ashdod10 logo

האם ראש העיר לסרי מפנה גב לחרדים או שהוא "עובד" על החילוניים

בפעם הראשונה בשבת האחרונה לאחר 4 שבועות, פקחי עיריית אשדוד לא פקדו את מתחמי הקניות הפתוחים בשבת ולא נרשמו התראות וקנסות. האם לסרי נכנע למחאת החילוניים והחליט להפנות גב לחרדים שדורשים ממנו לסגור את העיר בשבת? זה מזכיר את התרגיל המסריח ערב בחירות 1983, מה שהוביל להפסד צורב של צילקר שחשב את עצמו לבלתי מנוצח
מנחם משאש-גלילי | חמישי, 22 פברואר 2018 16:25

בסוף שנת 1983 התמודד אריה אזולאי שהיה אז מנהל מקיף ג׳ מול צבי צילקר, ששימש ראש העירייה במשך כ-13 שנה. באותה תקופה, אשדוד מנתה כ 70 אלף תושבים. צבי צילקר היה ראש עירייה חזק, פופולרי ומסביבו היו יועצים טובים, לא יועצים מקצוענים מתל-אביב, אלא חבריו שהיו בעלי ניסיון, שידעו לפתור משברים כשעוד לא התחילו, והכל בדרכי נועם, בלי נקמנות ובלי טינות, במשחק פוליטי מתוחכם ונוח לכל הצדדים.

צילקר הרגיש חזק מאוד באותם ימים והחליט לבעוט באלה שהביאו אותו לראשות העיריה בסוף שנת 1969, ובראשם את ז׳וז׳ו אביטן יו״ר תנועת החרות האגדי באותה תקופה. אביטן שימש כסגנו בשכר של צילקר מסוף שנת 1969 עד 1983. צילקר הרגיש את עצמו כל כך חזק ואיתן בתפקידו כראש עירייה שהוא "העיף" את אביטן מהרשימה בלי למצמץ.

כך ביום בהיר אחד לפני תחילת מערכת הבחירות של שנת 1983, אביטן וצילקר נוסעים לירושלים. באותה נסיעה הוא הודיע לאביטן בצורה הכי קרה, ללא הקדמה ובלי נימוס שהוא לא מציב אותו ברשימה שלו לעירייה בבחירות 1983. אביטן שמע את "הבשורה" והשתנק מהודעתו הפתאומית של צילקר. באותו רגע גמלה החלטה בליבו: ״אם אני לא, גם צילקר לא״. במילים פשוטות אם אני לא אהיה סגן ראש עיריה, גם צילקר לא יהיה ראש עיריה. מעין "תמות נפשי עם פלישתים". אביטן, יש לזכור שלט שליטה מוחלטת בסניף תנועת החרות. הוא כינס את הסניף וחבריו בחרו בו כמועמד לראשות העיריה מטעם חירות.

צילקר, שהיה זחוח ולקה בחטא ההיבריס עוד קיבל עידוד ממקורביו, שאמרו לו שהמהלך של אביטן לא ישנה את התמונה וצילקר ייבחר כי הוא בלתי מנוצח. צילקר קיבל החלטה לרוץ ברשימה עצמאית, ובעידוד חבריו הוא החליט כי הפעם די לכניעה לחרדים ולדתיים, ולא צריך את תמיכתם בבחירות וקרץ בכך לחילוניים.

ראשי כל הסיעות והרשימות שצפו בחדווה ובהנאה גדולה בקרע המשמעותי בין צילקר לאביטן כינסו ישיבת חירום ובארוחת צהריים בביתו של עדי עם שלום מי שהיה ממ״ק של צילקר, ושם נפלה ההחלטה: להתאחד סביב מועמדותו של מנהל מקיף ג' דאז הפופולרי מאוד, אריה אזולאי לראשות העיריה.

אני אישית נכחתי באותה ארוחה היסטורית ששינתה את המפה הפוליטית. ראיתי שם את האחדות ואת הברק בעיניים שלהם ואת ההתארגות סביב מועמדו אחד. עלי הוטלה המשימה כעורך עיתון ״השבוע באשדוד״ להוביל קמפיין שלילי נגד צילקר, שהפך מאיש חזק ובלתי מנוצח למועמד במצוקה נוכח ההתרחשויות הפוליטיות החדשות. צילקר היה במצוקה קשה, החרדים היו נגדו וכל המפלגות היו נגדו. צילקר הרכיב רשימה עצמאית כאשר במקום השני שלו היה אורי מור יוסף.

החרדים החליטו להעמיד מטעמם מועמד לראשות העיריה ובמשך כמה שבועות החרדים קידמו את מועמדם. "יועציו הטובים" של צילקר הציעו לו מספר ימים לפני הבחירות לחתום הסכם תמיכה עם החרדים. בחשאיות רבה הוא סיכם עם החרדים שיתמכו בו, אבל החתימה, כך הוחלט, תבוצע רק כשש שעות לפני פתיחת הקלפיות, וכך בבוקרו של יום הבחירות, עם פתיחת הקלפיות וזאת על מנת שהבוחרים החילוניים לא ידעו על כך, הפעילים של הרשימה החרדית 'אגודת ישראל' הסירו את שם המועמד שלהם לראשות העיריה מרשימת המועמדים בתוך הקלפיות ובמקום זה הם העבירו דרך הפעילים של אגודת ישראל את הפתק של צילקר לראשות העיר.

84624623

על התגבשות התרגיל המסריח בין צילקר לבין 'אגודת ישראל' החרדית נודע לי כמה ימים לפני כן ממקורות מוסמכים. החלטתי להוציא גיליון מיוחד מבעוד מועד ולהפיץ אותו כמה שעות לפני פתיחת הקלפיות. הגיליון הודפס באלפי עותקים בדפוס בנצרת עילית, כמה ימים קודם לכן, נשלח רכב גדול להביא את העיתונים. הרכב עם העיתונים הוסתר בתוך מבנה, ורק בשעה שש בערב כשתיים עשרה שעות לפני פתיחת הקלפיות גוייסו נערים מתנועות נוער והפיצו בכל בית את העיתון שהכותרת שלו היתה ״צילקר חתם עם החרדים״.

"הבלוף" שלו נחשף ולאחר שהודיע בכל מערכת הבחירות שאינו נכנע לחרדים הוכחתי שהוא נכנע ואף חתם עם החרדים באישון לילה בבני ברק כמה שעות לפני פתיחת הקלפיות על הסכם קואליציוני. הפעילים החרדים חילקו פתקים של צילקר. חלק מהפעילים החילוניים של צילקר ראו שהחרדים תומכים בצילקר, קרעו את השלטים של צילקר שהיו תלויים במכוניותיהם ובחזיתות בתיהם, והצטרפו למועמד האלמוני, אריה אזולאי, שזכה הודות ל-200 קולות שאזולאי קיבל יותר מצילקר. אזולאי נבחר לראשות העירייה למשך קדנציה אחת.

מספר חודשים לאחר מכן זכה המהלך שלי שהוביל להפסד של צילקר למאמר מפרגן בעיתון 'ידיעות אחרונות'. העיתונאי הדגול בן נר כתב במוסף היוקרתי 7 ימים של העיתון של המדינה איך עורך עיתון באשדוד הוריד ראש עיר בישראל. בן נר טען כי דבר כזה מתרחש רק באמריקה הגדולה וציין כי שם יש שלושה אנשים חזקים, עורך עיתון מושל ושריף.

הסיפור הזה בא להמחיש את דרך פעולתם והתנהלותם של החרדים באשדוד ולצערי, ההיסטוריה חוזרת על עצמה והחרדים בתרגיל מסריח נוסח 2018 מנסים לבלבל את תושבי העיר. לאחר מחאות השבת וההפגנות הסוערות נגד ראש העירייה, לסרי ולאור העובדה שמזה כחודש קוראים המפגינים ללסרי להתפטר נראה כי הוחלט למראית עין להסיר ממנו תמיכה בחרדים. אחרת איך אפשר להסביר את העובדה שבשבת האחרונה לסרי לא שלח פקחים למתחמי הקניות באשדוד ולא נרשמו קנסות ואפילו לא התראות?

4578995332

אם אני הייתי מועמד לראשות העיריה ומצבי בציבור היה רע מאוד כפי מצבו הפוליטי והציבורי של לסרי, הייתי בא לחרדים ואומר להם בצורה תקיפה: ׳אם תמשיכו ללחוץ עלי להגיש דוחות בשבת אני לא אבחר ומי שייבחר הוא שמעון כצנלסון, שמוביל קו אני חרדי ואם ייבחר לראשות העירייה הוא יפתח את כל העיר בשבת ויביא להצרת צעדיהם של החרדים בכל התחומים: תקציבים, קרקעות ותמיכות׳. אז בוודאי שהייתי פונה אליהם ואומר: ׳בבקשה תתאפקו כמה חודשים עד אחרי הבחירות וכשאני אבחר אדאג לכך שהעיר הזו תהיה סגורה בשבת, תנשכו את השפתיים, ואל תלחצו עלי׳.

אם הייתי מועמד לראשות העירייה והייתי נתמך בעיקר על ידי החרדים הייתי מבטיח להם הבטחות. הייתי הולך איתם הכי רחוק בהבטחות ומבטיח להם למשל ליישם תקנון מיוחד כפי שתיקנה עירית מודיעין עילית החרדית, שנשים צריכות לשבת מאחור בהסעה באוטובוסים, או שבמשרדי העירייה גברים ונשים ישבו בחדרים נפרדים, או שאשה לא תשב במושב הקדמי ליד הנהג וכהנה וכהנה.

במילים פשוטות, אל תתרשמו מהשקט הזה מצד החרדים. הם בדקה האחרונה יעשו 'תרגיל מסריח' כפי שעשו אנשי 'אגודת ישראל' עם צילקר בשנת 1983, ואני מקווה כמו שאז לא הצליח ה'תרגיל המסריח', גם הפעם לא יצליח. ולכן הצעתי היא לא להירדם מהתרגיל המרדים נוסח 1983, ועל התושבים לעשות משהו מאוד פשוט: לבוא ביום הבחירות ולהצביע, כל אחד על פי דעתו ואמונתו. העיקר להגדיל את אחוז ההצבעה ובכך נדע מה עמדת התושבים החילוניים. עמדת החרדים שבאים בהמוניהם ביום הבחירות ידועה. הם באין להצביע ואחר כך משפיעים 5 שנים. תלמדו מהם.

ואני סבור שהפילוג באשדוד הוא לא רק בגלל השבת. נושא השבת היה הטריגר להתפרצויות. הרבה תושבים פשוט לא רוצים יותר את לסרי כראש עירייה מסיבות רבות ומגוונות. לסרי שמודע למצבו הפוליטי הקשה מנסה באחרונה לשנות מסלול להגיע יותר ויותר לקהל הרחב. הוא אפילו מופיע לפעמים פעמיים בבתי האבלים, שם התגלה לסרי כדרשן מעולה. אבל על פי התגובות בפייסבוק וברשתות החברתיות נגד לסרי יש שנאה וזעם רב. תגובות קשות מאוד מאוד ונראה שהרוחות בקרב הציבור הזועם יירגעו רק עד שלסרי יודיע שהוא לא מתמודד או עד שלסרי לא ייבחר לראשות העירייה.