ashdod10 logo

הקללה של מ.ס אשדוד: איך ייבשה הקבוצה את הכדורגל בעיר ומי החזיר את הצבע לאוהדי אשדוד

במוצאי שבת יתקיים הדרבי האשדודי שעליו מדברים בעיר כבר שלושה שבועות בין "עירוני אשדוד" לבין "הפועל אדומים". אלפי אוהדים צפויים לחגוג במשחק צבעוני וסוער עם הרבה התרגשות אחרי שנים של יובש בכדורגל האשדודי. זאת בשל הקמתה בחטא של מ.ס אשדוד, הקבוצה שאוחדה לפני 17 שנים והרחיקה עשרות אלפי אוהדים מהמגרשים עד שקמו לתחיה לפני כשלוש שנים הקבוצות האהובות עירוני והפועל והצבע על פני האוהדים חזר ובגדול.
מנחם גלילי | חמישי, 28 דצמבר 2017 14:31

מתח רב באשדוד לקראת הדרבי בין ״הפועל אדומים אשדוד״ לבין ״מכבי עירוני אשדוד״ במוצאי שבת. מזה מספר שבועות קיים מתח סביב המשחק המסקרן והמעורר הזה בין אלפי האוהדים משתי הקבוצות מליגה ב׳ שמבטאות יותר מכל את ״רצון העם״, רצון האשדודים, לכדורגל אמיתי בלי פוליטיקה ובלי דיקטטורה של הנהלה כמו במ.ס אשדוד. בשל צורת ההתנהלות הזו, כמעט אין קהל במגרשים כבר 17 שנה. לאשדודים נמאס מקבוצת הנפל מ.ס. אשדוד הנמצאת בשליטתו הבלעדית של העבריין והאסיר ג׳קי בן זקן. דוקא קבוצה זו זוכה מעיריית אשדוד בראשותו של ד"ר יחיאל לסרי במיליוני שקלים מדי שנה. לתקציב כזה אין אח ורע בכל הארץ.

קבוצת מ.ס. אשדוד, שהוקמה בתחילת המאה והעשרים ואחת על ידי איחוד הקבוצות ״מכבי עירוני אשדוד״ (מליגת העל) ו״הפועל אשדוד״ (מליגה הלאומית), נועדה יותר להציל את ״הפועל אשדוד״ שהידתה אז בליגה השנייה ועם חובות כבדים מאוד. האיחוד נולד בחטא וממשיך להתקיים בחטא . בפועל, לא רק שלא נחסכו כספי ציבור כתוצאה מהאיחוד, אלא אף הוצאו מכספי הציבור קרוב למאה מיליון שקלים על קבוצת מ.ס. אשדוד. התוצאה: מדיי שנה, מדשדשת הקבוצה בתחתית הטבלה ואין לה כמעט אוהדים.

אני רוצה להזכיר לתושבים ובעיקר לצעירים שביניכם שהיגרו לאשדוד לפני כעשרים שנה בתקופה בה שתי הקבוצות היו בליגות ב׳ ו-א׳ לאומית את האווירה לקראת משחקי הדרבי בין שתי הקבוצות. מתח רב הורגש ברחבי העיר, היה סיקור בכל אמצעי התקשורת המקומיים והארציים והיתה חגיגה גדולה של כדורגל בכל הצבעים.

73553835

בסוף שנות התשעים, בתקופת כהונתו של צבי צילקר, ראש העירייה הקודם, שימש ג'קי בן זקן חבר מועצת עירייה מטעם רשימת ״אשדוד נטו״ יחד עם אייל בן שמחון. ממלא מקום ראש העיר היה שמעון כצנלסון שזכה בתשעה מנדטים והיה כל יכול בעירייה בשל כוחו האלקטורלי הרב. כצנלסון היה גם יו״ר ועדת הכספים, תפקיד עם עוצמה רבה וכוח. כצנלסון היה בעצם ראש העירייה בפועל. זאת בשל העובדה שהיו לו 9 מנדטים מתוך 25 מנדטים. כדי להשלים רוב קואליציוני במועצה, צירף כצנלסון את שני נציגי מר״צ והכניס את ג׳קי בן זקן לקואליציה.

בן זקן, שהיה אוהד של "הפועל אשדוד" ושיחק בשורותיה פעמים בודדות, שכנע את כצנלסון לבצע את האיחוד בין ״מכבי עירוני״ לבין ״הפועל אשדוד״. היו מתנגדים רבים לתוכנית זו. יו"ר עירוני אשדוד גלעד טרודלר ז"ל שלא רצה שקבוצתו תתחבר עם ״הפועל אשדוד״ ובוודאי לא עם האנשים שעמדו בראשה התנגד נחרצות. זה לא עזר לו. האיחוד יצא לדרך. בזמנו סיפר לי טרודלר, והדבר אף פורסם בכתבי בית המשפט, שכצנלסון איים עליו שאם לא יתבצע איחוד, העירייה תקצץ מהתקציב של ״עירוני אשדוד״. טרודלר נאלץ להיכנע לאיום והסכים לאיחוד בלית ברירה. בהמשך, ראה טרודלר איך בן זקן מתערב בקבוצה המאוחדת. בבית המשפט נחשפו עלילותיו ומעלליו של בן זקן בראשית דרכה של הקבוצה המאוחדת ואלה הובילו לבסוף להשתלטותו על הקבוצה המאוחדת. טרודלר וחלק מנציגי ״עירוני אשדוד״ בהנהלת מ.ס. המאוחדת התפטרו וכך התאפשרה ההשתלטות של בן זקן. לצערי, עד היום הוא ממשיך לנהל את הקבוצה גם מבין כותלי בית הכלא חרמון, שם הוא מרצה עונש מאסר על עבירות חמורות של הרצת מניות.

56525215

מ.ס אשדוד במשך השנים, הגם שהייתה בליגת העל, לא הבריקה ותמיד דשדשה בתחתית. אוהדים כמעט ולא היו לה, למעט עשרות בודדות של אוהדים. האשדודים הרבים הדירו את עצמם ממשחקי מ.ס אשדוד. הם לא אהבו את שיטות הניהול הבלעדיות של בן זקן ואת החונטה שמנהלת את הקבוצה, שכאמור מקבלת תקציבי ענק מכספי משלם המיסים. אוהדי כדורגל מאשדוד שזכרו את הימים הגדולים של הכדורגל בעיר לפני מ.ס אשדוד החליטו לפני כשלוש שנים להקים לתחייה את 'מכבי עירוני' ואת 'הפועל'. והנה פלא פלאים, אלפי אוהדים חזרו למגרשים. בן זקן האסיר והעבריין לא טמן ידו בצלחת ועושה הכל בימים אלה כדי לחסום את 'מכבי עירוני אשדוד'.

איש חכם אמר לי בתקופת האיחוד: ״מי שפוגע בציבור, יש עליו קללה משמים״, והוסיף: ״מנהלי הקבוצה המאוחדת יראו ״נחת״ בחייהם״. ואכן הוא צדק. מדי שנה הקבוצה הזו נאבקת על חייה. וזה עוד לא הכל: עם קצת סבלנות נשמע בעתיד על עוד תשלומים שמועברים למי שהיה אחראי למחדל הזה של איחוד הקבוצות באשדוד, מחדל שכמעט מחק את הכדורגל בעיר.