ashdod10 logo

האשדודית תעצב לילדי אשדוד ספריות וינטאג'

פרויקט הספריות הפתוחות, שקיים כבר שנים ברחבי הארץ ומכניס לפארקים את הספרים הכתובים לרווחת הציבור יקום באשדוד. המעצבת שנבחרה לעיצוב הספריות היא אבישג סולטן (40), דור חמישי בירושלים וכיום תושבת אשדוד
יהודית קלר | שישי, 09 פברואר 2018 02:20

דמיינו לכם דירה שבעליה נפטרו לא עלינו וכל חפציה העתיקים פזורים בה. האם הייתם בורחים מייד ומשאירים את מלאכת הפינוי לחברת הובלה או דווקא אוחזים בחפצים והופכים אותם לוינטג' חדשני?. עבור אבישג סולטן (40) תושבת אשדוד ואם לארבעה, כל דירה כזו היא אוצר וכל פומפיה מהעבר יכולה להפוך לכלי מהמם לסידור פרחים. "מאז ומתמיד האמנתי ויצרתי דברים חדשים מדברים ישנים שנראה שאינם בעלי ערך" מספרת אבישג "כל מגירה ישנה הפכה אצלי למדף ייחודי".

תושבי אשדוד רבים זוכרים בערגה את מסעדת "מונטיפיורי" המהממת ברובע ט"ו, שלצערנו נסגרה. המסעדה הייתה בבעלותם של הזוג סולטן וכל הרהיטים וחפצי הנוי שבה נאספו ממקומות שונים ברחבי הארץ. "מסעדת מונטיפיורי 6 הייתה ידועה בעיצובה הייחודי והייתה בנויה מפריטים ורהיטים ישנים ששופצו שודרגו ונצבעו במו ידיי. נמכרו בה פרטי עיצוב מיוחדים, שנאספו מירושלים ותל אביב לאשדוד, הכל היה אורגינל, אני ובעלי ממש אספנו דברים מכל הארץ, כולל ירושות ועזבונות" היא אומרת.

35723523531532

365418484351

תחילה הייתה זו האהבה לרהיטים ישנים אך עם הזמן צברה אבישג ניסיון בכל תחומי העיצוב, ואף למדה עיצוב אופנה ועיצבה טקסטיל לחדרי ילדים, התמחתה בשיפוץ רהיטים וצביעה אומנותית בטכניקות שונות והחלה להעביר סדנאות והרצאות בנושא עיצוב ושדרוג חללים במינימום תקציב עם מקסימום תוצאה.

איך נחשפת למיזם הספריות?

"מיזם הספריות קיים בכל הארץ אך אני נחשפתי אליו בירושלים, כי יש לי שם משפחה ואני גם לומדת שם. ראיתי איך הספריות פתוחות ונגישות ומה זה עושה לילדים והצעתי לעירייה להקים כאן דבר דומה אך במתכונת ייחודית, יותר צבעונית ויותר מתאימה לילדים. ברחבי הארץ זה יותר פונה למבוגרים ובאשדוד נפנה יותר לילדים, גם בעיצוב וגם בנראות. זכיתי בשיתוף פעולה מלא עם מחלקת החינוך של העירייה אשר מטרתו להוציא את הספריות למרכזי הבילוי של הילדים בפארקים הפתוחים ולחשוף אותם לקריאה מהמקום החוויתי, וזה המקום לפרגן לראש מנהל החינוך מר' אריה מימון אשר ראה חשיבות רבה בפרויקט זה והחליט לאמץ אותו ולתת לילדי העיר את הזכות ליהנות ממנו. כרגע זה משהו ניסיוני וכולי תקווה שאכן יתממש בכל העיר".

את מכירה את בעיית הקריאה מילדייך?

"יש לי ארבעה ילדים והם אמנם קוראים ספרים אך זה לא סוד שהילדים תקועים במסכים וזו דרך להוציא אותם ועוד מהגיל הצעיר כשההורה בא עם הילד לפארק בסביבה הלא טבעית ומקריא את הסיפור".

גם במדרשת אמית עיצבת חלל מיוחד

"אכן, אל מדרשת אמית הגעתי כי בתי לומדת שם, נכנסתי לשירותים והייתה הרגשה של מוסד קר ומנוכר, ההיפך הגמור ממה שבית הספר מייצג. מההיכרות הקצרה שלי עם צוות בית הספר גיליתי צוות חם, מסור ואוהב, בעל נתינה אין סופית וכל זאת התחבר לי בטבעיות עם הרצון שלי לתרום ולתת בחזרה. לאחר אישורה של אורית קאופמן, המנהלת המדהימה של בית הספר, הוחלט על תקציב מינימלי ואף מגוחך לקניית החומרים והעבודה עליי כמובן, ובסופו של דבר הצלחתי ליצור חלל מזמין נעים ונוח לבנות המדהימות שלומדות במדרשה והשירותים קיבלו מראה חדש רק בעזרת צבע טפטים ואקססוריז".

תחום עיצוב הוינטאג' לא עבר מהעולם?

"לחלוטין לא. היום אני מעצבת אירועים שגם הם מאופיינים בסגנון הווינטג' ואני דואגת ליצור אווירה קסומה בעלת אופי שקט ורגוע. במקביל, אני מסיימת את לימודי עיצוב הפנים באוניברסיטה הפתוחה שבירושלים וגם פה אני ממשיכה להאמין שאפשר לעצב חללים בתקציבים שפויים, לקחת את הקיים במידה ויש לשדרג ולהשמיש ולתת חיים חדשים לפריטים קיימים".