ashdod10 logo

מציירת את האובדן והכאב על מות הבן

תערוכת יחיד חדשה לאמנית תמר גרינפלד המוקדשת לזכרו של בנה יוסי ז"ל, שנהרג בתאונת דרכים באמריקה. לאחר מות בנה עזבה את מערכת החינוך והתמקדה בציורים שהקלו במעט את הכאב על אובדן בנה. ציורה יוצגו בתערוכה "חולמת בצבע" בבית יד לבנים ב- 23.4.18
ענת ביגר | שלישי, 17 אפריל 2018 21:10

יוסי גרינפלד ז"ל, בנה הבכור של האומנית האשדודית תמר גרינפלד נהרג בשנת 1997 בתאונת דרכים מחרידה בארה"ב. בשבוע הבא תיפתח תערוכת יחיד שלה, ב'בית יד לבנים' באשדוד, המוקדשת לבנה. "יוסי הבן הבכור שלי היה תלמיד מצטיין במקיף ד' למד במגמת מחשבים. היה טניסאי מצטיין בנבחרת אשדוד. הוא שירת ביחידת ממר"מ ובסיום השירות התקבל למשרד הביטחון בארה"ב. הוא נהרג בן 25 בלבד" היא מספרת. ולמרות שחלפו 21 שנים הכאב אינו מרפה. הוא נהרג ביום הולדתה. "חבר טוב של יוסי שחי בניו יורק רצה לחזור לארץ, ולפני שחזר הם יצאו לטיול. נהג סמיטריילר ענק התנגש בהם. הם נהרגו במקום" .

תמר שהייתה מחנכת ומורה למתמטיקה לא הייתה מסוגלת לחזור ללמד ופרשה מהחינוך. היא כבר למדה קודם ציור ואת הכאב היא הפכה לציורים. היא מספרת שכל החברים של יוסי שומרים איתה על קשר עד היום. "הייתי בחתונות שלהם, בברית של הילדים. הם באים ביום ההולדת של יוסי ומגיעים גם לאזכרות וגם לתערוכות הציור שלה. הם היו כיתה מגובשת במיוחד והם נותנים לי כוח להמשיך. וגם הציורים".

תמר גרינפלד 2 Medium

מי ששומע את סיפורה הכואב מצפה לתמונות מדכאות בצבעים קודרים אולם הוא מופתע מהציורים הצבעוניים שלה מלאי החיים. "יוסי שלנו, באביב כשהכל פורח סביב, אתה נקטפת. החיוך והצחוק המתגלגל, כמו על משק כנפי פרפר, צעיר ויפה כמו פרח, חופשי ומאושר. צעיר לנצח כמו פרפר" היא אומרת בכאב.

תמר נולדה ברוסיה, אחותה התאומה של מעצבת שמלות כלה, גליה להב. הכישרון נשאר במשפחה. אמא שלהן הייתה יצירתית. תפרה וציירה והבנות לקחו ממנה את הכישרון האב היה פרטיזן ואסיר ציון כשהיו בנות 9 הן עלו לארץ. תמר למדה מדעים ופסיכולוגיה והייתה מורה ומחנכת ובמקביל למדה ציור. למדה מהמורים הטובים ביותר. "התחלתי ללמוד ציור בשנת שבתון מההוראה בשנת 1981 המורה הראשון שלי היה קרלוס מונטנייז, שלא דיבר עברית, למדתי אצל סולי לוי ואצל לינה גולן. אני גם מפסלת".

תמר היא האומנית הראשונה שהציגה בשנת 2002 תערוכת יחיד ב'בית יד לבנים'. תערוכה שהוקדשה לבנה יוסי. "לא הייתה תאורה אפילו, וסידרתי הכל" היא נזכרת. בנוסף הציגה תערוכות קבוצתיות. היא ייחודית ובציוריה משתקף עולם פנימי עשיר מאוד. הציורים שלה הוצגו ברחבי הארץ והעולם. בין היתר בניו יורק, פאריז, מרסי. לאחרונה שבה מברלין בה הציגה צירים בתערוכה משותפת. במאי היא תעלה תערוכת יחיד בנושא האישה בשוק הפשפשים ותשתתף בתערוכה קבוצתית בגלריית 'בן עמי' בתל אביב בנושא: "האדם ואדמה" ואף תצא לגיאורגיה להציג תערוכה בטיביליסי.

ראשית תמר גרינפלד לצד יצירה Medium

'חולמת בצבע': תערוכת היחיד של תמר

"חולמת בצבע", תערוכת יחיד של תמר גרינפלד, פתיחה חגיגית במעמד ד"ר יחיאל לסרי-ראש עיריית אשדוד וד"ר אריה אזולאי-יו"ר עמותת בית 'יד לבנים', ביום שני, 23.4.18 בשעה 19:30, בית 'יד לבנים' באשדוד

מבט מהיר על ציוריה של תמר גרינפלד מכניס אותנו מיד לעולם של פנטזיה וחלום. עושר של צבעים וטקסטורות בחיבורים יוצאי דופן שלא פוגשים בעולם האמתי. תהליך עבודתה אינו מתוכנן, אלא מתחיל מבחירה אינטואיטיבית של צבעים אותם היא מפזרת בנדיבות על הקנבס. אין היא נרתעת משימוש בגוונים עזים, משילוב טקסטורות עשירות ולעיתים מתוספת זהב ונצנצים ומכאן אף עוצמתם של ציוריה. "תמר צועדת אחר ליבה בביטחון ובהדרגה חושפת את מה שמצטייר לה מבין כתמי הצבע"-אומרת לנו האוצרת סיגל מאור-"רוב הדימויים העולים הינם של מספר נשים יחד הנדמות כנסיכות, אֵלות, או גבירות ענוגות. ייתכן וקבוצות נשים אלו מזכירות לנו את דמויות הגראציות מהמיתולוגיה היוונית והרומית, שתפקידן להנחיל לעולם חן, יופי, שמחה ועליזות. היא שואבת השראה במיוחד מהגראציות בציור 'אביב' של סנדרו בוטיצ'לי האמן האיטלקי מתקופת הרנסנס. מעניין כיצד הופכות בהדרגה הדמויות החלומיות שלה לדמויות אנושיות בדיוקן נכדתה וחברותיה, ודמותה של זמרת עכשווית מצליחה, משל ביקשה האמנית להנציח את הנעורים לעד. לעיתים יצופו גם זיכרונות מילדותה כמו תרנגול שראתה במושב, ציפורי זמר ופרחים לרוב על עושר גווניהם."