ashdod10 logo

יצחק מויאל: יש לחסל את תופעת תשלום שכר "בשחור"

יו"ר הסתדרות עובדי ענף הבניין והתעשיות הנלוות, יצחק מויאל מברך על פסק הדין שניתן נגד מעסיק ששילם "בשחור" ומסביר למה כדאי לעובדים לקרוא היטב את תלוש השכר ואת הדו"חות השנתיים מחברות הביטוח וכיצד יוכלו להימנע מעוגמת נפש ואובדן הכנסה במקרים של פציעה או חלילה מוות
מערכת אשדוד10 | שלישי, 09 ינואר 2018 19:25
יצחק מויאל: יש לחסל את תופעת תשלום שכר "בשחור" מויאל: למנוע עוגמת נפש צילום: יחצ

בית הדין הארצי לעבודה בפסק דין צודק והוגן, שניתן באחרונה מאשש ומוכיח את כל מה שאני מדבר ומתריע עליו במשך שנים בהרצאות, בימי עיון ובמפגשים הרבים שלי עם עובדי בניין ועובדים בכלל. בית הדין בביקורת חריפה תוקף את שיטת התשלום "בשחור" בענף הבניין לעובדים זרים ופלסטינים וההשלכות החמורות, לאחר שהם נפצעים ונזקקים לסיוע, אז המעסיקים מתכחשים להם.

פסק הדין עסק בתביעה שהגיש עובד סיני, שנפצע באתר בנייה וביקש לקבל גמלת נכות מעבודה על פי השכר ששולם לו בפועל, כ-17,500 שקל בחודש, ולא לפי השכר החלקי שהופיע בתלוש השכר שלו. המוסד לביטוח לאומי הכיר בפגיעתו של הפועל הסיני כתאונה בעבודה, אך בשל העובדה ששני שליש משכרו שולמו לו במזומן, אושרה לו קצבה בגובה 3,500 שקלים בלבד. בשל החלטת בית הדין הוא צפוי לקבל גמלת נכות מעבודה בגובה 14 אלף שקלים .

נלחמתי ואני נלחם במשך שנים כדי לעקור מהשורש את התופעה המבזה הזאת שמעסיקים, לא כולם, משלמים "בשחור" חלק מהשכר, כאשר בתלוש הרשמי נרשם שכר מינימום, וזאת כדי להתחמק מתשלום מס הכנסה, מס בריאות ותנאים סוציאלים ו כך נוצר מצב שבו העובד שנפצע או יוצא לפנסיה "זוכה" סכומים נמוכים מכפי שהיה זכאי להם, כמו במקרה של העובד הסיני הזה, ויש עוד לא מעט דוגמאות כאלה וצריך להפסיק זאת ולא משנה אם מדובר בפועל סיני, יהודי, פלסטיני או כל עובד זר אחר.

אני תמיד ממליץ לעובדים לקרוא היטב את התלוש ואת הדו"חות השנתיים שהם מקבלים אחת לשנה. נכון, הדו"חות מסורבלים וכתובים בצורה כזו שקשה להבין. אני ממליץ למי שמתקשה להבין הדו"חות לפנות אלינו להסתדרות לאנשי מקצוע בתחום שמעניקים שירות כזה ובחינם. אני מבין את המצב שבו אנשים לא מסתכלים 20 30 שנה קדימה ולא חושבים מה יקרה אם ייפצעו בעבודה או חלילה ייהרגו, או יגיעו לגיל פנסיה וזו טעות מסוכנת.

לשמחתי, בפסק הדין הזה סוף סוף ניתן מענה חוקי, מוסרי ומשפטי ובית הדין הארצי לעבודה תקף בחריפות מעסיקים ותאגידים של כוח אדם בענף הבנייה, שמשלמים לעובדים מסין באופן לא חוקי ומתכחשים להם לאחר שנפצעו. השופטים העבירו בפסק הדין ביקורת חריפה על ההתנהלות שלהם בענף הבנייה וביקשו להביא לידיעת היועמ"ש את פסק הדין, ואני ממליץ שפסק הדין הזה יישלח למעסיקים לעובדים לשרי הכלכלי האוצר, ולכל גורם שאכפת לו מהעובדים.

לפסק הדין הזה בעיני יש משמעות גדולה מאוד נוכח ריבוי התאונות בענף הבניין שבו , לצערי, נהרגים עשרות בשנה ומאות נפצעים והצורך בהגנה סוציאלית לאותם עובדים שנפצעים ולצערי חלק מהם גם מוצאים את מותם. כשעובדים בענף כזה שיש בו סיכוי להיפצע התנאים הסוציאליים חשובים מאוד. זאת כי יש מעסיקים, שמשלמים לעובדים חלק מהשכר מחוץ לתלוש המשכורת (מה שנקרא "בשחור"), גורמים לכך שעובדים שנפצעו מקבלים גמלאות נכות מעבודה נמוכות מהביטוח הלאומי ומתכחשים ששילמו ב"שחור".

לסיום אני רוצה לצטט את דבריה הנחרצים של כבוד השופטת רונית רוזנפלד: "ללא ספק מצב דברים זה מצריך בדיקת עומק אצל כל הרשויות הנוגעות בדבר, אם בתחומי הרישוי והאכיפה בענף כוח אדם לבנייה, אם בתחומי זכויות העובדים במקומות העבודה, ואם בתחום דיני המס. על רקע זה, ולאור ריבוי הגורמים המוסדיים הנושאים באחריות, נבקש כי פסק דין זה יובא לידיעת היועץ המשפטי לממשלה".

המסקנה שלי פשוטה: העובדים צריכים להתרגל לפתוח את תלושי השכר ולקרוא אותו ולבדוק את השכר ואת ההורדות וההפרשות לזכויות הסוציאליות ולהתנגד בכל תוקף לקבל שכר או חלק ממנו "בשחור" כי העובדים הם משלמים את המחיר בסוף.

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.