ashdod10 logo

בחירות לעירייה 2018: השבת, הפקקים והחרדים יקבעו מי יהיה ראש העיר אשדוד הבא

מודעות התמיכה של אריה ללוש בשבועיים האחרונים המתפרסמות ב"השבוע באשדוד" כאלטרנטיבה לראשות העירייה, מעוררת סערה גדולה ואין ספור שאלות במערכת הפוליטית. השמועות: ג'קי בן זקן בשיתוף עם מקורב אחר של לסרי, מריצים את ללוש נגד ראש עיריית אשדוד ד"ר יחיאל לסרי. ללוש מכחיש כל קשר עם בן זקן וטוען כי אינו יודע מי מממן את המודעות לטובתו, אבל מודה כי הוא שוקל להתמודד ובודק את השטח. אז למי הסיכוי להיבחר בעוד שמונה חודשים לראשות עיריית אשדוד? 
יוסי אסולין | חמישי, 08 מרס 2018 12:41

המתמודדים באשדוד מתחממים על הקווים ומתחת לפני השטח רוחשת לה סערה גדולה על זהות המועמדים לראשות עיריית אשדוד. המודעות שהתפרסמו ב"השבוע באשדוד" עם תמונתו של אריה ללוש כמועמד אלטרנטיבי לראשות העירייה עוררו את המערכת הפוליטית. מקורביו של ללוש הודו השבוע כי הוא בודק ברצינות את האפשרות להתמודד לראשות העיריה. "הוא עושה בדיקות, נפגש עם פעילים, שואל ועושה סקרים. הוא בהחלט רוצה להיות ראש עירייה", אומרים חבריו הקרובים. על הדיבורים והשמועות שמאחורי מועמדותו עומד איש העסקים ג'קי בן זקן, חברו של לסרי, שעתיד לצאת מכלאו בסוף החודש, הם פסלו על הסף. "כנראה שיש למשהו אינטרס להפיץ נגדי שמועות שיכשילו אותי" אמר ללוש למקורביו. ללוש טוען, כך על פי מקורביו, כי הוא אינו יודע מי שילם עבור המודעות שהתפרסמו והוא לא עוסק בכך. מה שכן ידוע הוא על דמות מאוד מקורבת לשעבר של לסרי שמריץ את ללוש, או לפחות מדבר עליו בחוגים כאלה ואחרים כאלטרנטיבה ללסרי.

 

 

COLAG 2המומעמדים לראשות העיר אשדוד, נכון להיום: עו"ד נעים שומר,הלן גלבר, עו"ד אלי לחמני, סניה כצנלסון, אריה ללוש, אפריים מיכאלי וד"ר יחיאל לסרי

 

ללוש הוא אדם ראוי. איש מעשה וביצוע שמשמש מזה מספר שנים כמנכ"ל החברה למתנ"סים בבת ים. בעבר שימש חבר מועצה, פעם ביחד ברשימה עם לסרי ופעם ברשימה עצמאית ופעם אף התמודד לראשות העירייה באשדוד. השאלה מי מימן המודעות ומי עומד מאחוריו עוד תתברר מן הסתם, השאלה הגדולה כעת היא איך המועמדות של ללוש משפיעה או תשפיע על ההתמודדות לראשות העירייה. ללוש מצטרף לעוד מספר מועמדים שבדרך זו או אחרת הצהירו כי בכוונתם לכבוש את ראשות העירייה, בראשם, ראש העירייה ד"ר יחיאל לסרי, שהודיע במספר הזדמנויות שהוא מתכנן ריצה שלישית לראשות העירייה.

8643421

הקול הרוסי נחלש

חבר המועצה מספסלי האופוזיציה סניה כצנלסון, חורש בחודשים האחרונים את אשדוד ומקפיד להגיע לכל כנס לכל ישיבת מועצה ואפילו לטקס המצטיינים שנערך השבוע. זאת בניגוד לשאר הקדנציה שקולו בקושי נשמע ופניו כמעט ולא נראו באירועים בעיר. בחודשים האחרונים הוא עסוק מעל הראש לארגן לעצמו תומכים, נפגש עם פעילים, מכין את המטה ובודק אפשרויות חבירה עם מועמדים אחרים. למשל עם הלן גלבר. כצנלסון, פעם לפני הרבה שנים, שבר שיא כשרשימתו "אשדוד ביתנו" אותה הקים רשמה הישג רוב של 9 מנדטים. אביגדור ליברמן רכב על ההצלחה והקים כתעתיק מדויק את מפלגת "ישראל ביתנו" לכנסת באמצעותה הוא בכנסת שנים רבות. כצנלסון הפך לאיש פוליטי חזק ושרים וראשי ממשלה חיזרו אחריו. הבעיה של כצנלסון היא שהעולים באשדוד לא נשארים במסגרות עדתיות והם מתאקלמים במסגרות פוליטיות אחרות. הם משתלבים מהר מאוד בחברה הישראלית, במקרה הזה החברה האשדודית וכוחו של כצנלסון לא מה שהיה פעם. גם לא מעט ביקורת יש עליו מצד המגזר הרוסי נגדו. זוכרים לו למשל איך עזב באמצע הקדנציה שלו כממלא מקום ראש העירייה לטובת תפקיד חלומי כיו"ר מפעל הפיס, אותו קיבל מראש הממשלה המנוח אריאלן שרון, אליו היה מחובר.

 79468643524

אבל כצנלסון בעל חושים פוליטיים מחודדים מאוד הוא לא פראייר ולא מאבד ראש. הוא איש יציב על הקרקע ולא נאחז בחלומות ופנטזיות. הוא מכיר ויודע את מצבו ולא מוציא מכלל אפשרות לחבירה עם מועמד אחר. למשל עם הלן גלבר. הוא הרי מבין שעדיף ציפור אחת ביד מאשר את השאר באוויר. כלומר, עדיף להיות ממלא מקום ראש עירייה מאשר סתם חבר מועצה. הוא הצהיר שאם יווכח שגלבר בעלת סיכוי טוב ממנו, הוא יחבור אליה ויתמוך בה לראשות העירייה בתמורה לתפקיד של ממלא מקום. זה גם יסייע רבות לגלבר, שכעת היא מצויה בבעיה בקול הרוסי.

מועמדת נוספת היא הלן גלבר, חברת האופוזיציה הכי קולנית והכי מעורבת כמעט בכל נושא שצץ בעיר בשנים האחרונות. ההתארגנות אצלה בשיאה. היא שכרה משרד יחסי ציבור ואסטרטגיה מוביל מתל אביב, נפגשת עם פעילים וכותבת יחד עם יועציה את המצע שלה. בקרוב, כנראה לפני חג הפסח, היא תכריז במסיבת עיתונאים באופן רשמי על התמודדותה לראשות העירייה. אז היא כבר תצטרך להביע את עצמה בכל נושא. מועמדים נוספים שהצהירו להתמודד לראשות העירייה הם: ד"ר אלי לחמני, ועו"ד נעים שומר. שניהם מהאופוזיציה העירונית. ד"ר לחמני שכבר התמודד לראשות העירייה מחזיק בתזה שרק באיחוד של מועמדים ניתן להחליף שלטון. ריבוי מועמדים לדעתו יותיר את לסרי על כסאו כראש עירייה. ד"ר לחמני הצהיר כי יהיה מוכן להסיר מועמדות עבור כל מועמד שיוכיח שיש לו סיכוי טוב יותר.

846246426

הטרנד בימים אלה: סקרים

לדעתי, עד למועד הקובע ינשרו ויסירו את המועמדות שלהם רוב המועמדים וייוותרו שניים שלושה. ההערכה היא, נכון להיום שהשלושה שיישארו לקו הגמר יהיו לסרי, כצנלסון וגלבר. במצב כזה סיכוייו של לסרי גבוהים. הוא בקלות יחסית יוכל לנצח את שני המועמדים, בהנחה שהחרדים יתמכו בו. כל אחד מהם בימים אלה מגשש את דרכו לציבור ואף עורך סקרים כדי לבדוק את מעמדם בציבור האשדודי וכשמדברים עם המועמדים ועם המקורבים, מגלים משהו לא מפתיע: כל אחד טוען כי הסקרים מנבאים לו ניצחון מוחץ. יחד עם זאת המועמדים גלבר וכצנלסון מנהלים שיח והבנה שמי שיוביל בסקרים יקבל את תמיכתו של האחר.

אבל, וזה יש לזכור, הסקרים הם לא הדבר שיוביל את המועמד לכס ראשות העיר אשדוד. גם המועמדים יודעים שבדרך לראשות העירייה הם חייבים לעבור דרך הקול החרדי. באשדוד עד כה ב 20 שנים האחרונות, הקול החרדי שמונה כ 25 אחוזים מכלל הבוחרים השפיע מאוד על בחירתו של ראש עירייה באשדוד. זה קרה 3 קדנציות עם ראש העירייה הקודם, צבי צילקר ובשתי הקדנציות האחרונות ללסרי. החרדים: האשכנזים (אגודת ישראל) והספרדים (ש"ס) תמכו בהם בכל העוצמה והם נבחרו ושילמו לא מעט לחרדים.

8462346231

אלא שקרה משהו בקדנציה הזו ובעיקר בשנה האחרונה. ראש העירייה ד"ר לסרי הצליח לעצבן חלק מהאוכלוסייה החילונית באשדוד, שמאיימת כעת להגיע לקלפי ביום הבחירות. אותה אוכלוסייה שמדירה את רגלה מהקלפיות בימי בחירות ומותירה את מועצת העיריה לידי החרדים, שבאים בהמוניהם להצביע. אחוז ההצבעה באשדוד במערכת הבחירות בשנים האחרונות עומד על כ 50 אחוז .במודל כזה כשהחרדים מצביעים ב 100 אחוז הם מצליחים לייצר רוב במועצה ולקבל את היחס הכי מועדף מצד ראש העירייה. במסגרת המועצה בה פועלת מסגרת התקציב מחולקת העוגה בהתאם לרוב הקואליציוני ולא בהתאם לרוב האמיתי באשדוד. אבל זו הדמוקרטיה וזו תוצאה של אחוז הצבעה נמוך ומי שרוצה לשנות את המצב חייב להבין שיש צורך בלעשות דבר פשוט: להגיע ביום הבחירות ולהצביע ולא ללכת לבלות יום חופש ולקטר 5 שנים.

ברשתות החברתיות מצבו של לסרי קשה. ההסתערות עליו החלה בעקבות עבודות התחבורה שפרצו לחיי התושבים בעיר לפני כשנה החלה בחסימת צירים מרכזיים. תושבים שנתקעו בפקקים לא הצליחו להבין מה קרה ומדוע חוסמים כבישים, למרות מודעות ושלטי חוצות שהודיעו על כך. הבעיה: השלטים נכתבו בצורה שרק מתי מעט הבינו במה מדובר. לימים, הודה לסרי כי מדובר היה בטעות וכשל הסברתי. אבל במשך כמה חודשים הנהגים נתקעו בפקקי ענק והרשת החברתית סערה ורגשה והזעם הופנה כולו ללסרי. יצוין כי כמעט כל סביבתו של לסרי, כך נטען לימים לא רצתה בפרויקט הזה שנתיים לפני הבחירות. מקורביו ויועציו לחצו עליו שלא ללכת על המהלך הזה, שיחסום כבישים וירגיז תושבים. יועציו הציעו לו להתחיל עם העבודות לאחר הבחירות ולהתמקד בהקמת בית החולים בתרבות ובחינוך. לסרי הציע להם חזון: ייתכנו פקקים וכעסים אבל בסוף העיר תהיה מודרנית כמו ניו יורק ותל אביב ומדינות באירופה. לסרי ניצח בויכוח והפרויקט יצא דרך והוא זה שהניע את הזעם על לסרי. ברור הוא שלאחר שהעבודות יסתיימו הפרויקט יוצג כהצלחה. אבל זה יהיה נכון אם באמת הפקקים ייעלמו. יש עוד 8 חודשים לבדוק זאת. לסרי יוכל גם להתגאות בהקמת בית החולים באשדוד במשמרת שלו, דבר מאוד משמעותי בחייה של העיר אשדוד. השאלה איך זה יתקבל כעת בציבור. צריך מסה קריטית של הסברה ועבודה אסטרטגית מצידו של לסרי.

האם לסרי ישרוד את המחאות?

ההתפרצות וההפגנות בחודשים האחרונים נגד לסרי בנושא מחאת השבת היה טריגר. הכעס והזעם נולד והתעצם בפרויקט התחבורה. מחאת השבת סיפקה את הגפרור שהדליק את ערימת השחת ספוגה בדלק נפיץ. ברשתות התחדשו הכעסים והזעם נגד לסרי והביטויים והמילים הקשות שנכתבו עליו היו ביטוי קיצוני מאוד למה שחושבים תושבים על ראש העירייה וזה בא לידי ביטוי גם בתגובות לפוסטים שלסרי בעצמו מעלה בנושאים עירוניים שונים. לסרי, שבנושא מחאת השבת לא התראיין, למעט פוסטים בודדים בהם הוא מצהיר כי הוא בדרך לפתרון במחאת השבת לא ממש התייחס ישירות לנושא. בשלושה השבועות האחרונים דומה כי מחאת השבת שככה. האם הסטטוס קוו חזר לאשדוד בלי מתווה ובלי פתרונות קסם? ימים יגידו.

ללסרי יש שתי בעיות: אחוז הצבעה גבוה שמסתמן ועמדת החרדים, שעושים בזמן האחרון קולות של ברוגז עם לסרי. הם תוקפים אותו בעיתונות החרדית ומאיימים עליו שאם יתמשך החילול שבת הם לא יתמכו בו. מצד שני, לסרי הפסיק לשלוח פקחים למתחמי הקניות בשבת והמפגינים גם לא יצאו לרחובות זה השבוע השלישי. השיח בקבוצות הוואטסאפ נרגע, אך ברשתות הוא נמשך. האם החרדים משחקים משחק כפול? האם באמת הם כועסים על לסרי? האם יש דיל בינם לבין לסרי שהם יתקפו אותו ומצד שני יפסיק לתת דו"חות?. האם הם סגורים לא רשמית, עם מועמד אחר? למשל עם הלן גלבר?. תלוי את מי שואלים. גלבר שבמחאת השבת העדיפה לא להביע אמירה בנושא ועוררה עליה את זעם הציבור החילוני טענה כי היא לא צריכה להוציא את הערמונים מהאש עבור לסרי. הוא בישל את הדייסה, שיאכל אותה, טענה. היא אמרה שיש לה מתווה אותו תציג בהמשך ואם היא תיבחר לראשות העיר היא תנהג אחרת ובהרבה שוויון. ספק אם הציבור החילוני קנה את התשובות שלה. אבל בקרב החרדים יש מי שכן מנסה לקדם את מועמדותה בחצר האדמו"ר מגור ובקרב לשכתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. יש לה כמה עסקנים בקרב חסידות גור שמריצים את שמה ומקדמים תמיכה של החרדים בגלבר. יש כמובן את העסקנים שתומכים במלוא כוחם גם בלסרי. החרדים אם תרצו שמים ז'יטונים על שניהם על הרולטה, שתסתובב עוד מספר חודשים עד שהם יחליטו במי לתמוך.

החרדים שומרים את הקלפים צמוד לחזה

החרדים שומרים לעצמם את הקלפים קרוב לחזה וגם אם יש להם דיבורים כאלה ואחרים עם מועמדים כאלה ואחרים, הם ימתינו עד לדקה ה-90 כדי להחליט במי הם יתמכו. הם לא פראיירים ולמרות שלסרי העביר להם תקציבי ענק, הקצה קרקעות, בתי ספר ממלכתיים למוסדות חרדים ופינק אותם בלי סוף, זה לא מה שישכנע אותם לתמוך בו. לחרדים האשכנזים יש משמעת ברזל: תומכים במי שנותן יותר ובעיקר למי שיש סיכוי. לשבת באופוזיציה מבחינתם זו לא אופציה. רוב האוכלוסייה לא עובדת ולא יצרנית. הם חייבים צינוק יניקה ישיר למשאבי התקציב העירוני. בלעדי הצינור הזה הם יתייבשו. מה שאומר שגם למועמדת אישה לא תהיה להם בעיה להצביע. זה קרה בערד ובנתניה.

לסרי שזקוק מאוד לתמיכת החרדים דורש ומבקש מהם כבר כמה חודשים להביע בו תמיכה כבר כעת והם מסרבים. יתרה מכך, חלק מהחרדים הנחשבים קיצוניים מלבים א האש בתוך החסידות הגדולה גור, לוחשים על אוזנו של האדמו"ר מגור שרגיש לנושא השבת ומספרים לו מעת לעת שבאשדוד מחללים את השבת ואז נערכת נגד לסרי מתקפת פתע בעיתונות ובמכתבי התקפה שמוצאים דרכם למערכות העיתונים. לא ברור מה יצא להם מזה. אם כצנלסון ייבחר הוא בכלל יפתח להם את כל העיר בשבת. לגבי גלבר, היא לא תוכל לסגור חנויות ועסקים שכבר פתוחים כעת ולא תשנה את הסטטוס קוו. היא לפחות לא תוכל להצהיר על כך בטרם הבחירות. אבל אצל החרדים מה שלא שנראה מובן לחילוניים, מובן להם מאוד.

החרדים גם צופים בזעמם של החילוניים ובהפגנות ובקריאות ללסרי להתפטר ולהגיע ולהצביע והם חוששים מאוד. הם יודעים כי אחוז הצבעה גבוה, מקטין את כוחם במועצה. אז מה עושים? מצטרפים לגל המחאה בדרכם שלהם. הם למשל תוקפים את לסרי בעיתונות החרדית וכך הם משיגים כמה דברים: אהדה של החילוניים אם אפשר לקרוא לזה אהדה, וקריצה לשאר המועמדים לראשות העירייה. הם משאירים את כל האופציות על השולחן למשחק פתוח, על ההתמודדות לראשות עיריית אשדוד.