ashdod10 logo

מויאל: "צריך לגלות ציונות ולרכוש מוצרים כחול לבן ממפעלים בקשיים"

יצחק מויאל, יו"ר הסתדרות הבניין והתעשיות הנלוות פנה למשרדי הממשלה לפעול ולקדם רכישות כחול לבן ממפעלים יצרניים מישראל, ובעיקר בימים אלה לרכוש מוצרים ממפעל פניציה שמתמודד בתחרות לא הוגנת עם מפעלים טורקיים ולגלות ציונות וערבות הדדית בטרם ייסגרו מפעלים בארץ
מערכת אשדוד10 | ראשון, 18 מרס 2018 12:41

בעוד מפעל 'נגב קרמיקה' מדמם ובימים אלה יש ניסיון להציג רוכש חדש למפעל ולמנוע סגירתו והשלכת מאות עובדים בירוחם ודימונה למעגל האבטלה, גם במפעל השכן פניציה מפעל הזכוכית המפואר בעיר שמפרנס 250 משפחות ונחשב לפאר היצירה הישראלית, שמייצר בקבוקים וצנצנות לרוב תעשיית המשקאות והמזון בישראל מצוי במצב לא קל. מתברר שהטורקים מציפים את העולם בסחורה של בקבוקים זולה יותר וקורצת גם לשוק הישראלי בסבסוד ממשלה הטורקית ומנסים לנגוס בשווקים בעולם וגם בישראל.

פניציה המפעל הוותיק מירוחם מייצר כמיליון בקבוקים וצנצנות ביום. בין הלקוחות שלהם :קוקה קולה, יפוארה ייקבי ברקן ואחרים ומפעלי מזון רבים בארץ. המחיר הזול שמציעים הטורקים בסבסוד ממשלתי קורץ לחברות הגדולות שרואות בעיקר את שורת הרווח בעסק שלהם כדבר ראש במעלה.

אבל מה עם השוק הישראלי, מה עם הערבות ההדדית, מה עם עוד מפעל בירוחם שעשוי להיפגע קשות במצב בו המפעל לא יוכל להתמודד בתחרות עם מפעלים בטורקיה. כוח האדם שם זול, הייצור זול והמחיר בהתאם. בישראל בל נשכח שכר המינימום עומד על 5300 שקלים שהם כ1600 דולר לחודש. פועל בטורקיה בממוצע במפעל ייצור משתכר ב450 דולר. מה הפלא שעלות הייצור זולה והתחרות עם השוק הישראלי לא הוגנת.

במפעל בירוחם חוששים מהשתלטות טורקית על שוק הבקבוקים בישראל, וזה כבר מתחיל לחלחל. מה שעשוי להביא לקשיים רבים ולסגירת המפעל במקרה הגרוע. כבר כעת הוצאו לחופשה זמנים 26 עובדים בשל האטה בעבודה. בקרב העובדים וההסתדרות החלה התארגנות לקמפיין רכישות כחול לבן מצד חברות ישראליות.

יו"ר הוועד אלברט לוי הוותיק, שמוביל את הקמפיין פנה אליי ונרתמתי למאבק של העובדים. לוי טוען ובצדק כי צריכה עזרה הדדית מכל המפעלים בארץ, בעיקר מקרב הוועדים. לוי טוען שאם כל הוועדים שרוכשים מתנות לחגים ובהם בקבוקי יין יכולים להתנות את רכישת היינות בכך שהייקבים ירכשו הבקבוקים ממפעל פניציה, זה יביא לשיפור משמעותי להבראת המפעל. "אני גם מתכוון לפנות לציבור הציוני הדתי ולבקש מהם סיוע לדאוג שהרכישות יהיו כחול לבן ולא להעדיף תוצרת חוץ".

אלברט אומר שהפערים במחירי הבקבוקים אלה לא דרמטיים ולא גדולים, אבל מבחינה עסקית כל חברה או עסק רואה בראש ובראשונה את שורת הרווח שלו, אבל לא את הרעיון הציוני ועל זה הוא נלחם. "לזרוק מאות עובדים מהמפעל זה הרבה יותר גרוע" הוא אמר. "אין לצערי אצלנו בארץ עידוד לרכוש כחול לבן. נכון שיש להם אפשרות לרכוש בזול אבל אנחנו מבקשים שירכשו מפניציה כדי שמפעל בפריפריה ישרוד"

אלברט נזכר איך כשמפעל סולתם היה בבעיה קשה באו אליו אנשי המפעל וביקשו שיסייע. "עשינו להם מכירה במפעל כדי למנוע קריסה שלהם, כך עשינו למפעל 'כיתן'. זו ערבות הדדית וצריך לחזור אליה. זו הציונות ולא להשאיר את המפעל הזה בפריפריה להיסגר. עוד מפעל שייסגר בירוחם זה עוד ארון קבורה כלכלי לעיר ירוחם".

בעקבות כך, פניתי לכל משרדי הממשלה ובמיוחד למשרד הכלכלה בראשות השר אלי כהן, לפעול ולקדם כחול לבן, כמו כן, אני יוצא בפנייה נרגשת ואישית לכל וועדי העובדים לרכוש מוצרים כחול לבן ובייחוד ביצור פניציה ויחד להציל את המפעל.