ashdod10 logo

ביג בונג: סרט מלחמה אשדודי

'מלחמת עולם' בין יו״ר ה׳ביג׳ איתן בר זאב  לראש העיר אשדו,ד"ר יחיאל לסרי: השמצות והאשמות הדדיות על כניעה לחרדים, אינטרסים כלכליים ("מנכ"ל הביג חומד בקרקעות והוא בעל מניות ב'ביג') ותקווה של מנכ"ל ה'ביג' ('שלסרי יוחלף על ידי תושבי אשדוד בבחירות') 
יוסי אסולין | שישי, 09 פברואר 2018 01:18

לחבר מועצת עיריית אשדוד עו"ד נעים שומר, היה תזמון פוליטי מושלם. ביום רביעי דנה המועצה בהצעה שלו לסדר אותה הגיש לפני כחודש, בנוגע להקמת ה'סינמה סיטי' בסמוך למתחם ה'ביג'. הסעיף הזה נחשב ל'תפוח אדמה לוהט' שמעלה את הסעיף לכל המעורבים: לראש העיר אשדוד, למנכ"ל ה׳ביג׳ לחרדים ולאנשי המחאה. העניין מעורר הרבה יצרים, השמצות ומלחמה תקשורתית בין הנהלת ה'ביג' לעיריית אשדוד. את המאבק בעירייה ובראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, לבין יו״ר ’ביג ישראל' איתן בר זאב. רוח גבית גדולה בתזמון מושלם הוא מקבל רקע מחאת השבת והקנסות שמטילה העירייה על מתחם ה'ביג', ומה יותר טוב מתקשורת אוהדת שמסקרת את סגירת העסקים בשבת כשברקע יש התנגדות של החרדים להקמת ה'סינמה סיטי', כדי לקבל הרבה מאוד זמן מסך להסברים ולניהול המאבק. ובר זאב מנצל זאת עד הסוף.

היחסים בין בר זאב לראש העיר לסרי בזמן הקמת ה'ביג' היו בעבר דווקא חבריים מאוד. בעירייה סיפרו השבוע כי בר זאב התקבל בכבוד מלכים וקיבל סיוע ותמיכה בלתי רגילים להקמת ה'ביג'. כשנפתח ה"ביג" לפי שלוש שנים פצחו החרדים בהפגנות ודרשו מלסרי באיומים לסגור את הביג בשבתות. לסרי למרבה הפלא, אז, לא נכנע לאיומים. עברו 3 שנים והתמונה השתנתה לחלוטין. לסרי הורה לשגר קנסות לחנויות ב'ביג' והארץ רעשה וגועשת מאז. קבוצות מחאה קמו ולסרי מנסה לגבש פתרון להחזרת הסטטוס קוו ונכון לכתיבת שורות אלה טרם נודע מהו הפתרון.

בינתיים, הנהלת ה"ביג" ובראשה בר זאב הסירו כפפות והחלו במתקפה חסרת תקדים על העירייה ובעיקר על ראש העיר לסרי. המלחמה רוויה השמצות קשות והאשמות חמורות. בעירייה מאשימים את מנכ"ל ה'ביג' שמנהל מלחמה על רקע חמדנות וחזירות. הוא, לדברי העירייה מנסה לקבל קרקעות שלא מגיעים לו וכי בר זאב בכלל בעל מניות ב"ביג' ובעל אינטרס כלכלי מובהק. בעירייה מסבירים כי ההתנגדות של העירייה בוועדה המחוזית הייתה על התוכנית הכוללת של 30 אלף מ"ר. מצד שני בר זאב שמוביל גם את מחאת סגירת העסקים בשבת במתחם ה'ביג' טוען כי ראש העיר לסרי נכנע לחרדים ומפקיר תושבים רבים שרוצים להנות מעסקים פתוחים בשבת ומאחל שהתושבים יחליפו אותו בבחירות הקרובות. הוא כינה את ההתנהלות העירונית כשקרית ונקמנית.

עו"ד שומר שממש בתזמון מושלם העלה את ההצעה שלו ביקש לדעת מדוע יש עיכוב בהקמת הסינמה סיטי. במקביל הוא פנה השבוע למנכ"ל בר זאב שהצהיר בפניו כי הוא מאתגר את העירייה ומצהיר שבכוונת הביג להקים רק את הסינמה סיטי. "שוחחתי עם בר זאב שהצהיר בפני שהוא מוותר על כל שטחי המסחר ושרק יאשרו לו בעירייה להקים סינמה סיטי. כלומר שלא יתנגדו בוועדה המחוזית". אומר שומר ששלח לנו את ההצהרה ששלח לו בר זאב.

e28ea14b91e667f170cbed17ef975c01 w600 h451 cp sc

"אני איתן בר זאב" כותב בר זאב, "חוזר בפניך על הצהרתי כי ל'ביג' אין עניין וגם אין כל כוונה לבנות ולהפעיל שטחים מסחריים מעבר לשטח הנדרש להקמת הסינמה סיטי (שטח בהיקף של כ 5000 מ"ר בקומה השנייה המיועדת לכך)". כותב בר זאב שנשמע לרגע מפויס, אולם לא שוכח לתקוף מיד. "הטחת האשמה ש'ביג' הגניבה לתכנית שטחים בהיקף 30,000 מ"ר הינו ספין עלוב חסר כל בסיס". בר זאב מסביר כי 57,000 מ"ר זכויות בניה שנמצאות בתכנית אינן כלל במגרש של 'ביג' ול'ביג' אין כל זכות קניינית או אחרת בזכויות הללו. מכיוון שכך ל'ביג' אין שום התנגדות לקבל את הסעיף בהתנגדות העיריה הטוענת כי סך כל זכויות הבניה בשטח עומד על כ64,000 ולא 97,000 מ"ר".

לבר זאב אין ספק שמדובר, לטענתו, בשקרים מטעם העירייה."אותם שלושים ומשהו אלף מ"ר שלטענת העיריה הוגנבו בעורמה, מבחינתנו יכולים להימחק מהתכנית מחר בבוקר. מדובר בהפרחת שקרים חסרי בסיס וכי האמת היא שהעירייה פועלת באופן ברור ונקמני על מנת למנוע את הקמת בתי הקולנוע. תוך שהיא גם מבטלת תכנית בה היה אמור להיות מוקם מסוף התחבורה הראשי על הרכבת לטובת התושבים".

בר זאב מתקשה להאמין שהעירייה תחזור בה מההתנגדות. "גם אם תתוקן התוכנית בהתאם לסך הזכויות המופחת (שאנחנו כמובן מוכנים מיידית לתקן בתכנית). לצערי, נצטרך כנראה להמתין להחלטת הועדה המחוזית שהינה ועדה מקצועית נטולת משוא פנים ושיקולים פסולים אשר מנחים את העיריה בהתנהלותה. ויותר מכך ליום הבחירות בו תקווה אנו כי המהפך שיתחולל יהיה עמוק ולא ישאיר זכר לשלטון החושך הנקמני הסורר כיום בעירייה".

בעירייה תקפו בחזרה וכינו את המהלך של ה'ביג' כחזירות וחמדנות. בעירייה טענו כי לא מדובר בהתנגדות שלהם ל'סינמה סיטי' אלא לתוכנית הכוללת. "הנהלת הביג מבקשת להשיג אישורים תכנוניים להרחבת החלקים המסחריים בהיקף של 30000 מ"ר. זאת, למרות שמוצו כל זכויות הבניה למסחר במגרשים" טוענים בעיריית אשדוד."החמדנות וההטעיה של הוועדה המחוזית והציבור בתכניות כפי שהוגשו על ידי ה'ביג' הם הבסיס להתנגדות של העיריה. אנחנו מגנים ודוחים בשאט נפש את הניסיון של הנהלת ה'ביג' לקשור באופן בלתי הגון בין הגשת התכנית ,למאבק השבת ול'סינמה סיטי'. התכנית שהוגשה לא בשלה תכנונית, ולכן העיריה כמו גם רשות מקרקעי ישראל הביעו התנגדותם לתכנית כפי שהוגשה. בשום אופן לא הובעה התנגדות להקמת הסינמה סיטי". בעירייה הבהירו כי ייכנעו "ללחצים פסולים רק כדי להטיב עם הרצונות הכלכליים של הנהלת הביג ותמשיך לפעול כשטובת העיר ורק היא , לנגד עיניהם".

אז איך תסתיים המלחמה הזו אתם שואלים? צריך להמתין כעת להחלטת הוועדה המחוזית שאמורה לתת את החלטתה נוכח הבקשה של ה'ביג' וההתנגדות של העירייה לתוכנית הכוללת. מחאת השבת תמשיך להיות הדלק של הנהלת הביג במאבק שלה, ועד לבחירות בעוד 9 חודשים שהם הרבה זמן מצד אחד ומעט זמן מצד שני יהיו החודשים שיעצבו את דעתם של התושבים על ראש העיר ועל מחאת השבת. מה שבטוח הוא שהמעורבות של הציבור הכללי בבחירות הקרובות תהיה מוגברת יותר מתמיד, וזה גם משהו טוב.