ashdod10 logo

המג"בניק האשדודי בשטחים: "הכי חשוב לי להציל חיילים ואזרחים"

כבר 19 שנים שבני סטוטאו מאשדוד, מפקד צוות במג"ב משרת באיזור יהודה ושומרון, שם הוא פועל עם חבריו לשמור על השקט, ללכוד מחבלים ולהרגיע את השטח כשיש הפרות סדר. את עבודתו הוא עושה בנאמנות, בשקט ובצניעות וזכה לתעודות הצטיינות רבות על פעילותו בשטחים ועל הצלת חיי אדם. פעם אחת אף נפצע בראשו מסלע שהושלכה לעברו
ענת ביגר | חמישי, 22 מרס 2018 01:10

בני סטוטאו מאשדוד הוא דוגמא טובה לחייל שנותן את כל כולו למען הגנת המדינה באיזור הכי חם: בשטחי יהודה ושומרון, מתמעת כל יום עם תושבים עויינים, מחבלים והוא וחבריו במג"ב עומדים בתווך בינם לבין תושבי ישראל עליהם הם מגינים. ססוטאו עושה אץ עבודתו בחריצות מסירות שזוכה להערכה על ידי מפקדיו. "מה שהכי חשוב לי שאני שם זה להציל את החיילים את האזרחים ולהגן עליהם. לכל אדם שיש לו אישה וילדים, יש לו באופן טבעי את החשש הזה אבל כשיש סכנת חיים וצריך להציל אחרים אז עושים הכל מבלי לחשוב על שום דבר אחר וזה לא משנה אם יש אישה וילדים".

סיפור חייו של ססוטאו החל בכפר גונדר שבאתיופיה. כשהיה בן 11 עלה לארץ יחד עם אביו ושלושת אחיו, עזב את כפר גונדר באתיופיה, שהיה כפר נידח, שעוד לא הספיק לנשום את ניחוחות הקדמה והיה מרוחק מרחק של שלושה ימי הליכה מהעיר הסמוכה לה. הייתה זו שנת 1991 רגע לאחר שכל עם ישראל יצא מהמקלטים, הסכנה חלפה ופינתה את הדאגות לעליית יוצאי אתיופיה. עבור ילד בן 11 שלא ראה בימי חייו אמצעים טכנולוגיים העלייה למטוס לא הייתה פשוטה, אך גם הוא ידע שהיא הכרחית.

967363611

הם נחתו בארץ הקודש ביום שישי ומיד שוכנו במלון 'דיפלומט' בירושלים, שהפך כיום לחלק משגרירות ארצות הברית בישראל, שם המשיכו להתגורר במשך שנה. מירושלים הם עברו לבאר שבע, שם התגוררו במשך שנתיים ומשם לנתניה שם התגורר סטוטאו עד גיל 18. "ההתחלה הייתה קשה כי באנו ממקום מבודד ושונה לגמרי אבל היה גם חוויה להכיר אנשים שונים, לראות דברים אחרים, תרבות, מאכלים. זה היה כמו להתחיל את החיים מחדש", אומר סטוטאו.

כאשר הגיע לגיל 18, התגייס סטוטאו למג"ב והוצב בפלוגה ב' באיזור יהודה ושומרון שם הוא מצא בית חדש ואוהב שקיבל אותו לזרועותיו. הוא חזר להתגורר בבאר שבע כחייל בודד ולאחר שסיים את שירותו הסדיר הוא המשיך במסגרת קבע לשרת כלוחם ולפני 8 שנים יצא לקורס מ"כים ולמרות שאינו קצין, הקודקודים למעלה ידעו כי הוא מתאים לשאת בתפקיד של קצין ומינו אותו למפקד צוות, תפקיד בו הוא משמש כבר 8 שנים.

סטוטאו במקביל מטפח קריירה ספורטיבית. מזה כ 20 שנה שהוא אחד מהספורטאים המצטיינים במשמר הגבול. "בכל שנה מקימים נבחרת, שאני נרשם אליה. אני בכושר גופני טוב. רק לאחרונה הייתי במבחן והופתעתי מהכושר הגופני שלי. אני בנבחרת מג"ב כללי ובנבחרת מג"ב איו"ש ועכשיו אני גם משתתף מדי פעם בנבחרת האוגדתית. אני מקפיד לשמור על כושר".

5909902a 4535 4d9c 91d2 b43d5248c9c1

במשך כל השירות סטוטאו הוצב באזור החם ביותר בישראל במשך השנה – יהודה ושומרון. במשך קרוב לשני עשורים הוא נמצא בחיל שזכה לשם מפוקפק בשנים עברו וכיום נחשב ליעד מבוקש על ידי צעירים. "כיום יש ביקוש גובר בכל יחידות השדה של מלש"בים, שרוצים להתגייס למג"ב. אנחנו רוצים ושואפים להגיע לגיוס שווה של בנים ובנות ואני חושב שאנחנו עושים עבודת קודש" הוא אומר. "הילדים שמתגייסים היום באים בגישה טובה, הם מבינים שלא משנה מי האנשים שיוצא לנו להיתקל בהם אנחנו צריכים לזכור שהם קודם כל בני אדם. המערכת הכניסה הרבה ערכים טובים ולדאוג שלא להשפיל אנשים, לא להתעלל, אין אצלנו את הדברים האלה בשונה מן העבר. כולם רוצים להגיע להתגייס ולתרום ורואים את זה בשטח, בגלל זה נשארתי באותו מקום במשך כל כך הרבה שנים וטוב לי עם האנשים פה כי הם נותנים את כל הכוח והנשמה".

הפציעה באינתיפאדה השנייה

בניגוד לעזה או לצפון, אזור יהודה ושומרון אולי לא נחשב למקום רווי במלחמות ואקשן, אך המאבק לשמירה על חיי האזרחים באזור זה הוא יומיומי ואינו פוסק. בזמן הרב בו הוא משרת הוא הספיק למנוע לא מעט פיגועים עליהם קיבל כ-15 תעודות הצטיינות כולל ממפקד מג"ב ו-2 תעודות נוספות מהמפכ"ל, שהעניק לו בעקבות כך שהצליח להציל חיי אדם רבים. "אני עושה את ההפרדה בין הבית למג"ב. מה שהכי חשוב לי שאני שם זה להציל את החיילים את האזרחים ולהגן עליהם. לכל אדם שיש לו אישה וילדים, יש לו באופן טבעי את החשש הזה אבל כשיש סכנת חיים וצריך להציל אחרים אז עושים הכל מבלי לחשוב על שום דבר אחר וזה לא משנה אם יש אישה וילדים".

493A1739 preview

493A1725 preview

באחת מהפעילות בה הסתת, ססוטאו בימי האיתיפאדה הסוערת השנייה בשומרון סטוטאו אף נפצע בראשו."היינו מוצבים באותה תקופה ברמאללה ובאחד הימים הגענו לנאבי סלאח, שבכל יום שישי יש שם הפגנות. במהלך האינתיפאדה השנייה הייתה הפרת סדר גדולה ובגלל האבק והזיעה לא יכולתי לראות אז הרמתי את המשקף ולאחר כמה זמן חטפתי סלע גדול לתוך הפנים וכתוצאה מכך נשבר לי האף. כל הפנים היו מלאות בדם. בהתחלה היו לי תפרים ונשארה צלקת אבל היום בקושי רואים אותה. הייתי במשך 3 חודשים בטיפולים בבית וכשהגיע הזמן לחזור עוד פעם לשגרה זה היה קשה לאשתי, אני רציתי לחזור כמה שיותר מהר אבל המשפחה פחדה שאחזור לשם. במשך הרבה פעמים הייתי צריך להסתיר את זה שזורקים אבנים ושיש עימותים מסוכנים ואמרתי להם שהכל רגוע בכדי שלא יפחדו", הוא אומר.

493A1446 preview

במשך שנים התמודד סטוטאו עם דילמה שמלווה כל איש קבע ולבטח אחד שנמצא באזורים מסוכנים כמוהו, להישמע למשפחה ולצאת לאזרחות או להישאר ולעזור למדינה לשמור על אזרחיה. "אני עושה את ההפרדה בין הבית למג"ב. מה שהכי חשוב לי שאני שם זה להציל את החיילים את האזרחים ולהגן עליהם. לכל אדם שיש לו אישה וילדים, יש לו באופן טבעי את החשש הזה אבל כשיש סכנת חיים וצריך להציל אחרים אז עושים הכל מבלי לחשוב על שום דבר אחר וזה לא משנה אם יש אישה וילדים".

לפני 6 שנים סטוטאו עבר לגור באשדוד ולהקים בה את ביתו שמונה שישה נפשות בסך הכל. "בשבילי אשדוד זה ירוק וים. תמיד אהבתי את המקום אבל הסיבה העיקרית זה המשפחה של אשתי שגרה שם וזה מאוד עוזר למשפחה בזמן שאני לא בבית. את הזמן החופשי אני מנצל לזמן איכות עם הילדים ולהוריד את הלחץ מהאישה. כשאני בבית, אני קם בבוקר מכין אוכל לילדים, מסדר להם את התיקים ומפזר אותם בגנים ובבתי הספר. בשאר הזמן, אני הולך לבקר אנשים יותר מבוגרים, שצריכים עזרה ומבקר את המשפחה ועוזר לה אם צריך. בבית זה מצווה בשבילי אני שומר שבת ועושה הכל בבית".