ashdod10 logo

מצטיינים ללא הפסקה: קבלו את מחונני העל מאשדוד

שלושה תלמידים מאשדוד נבחרו לפרויקט של משרד החינוך "מחונני העל" הארצי מתוך מאות מחוננים. במסגרת הפרויקט כל אחד מהמחוננים יעסוק בתחום ויחקור אותו בצמוד למומחים בתחום. קבלו את השלושה שעליהם עוד נשמע בעתיד: שי נחמיה, אופיר נורני ושני פרידמן
ענת ביגר | חמישי, 22 פברואר 2018 15:51

בפרויקט מחונני העל היוקרתי של משרד החינוך מככבים, מתוך מאות המחוננים שניגשו לפרויקט, שלושה תלמידים ממקיף ג' באשדוד מתוך 15 המחוננים שנבחרו מרחבי הארץ. המחוננים האשדודים: שי נחמיה, אופיר נורני ושני פרידמן, יחקרו נושאים עם מומחים בתחום: מוסיקה, שירה, סייבר ופילוסופיית הדת.

השלושה לומדים בכיתה י"א, לומדים סביב השעון ומתכוננים במקביל למבחני הבגרות במסלול התובעני והרמה הגבוהה של כיתת המחוננים במקיף ג'. בנוסף הם מתנדבים בקהילה ומנהלים חיי חברה. ביחד עם מאות מחוננים בארץ הם הגישו מועמדות לפרויקט המבוקש, עשו רושם עז על ועדת הקבלה של התוכנית והתקבלו לקבוצת הטופ של מחונני העל.

שלושתם מספרים שלמרות הרצון להתקבל הם לא האמינו שיתקבלו וכשהגיעה ההודעה על כך שהתקבלו הם התרגשו מאוד. "היה בעיקר ריאיון אישי, כי כל מי שהגיע לשם כבר מחונן" מספר אופיר. "חששתי, כי כולם משקיעים הרבה בלימודים. לא ידעתי אם יש לי סיכוי זה היה מלחיץ".

שי חולמת להיות רופאה

שי נחמיה שבחרה לחקור את תחום הזמר העברי שירי ארץ ישראל הישנה מספרת על התחום. "שירי ארץ ישראל היו תמיד תחביב מאז שהייתי קטנה. כשהייתי ביסודי בבית ספר 'היובל', היו שיעורים בתוכנית 'בית ספר שר'. הביאו מדריך עם גיטרה ומצגת ולמדנו שירי ארץ ישראל, בעיקר של יורם טהרלב, נעמי שמר, יורם גאון ועוד. רוב השכבה לא אהבו אבל אני אהבתי. רשמתי את המילים ושמות השירים, שאלתי על השירים בבית את ההורים”.

ומה שהחל כתחביב הפך אצלה לתחום חקר. יש לה כיום מעל 300 שירים וביחד עם ד"ר טלילה אלירם חוקרת את הזמר העברי באוניברסיטת בר אילן, אליה היא צוותה היא תחקור על השירים האהובים ועל הסיפורים המסתתרים מאחורי השירים.

שי, מה למשל את חוקרת בשירים?

"למשל השיר של יורם טהרלב 'צל ומי באר'. עשיתי בגרות במועד חורף בהיסטוריה והשיר מתקשר לי לבגרות על שחרור המעפילים שנכלאו בעתלית. עד עכשיו חשבתי שהשיר מדבר על אירוח, אבל טהרלב כתב על האירוע. לאחר שחרור המעפילים, 'ההגנה' החביאה אותם בקיבוצים. טהרלב מספר על כך כחוויה שלו כבן קיבוץ יגור שם הסתתרו המעפילים, כולל מעפילה בביתו. זה מרגש לגלות את הסיפורים מאחורי השירים שאני אוהבת".

שי אוהבת גם לצאת לטיולים בסופי שבוע עם משפחתה ואוהבת לעזור ולהתנדב בין היתר התנדבה בגן ילדים על הספקטרום האוטיסטי. מאז ילדותה היא גם חלמה להיות רופאה. לכן היא לומדת מורחב כימיה וביולוגיה.

שני תחקור פילוסופיה דתית

שני פרידמן שנבחרה אף היא לפרויקט מחונני העל תעסוק בפילוסופיה של הדת. "זה נושא שמשך אותי והתחלתי להתמקד כבר מכיתה ט'" היא מספרת בהתלהבות. היא תחקור ביחד עם ד"ר נחמה ורבין אליה צוותה סוגיות במחאה דתית ביחד הן תחקורנה את דמותם של אברהם אבינו ואיוב. "שניהם ' אבירי אמונה' איוב למשל המשיך להאמין למרות כל הסבל שסבל . גם אברהם האמין ובשם האמונה אף היה מוכן להעלות את בנו יצחק לעולה. בן לו חיכה הרבה שנים ואהב מאוד".

לדבריה, בעבודת החקר היא תעשה השוואה לאמונה כפי שהיא באה לביטוי כיום. היא אוהבת לשיר ופעילה בלהקת בית הספר "ביחד עם מקהלת בית הספר שרנו על להקת 'שווים' להקה בה שרים ילדים עם צרכים מיוחדים וזה מאוד מרגש" היא מספרת. בניגוד לחבריה המחוננים שכבר יודעים מה יעשו כשיהיו גדולים, שני עוד לא יודעת מה תעשה "יש עוד זמן עד אז" היא אומרת בחיוך ובינתיים כולה שקועה בחקר שלה ומתרגשת מאוד מהעובדה שנבחרה לפרויקט.

אופיר חולם להקים חברת סטארט אפ

הצלע השלישית במחונני העל ממקיף ג' הוא אופיר נורני הלומד במגמת הסייבר. "מכיתה ח' אני מתעניין ולומד מחשבים" הוא מספר. הוא כבר שנה שנייה בפרויקט מגשימים היוקרתי, פרויקט הסייבר הלאומי. בפרויקט הוא עובד על אבטחת רשתות סלולריים. "אמרו לי שישעמם אותי ללמוד באוניברסיטה אז צירפו אותי לקבוצה של צעירים העוסקת באבטחת מידע באלת"א". הוא צוות לפרופסור נתן וייס ופעם בשבוע הוא מגיע לאלת"א ועובד עם הקבוצה. במקביל הוא מנגן מילדות על קלרינט ולימד עצמו לנגן על פסנתר וחבר בתזמורת ולהקה הייצוגית של אשדוד. אשתקד אף ייצגו את אשדוד בעיר ריגה בתחרות האירוויזיון של חבורות הזמר ועתיד לייצג את אשדוד כחבר בתזמורת והלהקה של העיר בתחרויות גם במהלך השנה. הוא לומד מחשבים וביולוגיה באופן מוגבר. הוא מתכוון להתגייס למודיעין בתחום הסייבר וכשיהיה גדול הוא לא פוסל בתחילת דרכו לעבוד באלת"א, אך מקווה לעבוד בחברות יותר גדולות ובינלאומיות כמו פייסבוק, ולאחר שיצבור ניסיון הוא חולם להקים עם חברים חברת סטארט אפ להצליח בה.

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.