ashdod10 logo

יריית הפתיחה לבחירות 2018: ליברמן וכצנלסון מציגים סולחה ואיך זה משפיע על המתמודדים

יריית הפתיחה של מערכת הבחירות לעיריית אשדוד נובמבר 2018 תתרחש ביום שלישי הקרוב. שר הביטחון, אביגדור ליברמן המשמש כיו"ר מפלגת "ישראל ביתנו" יגיע לאשדוד ויציג את הסולחה הגדולה בין כל הפלגים במגזר הרוסי בעיר. הוא יציג את האיחוד הגדול בינו לבין שמעון סניה כצנלסון, שמתמודד לראשות העיר לבין סיעת "אשדוד ביתנו" בראשה הוא ירוץ. ראש הסיעה כעת, ולדימיר גרשוב יצטרך לפרוש ככל הנראה מהחיים הפוליטיים ויהיה קורבן הסולחה. וחוץ מזה, בחודש האחרון מתנהלים גישושים, פגישות ודיבורים על איחוד כוחות בין כל פלגי האופוזיציה להציג רשימה מאוחדת שתרוץ בבחירות מול ראש העירייה ד"ר יחיאל לסרי. בסוף כמובן מי שיקבע את הכיוון ואת זהות ראש העיר הבא יהיו החרדים, שכעת תומכים בלסרי אבל פתוחים עד הדקה ה-90 לכל אפשרות. באתר ׳כיכר השבת׳ נחשף כי השרים דרעי וליברמן שוחחו על הבחירות לראשות העיר ומתכננים לתמוך במועמד משלהם  
יוסי אסולין | חמישי, 23 נובמבר 2017 12:08

ביום שלישי בשבוע הבא יכריז שר הביטחון אביגדור ליברמן בכובעו הפוליטי כיו"ר מפלגת "ישראל ביתנו" על הסולחה הגדולה שאליה הגיע עם יריבו המר בשנתיים האחרונות, סניה כצנלסון. הוא יגיע לאשדוד ושם יכריז על האיחוד של המגזר הרוסי ובעצם יחזיר עטרה ליושנה, את "אשדוד ביתנו”, שהקים כצנלסון לפני כ-20 שנה ובאמצעותה הוא הגיע לשיא של 9 מנדטים במועצת העיר.

מאז עברו הרבה מים וסיעתו עברה מהפכים ושינויים וכשכצנלסון התמנה ליו"ר מפעל הפיס, הוא השאיר את הסיעה בעירייה למספר 2 שלו ולדימיר גרשוב. כצנלסון התמודד בקדנציה האחרונה לראשות העיר, הפסיד וגרף רק 4 מנדטים ונותר באופוזיציה. "אשדוד ביתנו" בראשות גרשוב זכתה ל-2 מנדטים בלבד, שגם הוא נשאר באופוזיציה עד שלסרי התרצה והכניס אותו לקואליציה, נתן לן את ראשות חפ"א בלבד. המגזר הרוסי בעיריית אשדוד, בשל הפיצול נותר מפולג וחסר חשיבות.

ליברמן וכצנלסון היו מכוסחים על רקע המינוי שנתן לו ביבי נתניהו בבחירות האחרונות לכנסת, לשמש כיו"ר המטה הרוסי בליכוד. ליברמן ביקש ממנו שייסע לו וכצנלסון נאלץ להשיב בשלילה. הוא היה בטטח שביבי יתגמל אותו בתפקיד טוב לנוכח העבודה הטובה עשה עבורו. כצנלסון התאכזב. כשנתיים הם לא החליפו מילה. לקראת מערכת הבחירות המוניציפליות ובשל העובדה שליברמן מאבד מכוחו מבחירות לבחירות הוא מבקש כעת באמצעות הבחירות לרשויות להגדיל כוחו. האמצעי: איחוד כוחות של סיעות רוסיות מפוצלות ויש הרבה כאלה. באשדוד למשל, יש שלוש סיעות: של כצנלסון (עצמאי) עם 4 מנדטים של בוריס גיטרמן (קהילת אשדוד) 2 מנדטים וגרשוב (אשדוד ביתנו) 2 מנדטים.

VGVGVVGVGVVGV

ליברמן הצליח להגיע להבנות עם כצנלסון, למרות השנאה ביניהם. כצנלסון מתמודד לראשות העיר ומצוי במצב לא הכי בעולם והוא זקוק לכוח. על פי הסיכום סיעתו של כצנלסון תתאחד עם סיעת 'אשדוד ביתנו' ותרוץ ביחד תחת רשימת 'אשדוד ביתנו'. כצנלסון וליברמן כל אחד מבחינתו ירוויח מהסידור החדש הזה. הם שמו את המשקעים בצד והחליטו לעבוד ביחד. שניהם מה שניקרא תלויים אחד בשני ואם לא יאחדו כוחות הם יהיו תלויים אחד ליד השני, מבחינה פוליטית כמובן.

המודל הזה של איחוד כל הרשימות הרוסיות עבד יפה ובהצלחה רבה באשקלון. שם היו מספר סיעות של יוצאי חבר העמים, שבסיוע ליברמן הוא הצליח לאחד אותם ובבחירות שהיו לפני כחצי שנה לאחר שראש העיר איתמר שמעוני, הושעה בשל כתב האישום החמור שיש כנגדו, הסיעות הרוסיות כגוש אחד ניהלו מו"מ עם תומר גלאם תמכו בו והצליחו לקבל סמכויות משמעותיות רבות ותפקידי ממ"ק ראש עירייה ומשנה לראש העיר ואחריות על תיקים בכירים.

המודל הזה אותו מתכוון ליברמן ליישם בערים אחרות אמור להגדיל את כוחו לקראת הבחירות לכנסת. כצנלסון מבחינת ליברמן יכול לספק לו את הסחורה, הגם שברחוב הרוסי באשדוד נשמעות לא מעט תלונות נגד כצנלסון. הם לא שוכחים לו שנטש באמצע הקדנציה שלו את תפקיד ממלא מקום ראש העירייה, לטובת ג'וב חלומי של יו"ר מפעל הפיס עם משכורת של כ-100 אלף שקלים לחודש. זה הרגיז רבים מבוחריו שנשבעו לנקום בו פוליטית.

בחודש האחרון נשמעו קולות ברחוב הרוסי שתומכים בכצנלסון וכאלה שלא מרוצים מחזרתו וטוענים כי לא יצביעו בעבורו. "לחזרתו של כצנלסון למפלגת ישראל ביתנו ולאיחוד הכוחות הזה ברחוב הרוסי יש משמעות פוליטית גדולה מאוד" אומר פעיל הציבור, אלי ניסמן, שמכיר את הלך הרוח הפוליטי ברחוב הרוסי ומכיר היטב את כצנלסון. בעבר הוא עבד אתו והיה מקורבו. הוא סבור כי המהלך הזה טורף את כל הקלפים מחדש במפה פוליטית בעיר ועשוי להשפיע מאוד על הקואליציה הבאה. בזה הוא כנראה צודק. השאלה איך יתחברו הכוחות היריבים. לניסמן אין הרבה ספקות והוא גם ריאלי. "הציבור החילוני באשדוד רואה בדאגה את מה שקורה בעיר בשנים האחרונות ובשל היום יותר למהפך, אבל הוא ממש לא בכיס של אף אחד בגלל ההצבעה המאסיבית של החרדים שגם הפעם ישפיעו מאוד על מפת הכוחות. אם הציבור החילוני יתגייס באופן מאסיבי וילך להצביע בהמוניו יש סיכוי מצוין לשנות את מפת הכוחות בעיר".

במקרה של איחוד שכזה, האיש שישלם את המחיר הפוליטי יהיה גרשוב. על מזבח האיחוד הוא יועלה כ"קורבן עולה" לסולחה הגדולה בין כצנלסון לליברמן. מצבו הכלכלי של גרשוב לא ייפגע כמובן. לאחר 4 קדנציות הוא יוכל להנות מפנסיה טובה ושקט כלכלי. את זה הוא יצטרך להפנים ולהתרגל למצבו החדש. איש לא רואה אותו רץ ברשימה עצמאית, בטח כשכצנלסון בשטח ונהנה מגיבוי מפלגה גדולה ושל האיש הכי חזק במגזר הרוסי בארץ, ליברמן.

BGBGBGBGBGBGB

שחקן נוסף במגזר הרוסי הוא סגן ראש העירייה בוריס גיטרמן, שהצליח בקדנציה האחרונה להכניס 2 מנדטים. אחד, כך אומרים בכלל על גב קולות של אלון חסן מספר 2 ברשימתו. "מטבעו הוא אדם מקסים וטוב לב שאוהב לעזור" מעיד עליו ניסמן שגם היה מקורבו לאחר שכצנלסון נטש את הזירה באשדוד. "אבל התנהלותו מבחינה פוליטית לא היתה מיטבית ורק בזכות נחיצותו מבחינת האינטרסים של לסרי ברחוב הרוסי הוא שרד. ברחוב הרוסי הוא נחשב תחת פיקוד של לסרי שלא אהוד במיוחד בלשון המעטה, בגלל שהוא מזוהה עם התחרדות העיר". ניסמן מסכם את מצבו הפוליטי של גיטרמן כאנוש. על כך ימים יגידו כמובן. הוא, גיטרמן מתכוון לשמור אמונים ללסרי ולהמשיך ולתמוך בו, כך לפי שעה.

לשים את האגו בצד

אם אפשר וניתן לעשות סיכום ביניים הרי שהאיחוד הזה במגזר הרוסי יכול ללמד על הבאות. תחת צמד המילים הקוסמות "איחוד כוחות" מתנהלים בחודש האחרון שיחות וגישושים על איחוד כוחות רבי משתתפים, כדי להתמודד מול ראש העירייה, ד"ר יחיאל לסרי שנהנה מתמיכה גדולה ועכשווית של החרדים. החרדים, גם הפלג האשכנזי וחלק גדול של החרדים הספרדים, הביאו אותו לשני ניצחונות בשתי הקדנציות האחרונות. מבחינת המתמודדים הפוטנציאלים מולו: כצנלסון, הלן גלבר, אלי לחמני ונעים שומר, בתמיכת ראש העירייה הקודם, צבי צילקר, ובסיוע רשימות קטנות אחרות, איחוד כוחות רב משתתפים בזירה הפוליטית באשדוד יכול להביא להם ניצחון. במילים פשוטות, הם מבינים שריצה נפרדת של כל אחד מהם נועדה לכישלון. לסרי יאכל אותם לארוחת בוקר במצב כזה.

הלן גלבר וחרדים במועצה

מילת המפתח באשדוד לניצחון היא החרדים. הם מנוסים ומניפולטיביים מאין כמוהם, יותר מכל עסקן ופוליטיקאי מצוי. הם האחרונים בדרך כלל להודיע במי הם תומכים. הם ימתינו עד לדקה ה-90 כדי להכריז במי הם מתמודדים. שנים רבות הם תמכו בצילקר, שפתח להם את שערי אשדוד והביא אותם לעיר, תמך בהם בתקציבים וסגד להם. הם בגדו בו ברגע הקובע והלכו עם לסרי. הם עטפו את זה בעובדה שהוא שומר שבת ואיש חובש כיפה. בולשיט. לחרדים אין בעיה ללכת עם חילוני והם עשו את זה שנים. בערים אחרות הם אפילו תמכו בראשת עיר אישה. זה קרה בנתניה ובערד. לסרי צריך לתחזק את החרדים עד הדקה ה-90 עד שהם ימסרו לו את ברכתם לדרך. הוא יעבוד קשה שלא יברחו לו והם יעשו את זה במידה וזה יראה להם הכי טוב. לסרי אגב לא תמים. הוא יודע זאת ויש לו 12 חודשים מורטי עצבים עד שיתנו לו את תעודת הכשרות.

שר הפנים אריה דרעי ושר הבטחון איווט ליברמן החליטו לתאם את המהלכים ביניהם לקראת הבחירות לעיריית אשדוד ובמילים פשוטות: תנועת ש״ס לא בכיסו של לסרי. השניים נועדו ביום שלישי האחרון ולפי ״כיכר השבת״ נודע כי במרכז השיחה עמדה כאמור העיר אשדוד, כששני הבכירים שקלו להתאחד ולהביא מועמד חדש לתפקיד ראש העיר.

אין ספק שמי שמתכנן מהפך צריך לדעת שהדרך לשם קשה. בשביל מהפך צריך אחוז הצבעה גבוה בקרב המצביעים במגזר הכללי, חילוני. צריך איחוד כוחות מסיבי ועל זה מתנהלות שיחות מפגשים ודיבורים רבים בקרב המתמודדים בחודש האחרון, וכמובן צריך לשכנע את החרדים לעבור צד. קשה לראות למשל את כצנלסון מתחבר לגלבר כמספר 2 שלה, או להיפך. מדובר כאן בהרבה אגו כשכל אחד בטוח שהוא יכול להוביל ולנצח. ועוד לא דיברנו על ד"ר אלי לחמני שגם רוצה ועל עו"ד נעים שומר שמעוניין. במקרה כזה שכל אחד רץ תחת האגו שלו, ובנפרד לסרי יכול לצאת לנופש ביום הבחירות ולחזור לקבל את התוצאה הטובה מבחינתו, לשמש ראש עיריית אשדוד בפעם השלישית.