ashdod10 logo

האשדודית שמסעירה את אירופה: משתתפת בתחרות מלכת היופי של גרמניה

תמר מורלי (21) מאשדוד עלתה לשלב מתקדם ל-10 היפות בתחרות מלכת היופי של גרמניה והפכה ליהודייה הראשונה שעושה זאת על אדמת גרמניה. אירופה סוערת בעשרות כתבות עליה ותמר אף קיבלה הצעה להנחות תכנית טלוויזיה. איך הגיעה תמר לתחרות בגרמניה? ומה הסיכוי שלה לנצח ולעשות היסטוריה? ריאיון בלעדי לאשדוד10
אביחי דלאל | חמישי, 21 דצמבר 2017 19:27

בימים אלה מובילה תמר מורלי בת 21 בתו של בני מורלי, כדורגל העבר ששיחק במדי עירוני אשדוד המיתולוגית, התעיינות גדולה בגרמניה. זאת לאחר שזכתה בשלב התחרות מלכת היופי של גרמניה לשלב מתקדם ונבחרה ל-20 היפות הסופיות.

לגרמניה הגיעה מורלי בעקבות אביה שעבר מטעמי עבודה של הוריו בני העדה הגיאורגית  לגרמניה. בני הצעיר עבר איתם ובאחת מן החופשות בישראל הכיר את בחירת ליבו, השניים התאהבו ונשארו בגרמניה וילדו את תמר הבכורה, שגלה בעיר קרלסרווה שצמודה ליער השחור. בגיל 8 תמר ומשפחתה עברו לוינה שבאוסטריה. השיקול העיקרי של המעבר הוא אורח החיים המסורתי של המשפחה שיותר קל לשמר באוסטריה מאשר בגרמניה. בוינה הצטרפה תמר לתנועת הנוער של 'בני עקיבא' ובעקבות כך רצתה להגיע לארץ.

בגיל 17 היא עשתה שנת שירות בישראל דרך בני עקיבא העולמית ושמרה על אורח חיים דתי. "התאהבתי בארץ ובחרתי להישאר פה, היום אני סטודנטית בבינתחומי בהרצליה לתקשורת". בשל האזרחות הגרמנית שלה היא ניסתה את מזלה במלכת היופי הגרמנית והגיעה לשלב מתקדם ונכללת בין כאמור בין 20 המתמודדות האחרונות.

קצת על התחרות הגרמנית: זו תחרות מאוד גדולה, מעניינת ומורכבת. לכל עיר יש תחרות מלכת יופי. תמר נרשמה דרך התחרות האינטרנטית מכיוון שהיא לא חיה בימים אלה בגרמניה והאנשים בעולם היו צריכים להצביע לה. מורלי עלתה לגמר שם תתחרה עם 9 נשים נוספות לאחר שהצביעו לה 185,710 נשים מכל רחבי העולם. "נבחרתי לטופ 10 בתחרות האינטרנטית, זה היה ממש קשה להיכנס, ההתרגשות בשיאה."

 WhatsApp Image 2017 12 18 at 19.41.19

מה המוטו שלך בתחרות?

"תמיד רציתי לשנות משהו בעולם. בדרך כלל מדברים על שלום עולמי. אני רוצה לעשות שינוי מעשי ואני כבר הצלחתי לזעזע עם העובדה שאני היהודייה הראשונה שמתחרה בגרמניה. אף אחד לא האמין שזה עלול לקרות. זה דבר גדול."

את רואה שליחות בכך שאת היהודייה הראשונה בתחרות?

"מחמיאים לי בכל העולם והתגובות המפרגנות לא מפסיקות להגיע. איחולים מאלבניה, מקסיקו ויפן. בתוך 48 שעות הייתי בכל העולם. בכל שפה הייתה כתבה. הרגשתי שאני עושה משהו לא רק בשבילי אלה בשביל עוד אנשים. זה לא משנה אם אני יהודייה, אפשר להשתתף בלי קשר להיסטוריה, בלי קשר למוצא."

אם כבר הזכרת היסטוריה, זה די מתבקש לשאול, את יהודייה בגרמניה - המדינה שהביאה על העם שלנו את האסון?

"אני תמיד אומרת שבגלל ההיסטוריה מאוד קשה לאנשים לתפוס את זה שאני יהודייה מגרמניה. אני רוצה שאנשים יקחו את זה בצורה טובה, שיתנו צ'אנס לרעיון ושנקבל משהו חדש. לא נשכח ולא נסלח, אני לא רוצה להיכנס לפוליטיקה, בטח שלא בנושא הזה, השינוי מתחיל פה. אולי אצליח לחזק את הקשר בין ישראל לגרמניה, זה בעצם מי שאני, יהודייה וגרמניה. בכל המדיה שהגיעה אליי נשאלה השאלה הזו, אני לא מייצגת את הכלל אני רק בן אדם אחד, אבל אני חושבת שצריכים לקחת את זה בצורה טובה את העובדה שאני יהודייה מגרמניה, יש פה קשר מאוד מיוחד ויפה."

זה לא מציק השיוך האוטומטי הזה?

"בהתחלה זה היה שונה. זה אף פעם לא קרה. עכשיו זה יותר חופשי ומבינים את הסיטואציה ומתחילים להתמקד בי."

 את רואה בסיפור שלך יתרון?

"אני לא חושבת על זה בכלל. זו לא הייתה התוכנית בכל אופן, אני לא חושבת שזה מגדיל את סיכויי, אני באמת שווה את העלייה."

יש לחץ?

"בוודאי, יש לחץ והוא טוב. אני מייצגת המון, חיברתי את היהדות ואת השורשים שלי. הרגשה טובה מאוד, אני לא רואה את הניצחון כניצחון, ההשפעה וההרגשה של השונה שיוכל להצליח זה הניצחון האמיתי."

 היו גם תגובות שליליות?

"הסתכלתי על הטוב. אנשים תמיד יגידו גם דברים רעים. למרות שלא יצא לי לראות תגובות רעות״.

 יבואו המבקרים ויגידו "מה היא מצפה. זו רק תחרות יופי"

"השינוי מתחיל בצעד אחד קטן, אני מרגישה את ההשפעה ואת הבאזז מסביבי מהסיפור הזה. מכתבה ב׳ג’רוזלם פוסט׳ זה הפך לויראלי, יש יהודייה שהיא גאה ולא מפחדת. זה משהו גדול. איך שזה יצא ותפס תאוצה זה לא קשור לתחרות, לא לפחד להיות מי שאני ולהישאר נאמנה לעצמי. אני לא צריכה את ניצחון העם היהודי בגרמניה, אפשר להיות יהודי בכל מקום, אצליח לקשר את יהודי העולם ושלא יפחדו ללכת בגאווה ולהגיד שהם יהודים."

דיברת על בית מסורתי, איך זה מסתדר עם החיים בעולם הדוגמנות?

"ההורים תומכים ומפרגנים. אבא שלי כל כך גאה בי. ברמת העומס וההתרגשות שהייתה לי והשיחות והראיונות והפוקוס שהגיע רק אליי. אבא החליט שהוא חוזר מוינה ותומך בי ועוזר לי בכל מקום לתקופה הלחוצה הזו והוא הגיע איתי לכל הפגישות, הסידורים, הצילומים והראיונות."

מה דעתך על אשדוד את פה רק 5 שנים?

"אשדוד זו העיר של המשפחה שלי. הם גדלו כאן. הם התרגשו שעברתי לפה ואני תמיד רציתי לדעת מאיפה באתי ומאיפה השורשים שלי. כשעברתי לאשדוד אבא שלי אמר 'תראו מה בנו כאן'. אני מרגישה פה בבית, בכל העולם בטוחים שאני בתל אביב כי זה רק מה שמכירים בעולם ואני מלמדת אותם על העיר שלי. אני מאוד אוהבת את אשדוד, זה הבית שלי, מאוד מכבדים פה את השבת וזה חשוב לי, אני מאוד אוהבת להיות כאן. המגורים שינו אותי ולימדו אותי דברים חדשים על ישראל, הגעתי בגישה הכי ציונית לאשדוד."

מה ציפית מישראל לפניה שהגעת?

"תמיד הייתי מחוברת לישראל, זה היה בבית, תמיד חקרתי מאיפה המשפחה. תמיד חקרתי מי אני, הארץ הייתה הזהב שציפיתי לו. אמרתי לעצמי שאני חייבת להגיע, זה לא היה קל להגיע בגיל 17, אני יודעת את השפה אבל עדיין היה הקושי."