ashdod10 logo

גיטרמן בסיבוב פרסה: אחרי שתמך בחרדים הוא מבקש תמיכת העולים מחבר העמים

ממ"ק ראש עיריית אשדוד, בוריס גיטרמן הכריז באחרונה על התמודדות לראשות העירייה וקרא להתאחד נגד החרדים. אם זה לא היה עצוב אז היה אפשר לפרוץ בצחוק גדול על הבדיחה הזו של גיטרמן שחושב שהוא יכול לעבוד על כולם כל הזמן. קריאתו נגד נועדה לאוזני בוחריו מחבר העמים. לצערו של גיטרמן הם כבר יודעים שמדובר בניסיונות אחרונים של גיטרמן, שנחשב פוליטית "סוס מת" לקושש מהם קולות
מנחם משאש-גלילי | חמישי, 15 פברואר 2018 01:35

הפוליטיקאים באשדוד לעתים שוברים מידי פעם את שיא החוצפה, כמו למשל ממלא מקום ראש עיריית אשדוד, בוריס גיטרמן שנחשב ״סוס אבוד״ פוליטי בקרב קהילת חבר העמים. בכוחותיו הפוליטיים האחרונים הוא מנסה לקושש קולות לקראת הבחירות הבאות. אלא שבקרב יוצאי חבר העמים יש אנשים חכמים שלא שוכחים את מה שעשה להם גיטרמן או יותר נכון מה הוא לא עשה עבור המגזר הרוסי. כשהחלה המחאה בשבת במתחם ה׳ביג׳, הוא הגיע להפגנה אבל ״זכה לגירוש״ מצד מפגינים עולים מחבר העמים ואחרים שצעקו לעברו ללכת הביתה בגלל שהוא עשה לא מעט עבור החרדים באשדוד. הם הזכירו לו שהוא כיו"ר ועדת בניין ערים אישר לחרדים ברובע ז' בנייה מסיבית של תוספות ודירות.

ולא רק גיטרמן. גם ראש עיריית אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי "לא אהוב" בקרב יוצאי חבר העמים וזאת בלשון המעטה. השנאה נגדם כפי שבאה לידי ביטוי בתגובות התושבים בדף הפייסבוק של לסרי היא קשה מאוד מאוד, מעולם לא היו ביטויים דומים נגד ראש עירייה באשדוד ובוודאי לא נגד ראשי הערים לשעבר, אריה אזולאי או צבי צילקר. לסרי צריך להבין, שהשנאה כלפיו היא חמורה עזה ותביא להחלפתו הקלפי בעוד 9 חודשים. ההצעה הכי טובה אליו היא שיילך הביתה עכשיו מרצונו החופשי, כי הציבור בעיר מאס בו ובדרך שלטונו והתנהלותו כראש עירייה בשורה של נושאים, החל מפרויקט הכשל התחבורתי שתקע את האשדודים בפקקים בלי הבנה למה בכלל צריך את הסבל הזה וכלה בהתנהלותו בנושא השבת והחרדים באשדוד.

IMG 4209

גיטרמן המשמש כסגן ראש עירייה וכממ״ק של לסרי וכן היו"ר הוועדה לבניין ערים מזה כעשר שנים מצבם של החרדים באשדוד מצוי בשיא הפריחה. שליטתם והשתלטותם על אשדוד שברה שיאים חדשים, בתי ספר ממלכתיים וממלכתיים דתיים נסגרו ועברו לידי החרדים, קרקעות, בתי כנסת שאין כל צורך בהם נפתחו. בתקופה זו של לסרי וגיטרמן הוענקו קרקעות לחרדים בשכונות חילוניות ומסורתיות. בעיריית אשדוד מקיימים מידי חודש ישיבת מועצת עיר כדי לאשר עניינים שוטפים, מבט קל על סדר היום בישיבות אלה, רוב הסעיפים שנידונים במועצה הם קשורים ליהדות החרדית.

ביום רביעי שעבר התקיימה ישיבת מועצה כזו וכשכל הפוקוס הופנה לויכוח של לסרי והאופוזיציה בנושא הבוער של הקמת 'הסינמה סיטי' בשבת, איש כמעט לא שם לב, אבל סדר היום היה עמוס בנושאים הקשורים לענייני החרדים. מיותר לציין אבל כל הסעיפים שנגעו להטבות ולהקלות ולמענקים לחרדים אושרו על ידי כל חברי הקואליציה, שאחד מראשיה הוא בוריס גיטרמן ובעצמו הצביע בעד בקשותיהם של החרדים.

כך למשל, בין הנושאים לדיון שאושרו על ידי גיטרמן וכן חבר הקואליציה מהמגזר הרוסי ולדימיר גרשוב, סגניו של לסרי לחרדים היו הקצאות קרקע לצורך הקמת והפעלת ישיבה קטנה ברח׳ העבודה באיזור התעשייה הקלה באשדוד. ההסכם להקצאת הקרקע של העירייה ניתן לעמותת ״אורחות חיים״ ע״ש רבי חיים חדד ז״ל. לא מדובר בקרקע ברובעים החרדים, אלא בתוך אזור התעשייה הקלה, ומי הצביע ואישר? בוריס גיטרמן וולדימיר גרשוב, שכעת מנסים לקבל אתך קולותיהם של המצביעים הרוסים באשדוד.

באותה ישיבת מועצה המשיכו גיטרמן וולדימיר, שכאמור מייצגים את העולים, להעניק בנדיבות רבה לחרדים קרקעות ציבוריות בתמיכתו של לסרי המקורב מאוד לחרדים והם אלה שבחרו בו לראשות העירייה והבטיחו את נצחונו וכעת הוא ממשיך לקרוץ להם ולבקש את תמיכתם לעוד קדנציה בראשות העיר. הדרך: להעביר להם ולהעניק להם הטבות על חשבון הציבור.

בסעיף נוסף בסדר היום מס' 3, אושרה על ידי מועצת העיר הסדרת ההקצאה להפעלת בית ספר קיים של עמותת ״גני מאורות המעיין״ החרדית . במילים אחרות העמותה הזו הפעילה עד כה בית ספר בקרקע של העירייה ללא החלטה והסדרה. בהמשך ישיבת מועצת העירייה עלה עוד נושא של החרדים לדיון והצבעה והוא: הקצאת קרקע של העירייה לרשת גני חב״ד באמריקה להקמת מבנה כיתות גן קיימות ברובע ג׳. בהמשך אישרו בישיבה זו עוזר אישי לממ״ק ראש עיריית אשדוד החרדי של ש״ס, וגם מינוי מנהלת לשכה שלו, שתי המשרות הם במשכורת מלאה.

ואם לא די בכך, בסוף ישיבת המועצה אישרה המועצה תקציב מלגות לאברכים ובחורי ישיבה בסך 2.6 מיליון שקלים. גידול של כחצי מיליון שקלים מהתקציב של השנה שעברה. יצויין כי חלק מהתקציב מגיע מעמותת פר"ח ארצי וממשרד החינוך. כמובן שהתקציב עבר בתמיכתם של הנציגים הרוסים: גיטרמן וולדמיר גרשוב, שאישרו מלגות לחרדים על חשבון המיסים של האשדודים שאינם משרתים בצה״ל.

אני רוצה לציין ולהדגיש כי מדובר רק בישיבה אחת מתוך עשרות שהתקיימו ב10 השנים האחרונות ובהם מובאים לאישור הקצאת קרקעות, כספים והטבות למגזר החרדי באשדוד ואין ישיבת מועצה שסעיפים רבים שקשורים להטבות לחרדים, שגיטרמן וגרשוב לא הצביעו עבורם.

אותו גיטרמן בכובעו של יו״ר ועדת בניין ערים יודע ומכיר היטב את תופעת הבנייה העברינית שיש ברובעים החרדים והוא מודע ומכיר היטב את אלפי עבירות הבנייה שיש ברובעים החרדים. עבירות כגון: בנייה לא חוקית, סטייה מקו בנין, מאות עסקים בתוך הדירות ללא ייעוד אמיתי ועוד. כולם יודעים, אבל לא מעיזים להגיש דוחות נגדם באופן מסיבי, ורק מידי פעם מגישים דוחות נגדם וזאת למראית עין.

8568538537

על פי סקירת הצבעותיו של גיטרמן והתנהלותו ניתן לומר בבירור כי הוא תומך גדול של החרדים. גם חברו גרשוב עזר בעצם ההצבעות שלהם באישור של הטבות ענק לחרדים במשך כעשר שנים, ועל פי ההצבעות שלהם דומה כי הם עזרו בעיקר לחרדים. אז מה הפלא שגיטרמן "סוס אבוד" פוליטי מצד הבוחרים מהמגזר הרוסי והם אף לא "סובלים" את נוכחותו בהפגנות שלהם במחאת השבת?.

בנוגע לחרדים, לדעתי קצת לא הוגן לתקוף רק אותם. הם בבחירות לעירייה ולראשות העירייה מגיעים בהתייצבות מלאה ומצביעים ב100 אחוז לרשימות שלהם, כאשר הציבור הכללי מגיע לאחוז הצבעה עלוב של כ 50 אחוז. התוצאה בסוף שיש להם רוב בקואליציה שבונה לסרי יחד עם החרדים שתמכו בו והוא בתמורה מעניק להם את מה שהבטיח לה. לפעמים אף יותר. זו ההזדמנות גם נוכח המחאה של השבת ושורה של כשלים שהצליחו לעצבן את הציבור ולהוציא אותו לרחובות לקרוא להם להגיע ביום הבחירות להצביע. לא משנה למי להצביע, העיקר למלא את הזכות הדמוקרטית הזו שיש פעם ב-5 שנים כדי להגדיר את ההנהגה שתנהל לנו כאן את החיים. כפי שהחרדים מתגייסים נקראים התושבים מהציבור הכללי להגיע, להצביע ולהשפיע. זה מאוד קל ופשוט.

משכורת, לשכה וכבוד

אני רוצה לציין שהעלות של שני הסגנים למשלם המיסים הוא גבוה. משכורתם של כל אחד מהם מגיעה בסך לכ 40 אלף ש״ח לחודש שכולל לשכה מכונית צמודה עוזרים אישיים וכבוד גדול. ההבדל בין ולדימיר גרשוב לבין בוריס גיטרמן הוא: שאת גרשוב מעניין המשכורת הגבוהה שהוא מקבל מידי חודש, ואינו יוצא מכליו ומדעתו כדי להגן על ראש העיר לסרי, ואילו גיטרמן, עושה הכל כדי שלסרי ייבחר. גיטרמן יודע שאם לסרי יפסיד זה יהיה סופו הפוליטי והציבורי שיגיע לקיצו.

לכן גיטרמן מנסה כל מיני מהלכים פוליטיים כושלים כמו להכריז על התמודדות לראשות העיר. המהלך שלו כל כך שקוף וילדותי עד כדי שהוא בעצמו עשוי לא להאמין למהלכיו. המהלך הרי נעשית בתיאום עם לסרי ומטרתה, להחליש את המתמודד שמעון כצנלסון שנתמך על ידי המגזר הרוסי. הם סבורים כי זה יביא לנגיסת קולות ממנו, מה שייטיב עם לסרי שגם הוא מצוי בבעיה פוליטית קשה.

גיטרמן יודע שבקרב העולים מחבר העמים הוא ״שרוף״ ציבורית ופוליטית. בוחריו עוד זוכרים לו איך בבחירות האחרונות הציב את מאיה סלוצקי במקום השני ואת אלון חסן במקום השלישי, כאשר מראש סיכם שאם גיטרמן יקבל רק שני מנדטים סלוצקי תתפטר ואלון חסן ייכנס במקומו, וכך יצא שבוריס גיטרמן עבד על בוחריו מחבר העמים כשהכניס להם בדלת האחורית "מועמד מזרחי".

גיטרמן שגורלו קשור בגורלו הפוליטי של לסרי, מנסה בתרגיל מסריח נוסף שאולי זה יעזור. במקומון ״המגזין״ בשליטתו של חברו העבריין המורשע והאסיר ג׳קי בן זקן פורסם בשבוע שעבר כי גיטרמן רוצה להקים קואליציה של 11 חברי מועצה חילוניים נגד עשרה חרדים.

צא וראה לאן הגיעה חוצפתו של גיטרמן. כ10 שנים גיטרמן מפטם את החרדים כסגן ראש עירייה שמצביע על כל הסעיפים הקשורים לחרדים ועכשיו שהציבור הרוסי חשף את פרצופו, הוא מנסה בתרגילים שונים לעבוד עליהם שוב.

לעניות דעתי התרגילים המסריחים ידועים לעולים והם הקיאו אותו מתוכם.

גיטרמן זמנך עבר. אל תחשוב שאתה יכול לעבוד על כולם וכל הזמן. הבוחרים שלך יותר חכמים ממך. הם לא טפשים ורואים את המצב הפוליטי הקשה בו אתה מצוי. אתה מפרפר פוליטית, ועושה כמעט הכל כדי להיבחר שוב. זמנך הפוליטי באשדוד תם. אגב, זמנו של גיטרמן יהיה אבוד בכל מקרה גם אם לסרי ייבחר שוב. מקסימום יעניק לו איזה תפקיד ביצועי בעירייה.

על המועמד שמעון כצנלסון שהיה בעבר ממלא מקום ראש עיר אין לי הרבה דברים טובים לומר עליו ודעתי עליו היא קשה מאוד. אולם לפחות הוא עשה בשביל העולים מה שאף אחד ממנהיגי העולים באשדוד לא עשה בתקופה שהיה ממ״ק ראש העירייה. הוא הקים מבני דיור מוגן רבים לעולים, בתי ספר למצויינים במתמטיקה ואנגלית, תרבות ועוד ואת זה העולים לא שוכחים.