ashdod10 logo

ראש הממשלה: "ליצמן ולנדבר הקימו את בית החולים באשדוד"

ביום הכי חשוב של ראש עיריית אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי, בטקס חנוכת בית החולים החדש הוא התאכזב מאוד מאוד. הפרסום לפיו ראש הממשלה נתניהו, יכריז כי בזכות לסרי הוקם בית החולים התבררה כשקרית. נתניהו בנאומו הודה לשרת הקליטה, סופה לנדבר, לשר הבריאות יעקב ליצמן, שקידמו ודחפו להקמת בית החולים, ולא אמר מילה אחת על לסרי כמי שסייע, עזר או עשה משהו בעניין. ויש עוד מי שסייע דחף ועזר להקמת בית החולים: צבי צילקר, הלן גלבר, סופה לנדבר, דניאל בן לולו, חייב שייב, ורבים וטובים שלסרי לא הזכיר. כך ניסו לגנוב את התהילה של אחרים, וזקפו לזכותם בלבד את הקמת בית החולים, שראש הממשלה בעצמו קבע כי השרים, לנדבר וליצמן הם אלה שהקימו את בית חולים בסיוע אחרים מאשדוד
מנחם גלילי | חמישי, 28 דצמבר 2017 14:31

לפני כשלושה שבועות פרסם החינמון ״המגזין״ בבעלותם של האסיר והעבריין ג׳קי בן זקן ואברהם נניקשוילי, המואשם במתן שוחד לפואד בן אליעזר, ״ידיעה מרעישה״ לפיה, ראש הממשלה, ביבי נתניהו יגיע לחנוכת בית החולים ״אסותא״ באשדוד ויודיע חגיגית בפני קבל עם ועדה שבית החולים ״אסותא״ הוקם הודות לראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי וכי מדובר בהישג אישי של לסרי. החינמון הזה שמשמש שופרו של ראש העירייה, בהנחיית חברו הטוב, האסיר, העבריין מורשע, בן זקן היושב בכלא בימים אלה, יוצא מגדרו כדי לסייע ללסרי לזקוף לזכותו בכל דרך כמעט את הקמת בית החולים. הצרה שלו שהציבור מתקשה להאמין וכל הניסיונות הללו לא צולחים לו.

דעת הקהל באשדוד היא אחרת. גם המציאות אחרת ומעיון מדוקדק של נאומו של נתניהו לא עולה דבר וחצי דבר מ"ההבטחה" של החינמון של העבריין האסיר בן זקן, ונתניהו לא אמר ולא משהו קרוב לזה, שבית החולים הוקם בזכותו. המזל של לסרי היה שבמשמרת שלו נפתח בית חולים. אמנם, נכון הוא שלסרי בנאומו הילל את עצמו ושיבח את עצמו ואישיותו, שלדבריו, הביאו את בניית בית החולים. נכון הוא שהוא אמר שאימא שלו גרמה לו להביא בית חולים לעיר אבל על זה כבר נאמר במקורותינו "יהללך זר ולא פיך".

לצערו של לסרי, האמת כאמור הפוכה. להקמת בית החולים אבות רבים וכאלה שבאמת עשו כדי שבית החולים קום יקום. כך למשל, יוצאי חבר העמים באשדוד זוקפים את הקמת בית החולים לשרת הקליטה, סופר לנדבר, תושבת אשדוד, שקידמה את חוק בית החולים בהיותה חברת כנסת. הציבור החרדי באשדוד זוקף את הקמת בית החולים באשדוד לשר הבריאות הרב יעקב ליצמן, וחלק מן הציבור הכללי באשדוד זוקף את הקמת בית החולים לזכותו של צבי צילקר, ראש העירייה הקודם.

WhatsApp Image 2017 12 21 at 12.18.57

בית החולים אמנם הוקם במשמרת של לסרי, אבל למי שעקב אחרי המאבק להקמת בית החולים במשך עשרות שנים, שהחלה בתקופתו של צילקר יודע, שרק הודות למאבק זה שהיה בדרכים שונות החלה הקמתו של בית החולים, שהתרחשה, למזלו, במשמרת של לסרי. חלק ממאבק זה היה פנייה לבג״ץ, הצבעה בכנסת בסיוע חברי הכנסת: דני בן לולו, אילן גילאון וסופה לנדבר, מאבקים ציבוריים אחרים, שנמשכו לשנים רבות בתקופה של צילקר, שבסופם פורסם המכרז להקמת בית החולים באשדוד.

צילקר, כראש העירייה הטיל על ממלא מקומו לסרי, כרופא, לטפל בהקמת בית החולים ואף הקציב לכך מאות אלפי שקלים לצורך המאבק הציבורי עירוני. מאבק שאותו הובילה בכנסת, השרה לנדבר, אז חברת כנסת מישראל ביתנו. מאות מתושבי אשדוד נסעו להפגנות בכנסת ועוד.

20171221 26394

כמו כן הוקם מטה מאק שהיו בו רבים מתושבי העיר. ובהם גם חברת מועצת העיר אשדוד, הלן גלבר, שהעלתה בדף הפייסבוק שלה את הדרים הבאים: "פתיחת בית החולים באשדוד היא יום חג לעיר, לתושביה וגם לי. אני מתגוררת באשדוד מזה 48 שנים, מכירה את העיר ותושביה היטב. המחסור בבית חולים בעיר תפס אותי לא פעם במהלך חיי. אני זוכרת בערב פסח, נוי ביתי, שהיתה תינוקת בת 5 ימים נחנקה והחלה להכחיל, הדרך לבית חולים קפלן היתה ארוכה ועם הרבה חששות שחס וחלילה יקרה אסון. בסופו של דבר המקרה נגמר בטוב אבל הייתי שמחה שבית החולים היה קרוב. תמכתי בבית החולים מהרגע הראשון. נתתי את תרומתי הצנועה במערכה על כל היבטיה יחד עם מאות תושבים שנלחמו בכל דרך אפשרית, בהפגנות, בוועדות הכנסת ובבתי משפט. כך זכינו בהקמתו והפעלתו של בית החולים. להצלחה שותפים רבים, איש איש ותרומתו וזה הזמן והמקום לומר תודה. יום חג לכולנו אך תם ולא נשלם. מכאן אמשיך לדאוג לפיתוחו של בית החולים, ועל הפרק סיפוח החניה התת קרקעית של המבנה שליד בית החולים"

יש להניח, שאנשי לסרי חיכו בכיליון עיניים, לשמוע מפיו של נתניהו, בנאומו בטכס הקמת בית החולים באשדוד בשבוע שעבר, שהבית חולים הוקם הודות ובזכותו של לסרי, כפי ש"הבטיח" החינמון המגזין ששייך לעבריין המורשע, ג'קי בן זקן שיושב בכלא בימים אלה. אבל נתניהו איכזב או שבעצם אמר את האמת. הוא הודה לאלה שבאמת יזמו את הקמת הבית חולים. במהלך נאומו סיפר על עצמו ואחר כך הודה לשרת הקליטה, לנדבר, שהעבירה בכנסת את החוק להקמת בית החולים. נתניהו הזכיר את לסרי כשאמר לו: ״אתה עושה עבודה יוצאת מן הכלל, אנו עובדים יחד, וביחד נפתח את העיר...״. נתניהו גם הזכיר את השר ליצמן, שעזר וסייע בהקמת בית החולים. במילים פשוטות, על פי דברי ראש הממשלה, נתניהו, הקמת בית החולים לא נזקפת לזכותו של לסרי, אלא לזכותם של אחרים וגם לעצמו כאשר אמר: ״אני אגלה לכם סוד שצריך לדעת אותו, החלטת הכנסת בלי כסף, אפשר לזרוק לפח, החלטה עם כסף תתקיים, לכן החלטתי כראש הממשלה יהיה בית חולים באשדוד ואנו נתקצב אותו״.

אגב, גם לסרי בעצמו חושב כך ובנאומו הודה לנתניהו , על כך שבזכותו תוקצב בית החולים באשדוד. וכך אמר לסרי על נניהו בכנס: "אני זוכר במיוחד פגישה עם שר אוצר שלימים הפך לראש ממשלה,(אהוד אולמרט) טרם כהונתך אדוני ראש הממשלה (נתניהו), שכמעט הצליח להסיט את הספינה לכיוון בי"ח פרטי, אך הצלחתי למנוע זאת, ורק, אחרי 10 בפברואר 2009, יום הבחירות, הבטחת, לתושבי העיר לבנות בי"ח ונבחרת לתפקיד ראש הממשלה. רק אז, עלה על דרך המלך תהליך ההקמה של ביה"ח באשדוד". אז אם גם לסרי חושב כך אז מי אני שאערער.

שמעתי הערכות שנתניהו לא פרגן ללסרי בעניין בית החולים עשה זאת בשל העובדה שהוא כועס עליו. הכעס שלו נובע מהתנהלותו הפוליטית של לסרי במערכת הבחירות לכנסת לפני שנתיים וחצי. באותה מערכת בחירות נתניהו היה זקוק לסיוע שלו וביקש ממנו לפתוח את הסניף באשדוד ולפעול למענו. בפועל, לסרינתן הוראה ליו"ר הסניף, שלום אלפסי לא לפצוח את הסניף ולא לפעול בסניף לבחירת הליכוד. הסיבה: נתניהו מינה את סניה כצנלסון, חבר מועצת העיר אשדוד ליו"ר מטה העולים במטה המרכזי שלו. מדובר היה בתפקיד ארצי, שעשה לו את העבודה בקרב מצביעים רוסיים. לא ברור מדוע לסרי התנגד אבל הסניף נותר סגור ונפתח אז סניף חלופי בראשות עוזי בריח. הטעם הרע שהשאיר לסרי אצל נתניהו הידוע כנקמן ופורע חובות, הכניס יפה ללסרי ביום הכי חשוב לו. את זה כניראה שכחו לציין במקומון של העבריין בן זקן, "המגזין". או שידעו וחשבו שנתניהו ישכח. מה שאומר שנתניהו יודע להיות נקמן לא פחות מלסרי.

ואם היה מישהו שאולי היה מפרגן לו מעל הבמה היה זה שר האוצר, משה כחלון, שיש לו חלק חשוב מאוד בהפיכת בית החולים לבית חולים ציבורי. זאת בהחלטה שלו להעביר כ400 מיליון שקלים לבית החולים ובכך ביטל את השר"פ (שירות רפואי פרטי) ובזכותו הפך בית החלוים לציבורי ולא פרטי כפי שתוכנן על ידי "אסותא". אלא שלרוע מזלו של לסרי בפעם השנייה באותו טכס, החרים כחלון את הטקס ולא הגיע. כחלון ביטל את בואו באותו בוקר, ומקורביו אמרו כי מדובר היה בשל מתח גדול שהיה לו באותו שבוע עם נתניהו וכי לא רצה להיות לצידו בטכס.

לסיכום העניין: הטכס הזה של פתיחת בית החולים בשבוע שעבר חושף עד כמה תרומתו של לסרי בהקמת בית החולים באשדוד הייתה קטנה מאוד. לסרי היה שחקן קטן בפאזל הזה של הקמת בית החולים, וזה בניגוד למה שלסרי ואנשיו ושופרו, החינמון של חברו העבריין בן זקן מנסים להציג בציבור, כאילו בית החולים הוקם רק בזכותו. לאור הנאומים האלה, ברור יותר מי הם ״גיבורי התהילה״ ומי הם ״גונבי התהילה״, וגם השקרים של מקומון ״המגזין״ בבעלותם של העבריין בן זקן והנאשם אברהם נניקשוילי בגין מתן שוחד שפרסם לפני כשבועיים כאילו נתניהו יזקוף לזכות של לסרי את הקמת בית החולים באשדוד, הייתה שקרית וחסרת בסיס מציאותי.

הציבור באשדוד חייב לדעת שהמקומון ״המגזין״, שופרו של לסרי, מתקיים גם בזכות הכספים הרבים המוזרמים לו על ידי העירייה וחברות הבת שלה, וגם בזכות ההטבות בנושאים שונים שבן זקן וחברותיו זוכות מהעירייה, בראשותו של לסרי, איך אומרים הון עיתון ושלטון .