ashdod10 logo

הרפורמטור: "הצרכן הישראלי צריך להפסיק להיות פראייר"

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, עושה חיל בתפקידו במסגרת חוקים חברתיים שהוא קידם בנושאי זוגות צעירים, פיצול בתים, רפורמה בבנקים, הסדרת תנאים סוציאליים לעצמאים ומוצרי ייבוא. חוקים שגם תושבי אשדוד זכו להנות מהם ולא לחינם הוא זכה לכינוי הרפורמטור: "אמשיך להילחם ביוקר המחיה, אפעל לשינוי האווירה האנטי עסקית בישראל כדי להביא יותר חברות מחו"ל, לחזק את התעשייה המקומית ולהגדיל הצמיחה והתעסוקה". ראיון
מערכת האתר | שלישי, 03 אוקטובר 2017 08:01

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, נשוי ואב לארבעה, נכנס לחיים הפוליטיים בבחירות מרץ 2015 ולאחר החוקים שקידם בתור חבר כנסת, זכה מהר מאוד לכינוי "הרפורמטור". בתוך פחות משנתיים בחיים הפוליטיים הספיק לעמוד בראש המאבק במערכת הבנקאית הריכוזית, להילחם בתאגידי המים המנופחים, ולהיבחר שלוש שנים ברציפות, לאחד מ-100 המשפיעים על הכלכלה הישראלית.

במסגרת כהונתו כחבר כנסת, כיהן כיו"ר ועדת הרפורמות במסגרתה העביר חוקים מרכזיים (עליהם הוא מספר בהמשך), וכן קידם שורה של הצעות חוק פרטיות ביניהן הצעת חוק להנהגת פנסיה לעצמאים, שעברה בקריאה טרומית ונהפכה להצעה ממשלתית כחלק מחוק ההסדרים; הצעת חוק להגדלת ההנחה לזכאי דיור הציבורי, הצעת חוק לבניית דירות קטנות בנות 3 חדרים והצעת חוק לפיצול דירות.

משרד הכלכלה, בראשו הוא עומד כיום, אחראי על קידום המשק בתחומי התעשייה, המסחר והשירותים. כמשרד כלכלי מוביל הוא אומר:"נפעל במגוון צעדים שמטרתם להביא לצמיחה ולשגשוג כלכלי של המשק הישראלי הן בזירה המקומית והן בשווקים הבינלאומיים. עם כניסתי לתפקיד שמתי דגש על קידום המשק הישראלי לנתיב חדשנות וצמיחה תוך חיזוק כושר התחרות בתעשייה ובסקטור העסקי, פיתוח כלכלי חברתי, הפחתת יוקר המחיה, שיפור הסביבה העסקית וכן מיקום ישראל בין 15 הכלכלות המפותחות בעולם. זאת במטרה להביא לקידום הצמיחה של המשק הישראלי, שיפור הפריון, הפחתת יוקר המחיה והגברת התחרות, משיכת השקעות, יצירת מקומות עבודה איכותיים, חיזוק העסקים הקטנים והבינוניים ועוד".

אלי כהן מימין בלבד copy

שימשת בתפקיד בכיר כמשנה למנכ"ל הכשרת היישוב. למה החלטת לוותר על משכורת גבוהה מאוד ולעבור לפוליטיקה?

"הבחירה לעבור מהמגזר העסקי ולהיות חבר כנסת הייתה כרוכה בלא מעט לבטים, במיוחד כשמצאתי שנהניתי ומצאתי אתגר בתפקידיי במגזר העסקי. תמיד חשבתי שאני צריך לעסוק בתפקיד ציבורי. כילד שגדל בשכונת תל גיבורים בחולון, זה נתן לי את ההבנה של החשיבות של מה המדינה עושה לצמצום פערים בחברה. החזון והעשייה של משה כחלון מאוד דיברו אלי. אנחנו מכירים עוד מהליכוד. כחלון הוא איש עם אג'נדה חברתית, איש צנוע, איש המחנה הלאומי. בפגישה שהייתה לי אתו הוא אמר לי שזו הזדמנות לבוא ולעזור למאות אלפי משפחות, וזה שכנע אותי מעל לכל שיקול אחר. היום אני יכול לומר, שעשיתי צעד נכון, כי הסיפוק גדול מאוד".

חשבת שתהיה שר כבר במשמרת הראשונה שלך בפוליטיקה?

"אציין שבהתחלה הוצע לי להיות סגן שר או יו"ר ועדת הרפורמות בכנסת. ויתרתי על תפקיד סגן שר כי חששתי שלא יהיה בתפקיד מספיק תוכן, ולכן ובחרתי להיות יו"ר ועדת הרפורמות, שהייתה ועדה חדשה שהוקמה רק בכנסת הנוכחית. לפי ההתמודדות היום על ראשות הוועדה, אני מבין שהיא הפכה להיות ועדה נחשקת, לשמחתי".

לאחרונה עבר החוק שקידמת לפיצול דירות צמודות קרקע. חוק שמאוד רלוונטי גם לעיר אשדוד. מה אומר החוק?

"החוק לפיצול בתים צמודי קרקע שעבר בקריאה שניה ושלישית במושב האחרון של הכנסת, הגיע על רקע המחסור בשוק הדירות להשכרה, בעיקר עבור זוגות צעירים. זה ניכר בעליית מחירי השכירות בשנים האחרונות, בד בבד למחסור בדירות של 2-3 חדרים שבנייתם הלכה והתמעטה בשנים האחרונות. החוק יאפשר לבעלי בתים צמודי קרקע לפצל את דירתם לדירה נוספת בהליך מקוצר כך שבכל דירה יהיו כלולים מטבח, שירותים וכניסה נפרדים. אני רוצה לציין לשבח את מנחם גלילי, שהגה את הרעיון לחוק ובזכותו קידמתי אותו בכנסת. אין לי ספק שהחוק יגדיל את היצע הדירות הקטנות להשכרה עבור הזוגות הצעירים, ויסייע בידם לחסוך את תשלומי הארנונה והאחזקה השוטפת".

 מה בכוונתכם לעשות בנושא יוקר המחיה?

"פשוט מאוד. הצרכן הישראלי יפסיק להיות פראייר. חשוב להבין- 50% מאזרחי ישראל מרוויחים מתחת ל7000 ₪ מדי חודש ובכל זאת סל המוצרים הישראלי גבוה בכ- 19% בהשוואה לOECD . אני מתכוון לשים סוף לחגיגה הזו, לא אתן שיגזרו קופון על הצרכנים שלנו. מטרתנו היא שמי שיוצא לעבוד, יתפרנס בכבוד".

 רפורמת הטואלטיקה שאתה מקדם לא מפסיקה לתפוס כותרות. מדוע דווקא מוצרי טואלטיקה?

"אנחנו במשרד הכלכלה נלחמים בגזל המותגים המיובאים וביוקר המחייה. אני יכול להגיד לך שאומנם התחלנו במוצרי הטואלטיקה אבל אנחנו לקראת טיפול בענפים נוספים כמו אוכל יבש, מוצרי היגיינה ועוד. בעניין מוצרי הטואלטיקה, קיימים פערי מחירים בלתי סבירים בין ישראל לעולם. על בסיס עבודה שערך משרד הכלכלה, נראה שישראל יקרה בלמעלה מ-40% ממדינות מפותחות בעולם. אנחנו מקדמים סדרת צעדים להורדת מחירי המוצרים המיובאים ביניהם: הוראות שקיפות מחירים, הגבלת כוחם של יבואנים בלעדיים, בחינת הסדרי בלעדיות של רשתות קמעונאיות בקניונים, קידום תקנות מקלות בייבוא תמרוקים, עידוד צרכנות נבונה ועוד"

אילו חוקים משמעותיים העברת במסגרת כהונתך כיו"ר ועדת הרפורמות?

"ועדת הרפורמות בראשותי העבירה 14 חוקים בקריאה שנייה ושלישית, שהיוו ברובם רפורמות חשובות מאוד. אחד החוקים המשמעותיים ביותר שאושרו בוועדה ויאושרו בכנסת זו רפורמת הבנקים; 47 שנה לא טיפלו במערכת הבנקאית הריכוזית. הריכוזיות משפיעה גם על העסקים, כי היא יוצרת גם ריכוזיות ריאלית. לכן אנחנו רוצים שהרפורמה לא תתבטא בהטבות בעמלות וריביות למשקי הבית, אלא גם בהקצאת אשראי בעיקר לעסקים; ברגע שיהיה יותר אשראי לעסקים תהיה יותר צמיחה במשק. בנוסף, לכך טיפלנו גם בנושא המימון החוץ בנקאי שמטרתו לפתוח מקורות אשראי נוספים לחברות והובלנו את הרפורמה במכון מתוך מטרה להקל ברגולציה ובאישורים ולהפחית עלויות".

קידמת את חוק פנסיה לעצמאים, מה אומר החוק ואיך רתמת את זאב רווח לנושא?

"חוק פנסיה לעצמאים הוא אבן דרך משמעותית בתהליך להסדרת התנאים הסוציאליים של העצמאיים. אין שום הצדקה לכך שלעצמאים המגיעים לגיל פרישה לא תהיה רשת בטחון כלכלית- גם להם מגיע להזדקן בכבוד, ולכן הובלתי את מתווה החיסכון הפנסיוני שנכנס לתוקף כבר בתחילת 2017. זאב רווח, האיש והאגדה, הוא איש מקסים שנענה להירתם לקידום המודעות לנושא חשוב זה ואני בהחלט מודה לו על כך".

הובלת את הרשות הלאומית להתחדשות עירונית. מה חשיבותה?

"התחדשות עירונית הינה אחד המפתחות לצרכי הדיור בישראל בעשורים הקרובים המשלבת את כלל האינטרסים הקיימים במערכת, שכן היא מאגדת בתוכה שימוש בתשתיות קיימות, החייאת מרכזי ערים ושדרוג המבנים הקיימים. מטרת הרשות היא להאיץ תהליכי מימושם של מתחמי פינוי בינוי ותמ"א 38 לסוגיהם, לאתר אזורים עירוניים שמהם ניתן לקדם תכנון שיחדש את פניהם, תהא המקור להנגשת המידע לדיירים ומתן כלים מקצועיים ותקציבים לרשויות המקומיות. פרוייקטי התחדשות עירונית מהווים בשורה חברתית, מעבר להיותם פרוייקט נדל"ני, שכן בניינים חדשים יחליפו בניינים ישנים, יהיו אפשרויות דיור חדשות, בעיקר באזורי הביקוש וכן יהוו הזדמנות חברתית לשדרוג ופיתוח השכונות שהוקמו בעבר ע"י המדינה והוזנחו ויהפכו לפרוייקט חברתי משמעותי יותר מפרוייקט שיקום שכונות של מנחם בגין ז"ל".

פר לי משהו שלא יודעים עליך

"עד היום אני משחק כדורסל בימי שישי, כבר 30 שנה עם חברים מבית הספר היסודי במגרש של בית הספר".

עשית כל כך הרבה בזמן כל כך קצר. אתה מספיק לבלות עם ארבעת ילדיך?

"העבודה אכן מאוד אינטנסיבית. אנחנו עושים הרבה, אבל לצד העבודה הקשה, מרגישים סיפוק גדול. ההזדמנות באמת להשפיע ולשנות היא לא משהו של מה בכך, ולכן אני תופס אותה בשתי ידיי. בסופי שבוע אני משתדל לנוח ולבלו זמן עם המשפחה והחברים".

 לסיום, בימים אלה אתה סוגר שנתיים וחצי מאז נכנסת לחיים הפוליטיים. איך אתה מסכם?

"בדיוק לפני שנתיים וחצי עמדתי מעל דוכן המליאה בכנסת ופתחתי את נאומי במשנה ממסכת אבות "דע מאין באת ולאן אתה הולך". אני רואה את החברות בממשלה ובכנסת כזכות גדולה שנפלה בחלקי, אך יש לי גם אחריות עצומה לאלה ששלחו אותי לכאן. חשוב שנשמע את קולם של האזרחים שבחרו בנו ותולים בנו את תקוותיהם, שנצליח לייצר מנהיגות שבאה מן העם ופועלת למענו".