ashdod10 logo

המתנדבים לטיס: האשדודים שהפכו לבני בית בטייסת חיל אוויר

לפני מספר חודשים החלה לפעול באשדוד תכנית "שווים במדים" המאפשרת לבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית ואוטיזם להתנדב לשירות בצה"ל. כתבתנו ביקרה בבסיס חצור של חיל האוויר ופגשה חמישה מתנדבים אשדודים שהפכו לחלק מהטייסת ולמעורבים מאוד בכל הקשור להווי החברתי, הספורטיבי והחברתי
ענת ברונשטיין | חמישי, 30 נובמבר 2017 01:49

כל בוקר ממתינים חמישה אשדודים לאוטובוס שיקח אותם לבסיס חיל האוויר בחצור, שם הם מתנדבים במחלקות השונות בטייסת לעוד יום שירות. החמישה: סער בוכבינדר (25), טל בוחבוט (32), מלחז פלחזוב (35), אלחן איזיגקוב (35), אביאל סקורי (22) מתנדבים במסגרת "שווים במדים" עולים על מדי צה”ל, עונדים את הדרגות ומקבלים על עצמם משימות שונות בבסיס. החיילים והמפקדים בבסיס מתייחסים אליהם רגיל, מקבלים מהם לעתים הוראות והחיים בבסיס עם המתנדבים הפכו למודל של קבלת השונה והאחר בלי סטיגמות ובלי דעות קדומות.

סער למשל, מתנדב בגף חימוש ועוזר להכין קסדות ומסכות חמצן לטייסים, טל ומלחז עובדים בגף רכב. טל אחראית על המחסן ומפעילה אותו לבד, עושה ספירות מלאי לחלקי רכבים. סיגלית יחיא המדריכה מטעם "שווים במדים" שמלווה את המתנדבים האשדודים בבסיס מציינת בגאווה שהמחסן הזה מאוד מסודר ואף אחד לא יכול לקחת משהו בלי אישור של טל. "המפקדים מאפשרים לה ונותנים לה אחריות", היא מדגישה. מלחז עובד בגף רכב ועוזר למכונאים. אלחן עובד אצל הרס"ר ואביאל משובץ בגף מבנה מחלקת בתי מלאכה ועושה את השלטים של הבסיס.

98633863735475435

תכנית "שווים במדים" מעניקה להם הזדמנות שווה עם חברה בני גילם לחוות שירות צבאי , להתגייס ולחוות את החוויה ולהיות חלק מהמסלול השווה של כולם. "הם מחכים בשמחה כל בוקר להסעה שתיקח אותם לבסיס" אומרת תם רוטנברג, רכזת "שווים במדים" של 'אק"ים' באזור השפלה.

ואיך ההתייחסות אליהם מצד החיילים?

"בהתחלה החיילים רואים אותם כילדים שצריך מאוד לגונן עליהם. אנחנו כל הזמן אומרות שלא צריך להתייחס אליהם שונה, הם אחד מכולם. אנחנו רוצים לשלב אותם כמו שמשלבים את כלל החיילים. החיילים והמפקדים עוברים הדרכות על אודות דרכי תקשורת מיטביות עם המתנדבים שלנו. אם בהתחלה הם רואים אותם כמו ילדים ורוצים לקנות להם, לפנק ולעשות להם אנחנו מסבירים, שתמיד כדאי להשוות את היחס בהתאם לגיל של המתנדבים ולא כאל ילדים. אנחנו גם מדריכים אותם לא לעשות עבורם את הדברים, אלא יחד איתם. אחת המטרות הינה להכין אותם לחיים עצמאיים ולשילוב בשוק החופשי לאחר הפרק הצבאי".

WhatsApp Image 2017 08 03 at 11.27.39

על פי הצוות שמלווה את המתנדבים בבסיס יש להם תרומה רבה והשפעה חיובית משמעותית על החיילים בטייסת. המפקדים מספרים כי המחלקות הפכו יותר רגועות והחיילים פחות צועקים ומקללים ויש יותר שיח ועזרה הדדית.

כלומר, זה משפר את האווירה בבסיס בקרב החיילים

"פעמים רבות החיילים שלנו מעלים מוטיבציה בזכות המוטיבציה הגבוהה שלהם. הרבה חיילים באים ואומרים לי שבחיים לא יצרו אינטראקציה עם אנשים עם מוגבלות ואת צריכה לראות איזה אהבה ואיזה קבלה. אין אחד בטייסת שלא מכיר את המתנדבים".

מתברר כי חלק מהמפקדים בבסיס די חששו בתחילה לשלב בעלי מוגבלות במחלקה שלהם. כיום מברכים על המהלך ומשלבים את המתנדבים בימי כייף, ספורט ואף מעניקים הצטיינות למתנדבים בטקסים של הבסיס ומפקדים רבים אחרים כבר פונים לרכזות "שווים במדים" ומבקשים בעצמם לצרף מתנדבים אליהם ליחידה. הם הפכו לחלק בלתי נפרד מהטייסת.

9579568648434632

מנפצים דעות קדומות

סיגלית המדריכה של המתנדבים בבסיס חצור אומרת כי גם האווירה בין המתנדבים עצמם היא אווירה של אחווה ורעות. "את רואה גם את הנתינה ביניהם. הם אוהבים אחד את השני, דואגים אחד לשני לדוגמא כשהולכים לארוחת צהריים בחדר אוכל הם דואגים שכולם יגיעו יחד ודואגים לשים אחד עבור השני סכו"ם".

עמית, אמו של סער בוכבינדר, אחד המתנדבים בבסיס חצור אומרת שהמתנדבים לחיילים של הטייסת. "הם לומדים שגם לאנשים שמוגדרים כשונים יש יכולות. הם כל פעם בהלם מהיכולות והדברים שהם עושים. סער הבן שלי הוא ספורטאי והשתתף במרתון וטריאתלון. הוא זה שמעביר לחיילים באימוני הכושר את החימום ועצם זה שהילדים הצעירים האלה שמשרתים שם רואים בחור שמוגדר כקצת שונה עם יכולות מדהימות, זה משנה להם את התפיסה על אוטיסטים, שלא צריך לרחם עליהם. זה משנה להם את הדעות הקדומות".

ואיך ההתנדבות השפיעה עליו?

"הוא מאוד רצה ללבוש מדים כמו אחותו ולהיות כמו כולם. ברגע שהוא קיבל את המדים עם תג שם אין לך מושג באיזה גאווה הוא לובש את המדים. מבחינתו זה לא התנדבות הוא ממש הולך לצבא ויש לו האחריות. שיבצו אותו במחלקה נהדרת עם מפקד לא מהעולם הזה קשוב ורגיש ונותן לו תפקידים אחראיים. ששואלים אותו מה הוא עושה? הוא ענה בגאווה: 'אני מרכיב את הקסדות של הטייסים שלנו' . זה מאוד פיתח את העצמאות שלו עד כדי כך ,שאני חושבת שההתנדבות הייתה הזרז לכך שהוא יצא מהבית לגור בדירה משלו. הצבא נותן לו תחושה של 'אני בוגר, אני עצמאי אני עושה עבודה חשובה'. לפני ההתנדבות היה לו מאוד קשה עם שינויים עכשיו הוא למד להכיל את השינויים ולמצוא פתרונות בוגרים והצוות במחלקה תומכים נותנים לו את הביטחון ומעודדים אותו מאוד. הוא נרשם למרוץ חייל האוויר והוא ירוץ את המקצה של 10 ק"מ תחרותי וייצג את היחידה שלו. זה עשה לו רק טוב"