ashdod10 logo

מובילי המחאה באשדוד מחריפים המאבק: דורשים לפתוח את כל העיר בשבתות וחגים

מובילי מחאת השבת, גיא סער ועופר צחר סימנו מחדש את המאבק שלהם בעירית אשדוד ובראש העירייה בשורה של דרישות. מתי יהיה ברור מאליו עבור כולנו שלצפות בסרט זה באשדוד ולא בראשון לציון? מתי נוכל לצפות בהצגת ילדים בשבת בבוקר כאן באשדוד? 
מנחם גלילי | חמישי, 15 מרס 2018 02:41

בהפגנה שנערכה ברחבת עיריית אשדוד במוצאי שבת האחרונה הודיעו מובילי המחאה ובראשם גיא סער, שהם חוששים מאוד כי זה תרגיל של לסרי להרדים ולהרגיע את הציבור החילוני מסורתי, עד אחרי הבחירות ואז אם לסרי ייבחר לראשות העירייה הוא יסגור את כל העיר. מי שמכיר את לסרי יודע שלסרי הוא נקמן, לא שוכח ולא סולח, את ההשפלה שעבר עם מפגיני השבת, ואת הכניעה להם לא ישכח להם בבוא היום.

גם ראשי המפגינים יודעים זאת ולכן הם כבר הודיעו כי בשבילם מערכת הבחירות התחילה והם מבקשים מהציבור להיות מאוחדים סביב מועמד אחד לראשות העירייה וגם לצאת מהבתים לבוא ולהצביע. אם יתקיימו שני הדברים האלה לסרי לא ייבחר בפעם הבאה.

צחר: "מרכזי נוער חייבים להיות פתוחים בשבת"

היו מספר דוברים בערב זה. בין הדוברים היה עופר צחר, שאמר בין היתר: "מהרגע הראשון שיצאנו לשטח אמרנו שהמחאה שלנו היא לא רק על הדוחות. הדוחות היו רק מה שהוציא אותי, אותך ואותך מהבית אל השטח. הייתה זו המשיכה האחרונה לחבל שהיה כרוך סביב צווארינו. השבת הפשוטה שלי מתחילה אי שם ביום שישי בצהריים, כשהמולת הסידורים נעלמת ושקט השבת נכנס לרחובות העיר. מרגע זה אני משתדל לנצל את הזמן הפנוי למנוחה ובילוי עם המשפחה שלי. חופי אשדוד המדהימים הם משאב הטבע שלנו – ולא היינו חושבים לנסוע לחוף אחר. ככה בדיוק , אנחנו חייבים להתייחס למשאבי הבילוי והתרבות שלנו ולא לצרוך אותם בעיר אחרת.

IMG 20180312 WA0001

מתי יהיה ברור מאליו, עבור כולנו, שלצפות בסרט זה באשדוד ולא בראשון ?

מתי נוכל לצפות בהצגת ילדים בשבת בבוקר כאן באשדוד ?

מתי יהיה ברור ששבת תרבות יש גם באשדוד ולא רק בערים שכנות.?

מתי יהיה ברור לכולנו שכשהולכים למוזיאון המדע – זה באשדוד – לונדע או מדעטק יכולים להיות גם באשדוד לא רק בב"ש וחיפה? מתי יהיה ברור לכולנו שבשבת נפגשים בקאנטרי ? כן – באשדוד מתי יהיה ברור לכולנו שמופע סטנדאפ בשישי בערב יכו לקרות גם באשדוד – ולא צריכים לנסוע לתא אכן, זה לא נעים לראות גן סגור, פארק סגור , משכן תרבות סגור – ועוד יותר לא נעים לראות פוטנציאל סגור. עושה רושם שמונעים הקמת קאנטרי, בתי קולנוע ומרכזי מדע לילדים משום שברור שהם יהיו חייבים להיות פתוחים בשבת .

אתמול, יצאנו לפאבים לפעילות הסברה, שוב פגשנו את הנוער המדהים שיש בעיר הזאת, נערים בעלי תחומי עניין רבים, ממדעים שירה ועד אומנות ותאטרון"

עוד אמר צחר: "מתי יהיה ברור שמרכזי נוער חייבים להיות זמינים גם ביום שבת ?. אתה שואל חבר׳ה צעירים והם אומרים – אשדוד ? זה רק ים – ובשביל ים לא נשארים לגור פה. אם מישהו חושב שזמינות מרכזי הבילוי התרבות הספורט והפנאי עבור תושבי העיר יחרבו את טעם ושקט השבת – הוא כנראה משקר לעצמו מטעה ומנסה לזרוע פחד בקרב האחרים.איש מאתנו אינו רוצה לחרב את שלוות השבת או מוכן לוותר עליה – היא שייכת גם לנו בדיוק כמו לחרדים”.

צחר הבהיר כי זוהי אינה מחאת הדוחות "אלא מחאת הדורות – הדור שלנו למענו ולמען הדור שאחרינו. השבת היא צורך בסיסי עבור החיים של כולנו ולא נוותר עליה. אשדוד לא תהיה בית שמש 2 . ראש העיר, הציבור כבר לא קונה את זה, ברור לכולם שזה לא היה מהלך מתוכנן – פשוט נבהלת מעוצמת ההתנגדות .אנחנו יודעים שלא צפיתם זאת – פשוט ניסיתם את 82% מהציבור שהיה רדום עד כה. אף אחד לא האמין שאשדוד תצא חלוצה נגד הכפייה החרדית, המדינה כולה הייתה בהלם . נכון, זוהי גם בעיה לאומית אך יותר מזאת – זוהי הוכחה שהציבור באשדוד מוביל בדעתו ואינו מוכן להתפשר על איכות חייו. על כך שאפו גדול לכם האשדודים. אז הגענו להפגנות והוכחנו שיש לנו כוח להשפיע – מה עכשיו ? איך ממשיכים ?מכאן – אנחנו ממשיכים בדרכינו יחד ומסתכלים קדימה בחודשים הקרובים נשרטט את כל הדברים שנדרוש מנבחרי הציבור לשנות ולטפל בהם בעיר. נעשה זאת בתהליך משתף ציבור ואתם תהיו חלק מזה. הנחישות וההתמדה של כולנו הינם סימני איתות למועמדים, שאנחנו, הכוח האלקטורלי אותו הם כל כך רוצים לא מוכנים להתפשר. כמו שלא היה עולה בדעתנו להשתמט משירות צבאי, כמו שלא היה עולה בדעתנו לא לשלם מיסים או לא למשש כל חובה אחרת – כך אסור שנוותר על חובת ההצבעה שלנו. בואו לא נתייחס לכך כזכות הצבעה אלא כחובת הצבעה. זה צריך להיות המסר לילדים שלנו להורים שלנו ולחברים שלנו – ואנו שגרירי הבשורה".

צחר ביקש מבאי הפגנה: "זכרו את הנאמר כאן הערב: מימוש חובת ההצבעה באוקטובר הקרוב תביא למהפך בסדר עדיפויות של הרשות המקומית שתשים בפעם הראשונה באמת את התושב במרכז. זוהי תהייה מהפכה שידברו עליה עוד שנים – וגם כאן אשדוד תהייה חלוצה – זה לא יקרה בלעדיכם ויקרה רק בזכותכם".

סער: לסרי האם אתה שקרן או פחדן?

גיא סער, ממובילי המאבק ומחאת השבת אמר בדבריו בהפגנה: "יצחק שמיר אמר פעם 'אם אתה לא יכול לשכנע את העם לקבל את עקרונותיך, לך, אל תרמה אותו'. ביום רביעי האחרון הגענו שוב לישיבת המועצה, קיבלנו צמידים, ואלה מאתנו שלא קיבלו? לא נכנסו. אנו האזרחים, לא קיבלנו את האפשרות לדעת מה קורה בישיבת המועצה שלנו. אז בואו ואני אספר לכם מה היה בישיבת המועצה. לשלושה דברים אני עומד להתייחס: קודם כל אני רוצה לדבר על כבוד בסיסי בין בני אדם. הרב ליברמן, סגן ראש העיר, פתח את המיקרופון לאחר שנים שלא נשמע קולו במועצה ומנסה לנגן על הרגש של חבר האופוזיציה אלי לחמני בכך שהוא מדבר על אימא שלו זיכרונה לברכה במילים: "לפני כמה שבועות ראיתי אותך חובש כיפה, ומגדל זקן, למה שאמך עליה השלום הלכה וכיבדת אותה, האם אתה חושב שזה הכבוד שבשנה שכל היהודים עומדים וקוראים קדיש לעילוי נשמתה, אתה בא ומציע- אנא חללו שבת". ומנסה להעביר מסר ששינוי החוק הוא פגיעה בכבודה. איפה הכבוד שלך הרב ליברמן? להשתמש כך בנקודות אישיות ורגישות של בני אדם על מנת לקדם את האינטרסים הפוליטיים שלך?. הדבר השני שאני רוצה להתייחס אליו הוא חברי האופוזיציה".

9736241515134

סער סיפר כי ישב ביציע הקהל במועצת העיר והרגיש מוזר. "הרגשתי שאני כתבתי להם את מה שהם אומרים, חברי האופוזיציה החליטו להשתמש בנו ובמחאה שלנו ככלי משחק להשגת מנדטים אז אנחנו קוראים לכם מכאן חברי האופוזיציה אם אתם רוצים את המנדטים שלנו, הגיע הזמן שתפסיקו לדבר ותתחילו לעשות, והדבר השלישי, הרי זה חברי היקר, יחיאל לסרי, יחיאל נאם נאום בנושא השבת ודיבר על מספר דברים, הוא הסביר שהוא נתן דוחות רק בעקבות החלטת בית משפט, ובאותה נשימה אמר שהוא הפסיק לתת את הדוחות ולא מתכוון להמשיך כי הוא עשה זאת רק כדי להחזיר את השליטה בעיר לידי העירייה, זאת לעומת מה שהוא אמר חודש שלם על כך שהוא "מגבש מתווה שלום". אז תגיד לי אתה לסרי, אתה שקרן? או פחדן? או בכלל אחד שמלגלג על בית המשפט? ואז החלטת לכנות אותנו קומץ. תפקח את העיניים אדון לסרי! זה נראה לך כמו קומץ?"

סער אמר עוד כי "זאת לא הפעם הראשונה ולא השנייה שאנחנו נפגשים כאן, אלפי אנשים קבוצת הפייסבוק מחזירים את אשדוד לאשדודים מונה כבר למעלה מעשרים אלף אנשים, אקטיביים, פעילים, אנשים שאכפת להם מעתיד העיר הזאת. ועוד דבר אחד אמרת שחצה את הגבול, כינית אותנו, ללא יוצא מן הכלל "בעלי אינטרסים פוליטיים" ואני מסתכל אליכם ושואל את עצמי: אתה פוליטיקאי? אולי אתה? אולי את שם מאחורה? וסיוון, זאת שבלעדיה כל זה לא היה קורה אחת הנשים החזקות ביותר שאני מכיר, כבר לא יכלה לשתוק היא צעקה לו מהקהל: "תושבים לא פוליטיקאים", אך הוא התעלם והיא המשיכה לצעוק, להגן על שמנו הטוב! אז מה הם עשו? מר גבי כנפו החליט להוציא אותה מהאולם! להשתיק אותה! להשתיק אותנו! ואנחנו לא ניתן שישתיקו אותנו יצחק שמיר אמר פעם: לך, אל תרמה אותו".

מי שמכיר את לסרי יודע שלסרי הוא נקמן, לא שוכח ולא סולח, את ההשפלה שעבר עם מפגיני השבת, והכניעה להם לא ישכח להם בבוא היום. גם ראשי המפגינים יודעים זאת זוהי אינה מחאת הדוחות , אלא מחאת הדורות – הדור שלנו למענו ולמען הדור שאחרינו. השבת היא צורך בסיסי עבור החיים של כולנו ולא נוותר עליה.

אשדוד לא תהייה בית שמש 2

ראש העיר. הציבור כבר לא קונה את זה, ברור לכולם שזה לא היה מהלך מתוכנן – פשוט נבהלת מעוצמת ההתנגדות. אנחנו יודעים שלא צפיתם זאת – פשוט ניסיתם את 82% מהציבור שהיה רדום עד כה.

הנחישות וההתמדה של כולנו הינם סימני איתות למועמדים, שאנחנו, הכוח האלקטורלי אותו הם כל כך רוצים לא מוכנים להתפשר. כמו שלא היה עולה בדעתינו להשתמט משירות צבאי, כמו שלא היה עולה בדעתינו לא לשלם מיסים או לא למשש כל חובה אחרת – כך אסור שנוותר על חובת ההצבעה שלנו – בואו לא נתייחס לכך כזכות הצבעה אלא כחובת הצבעה.

זכרו את הנאמר כאן הערב: מימוש חובת ההצבעה באוקטובר הקרוב תביא למהפך בסדר עדיפויות של הרשות המקומית שתשים בפעם הראשונה באמת את התושב במרכז. זוהי תהייה מהפכה שידברו עליה עוד שנים – וגם כאן אשדוד תהייה חלוצה – זה לא יקרה בלעדיכם ויקרה רק ב ז כ ו ת כ ם

יחיאל נאם נאום בנושא השבת ודיבר על מספר דברים, הוא הסביר שהוא נתן דוחות רק בעקבות החלטת בית משפט, ובאותה נשימה אמר שהוא הפסיק לתת את הדוחות ולא מתכוון להמשיך. לעומת מה שהוא אמר חודש שלם על כך שהוא "מגבש מתווה שלום". אז תגיד לי אתה לסרי, אתה שקרן? או פחדן? או בכלל אחד שמלגלג על בית המשפט?

הרב שיינין: "לא לוותר על השבת. חס ושלום. אנחנו צריכים את השבת. השבת זה הלב שלנו. השבת זה הלב של עם ישראל. צריך לחזק את השבת. בכל מקום שהוא אפשרי אצלנו, ברחובותינו ובביתנו לפחות במרקם הציבורי של העיר ושל הארץ ולרחם על אלה שתמיד טועים בדרכם"

 

וסיוון, זאת שבלעדיה כל זה לא היה קורה אחת הנשים החזקות ביותר שאני מכיר, כבר לא יכלה לשתוק היא צעקה לו מהקהל: "תושבים לא פוליטיקאים" אך הוא התעלם והיא המשיכה לצעוק, להגן על שמנו הטוב! אז מה הם עשו? מר גבי כנפו החליט להוציא אותה מהאולם! להשתיק אותה! להשתיק אותנו! ואנחנו לא ניתן שישתיקו אותנו!

הרב יוסף שיינין: "צריך לרחם על אלה שטועים בדרכם"

את דברים אמר רב העיר הראשי של אשדוד בכנס חיזוק האחדות של ארגון 'חותם', שהתקיים בבית הכנסת, בסניף בני עקיבא במרכז העיר, תחת הכותרת ''אוהבים את השבת''

632277

הכנס נערך במטרה לעודד ולתמוך בעסקים שלא יעבדו ביום המנוחה, וזאת עקב ארגונים המנסים לשבש את אורח חייהם בשבת, בניגוד לחוק ובניגוד לרצונם של רוב אזרחי ישראל בכלל ותושבי העיר בפרט. "לא לוותר על השבת. חס ושלום. אנחנו צריכים את השבת. השבת זה הלב שלנו. השבת זה הלב של עם ישראל. צריך לחזק את השבת. בכל מקום שהוא אפשרי אצלנו, ברחובותינו ובביתנו לפחות במרקם הציבורי של העיר ושל הארץ" אמר הרב שיינין. "יחד עם זאת, לזכור שכולנו אחים ולשמור על אחדות ועל אהבה. יש לנו רק לרחם ולחמול על אלה שתמיד שטועים בדרכם ולא מקיימים. אין לנו מה לכעוס אליהם כי הם לא למדו ולא לימדו אותם. להתפלל אליהם, לרחם עליהם ולקרב אותם בהסברה 'בדרכי נועם וכל נתיבותיה השלום' ועל כך בעזרת ה' אנחנו מזכה שהשבת תתחזק, האחדות תתחזק ונזכה בביאת משיח צדקנו במהרה. אמן"