ashdod10 logo

יחי מלך הדגים של אשדוד '

פסקדו' מסעדת הדגים הכשרה באשדוד, הספיקה לארח ולפנק ידוענים גדולים. ביבי הגיע לאכול צהריים, הזמר משה פרץ, הדוגמנית בר רפאלי, קבלנים, עיתונאים ועמך אשדוד. ועוד לחשוב שהמסעדה המצליחה הייתה בראשית דרכה בפשיטת רגל. עד שהגיעו שני החברים הטובים יחיאל 'יחי' זינו וחברו ערן זינו והפכו את המסעדה לשם דבר בישראל.  בראיון לאשדוד10 מספר יחי על המחיר האישי ששילם ולמה גם כיום אין לו בעיה לשטוף כלים
שגיא הרשקו | חמישי, 30 נובמבר 2017 02:10

לפני 14 שנה בתחנת האוטובוס המעופשת בריו דה ז'נרו, אחת הערים הגדולות בברזיל, יחיאל ז'ינו הידוע בעיר אשדוד כ'יחי' ז'ינו זיהה פנים מוכרות מתקרבות אליו, אלה של חברו לספסל הלימודים במקיף ג', ערן ז'אנו.

השניים שזה עתה סיימו את שירותם הצבאי בחרו לעשות את הטיול אחרי צבא ברחבי דרום אמריקה הפסטורלית ולפגוש פנים מוכרות בטיולים מסוג אלה הוא דבר שכיח. השניים טיילו בנפרד עוד תקופה קצרה ולאחר פגישה מקרית נוספת בסלבדור בחרו להמשיך יחדיו את הטיול למשך חצי שנה נוספת.

לאחר החזרה לארץ כל אחד פנה לעיסוקיו. ז'אנו הלך לעבוד בעסק המשפחתי המצליח לשיווק דגים טריים וזינו לעומת זאת שעבד בתור נער כשוטף כלים בקפה 'פאזל' חזר לעבוד כטבח וכשוטף כלים במקום שבמשך ארבע שנים היה לו לבית. הוא המשיך להתפתח ועבד ב'טרין', מסעדת דגים ופירות ים ביבנה ו'בצפרה' בתל אביב. מכל המקומות הללו הוא לקח משהו שהתבטא בצורת העבודה שלו. הוא החל לעבוד במסעדת הדגים באשדוד 'פסקדו' ולאחר זמן קצר המקום היה קרוב לפשיטת רגל. הבעלים זימן אותו והציע לו לקחת את המקום ולהפוך אותו לשלו. הוא היסס, הודה בנימוס ומסר שיחשוב על זה

 

973398367373

באותה עת הכין את קורות החיים שלו ושלח למסעדות נחשבות בספרד, שם חלם ועודנו חולם לעבוד. באותה העת גם ז'אנו קיבל הצעה לקחת את המקום והחליט להרים טלפון לחברו משכבר הימים. השניים נפגשו ועל ספסל קטן בחוף הקשתות בחרו לקחת לידיהם את המסעדה עם חזון משותף. 8 שנים לאחר מכן, הפכה אותה מסעדה לאחת המסעדות המצליחות בארץ, שמתמחות בדגים וזו למרות שמדובר במסעדה כשרה, תופעה לא שכיחה שמדברים על מסעדות דגים.

ההשראה לאוכל מטיולים סובבי עולם

"בתור אחד שהוא גם הטבח וגם הבעלים ידעתי שקודם כל אני רוצה חופשה בשישי שבת" אומר זינו."זה הכי מתאים שבאשדוד שהיא עיר מסורתית תהיה מסעדה כשרה. בהתחלה היה יותר בשר בתפריט ומנות שלא כשורת לדגים כמו שרופא הולך להתמחות ונהיה רופא מח/גניקולוג/אורתופד החלטתי גם להתמחות בבישול דגים. עם השנים המסעדה קיבלה אופי וטעם לפי הטיולים שאני עושה מסביב לעולם ומקבל השראה. האופי הוא ים תיכוני כי אנחנו עובדים עם חומרי גלם טריים, אך ורק בעונה שלהם", אומר זינו.
הידע שצבר זינו באיכות חומרי הגלם בהחלט מעורר השתאות והוא יודע להתאים את המנות במסעדה לכל עונה, דבר נוסף שלא שכיח אצל מסעדני ארץ הקודש. "זה לא תופעה פופולרית אבל גם כאלה שאומרים שהם מקפידים על תפריט עונתי לא ממש עומדים בזה. אנשים לא מבינים למה להוריד בסט סלר מהמדפים אבל שומר טוב יש רק אחרי הגשם הראשון ולא תוכל למצוא בקיץ וטונה אדומה טרייה מקומית יש רק בתקופה מסוימת בשנה, לכן צריך להתאים את החומרי גלם לעונה שלהם".

את החומרים הוא מקבל משותפו בעל חנות הדגים שנותן לו את החומרי גלם הטובים ביותר. "להיות שותף של משהו בעל חנות דגים כל כך מצליחה, זה כמו להיכנס לחנות צעצועים, כי אתה נכנס ובוחר את חומרי הגלם הכי טובים והכי טריים שאתה עובד איתם", אומר זינו. "הייתי צריך שותף שיתאים לראש שלי. אני ידעתי שאין לי בעיה לעבוד על משכורת עד שהמסעדה תעבוד כמו שאני רוצה. במשך לפחות 5 שנים הייתי מקבל משכורת קבועה והוא היה עומד בצד ומסתכל מבלי לקחת שקל הביתה. גם שהרווחנו כסף, הקפדנו להשקיע אותו במסעדה, אם זה במבנה, לימודים או כלים. הייתי צריך משהו שיראה את החזון ואת העתיד, כי כשאתה פותח עסק אתה צריך בסופו של דבר להכניס כסף הביתה".

מעולם לא למד בישול

זינו מחזיק בסוד קטן, הוא מעולם לא למד לבשל באופן מקצועי ואם תשאלו אותו, זה סוד הקסם. "אני בן אדם מאוד סקרן וזה אחת התכונות שהכי עזרו לי זו הסקרנות. אני לא למדתי מעולם לבשל וזה יוצר אצלי חוסר ביטחון שמעורר אצלי את הצורך להוכיח לעצמי שאני יכול לבשל מנות טובות" הוא אומר."היום אני חושב, אחרי שעברו אצלי המון טבחים, שאחד האויבים הכי גדולים של טבח זה ללמוד בישול. בשביל למשוך אותך לקורס מלמדים אותך מה שאתה רוצה לשמוע ולא מה שאתה צריך. הידע היום הוא נגיש מאוד ואפשר ללמוד הכל אבל אף אחד לא מלמד מוסר עבודה. הרבה כאלה שיוצאים מהלימודים האלה בטוחים שהם טבחים והם ההיפך הגמור. המקצוע הזה הוא כמו דת, צריך לוותר על דברים מסויימים כמו לעבוד לילות והיות מלוכלך בידיים אז פה הבעיה. פעם לא היה אינטרנט, אם היית רוצה ללמוד להכין משהו היית צריך ללכת פיזית ללמוד. היום אם אתה רוצה לבנות אוטו, אתה יכול להסתכל באינטרנט ואתה תצליח בסוף. פעם היה מוסר עבודה ולא היה ידע, היום זה התהפך יש ידע אבל אין מוסר עבודה".
את מוסר העבודה למד זינו מהבית ומהשטח, השיחה איתו גורמת לכם מיד לחשוב שהוא 'אחד משלנו' ולא בוס מנוכר ואתם לא טועים. "מוסר עבודה בא מהבית מאבא ואמא. כל החיים הם עבדו ולאו דווקא בשביל הכסף כמו הכבוד העצמי שלהם שרצו להתפרנס בכבוד. אני רוצה להצליח בשביל ההרגשה שלי והיא לא נמדדת בכסף בעבורי. קשה מאוד להתפתח כי אנשים רוצים לקנות אוטו ודירה מהר מדי. אני רואה בעלי עסקים שתוך שנה כבר לא יכולים להחזיק משמרת בעסק שלהם. אם צריך אני אפילו שוטף כלים וזה ההצלחה של העסק. אני דואג לבסיס טוב ולא אכפת לי הנראות לעין".

94987383768638632
מלבד אהבה למטבח, זינו הוא גם חובב אקסטרים ובעברו החזיק כלים כמו טרקטורון, אופנועי שטח ואופני הרים מהם נפרד לטובת החלום. "ברגע שהקמתי את המסעדה לא יכולתי להרשות לעצמי להיפצע ולכן מכרתי הכל. שילמתי מחיר אבל התמורה של המקצוע מפצה את זה. אני מקפיד עדיין לטייל הרבה בעולם אבל בטוח שאם לא הייתה לי את המסעדה הייתי מטייל הרבה יותר".
זינו מאוד מחובר ללקוחות הקבועים שלו, שחלקם זכו למנות על שמם כמו האדריכל מויז'אק, "מויז'אק הוא אדריכל וחבר טוב שביחד איתו הצלחתי לבנות מנה. הוא רצה משהו כזה ואני משהו אחר ואיפה שהוא התנגשנו באמצע ויצאה מזה מנה מוצלחת וקראנו אותה על שמו".

כשביבי בא לאכול ב׳פסקדו׳

לפני כמה שנים ראש הממשלה ביבי נתניהו הגיע לביקור בעיר אשדוד ומכל המקומות בחר ראש העירייה יחיאל לסרי לקחת אותו לאכול דווקא ב'פסקדו'. נתניהו אהב את מה שאכל והזמין בהמשך גם טייק אווי ללשכה. כאשר זינו נשאל על הביקור הוא בהחלט נתן תשובה מפתיעה והפוכה מרוב האנשים. "אני לא אוהב להתעסק בלקוחות מפורסמים שמגיעים פה ושם. ביבי היה פעם אחת ועם כל הכבוד זה לא מעניין אותי כי ממנו אני לא עושה כסף. מעניינים אותי הלקוחות הקבועים שמגיעים מדי יום והם ממש חלק מהמקום. כולם כאן שווים כמו כל לקוח ולא משנה אם קוראים לך משה פרץ או בר רפאלי".

78986746342626358u465753

ההצלחה של ה״פסקדו״ מעלה את השאלה המתבקשת, האם נראה את המסעדה מתרחבת לסניפים נוספים, אבל אם תשאלו אותו השאלה לא כל כך במקום. "אני לא חושב להתפתח כרגע לשום מקום, במיוחד כיום עם הקושי המרכזי בענף וזה למצוא כח אדם. אם אחליט להתפתח זה לא יהיה באמצעות מסעדה נוספת, אולי מוצרים נלווים למסעדנות. אני מקבל כל הזמן הצעות לפתוח בתל אביב, שזה נורא מפתה אבל זה אף פעם לא עניין אותי".