ashdod10 logo

אשדוד בטירוף :"הכדורגל חזר לעיר אשדוד עם הדרבי הכי חם בארץ"

הרבה סקרנות, התלהבות והתרגשות גדולה סביב הדרבי האשדודי הטוב בארץ, במוצ"ש בשעה 19:30 באצטדיון הי"א . המאבק צמוד, הפיקנטיות של המשחק ברורה והרעש שעושים בשתי מחנות האוהדים הם חלק בלתי נפרד מהאווירה הצבעונית . לקראת הדרבי הפגשנו לראיון שני חברים טובים,מנהיגים משתי המחנות את מאור ספיראשווילי (הפועל אשדוד) וגיא סער (עירוני אשדוד) לשיחת דרבי קרבית
אביחי דלאל | חמישי, 28 דצמבר 2017 17:49
אשדוד בטירוף :"הכדורגל חזר לעיר אשדוד עם הדרבי הכי חם בארץ" סער ומאור. יריבים ל90 דקות צילום: אביחי דלאל

מה לא נאמר על הדרבי האשדודי בשבועיים האחרונים, הדברי המסקרן במוצ"ש הקרוב בין 'הפועל אדומים אשדוד' נגד 'מכבי עירוני אשדוד'. שתי הקבוצות מתמודדות ראש בראש על העלייה לליגה א' דרום. 'הפועל אדומים אשדוד' ממוקמת ראשונה בפער של 2 נקודות מהיריבה 'מכבי עירוני אשדוד'.

סגל הקבוצות מהמשובחים שנראו בליגות האלה וכוללים שחקנים כגון: יוסי שקל, רחמים צ'קול, דוד רביבו ואיביזיטו אוגבונה בצד האדום ואילו גל אנגלשטיין, מאור זוהר, ערן מלכין וברוך דגו מככבים בצד השני. 'הפועל אדומים אשדוד' מגיעה מפסגת הליגה, בלתי מנוצחת ב-14 המחזורים הראשונים של הסיבוב עם 12 ניצחונות ו-2 תוצאות תיקו ואילו 'מכבי עירוני אשדוד' נצמדת אליה עם 11 ניצחונות ו-3 תוצאות תיקו אבל שמרה על שער נקי מאז המחזור הראשון וכרגע השער הצהוב נקי כבר 1170 דקות משחק.

ברשתות החברתיות חגיגה גדולה לקראת המשחק. בצד האדום יצאה סרטון ויראלי שנלקח מהסרט "הרדיפה" בסצנה בה היטלר צועק על חייליו מי שמוצג כהיטלר הוא טל אספורמס יו"ר מכבי עירוני אשדוד ובכתוביות נרשמו הערות על כמה אספורמס מפוחד מהדרבי שקרב ובא. הסרטון הוסר לאחר לחצים רבים מצד הרוב השפוי של אוהדי הפועל אדומים והנהלת המועדון. בצד השני של העיר הוקם דף פייסבוק פיקטיבי "א.ס עלובים אשדוד- We Are Nothing " שמעלה פוסטים כל כמה ימים שמתגרים באוהדי היריבה האדומה.

אחד הסיפורים היפים ביותר בדרבי שייך לאיר אזולאי קפטן הפועל אדומים אשדוד, שחזר לקבוצת נעוריו לאחר גלות בליגות הבכירות ביותר, וברוך דגו כוכב מכבי עירוני אשדוד שחזר גם כן לקבוצת נעוריו. אזולאי ודגו החלו לשתף פעולה יחד במדי הפועל אשקלון לפני כ-4 שנים והעלו את הקבוצה מליגה א' לליגת העל וכיום עובדים במועדון הפועל אשקלון כשדגו מאמן את קבוצת הנוער ואזולאי משמש כסקאוט הראשי של הפועל אשקלון, ובדרבי הקרוב זו תהיה הפעם הראשונה שצמד החברים האלה ייאבקו ראש בראש ומכאן הגיע הרעיון לצאת ולחפש אוהדים משתי מחנות האוהדים השונים, שיחלקו יריבות ל-90 דקות בדרבי.

בראיון משותף עם אוהד 'הפועל אדומים אשדוד', מאור ספיראשווילי וחברו אוהד 'מכבי עירוני אשדוד', גיא סער, הם סיפרו על היוקרה של המשחק ועל כל האירועים הנלווים לקראת אירוע הספורט הגדול של אשדוד שמסכימים כי מדובר "בדרבי הכי גדול ומעניין היום בארץ".

ש.אתם חברים מחוץ למגרש. כמו אחים, ונדמה ש-90 דקות זה יתנקז ליריבות?

ספיראשווילי: "שום שנאה. המוטו שלי זה 'יריבים ל-90 דקות וחברים לכל החיים'. הרבה אנשים לא יודעים אבל לפני הצעדות למגרש ולהכנות אנחנו נשב ביחד ונשתה לקראת המשחק. היריבות תהיה רק במגרש. באשדוד כולם אחים, אי אפשר לקחת את זה מעבר למשחק".

סער: "אני מסכים עם מאור במאה אחוז בעניין הזה. אנחנו חברים טובים ויושבים כמעט בכל יום. אנחנו מדברים באופן יומיומי והיריבות בהחלט תישאר במגרש. אוהדי הפועל וגם עירוני ילכלכו ויקללו אחד את השני. ניפגש בצהריי אותו היום של המשחק לומר שלום ובטח שלא לאחל בהצלחה. "

ש. עד כמה התוצאה תשפיע על החברות שלכם בשבוע לאחר הדרבי?

ספיראשווילי : "לא חושב שתשפיע. גם אם ננצח וגם אם נפסיד נמשיך לדבר באופן יומיומי, אולי זה ילווה קצת בעקיצות במהלך השבוע אבל לא על החברות."

סער מוסיף בהלצה: "תשפיע מאוד, זה ייגמר שמה."

ש. לגבי המשחק. מה ההיערכות של הקהל?

ספיראשווילי: "אני לא חושב שצריך לפרט יותר מדי על התפאורה. אנו רוצים לשמור על אלמנט ההפתעה. זו תהיה תפאורה נדירה בשני צדי המגרש. סביר להניח שהרבה זמן לא נראה דבר כזה בעיר. בכל זאת, כשיש קבוצה כמו מ.ס אשדוד לא רגיל לראות תפאורות."

סער: "לפחות אצלנו התפאורה, שבודדים האנשים שיודעים מה שילך שם.  אני יכול להבטיח שהדרבי יהיה צבעוני והקהל של עירוני יגיע במלוא הדרו. איציק אבודרהם והחברים מלגיון האוהדים מארגנים אווירה מדהימה, ובאופן כללי הליגיון דואג תמיד שהיציע של עירוני יהיה צבעוני ומעניין יותר. העובדות מדברות בשטח. אנחנו אחד הקהלים היפים והמעניינים בליגות לפחות עד ליגה לאומית."

ש. אני אשמח להתייחסות לגבי הטיזינג בין מחנות האוהדים, סרטון ויראלי קשה לצפייה ודף פיקטיבי

ספיראשווילי:"אנשים יצאו מפרופורציה. אני מגנה בכל תוקף את הסרטון הנוראי הזה. חשוב לציין שהוא לא מייצג את ערכי הפועל אדומים אשדוד. אני חושב שאנחנו אוהבים את הטיזינג. זה מה שהופך לכייף בכל העניין של הדרבי הזה שאנחנו חברים טובים ולקראת המשחק יש את העקיצות הללו. כמו כן, חשוב לא לצאת מפרופורציות. זה מבורך כשזה בגבול הטעם הטוב."

סער:" מהצד הצהוב, כמו שאנחנו שרים 'לדרבי הביאו בקושי 100 צופים' אני מקווה שהפעם הם יביאו קצת יותר. אני יודע שמאור ואוהדי היריבה הנוספים גינו את הסרטון. זה יצא מגבולות העקיצות הסבירות. בשיחות אישיות שלי ושל מאור זה עבר את הגבול. לגבי הדף של אוהדי עירוני. האמת שאין לי מושג מי פתח אותו ואני לא נכנס לשם יותר מדי. אני באופן אישי מגיב להמון אוהדי הפועל בפייסבוק, וזה מלווה בהודעה אישית לאחד מהחברים הקרובים בצד האדום עוקץ אותם כי זה מצחיק אותי וגם אני מקבל את העקיצות. זה ברמה חברית, מי שלא מבין את החברות שלנו יתקשה להבין ויש עקיצות נוספות שגם איתם אני ומאור יודעים להתמודד."

ש. מה יש לכם להגיד על הקבוצה השנייה, אתם מודעים לכך שקיימת אפשרות ששתי הקבוצות יעלו בסיום העונה?

ספיראשווילי: "אין ספק שעירוני קבוצה מפחידה. יש להם שוער ברמה מאוד גבוהה. זה לא סוד. יש את הנתון המפחיד שהם לא ספגו שער 13 משחקים, זה צפוי וזה ידוע שהולך להיות משחק צמוד ומותח מאוד שכמובן יסתיים עם חגיגות באדום. על האפשרות לעלות מהפלייאוף אני חושב כמו ווינר, עם כל הלב ועם כל האהבה מאחל הצלחה לעירוני בפלייאוף."

סער: "המשחק יוכרע במרכז המגרש, חד משמעית, ההגנות חזקות, ההתקפות הכי פוריות, מי שתעבוד קשה במרכז השדה תנצח. על האפשרות ששתי הקבוצות יעלו אני אומר בעזרת השם עירוני מנצחת שני דרבים ועולה מהמקום הראשון והלוואי ואני מאחל להפועל לעלות מהפלייאוף."

ש. אריאל טרבלסי, חלוץ הרחבה האימתני ששבר את הלב של עירוני?

ספיראשווילי:"זה לא סוד, חלמתי לקבל את טרבלסי, הוא חלוץ גדול מליגה ג' עד ליגה א' לפחות, אם לא הכי טוב עד לליגה א'. זה גאווה ששחקן כזה מייצג את המועדון שלנו. כדורגל זה דבר נזיל, היום אתה פה ומחר אתה שם, אין סמלים. הגיע הזמן שאנשים יבינו גם את זה. אין מאושר ממני שהוא משחק פה, אריאל אני אוהב אותך."

סער: "אריאל זה מישהו שאני אישית מכבד. גם היום אני אומר לו שלום ואחבק אותו, אין מה לעשות. הוא ליווה אותנו שנתיים וניצח לי 3 דרבים, לבש את החולצה הצהובה וליווה אותנו שנתיים וזהו. הפעם, זה יהיה עירוני א' נגד עירוני ב' כי לא רק אריאל עבר. היו שחקנים נוספים שאהבתי יותר ואהבתי פחות, בכדורגל ב-90 דקות של הדרבי? רק עירוני."

ש. הכדורגל שחזר לעיר והסמלים שחזרו לקבוצות הנעורים?

ספיראשווילי:"קודם כל אני חושב שבמשחק הזה אם ננצח ואם נפסיד שני המועדונים ניצחו. הכדורגל חזר לעיר. הכדורגל שייך לאוהדים וזה חד וחלק. הכמויות שמגיעות למשחקים, למרות שאני אוהד הפועל אני משבח כמעט תמיד שהקהל של עירוני הוא אדיר ומגיע לו שאפו. כמויות שלא מגיעות למ.ס במשחקים הגדולים. אני אוסיף ואתייחס ליאיר אזולאי הוא סמל, הוא מנהיג, הוא חדר הלבשה אני רואה את התרומה שלו והוא שחקן ענק שמעריך את הבית ומעניק את הזכות שלנו לעודד אותו בתור שחקן במועדון."

סער:"לפני 3 שנים הכדורגל חזר לעיר, אין מישהו בעיר שמדבר על מ.ס אשדוד. הדיבור הוא על מי תעלה ליגה, הדיבור על מ.ס אשדוד לא קיים. הכדורגל חזר ובענק ואני יודע שברמה הארצית מכירים את הקבוצות, אושיות ספורט ובאופן כללי יש מודעות ליריבות, וזה רק מוסיף פיקנטיות. לא מכיר דרבי היום בארץ טוב ומעניין מבחינת קהל. אין דרבי בתל אביב, הדרבי של חיפה מעניין רק את הפועל, הדרבי של ירושלים כבר כמה שנים לא קיים והיריבות ברחובות גם לא קיימת, הדרבי הכי חם זה רק באשדוד, ניצחנו. על ברוך דגו מה אפשר להגיד, קריירה מפוארת ואדירה והעונה החליט לחזור הביתה ולהעלות את עירוני אשדוד ליגה בכל קבוצה היו שמחים לקבל אותו, מלך השערים הישראלי בליגת האלופות וויתר על הצעות בשביל לחזור והוא אישיות מדהימה, הלוואי ועירוני אשדוד שנמצאת בברוך דגו תושרש אצל כולם."

ש. הימור לסיום?

ספיראשווילי:" שחקנים פייטרים ואני מאמין בהם, הדרבי בסך הכל 3 נקודות, יהיה משחק צמוד, 1:2 להפועל אדומים"

סער:" לדרבי הראשון הגעתי מפוחד, אני מעדיף להגיע צנוע ולא להמר. בעזרת השם בסוף הדרבי השלוכים עדיין יהיו בהלם."