ashdod10 logo

תתכוננו: אחרי החג, מתקפת בחירות

אחרי החג תחל מערכת הבחירות בפועל לעיריית אשדוד. סקרים, הבטחות, חיוכים, והרבה בלבולי מוח צפויים לנו עד לבחירות בעוד 7 חודשים. והכי חשוב: לכו להצביע
יוסי אסולין | חמישי, 29 מרס 2018 15:54

מיד לאחר חג הפסח, חג שני והמימונה תחל מתקפת תעמולת הבחירות לעיריית אשדוד שייתקיימו באוקטובר השנה, כלומר בעוד 7 חודשים. כל אלה שעד כה עמדו על הגדר, בדקו, חקרו שאלו וסקרו את דעתם של התושבים כלפי מועמדותם, ייצאו במחולות תופים והרבה רעש גדול. חלקם יהיו כאלה שיכריזו כי הם הכי מתאימים לראשות העיר, חלקם צנועים יותר, יבקשו לרוץ רק למועצה. כולם יבטיחו שהם יהיו הנציגים הכי הכי של הציבור באשדוד, יבטיחו הבטחות ,יחייכו בלי הפסקה, ינאמו לעייפה, ויבלבלו הרבה את המוח.

לראשות העירייה מסתמן שייוותרו שלושה מועמדים: ראש העיר הנוכחי, ד"ר יחיאל לסרי, יו"ר האופוזיציה, סניה שמעון כצנלסון וחברת האופוזיציה הכי רעשנית שהייתה כאן בשנים האחרונות, הלן גלבר. לסרי כבר הודיע בצורה כזו או אחרת שהוא מתמודד, כצנלסון גם וגלבר תכריז על ריצה לראשות העיר בקמפיין רעשני, שילווה במסיבת עיתונאים, וקמפיין תקשורתי נוצץ.

המאבק לראשות העיר יוכרע הרבה בעזרת מספר גורמים: אחוז הצבעה, חרדים ומחאת השבת\פקקים. מי שיעבור את שלוש המשוכות הללו מובטח לו ראשות עיר ל -5 השנים הקרובות. לגבי אחוז הצבעה, תלוי למי זה טוב. אחוז הצבעה גבוה בדרך כלל פועל לרעת ראש עיר מכהן, יותר לטובת מתנגדים. חרדים, תלוי מה מצבו של המועמד בציבור הכללי. החרדים ילכו רק עם מי שיש לו סיכוי לנצח. הם ימרחו את המועמדים עד הדקה ה-90. השבת\פקקים שהוציאה אלפים לרחובות העיר ועשתה הרבה רעש ארצי ומקומי עשויה להיות אבן נגף לראש העיר המכהן לסרי, שאליו הופנתה הביקורת. מצד שני, למועמדים האחרים, לא בטוח שיש להם תשובות טובות לחרדים. אחרי הכל כל ראש עיר שייבחר, יצטרך לסגור אתם עסקה קואליציונית שתכלול תקציבים וכספים. לכן יש להימנע מצביעות כי הציבור לא מטומטם.

לגבי הפקקים זה יישאר לרעת לסרי, שהציבור מפנה אליו את האש גם בנושא פרויקט התחבורה, שהוביל לפקקים, זעם ועצבים לתושבי העיר אשדוד. אם עד הבחירות כל הפרויקט יסתיים והפקקים ייעלמו, הוא יזכה להישג.

הסקרים, האווירה ברחוב והניסיון המצטבר מראה כי אף אחד, כרגע, משלוש המועמדים לא 'קוטל קנים'. אף אחד מהם לא משאיר אבק אחרי שאר המועמדים. מי שמסתובב למשל בבאר שבע ובנתניה ושומע כבר שנתיים מרוב הציבור במי הם מצביעים מבין שבאשדוד זה לא קורה, בשלב זה. במילים אחרות אם שלושה מועמדים אלו יישארו עד סוף המרוץ, בהתחשב בכלל הנסיבות, האווירה והסקרים הרי שמובטח סיבוב שני לראשות העיר עם אופציה קלה לניצחון של לסרי בנקודות. סיבוב שני הוא רע לראש עיר מכהן. סטטיסטית ראש עיר מכהן שמגיע לסיבוב שני מפסיד.

המועמדים עצמם מבינים את מצבם ולא מעט דיבורים ואפשרויות נזרקים לאוויר, על חיבורים כאלה ואחרים. אל תופתעו מחיבורים שכיום נראים לכם הזויים. הפוליטיקה כבר אמר מי שאמר היא אמנות הבלתי אפשרית ולא יהיה זה מופרך לראות חיבורים שכיום נראים בלתי אפשריים שיהפכו למציאות.

אז לאחר החג הציבור יוצף בספקולציות, סקרים מטעם, פייקי ניוז רבים, מניפולציות והרבה הרבה בלבולי מוח. כולם יבטיחו, כאמור, שהם ינהלו את העיר הכי טוב, והם עושים הכל רק למענכם ולמען העיר אשדוד. ההצעה שלי פשוטה: תזכרו בבחירות האחרונות ב2013 במי הצבעתם ותנסו להיזכר מה הבטיחו לכם, מה קיימו בפועל והאם אתם מרוצים, ומי שלא מרוצה ומי שלא הצביע מוזמן הפעם להצביע ולהשפיע. אז תהנו עד כמה שניתן מהשקט והשלווה של החגים לקראת המתקפה הגדולה.

חג שמח וכשר!