ashdod10 logo

על סף מלחמת אחיםבאשדוד: חילונים נגד חרדים בנוגע לצביונה של העיר והשבת. תחקיר

בשבת הקרובה, מחר יהיה המבחן הקובע של ראש עיריית אשדוד ד"ר יחיאל לסרי בסוגיית סגירת העסקים בשבת ובעתידו הפוליטי. הרבנים החרדים באשדוד העבירו לו מסר חד וברור: אם לא תסגור את העסקים ואם לא תחלק להם דוחות כספיים וכתבי אישום, לא נתמוך בך לראשות העיר. בשעה 11 היום יום שישי מתחילה סדרת מחאות של החילוניים: הפגנות שיירת מכוניות וזו רק ההתחלה
מערכת האתר | שישי, 12 ינואר 2018 10:48

אשדוד בוערת וסוערת מאז השבת האחרונה ונמצאת על סף פיצוץ בין חילונים לחרדים. זאת בשל החלטת העירייה להתחיל באכיפה של סגירת עסקים בשבת. פקחי העירייה פשטו בשבת האחרונה על עסקים במתחמי הקניות "ביג" ו"סטאר סנטר" וחילקו, לתדהמת בעלי העסקים והקונים, התראות כנגד פתיחת עסק בשבת. זאת טרם נקיטה בקנסות כספיים והגשת כתבי אישום. בכך נשבר הסטטוס קוו שהיה קיים בעיר שנים רבות. הדבר קרה בלחץ החרדים על ראש העירייה ד"ר יחיאל לסרי, בכך שדרשו ממנו לנקוט צעדי אכיפה תוך שהם מאיימים כי לא יתמכו בו לראשות העיר אם לא יאכוף את הסגירה של העסקים בשבתות. המבחן הגדול שלו יהיה בשבת הקרובה לאור הדרישה של הרבנים החרדים לחלק הפעם דו"חות וקנסות כספיים ולהגיש כתבי אישום.

הסערה החלה ביום חמישי שעבר. בביתו של האדמו"ר מפיטסבורג התכנסו בבהילות כל רבני העדה החרדית, הקרויים "רבני הקריות" או "פורום בד"ץ", ודנו בסוגיית השבת. בסופה של פגישה זו הם העבירו עוד באותו ערב מסר לראש העירייה לסרי לדאוג לסגירת העסקים שאם לא כן, הם איימו, הוא לא יקבל את תמיכתם בבחירות לראשות העירייה בעוד עשרה חודשים. האיום עשה את שלו והפקחים נשלחו לאכוף את הסגירה. כך החלה הסערה ונפתחה המלחמה באשדוד בין חילונים לחרדים.

08750579586554743

הפגישה בבית של האדמו"ר שהחלה את הסערה

מדיניות האכיפה שנקטה העירייה בלחץ הרבנים היא בבחינת שבירת הסטטוס קוו שהתקבל בהסכמה באשדוד. לפי הסטטוס קוו, חוק העזר העירוני האוסר על פתיחת עסקים בשבת ובימי חג, לא נאכף בפאתי העיר כמו במתחם "ביג" וב"סטאר סנטר". העירייה בחרה במשך השנים "להעלים עין" מפתיחת אותם עסקים ובכך לשמור על מרקם היחסים השברירי והעדין בין הציבור החרדי והחילוני בעיר. מדובר בסטטוס קוו שכמובן אינו מעוגן בחוק אלא בהבנה שכשם שלא ייפתחו עסקים ברובעים המזרחיים בהם מתגוררת אוכלוסייה חרדית גדולה, כך יפעלו בשבת כמאתיים ושלושים עסקים בעיקר בפאתי העיר.

לפני כשנה עם פתיחתו של מתחם "ביג" הפגינו החרדים ואיימו על ראש העירייה לסרי שאם העסקים ייפתחו בשבת הם יפרשו מהקואליציה ולא יתמכו בו יותר. לסרי לא נכנע ו"ביג" נותר פתוח בשבת. החרדים לא פרשו מהקואליציה אבל זכרו לו את המהלך הזה. השבוע, עשרה חודשים לפני הבחירות, ועל רקע חוק המרכולים שעבר בכנסת (חוק הקובע כי רשות מקומית תוכל להתיר פתיחת עסקים בשבת בתחומה רק באישור שר הפנים), פתחו החרדים בהתקפה על לסרי ודרשו ממנו באיומים לסגור את העסקים. כשהבחירות בפתח עשו האיומים את העבודה. לסרי, כנראה, נכנע הפעם.

העיתון החרדי "המודיע", שופרו של ציבור חסידי גור באשדוד המונים עשרות אלפים, דיווח על אותה ישיבה בהולה שהתקיימה ביום חמישי שעבר בביתו של האדמו"ר מפיטסבורג ופרסם כי הרבנים העלו דרישה נחרצת ללסרי להתחיל מייד במניעת חילול השבת באשדוד. פורום רבני בד"ץ שהיו בפגישה כלל את בכירי הרבנים ואת ראשי החסידויות האשכנזיות גור וויז'ניץ. הרבנים הזמינו לפגישה את לסרי, אך הוא נמנע מלהגיע. הזמנתו מלמדת על חשיבות הנושא מבחינתם ועד כמה רחוק הם מוכנים ללכת מול לסרי. בפגישה ההיא הם דרשו ממנו להתחיל בצורה אקטיבית למנוע חילולי שבת בכל רחבי העיר, בדגש על האיזורים שמוגדרים '"פאתי העיר". "לא יתכן שעיר מסורתית, שבראשה עומד ראש עיר חובש כיפה ואשר בה נציגות חרדית בעלת משקל והשפעה, תהפוך למוקד של חילול שבת", טענו הרבנים.

6496708603575

 

הלחץ כאמור עשה את שלו ולסרי החל בביצוע הדרישה של הרבנים. אחרי הכול, מדובר בכוח הפוליטי האשכנזי, שמונה כיום ארבעה מנדטים במועצת העיר, וצפוי לגדול לחמישה מנדטים בבחירות הקרובות. הם הכוח שסייע ללסרי בשתי מערכות בחירות להגיע ללשכת ראש העיר. פנייה ודרישה שלהם חשובה מאין כמוה למי שרוצה להיבחר לראשות העיר בפעם השלישית. מסירת ההתראות בשבת, יממה לאחר הכינוס החרדי, מראה שהמסר ככל הנראה נקלט.

החרדים מזועזעים מהעובדה שבשנים האחרונות נפתחו עשרות חנויות בשבת והם מאשימים את לסרי בפגיעה בסטטוס קוו באשדוד. הם עשו חשבון וגילו כי לפני עשר שנים פעלו באשדוד כחמישים חנויות בשבת. כיום יש באשדוד מאתיים ושלושים חנויות ועסקים הפתוחים בשבת. יו"ר הארגון "משמרת השבת" הרב יונה ארליך סקר בפני הרבנים את הנתונים אודות היקפי חילול השבת וטען כי בכל שבת נפתחות חנויות נוספות גם בצמוד לריכוזי חרדים ברובעים ו' ו-ח'. הרב הוסיף שרק לאחרונה מקודמת בעיר התוכנית להרחבתם של מתחמי "ביג" ו"סטאר סנטר" ושהם ייזכו לאלפי מ"ר נוספים של שטחי מסחר. "הציבור שומר השבת לא יעבור בשתיקה על הפגיעה בכבודה של השבת והוא לא ישלים עם המציאות הנוכחית בשום פנים ואופן", הבהירו הרבנים והודיעו: "אם ראש העיר מבקש לזכות באמונו של הציבור החרדי, עליו לנקוט במדיניות תקיפה ובלתי מתפשרת נגד מפירי החוק הפוגעים בכבודה של השבת".

הציבור החילוני מתארגן למאבק

רבים מהציבור החילוני בעיר כועסים על הכוונה לסגור את כל העסקים בשבת והשבוע סערו הרשתות החברתיות והחלה התארגנות למאבק נגד הכפייה הדתית. שתי קבוצות דומיננטיות קמו ובהם מאות חברים שמנהלים שיח עצבני, מתלהם, בחלקו על סף אלימות ממש. בקבוצת המחאה בוואטסאפ: שיירת רכבים בשבת לרובע ז' הקוראת לציבור החילוני שלא לשבת בחיבוק ידיים. הם מארגנים, או לפחות מתכננים להיכנס בשיירה של כלי רכב לרובע ז' החרדי ביום שבת, צעד שעלול להבעיר את האש בין חרדים לחילונים באשדוד. התושבים טוענים כי צעד זה נועד להעביר מסר לחרדים שכפי שהם מתערבים בעיר באיזורים חילוניים, גם לחילונים מותר להפריע להם באיזורים החרדים. אחד ממארגני הקבוצה יגאל פורמן מאשר שקיימת היערכות להגיע במכוניות לרובע חרדי בשבת. "אנחנו מתכוננים בשבת הקרובה להיכנס בשיירת מכוניות לרובע ז'. אנחנו בודקים מול העירייה אם יש חוק עזר עירוני שמונע כניסה ברכב לאיזור ז' בשבת. אנחנו רוצים לעשות הכול על פי חוק ואם אין חוקים כאלה, אז דבר לא מונע מאתנו לנסוע לשם ברכבים. זאת לא הפגנה ולא כלום. אנחנו פשוט נוסעים עם רכבים בשטח העיר אשדוד".

 97 70870689066

 למה אתם עושים את זה?

"כי עד היום היה איזשהו סטטוס קוו. יש מחסומים לרובעים החרדיים. כיבדנו זאת ולא נכנסו אליהם, בבחינת "איש באמונתו יחיה". כעת הסטטוס קוו הזה נשבר ולא יהיה דבר שיימנע מאתנו לנסוע שם".

לא חוששים, למשל, שהחרדים ירגמו אתכם באבנים?

"נראה לי שכבר עבר הזמן בו היה צריך לחשוש. חששנו כבר יותר מדיי זמן, והינה סוגרים לנו את העסקים. הסטטוס קוו התקיים לא מתוך פחד אלא מתוך כבוד. עכשיו כשסוגרים לנו את העסקים, הגיעו "מים עד נפש". עכשיו צריך לעלות מדרגה".

ומה אומרים הפוליטיקאים באשדוד:

כצנלסון: "הפרה בוטה של הסטטוס קוו"

חבר מועצת העיר אשדוד, שמעון כצנלסון, המתמודד על ראשות העיר ומייצג לרוב את המגזר הרוסי באשדוד אומר כי מדובר בהפרה בוטה של הסטטוס קוו. "ואנחנו לא ניתן לסגור שום עסק נעשה הפגנות ומחאה חברתית ואף נסגור את עיריית אשדוד עם נצטרך. אנחנו נגד חוק המרכולים, של אריה דרעי ונחתים את התושבים נגד חוק רע זה ונגד סגירת העסקים בשבת. ראש העיר אשדוד, לחוץ וימכור הכל כדי לזכות בתמיכת החרדים, על חשבון חילוניים ומסורתיים".

גלבר: "הבעיה היחידה היא יחיאל לסרי"

ממטה הבחירות של הלן גלבר נמסר: " מי שחושב שהבעיה היא החרדים- טועה. מי שחושב שהבעיה היא החילונים- טועה. הבעיה אינה רובע ז' והבעיה אינה רובע ט"ו. הבעיה היא לא מע"ר דרום וגם לא הסכם הגג. הבעיה היחידה היא: יחיאל לסרי. ראש העיר כבר שנים לא משכיל למצוא את הדרך בין הציבורים באשדוד וגם לא מנהל את העיר, בגלל נאמנותו לאנשי עסקים מפוקפקים הוא גורם לשסע בציבור באשדוד שוב ושוב. אנחנו מציעים לכולם שלא להיגרר למלחמות שאינן מן העניין אלא להתמקד בהדחתו של מר לסרי מראשות העיר ואז הכול יבוא על מקומו בשלום בשקט ובשלווה".

9585453653754

שומר: "להפעיל לחץ על לסרי"

חבר המועצה עו"ד נעים שומר, המתמודד על ראשות עיריית אשדוד אומר כי כשם שבמשך 4 שנים היה האופוזיציונר הכי עיקש נגד "הכפייה הדתית והסחטנות החרדית", הוא ינהל ויוביל מאבק ציבורי תקיף נגד סגירת החנויות במרכזי הקניות בעיר. "לשם כך כשרים כל האמצעים החוקיים. רק מאבק ציבורי חריף ובלתי פוסק יגרום לד"ר לסרי להתקפל, כי נקודת התורפה שלו הינה לחץ ציבורי מסיבי ובלתי פוסק. אשדוד זקוקה לראש עירייה ערכי, החלטי, אידיאולוגי, בעל עקרונות מגובשים אשר לא נכנע בשום אופן ללחץ החרדי, ובעל אישיות עקרונית ומגובשת. בניגוד לד"ר לסרי אשר הינו איש חלש, מתנדנד ולחיץ, שמקדם סדר יום לרעת תושבי אשדוד כשלנגד עיניו עומדת אך ורק טובת החרדים והקבלנים. אסור להפקיר את העיר לחרדים".

גיטרמן: "אני לא מאמין בכפייה מכל סוג"

סגן ראש העיר בוריס גיטרמן, שמייצג את הציבור הרוסי חילוני ונבחר בקולותיהם בקושי משמיע את קולו בעניין הכפייה בשבת ורק לאחר פניות חוזרות אליו הכים לומר את הדבריןם החיוורים הבאים: "הנני מתנגד נחרצות לחוק המרכולים, אני לא מאמין בכפייה מכל סוג שהוא וחושב כי החוק רק יגביר את השסע החרדי-חילוני הקיים בחברה הישראלית ממילא. אני חי בגישת של חיה ותן לחיות וחבל שהממשלה מקדמת חקיקה שתפגע בסטטוס קוו ובציבור החילוני בפרט."

8585828254141

העירייה: "לסרי פועל להחזיר את הסטטוס קוו"

דובר עיריית אשדוד אדי בן חמו מסר בתגובה: "לאור הפניות לבג"ץ בנושא השבת וחוק המרכולים המתגבש, הנחה היועץ המשפטי של העירייה, להיערך לקראת התאמה ויישום מלא של חוק העזר העירוני הקיים באשדוד מאז שנת 1976. בהתאם לכך, ביקש ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, לפעול ברגישות הנדרשת בכדי להחזיר ולשמר את הסטאטוס - קוו שהיה קיים בעיר, כדי לשמור על עיר פלורליסטית ומכילה של כל המגזרים החיים בעיר. חוק העזר העירוני ברור והוא אוסר פתיחת עסקים בשבת בכל רחבי העיר. עד עתה, בעקבות בג"צ ופסיקת בית משפט השלום בעניין צווי סגירה שהוציאה העירייה למספר עסקים בעיר, נוצרה אי בהירות חוקית בנוגע למעמדו של מושג הסטטוס קוו, והעירייה לא יכלה לאכוף את חוק העזר. כעת, אחרי פסיקת בג"צ וחוק המרכולים המתגבש, חובת העירייה וחובת בעלי העסקים לכבד את החוק".