ashdod10 logo

קבלו את אשדוד החדשה: עיר שברירית נפיצה על סף התפרצות דתית חילונית

את מה שקרה בשבת יצטרכו מקבלי ההחלטות בעירייה: ראש העיר, חברי המועצה, הפוליטיקאים והחרדים וגם החילוניים להפנים ללמוד ולהסיק מסקנות לעתיד. כל אחד על פי חלקו אמונתו ודעותיו. בתוך זמן קצר התארגנו קבוצות מחאה, בלי פוליטיקאים ובלי הכוונה שלהם. התפרצות ספונטנית אמיתית ובעלת סיכוי טוב לחולל תהפוכות במבנה הפוליטי בעיר בעתיד. השאלה האם זה יהיה הכיוון או שזה ידעך מהר כפי שזה התפרץ
יוסי אסולין | שבת, 13 ינואר 2018 18:35

אלפי חילוניים, חלקם הגדול דובר את השפה הרוסית, צעירים וותיקים הראו כי כוח שהיה עד כה חבוי ומחוץ לשיח באשדוד מצוי בעיר ויש לו מה לומר. סוגיית השבת, החרדים היו הטריגר שהקפיץ להם הפיוז. בשבת האחרונה, כזכור, חילקו פקחי עירייה לבעלי העסקים קנסות. זאת בלחץ הרבנים שדרשו מראש העיר לאכוף פתיחת חנויות באשדוד. סביר להניח שזה היה הקש ששבר את גב הגמל אחרי הפגנות של חרדים שהיו כאן בשנים האחרונות נגד גיוס לצה"ל וחסימת כבישים והפרסומים על בתי ספר ממלכתיים שנמסרים לחרדים כדוגמת בית ספר מירון ועלומים ופרסומים על העברת תקציבים וקרקעות לחרדים ובאחרונה החלטה לבנות ברובע ז' אלפי יחידות דיור. כל זה היה באוויר וחלוקת הדוחות בשבוע שעבר הקפיץ לחילוניים את הפיוז ובהתארגנות זריזה יצאו  אלפים לרחובות.

 

BORIS

גיטרמן מוקף קהל עצבני במיוחד סביבו. דרשו ממנו לא להגיע

 

המפגינים הביעו חשש שאשדוד תהפוך לבית שמש או לבני ברק. הם לא צריכים לחשוש. אשדוד מבחינה מספרית היא העיר השלישית בגודלה מבחינת האוכלוסייה. המפגינים עדיין אופטימיים מספרית. באשדוד 30 אחוז חרדים השאר מסורתיים וחילוניים וכדי לאבד לגמרי את אשדוד הם החליטו לקחת יוזמה בידיים.

זה החל ביום שישי בצהריים. מאות כלי רכב בשיירה ברחבי העיר עם שלטים בשבת הגיעו אלפים למתחם הביג כדי לתמוך ולסייע לבעלי העסקים. הביג כמובן עומד במרכז הדרישות של החרדים מראש העיר ד"ר יחיאל לסרי להביא לסגירתו בשבת באמצעות אכיפה מוגברת.

בהפגנות האלה אתמול והיום לא נכחו פוליטיקאים. כל אחד מסיבותיו ובעיקר לא הגיעו כי מארגני ההפגנה העדיפו לא להזמין פוליטיקאים כדי לשוות להפגנה מחאה שבאה מהשטח מהציבור. האמיץ ביניהם, ממלא מקום ראש העיר בוריס גיטרמן, שעומד בראש רשימת "קהילת אשדוד" של המגזר הרוסי חילוני הגיע להפגנה וסולק בבושת פנים.

פעילי המחאה התגודדו סביבו וצרחו עליו וביקשו ממנו לעזוב את המקום. הם האשימו אותו בתמיכה בחרדים. "אתה תומך בחרדים ובהחלטות לבנות להם עוד דירות" צרחו לעברו. גיטרמן ההמום נאלץ לעזוב את המקום.

PAKA

גם פקחי העירייה הגיעו ורשמו דוחות

 

יש לציין כי בהפגנות בסוף השבוע הייתה נוכחות גדולה של דוברי השפה הרוסית והיא הורגשה היטב בהפגנות ודומה כי הם הגורם המשמעותי בהפגנות המחאה. כמובן שהיו גם אחרים: צעירים ותיקים שחלקם אף מעידים על עצמם כשומרי מסורת. העירייה מצידה פעלה על פי הנחיית ראש העיר ושלחה הבוקר לביג פקחים שרשמו קנסות לבעלי העסקים שפתחו שעריהם. את זה צריך לסרי לחרדים כפי שהבטיח להם לאכוף פתיחת חנויות בשבת.

אז מה למדנו מכל מה שקרה בשבת הזו?

מוקדם לקבוע עובדות, אבל כן חשוב למי שרואה עצמו מתמודד לראשות עיריית אשדוד או לחברות במועצת העיר בעוד 10 חודשים חייב לקחת בחשבון את הסוגיה הבוערת והרגישה הזאת שהיא חדשה בתולדות אשדוד ויידע לנווט בתוך מערכת היחסים בין החרדים לחילוניים ושומרי המסורת והנפיצה מאוד שעשוייה בקלות להיגרר למלחמת אחים באשדוד