ashdod10 logo

מחאת השבת באשדוד תופסת כותרות

מחאת השבת באשדוד נכנסת לשבוע השלישי והשבת האחרונה הייתה סוערת במיוחד: אלפים גדשו את רחבת העירייה והבטיחו מאבק בלתי מתפשר נגד הכפייה הדתית. בסוף השבוע המאבק בין חילוניים לחרדים קיבל זמן מסך ברוב כלי התקשורת שהגדירו את אשדוד כסמל המאבק בכפייה הדתית בארץ. ואילו ראש העירייה לסרי ממשיך לשמור על זכות השתיקה
מנחם גלילי | חמישי, 25 ינואר 2018 00:41

האם מאשדוד תצא הבשורה והאם ראש עיריית אשדוד ד"ר לסרי יהיה הראשון לשלם את המחיר בבחירות המוניציפליות ? השאלה הזאת הייתה כותרת מאמר של תמי ארד ב'ידיעות אחרונות' שניתחה את מערכת היחסים בין חילוניים לחרדים במדינת ישראל והסנונית שמגיעה מאשדוד בדרך להעמיד את אותה מערכת בצורה הוגנת, לפיה גם החילוניים וגם החרדים יוכלו לחיות ביחד, אבל בלי חזירות מצד כזה או אחר. "מחאה אזרחית עממית ונחושה כמו באשדוד היא זו שתסיג את החרדים לגבולם" מסיימת ארד את המאמר המאלף.

וזה מה שקורה מזה כחודש באשדוד. הפגנות ומחאות בלתי מאורגנות על ידי פוליטיקאים פרצו מהשטח ובאופן עממי ביותר. הפוליטיקאים באו אחר כך לרכב על הגל ועל גבם של אותם צעירים, חילוניים ומסורתיים שמאסו בכפייה החרדית באשדוד והחליטו להשמיע את קולם. ברמה הארצית, ניצלו השרים ליברמן ודרעי ואחרים וכל אחד מנווט לעבר קהל בוחריו. השניים החליפו מהלומות וראש הממשלה, בנימים נתניהו ניסה להרגיע ביניהם.

ראשית

בשבת האחרונה, השבת השנייה שאלפי תושבי אשדוד יצאו שוב למחות ולהפגין נגד הכפייה הדתית. הרקע כידוע: הניסיון של העירייה וראש העירייה בלחץ הרבנים לאכוף עסקים פתוחים בשבתות. בעיקר במרכזי ה"ביג" וה"סטאר סנטר" השוקקים חיים דווקא ביום השבת. למחאה בשבת האחרונה הפתיע והגיע יו"ר מפלגת ישראל ביתנו שר הביטחון אביגדור ליברמן והצית את הויכוח לרמה הארצית. התקשורת התעניינה ובסוף השבוע היו שלל כתבות, לא מחמיאות על אשדוד, אבל כאלה שסיקרו את המצב העדין והרגיש בעיר.

הגעתו של שר הבטחון ליברמן הבעירה את הויכוח באשדוד לרמה הארצית. תחילה נכנס לסניף "טיב טעם" במתחם "סטאר סנטר" באשדוד וערך קניות של מוצרי חלב. ליברמן הסביר לבעלי הרשת, חגי שלום כי הגיע לתמוך במאבק התושבים נגד סגירת העסקים בשבת, וביקש לסייר במחלקות השונות. "מי שאומר שלחוק המרכולים אין שום משמעות טועה ומטעה" אמר ליברמן. "לחוק הזה יש לצערי משמעות מרחיקה לכת. אנו רואים באשדוד את ההשפעה, עד לאחרונה חיו באשדוד בהרמוניה ועכשיו העיר מפולגת, ואני מקווה שזה לא יקרה בערים נוספות בישראל". ליברמן אף הצטלם סלפי עם לקוחות הסניף וכצפוי עורר עליו סערה צפוייה. השר דרעי מחה בתוקף על ביקורו של ליברמן וציין כי "אני עם ליברמן גמרתי". בתקשורת צוטט כי ראש הממשלה נתניהו ביקש להרגיע את הרוחות בין הניצים בסיעתו.

12814193 1735953933357754 7431776235980395151 n

בצעד יוצא דופן, תנועת "ישראל חופשית" תממן קנסות עבור בעלי עסקים שיקבלו דו״חות על פתיחה בשבת. "חוק המרכולים שנחקק לפני כשבועיים הוציא אלפי אנשים לרחובות באשדוד ובערים נוספות, שמוחים כנגד הקנסות שמקבלים בעלי עסקים הפתוחים בשבת. על רקע זאת תנועת ״ישראל חופשית״ יוצאת בקמפיין חדש לגיבוי בעלי המרכולים שפותחים את עסקיהם בשבת”.

תושבי אשדוד: הכפייה הדתית משתלטת על העיר

ומי שחשב שתהיה דעיכה בכמות המפגינים במוצ"ש שבת התבדה ולא בגלל מעורבותם של הפוליטיקאים. המאבק הזה באמת בוער בעצמותיהם של תושבי אשדוד החילוניים והמסורתיים. אלפים גדשו את רחבת עיריית אשדוד ועל במה מאולתרת בזה אחר זה עלו הנואמים. ההחלטה של מארגני המחאה הייתה ברורה: שום פוליטיקאי לא עולה לדבר. רק תושבים. המטרה הייתה לשמור על אותה מחאה עממית נחושה ולא פוליטית. זה לא הפריע לפוליטיקאים בכירים להסתובב בקהל כמו ח"כ יאיר לפיד יו"ר "יש עתיד" שהגיע לתמוך יחד עם ח"כ יואל רזבוזוב ומאות פעילי "יש עתיד". "הגענו לפה לאשדוד מפני שחוק המרכולים המעליב צריך ללכת. אם אנחנו ננצח את הבחירות הבאות אנחנו נבטל את חוק המרכולים מפני שכפייה חרדית לא יכולה לנהל את מדינת ישראל. גם לי יש שבת וגם לי יש שולחן שבת, אבל דרעי וגפני לא יבואו אלינו הביתה ויגידו לנו איך לעשות את השבת שלנו. אנחנו לא נקבל כפייה חרדית, לא יגידו לנו איך לחיות לא יגידו לנו איזה יהודים אנחנו נהיה. חוק המרכולים צריך לעבור מהעולם ומפה מאשדוד תצא המהפכה."

16864685754

בין נואמי המחאה הייתה תושבת העיר, סיוון מרילי, שהזכירה את העובדה שגם מתנ"ס 'נווה יהונתן' ברובע ג׳ עבר לרשות הציבור החרדי: "זה מתנ"ס שבילדותי ובנעוריי היווה חלק בלתי נפרד ממני כילדה בקייטנה ובחוגים ומתרגלת במרכז הלמידה בבגרותי ועכשיו מה? לאן נעלם המתנ"ס שאני מכירה, המתנ"ס שדאג לרווחת כלל האוכלוסייה שברובע, וכעת עבר לידיים שמשרתות רק מגזר אחד". את האש היא כיוונה נגד ראש העירייה, ד"ר יחיאל לסרי. המחדלים בזמן כהונתך רבים. גם לשתיקתך יש משמעות. לשתוק ד"ר יחיאל לסרי אתה עושה זאת טוב. אתה שולח שליחים לעשות את העבודה במקומך. ציפינו ממך לומר עד כאן, ציפינו ממך שתגלה מנהיגות ותפעל נגד הקיצוניות, אבל כלפיה שתקת, ד"ר לסרי פישלת בגדול, התוצאות של המחדלים שלך עומדות כאן כולם".

ד״ר לחמני: ״לתקן את חוק העזר״

ועל רקע כל זה גם הפוליטיקאים המקומיים החלו להגיש הצעות ושאילתות. כך למשל הציע חבר מועצת העיר, ד"ר אלי לחמני לתקן את חוק העזר בגין פתיחת עסקים בשבת וזאת בניגוד להבטחות של לסרי "שניתנו על ידך בעבר לבית המשפט ובמועצת העיר, שלא לאכוף נושא איסור פתיחת עסקים באזור שמעבר לכביש S בעיר ולחופי הים" אומר ד"ר לחמני. "ולאור כך אני מגיש הצעה לתיקון חוק העזר שאין בה בכדי לשנות או לזעזע את האיזון הקיים, אלא בכדי לשמור עליו". ד"ר לחמני מציע תיקון לפיו: "בימי מנוחה, למעט יום הכיפורים, ליל תשעה באב, יום הזיכרון לשואה ולגבורה וליל יום הזיכרון הכללי לחללי צה"ל, מותר יהיה לפתוח בית עסק. באזורים המתוחמים מצפון לרחוב ז'בוטינסקי, מזרח לשדרות הרצל וממערב לשדרות בני-ברית ובאזורים המתוחמים מדרום לשדרות מנחם בגין וממזרח לרחוב שד' משה סנה”.

עו״ד שומר: ״לחשוף ולקבל הסכמים בין ׳אשדוד בתנופה׳ למפלגות החרדיות״

חבר המועצה, עו"ד נעים שומר מצדו דרש לחשוף את ההסכמים הקואליציוניים בין "אשדוד בתנופה" לבין המפלגות החרדיות. בפנייתו לראש העירייה לסרי הוא אמר: "בשבועות האחרונים גרמת לביטולו המלא של הסטטוס קוו שהיה קיים באשדוד מעל 40 שנים. אולם, עקב דרישתם ולחציהם של הרבנים ומנהיגות חסידי גור ובעלז"א, נכנעת כניעה מבישה ללחצים הללו, ושלחת פקחים עירוניים לרשום דוחות, קנסות והתראות להגשת כתבי אישום, נגד בעלי העסקים שפועלים בשבת, מזה שנים רבות. אני פונה אליך בדרישה לחשוף וגם לקבל את תוכנם המלא של ההסכמים הקואליציוניים אשר נחתמו בינך ובין "אשדוד בתנופה", לבין המפלגות החרדיות. לתושבי העיר יש זכות מלאה לדעת מה הן ההתחייבויות המלאות אשר התחייבת כלפי החרדים".