיקה ואנגלית בחינוך החרדי פשוט צריך לזכור את הדבר הבא. השנה 2018 50% מתלמידי כיתות א' במדינת ישראל ולא בעוד 20 שנה, השנה, עכשיו, הם חרדים. אין לי שום דבר נגד החרדים ולא נגד הערבים חס וחלילה זה אומר ש-50% תלמידי כיתות א' לא ילמדו מה זה דגל ומזה המנון, ולא יקבלו ארגז כלים כדי לפרנס את עצמם בבגרות. מי אמור לפרנס אותם?, שיענו לי על השאלה הזאת. לא ילמדו אנגלית, לא יצליחו לפרנס את עצמם. צריך להחזיר את לימודי המתמטיקה והאנגלית וצריך להחזיר את חוק הגיוס וצריך שהחוזה הישראלי במדינת ישראל הוגן מכל הצדדים”.

החרדים שומעים אותם ואומרים למה שהם יסייעו לך ובלעדיהם קשה להקים ממשלה. הם פשוט יחרימו אותך? מצד שני אתה עושה מאמצים כן להתקרב לדתיים

"אני לא מנסה להתקרב. אנחנו לא זזים במילה אחת ממה שעשינו. עובדה היא שכל הבלאגן עם חוק הגיוס עכשיו בגלל הבג"ץ שאני הגשתי והמלחמה נגד ביטול לימודי המתמטיקה והאנגלית נלחמנו שאנחנו ניהלנו ב'יש עתיד'. לצערי הדיון הציבורי הוא כל כך שטחי. לפעמים מישהו אומר ראיתי את יאיר לפיד עם כיפה בכותל. מה רצו שאני אלך לכותל בלי כיפה?. מי הולך לכותל בלי כיפה וטלית. בייחוד שהייתי שם בבר מצווה לניצולי שואה שלא עשו בשואה. אתה יודע, גם הייתי בבית כנסת ביום כיפור כי אני הולך ביום כיפור. אף אחד זה לא אומר שאנחנו עומדים על העקרונות שלנו. זה אומר שזו מדינה יהודית ואני רוצה להיות במדינה יהודית חילונית. אנחנו צריכים דיאלוג אחר בתוך החברה הישראלית".

אתה חושב שראש הממשלה יוביל לבחירות מוקדמות עוד השנה בגלל החקירות שלו במשטרה?

"אני לא יודע מה קורה בתוך החקירות שלו. אני יודע שהממשלה הזו מתעסקת בכל דבר בעולם חוץ מטובת אזרחי ישראל. הם כבר לא באים לעבוד שנתיים אלא רק מתעסקים או בחקירות או בסכסוכים פנימיים. עכשיו תראה, אני מכיר את נתניהו הרבה מאוד שנים. יותר מ-20 שנה, ואני אומר לך, קרה לו משהו הוא לא היה כזה. הוא היה בנאדם. תמיד חשבתי שהוא פועל לטובת המדינה שהיא קודמת אצלו לפני טובתו האישית הפוליטית, וזה הפסיק. הוא כבר היום מתעסק כל הזמן רק בטובתו האישית. קרה משהו בשנתיים שלוש האחרונים"

ומה אתה חושב שקרה לו?

"או שזה החקירות, או פשוט יותר מידי שנים בתפקיד. בגלל זה אני הנחתי הצעת חוק שאומרת שצריך להגביל את הקדנציה של ראש הממשלה ל-2 קדנציות, כי יותר מדי שנים לראש הממשלה בסוף קורה לו משהו לא טוב בגלל שקרה לו משהו. אגב אני חושב שגם צריך להגביל כהונת ראש עיר, שתיים או שלוש קדנציות”.

אתה קורץ לימין. איך אתה מגדיר עמך פוליטית מבחינת הדעות?

"תראה אני תמיד הייתי שם. זה לא חידוש. אני בא מבית של ימין. אבא שלי היה איש של מנחם בגין. כל חיי הייתי איש מרכז, אני איש לאומי ופטריוט ישראלי.

לכן זה לא מפתיע שאתה בעד ההדחה של חברת הכנסת מהרשימה המשותפת הערבית זועבי?

"כן, אני חושב שחנין זועבי הייתה צריכה לעוף מהכנסת. אני לא מבין. זו אישה שממש מסיתה לטרור, מסיתה במרמרה עוד שהייתה יושבת בכנסת ישראל. כן אני בעד הדחה שלה. היא לא צריכה להיות הדוגמא שלנו מה זה לאהוב את מדינת ישראל".

ראשות הממשלה יותר קרובה מתמיד מבחינתך?

"אני מקווה שכן. זה לא תלוי בי, תלוי באזרחי ישראל”.

מה את חש?

"אני חושב שכן, כל הזמן אנחנו מתמקדים. כשמסתכלים על זה בראיה רחבה ואני מאמין שהציבור הישראלי בעיקר, כולל אנשים מהמרכז ימין שמכבדים את נתניהו מבינים שהגיע הזמן לעשות איזה שינוי. הם רוצים לעשות את זה דרך המרכז בעיקר”.

איך אתה צולח את החרדים? זו השאלה הגדולה

"תראה ש"ס אמרו שלא תהיה להם בעיה לשבת איתי בממשלה וגם יהדות התורה אמרו, או חלקם לפחות אומרים את זה וחלקם אומרים אחרת, ובעיקר אני אומר לך שמה שצריך לעשות הוא ללכת ממקום למקום מבנאדם לבנאדם ולהסביר, שהגיע הזמן להחזיר את אחדות העם ולרוץ ביחד, ושתהיה פוליטיקה לא של אנשים שאכפת להם מעצמם, אלא אנשים שאכפת להם מהאזרחים”.

אתה בדרך לברלין. אתה רוצה להגיד לנו מה אתה הולך לעשות?

"אני כבר הרבה מאוד זמן, יותר משנה עסוק בזה שהאיחוד האירופי יוציא את חיזבאללה מחוץ לחוק. היום הזרוע המדינית של חיזבאללה לא נחשבת ארגון טרור בעיני איחוד האירופי, שזה אבסורד. מדובר בארגון הטרור הגדול בעולם. זה חשוב שהאיחוד יוציא אותה מחוץ לחוק, כי זה מאפשר לעצור להם את הכסף, כי הכסף שלהם עובר דרך אירופה, כספי סמים, שעוברים דרך אירופה. ברגע שנצליח לעצור את הכסף הזה זה יפגע ביכולת שלהם להוציא פיגועי טרור. אז אני עובד יחד עם חבר קונגרס אמריקאי בשם טד קולצ'רק הרבה מאוד זמן. כבר גייסנו את ההולנדים, עכשיו אנחנו מגייסים את הגרמנים. בסוף אנחנו נעשה את זה. זה חשוב מאין כמותו”.

ולהזכיר לנו שאין לנו שר חוץ במשרה מלאה...

"לצערי תיק החוץ כבר 3 שנים מחולק בין 6 שרים שונים. אף אחד לא יודע מה השני עושה. ההסברה הישראלית מחולקת בין 5 שרים שונים ואף אחד לא יודע מה השני עושה, ואין מי שבאמת מישהו שיסביר שישראל צודקת בסכסוך ביננו לבין הפלשתינאים למשל".