ashdod10 logo

החרדים באשדוד מאיימים על ראש העיר לסרי: "אם לא תסגור עסקים בשבת לא ניתן בך אמון"

פורום חברי בד"צ באשדוד בראשותו של האדמו"ר מפיטסבורג  בדרישה  נחרצת מראש העיר אשדוד ד"ר יחיאל לסרי: "לאכוף חילולי שבת בעיר ובדגש על על  מתחם ביג והסטאר סנטר, ולהביא לסגירתן של החנויות הרבות שנפתחו בשנים האחרונות". המסר היה אף מאיים ללסרי: "אם ראש העיר מבקש לזכות באמונו של הציבור החרדי, עליו לנקוט במדיניות תקיפה ובלתי מתפשרת של יד חזקה נגד מפירי החוק הפוגעים בכבודה של השבת". השבת כבר חולקו התראות וקנסות  
מערכת אשדוד10 | שבת, 06 ינואר 2018 22:00
החרדים באשדוד  מאיימים על ראש העיר לסרי: "אם לא תסגור עסקים בשבת לא ניתן בך אמון" הפגישה הבהולה בביתו של האדמו"ר עם רבני הקריות צילום: דודו חן

בישיבה בהולה שהתקיימה ביום חמישי בביתו של האדמו"ר מפיטסבורג , העלו רבני העיר מפורום חברי רבני הבד"ץ הכוללים את ראשי החסידויות האשכנזיות: גור, ויזניץ ועוד ובו יצאו בדרישה נחרצת כלפי ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי  להחיל בצורה אקטיבית ומייד  את האכיפה העירונית למניעת חילולי השבת בכל רחבי העיר, בדגש על האיזורים שמוגדרים משום מה כ'פאתי העיר'. בעיתון המודיע שדיווח על כך בהרבחה נטען כי הרבנים קראו להפסקת חילול השבת: "לא יתכן שעיר מסורתית שבראשה עומד ראש עיר חובש כיפה ואשר בה נציגות חרדית בעל משקל והשפעה, תהפוך למוקד של חילולי שבת", אמרו הרבנים.

רישמת הרבנים שדנה בסוגיה באותה ישיבה כללה בין היתר את  רבי שמואל דוד הכהן גרוס שליט"א רב חסידי גור, רבי חיים פסח הורביץ, רב חסידי בעלז"א ורבי צבי הירש ויז'ניצררב חסידי ויזניץ. מה שאומר שהקריאה כוונה בכל הרצינות לאוזניו של ראש העיר. מדובר בעצם בכוח הפוליטי האשכנזי בעירייה שמונה כיום 4 מנדטים וצפוי בבחירות הקרובות לגדול ל5 מנדטים. הם הכוח שסייע ללסרי בשתי מערכות בחירות להגיע ללשכת ראש העיר. קריאה שלהם  חשובה מאין כמוה עבור מי שרוצה בפעם השלישית להיבחר לראות העיר. ההתראות בשבת 24 שעות לאחר הכינוס הזה מראה שהמסר ככל הניראה נקלט.

בעיתון המודיע שדיווח על כך נטען כי הנתונים על חילול השבת באשדוד מקוממים והם טוענים כי באשדוד כיום יש 230 חנויות ועסקים פתוחים בשבת באשדוד. לאור הנתונים שנחשפו התכנסו רבני העיר לישיבת החירום בה הושמעה סקירה מיו"ר ארגון 'משמרת השבת' הרב יונה ארליך אודות היקפי חילולי השבת. הרב ארליך טען כי בכל שבת נפתחות חנויות נוספות, גם בצמוד לריכוזים החרדיים ברבעים ו' ח', הרי שרק לאחרונה מקודמת בעיר התוכנית להרחבתם של מתחמי 'ביג' ו'סטאר סנטר' שיזכו לאלפי מ"ר נוספים של שטחי מסחר.

עיתון המודיע מוסיף וכותב כי רבני העיר הביעו זעזוע מהנתונים והעלו דרישה נחרצת כלפי ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי – שהוזמן לישיבה אך לא הגיע – כי יפעיל לאלתר אכיפה נרחבת בכל שטחי העיר, כולל באיזורים שהוגדרו על ידו כ'פאתי העיר'. "הציבור שומר השבת לא יעבור בשתיקה על הפגיעות בכבודה של השבת והוא לא ישלים עם המציאות הנוכחית בשום פנים ואופן", הבהירו הרבנים שאמרו כי "אם ראש העיר מבקש לזכות באמונו של הציבור החרדי, עליו לנקוט במדיניות תקיפה ובלתי מתפשרת של יד חזקה נגד מפירי החוק הפוגעים בכבודה של השבת".


רבני העיר העלו על נס את פעילותו של חבר מועצת העיר ונציג 'יהדות התורה והשבת' הרב עזרא שור, הפועל במסירות למען כבודה של השבת, אשר הצליח להפעיל את השפעתו ולהביא לסגירתם של מספר בתי עסק. בנוסף, הציע ההרב ויזניצר שליט"א כי במקביל לאכיפה העירונית יחלו גם התושבים שומרי השבת לפקוד את החנויות בערבי שבתות, ולקרוא לבעלי העסקים להגיף את החנויות ביום השביעי ולזכות לברכה.


יצויין כי בישיבה אמורים היו להשתתף גם רב העיר יוסף  שיינין שליט"א, הגאון רבי ישראל בונם שרייבר, רב קהילת 'בני פינחס' והגאון רבי יצחק אברגי'ל, אם כי נבצר מהם ברגע האחרון להשתתף. הרב אברגי'ל ביקש למסור לרבנים כי "הפגיעה הנמשכת בכבודה של השבת בעיר מכאיבה מאד לכל יהודי, ובפרט לתושבי העיר, ויש לעשות כל שניתן כדי להביא לשינוי ולראות את השבת נשמרת בכל רחבי העיר".


המסר והאיומיים עשו את שלהם וואכן השבת ,  בהוראת רה"ע חולקו דוח"ות בכל רחבי העיר גם ב'ביג'. הרבנים הבהירו כי אם אכן מדובר על שינוי מגמה יש לברך על כך אך המבחן יהיה בעקביות ובהתמדה. "אנו דורשים שינוי של המצב" אמרו.