ashdod10 logo

34 שעות במים: גלש על סאפ מראש הנקרה עד לחוף אשקלון

אלכסיי פוטפוב (47) האשדודי יצא ביום שני בבוקר מהחוף הצפוני ביותר בראש הנקרה בגלישה על סאפ עד לחוף המרינה באשקלון. 34 שעות בגלישה סיזיפית של שיא ספורטיבי אישי לא פשוט. אז מה למעשה מניע בן אדם מבוגר, נגר במקצועו עם משפחה נורמטיבית, לצאת למסע שכזה?
אביחי דלאל | חמישי, 09 נובמבר 2017 02:56
34 שעות במים: גלש על סאפ מראש הנקרה עד לחוף אשקלון צילום: דודו קקון

למעט שלוש עצירות למנוחה קלה, הצליח גולש הסאפ האשדודי אלכסיי פוטפוב לגלוש את כל הדרך מראש הנקרה עד לחוף המרינה באשקלון ולשבור שיא אישי. פוטפוב מספר בראיון מיוחד ל"השבוע באשדוד" כי הוא התמכר לגלישת הסאפ. הוא היה אחד מתלמידיו של הגולש שזכה במדליית הזהב היחידה בהיסטוריה של ישראל באולימפיאדה גל פרידמן, הוא התמכר ועבד קשה בשביל החלום. בשיחה עם "השבוע באשדוד" אומר פוטפוב: "מאז שנכנסתי לסאפ התמכרתי לזה, החלום שלי היה רק להגיע לאליפות העולם בגלישה".

למה לא המשכת עם זה בכמה המקצועית?

"החלטתי לוותר על החלום, זה לא קל לוותר באמצע יום בהיר על 9,000 שקל. אז התייעצתי עם חברים ושמעתי על החוויות שלהם מטיסה להולנד שם גלשו מעל ל-200 ק"מ, זה לא באמת ים והתחלתי לחשוב, למה לחפש בחו"ל שיש לנו בארץ את הים הכי טוב."

פוטפוב מספר שניגש לעמותה לקידום הגלישה באשדוד וליושב בראשה ירון קליין. "החלטתי שאני חייב לעשות את זה ופניתי לירון קליין כשהוא שמע על כך הוא דירבן אותי ללכת עד הסוף, פתח במסע מטורף והכניס את עיריית אשדוד ורשות הספורט העירונית שרק תמכו וליוו אותי."

 6909685645754

״כבר לא הרגשתי את הידיים והרגליים״

ביום שני בשעה 5:00 בבוקר יצא אלכסיי פוטפוב לדרכו והחל את מסעו על הסאפ מחוף ראש הנקרה. ביום הראשון הפלאפון שלו נפל לים לרוע מזלו והוא נותר ללא יכולת לתקשר, למזלו ברוב שלבי הגלישה היתה לידו משלחת ליווי בסירה.

למרות שהצליח לעבור את זה בשלום סיפר פוטפוב כי לא הכל היה ורוד. "חוויתי שלושה רגעי משבר בכל המסע הזה. הראשון כשאיבדתי את הפלאפון ולא היה לידי ליווי הרגשתי את הלחץ והלבד, הרגע השני שנשברתי היה בלילה חוויתי התקררות, עייפות והזמן פשוט לא זז, המשבר השלישי היה לקראת סיום שם כבר לא הרגשתי את הידיים והרגליים, אתה מתחיל לחשוב עם עצמך בשביל מה אני צריך את כל זה, רק במזל רוח צפונית הגיעה ונתנה לי דחיפה גבית עד לסיום".

אחת הטכניקות הידועות לחתירה לטווח ארוך היא שימוש בגלים שידחפו אותך. בגלל שאלכסיי חתר מצפון לדרום הוא התמודד רוב הזמן עם גלי צד מה שמאוד מקשה על חתירה יעילה, מאט את המהירות וגורם לך לבזבז המון אנרגיה על היציבה כי הגל פוגע בחותר מהצד.

לא מעט משברים נפשיים ופיזיים יש בגלישה הזאת. איך מתגברים על הכל ועוברים מסע שכזה?

"אני לא יודע איך ההחלטה האישית שלי והאתגר שהצבתי לעצמי הגיע למימדים האלה, כל כלי התקשורת בארץ סיקרו אותי, כולם שאלו וכולם התעניינו, לא האמנתי שזה יגיע לרמה כזו של חשיפה. למעשה מה שהחזיק אותי היו התגובות האוהדות והחמות מהקהל בבית, כיתות של בית ספר יצאו מהלימודים במשך היומיים האלה רק בכדי לראות אותי ולתמוך בי, הסירת ליווי ששמרה עליי ושם נמצאו החברים שלי שקראו את התגובות החמות והודעות התמיכה שקיבלתי."

בסיומן של למעלה מ-34 שעות ביום שלישי הוא הגיע אל מול חופי העיר אשדוד בשעה 15:10 נכנס בקול תרועה למרינה באשקלון וסיים את המסע המפרך. כשנשאל על הרגשתו בדיעבד הצטנע פוטפוב. "שהגעתי לאשקלון כבר קרסתי, לא הרגשתי את הידיים, לא הרגשתי את הרגליים ולא ישנתי יומיים. אני מתקשה להגיד אם החוויה הייתה שווה את זה, אבל אני בהחלט יכול להגיד שאני צריך לנוח, אני לא חושב שאני מסוגל לקום, מאז שהגעתי הביתה אני רק ישן או שוכב, כשאתאושש אני אדאג לספר לכולם אם זה היה שווה את זה."

אישתו של פוטפוב, מאיה שדאגה להחמיא לגבר של חייה סיכמה את מסעו: "תמיד אמרו לי שהוא משוגע, בשבילי הוא אלוף העולם."