ashdod10 logo

ישראלית בכאילו

מכבי "קפלן" אשדוד/באר טוביה תפתח בקרוב את עונת 17/18, העונה השמינית של הקבוצה בליגת העל מאז עלייתה/ עם מאמן מתאזרח, שלושה שחקנים מתאזרחים וארבעה זרים, אשדוד תנסה לעשות משהו שלא עשתה הרבה זמן, להיכנס לפלייאוף העליון
אביחי דלאל | שלישי, 03 אוקטובר 2017 07:57

מכבי אשדוד עלתה לליגת העל בעונת 08/09 זו לאחר שהיא הייתה הקבוצה היחידה שהצליחה לעבור בבקרה התקציבית ומאז הקבוצה לא ירדה, טכנית היא ירדה בעונת 13/14, אבל נשארה בדרך פוליטית/תקציבית למרות שסיימה במקום האחרון.

המועדון שרושם שמונה שנים בליגת העל הספיק לעשות דברים יפים, בעונה הראשונה הם הגיעו לחצי גמר גביע המדינה ולפלייאוף העליון, עונה לאחר מכן הגיעה הקבוצה לגמר הפלייאוף שברשותה שחקנים כמו ג'וש דאנקן, ג'וש קרטר, אלכס טיוס ומאיר טפירו, עונה לאחר מכן הגיעה הקבוצה לחצי גמר הגביע בשנית וגם שם הודחה לאחר משחק נגד מכבי תל אביב הגדולה. עונה לאחר מכן, הגיע הקבוצה לגמר גביע ווינר ולחצי גמר גביע המדינה, בשניהם הפסידה למכבי תל אביב, לפני שתי עונות רשמו הישג שיא בגביע המדינה כשהגיעה הקבוצה לגמר והפסידה למכבי תל אביב תחת הדרכתו של המאמן, צביקה שרף. אשתקד, הקבוצה הגיעה לחצי גמר הגביע, הודחה נגד מכבי תל אביב וסיימה במקום הלפני אחרון. אשדוד למעשה לא הגיעה לפלייאוף מאז עונת 11/12.

ישראלית בכאילו: מכת המתאזרחים באשדוד

אשדוד החתימה הקיץ שלושה מתאזרחים מיטשל וואראץ', ג'ימי מקדונלד ואדם הוניג חתמו בקבוצה שניים מתוכם (וואראץ' ומקדונלד) שיחקו תחת הדרכתו של מאמן הקבוצה החדש, בראד גרינברג בנבחרת ארצות הברית למכביה שנערכה השנה.

שנה לאחר שעלתה הצעה לשנות את חוק המתאזרחים לשניים לכל היותר בכל קבוצה, אשדוד החתימה שלושה שחקנים מתאזרחים.

הצד אופטימי: גרינברג אולי מכיר אותם לאחר שהדריך אותם במכביה שנערכה השנה.

הצד הפסימי: הרמה במכביה היא לא הרמה הגבוהה ביותר, כך שעל אף הזכייה לא בטוח שנזכה לראות את השחקנים הטובים ביותר, הסטטיסטיקה של אותם שחקנים בקבוצות טיפה מאכזבת ואותם שחקנים הגיעו על חשבון ישראלים שמוכחים בליגה.

23523563263623534

ישראלית באמת: קצת על הישראלים שהגיעו לאשדוד

אשדוד החתימה העונה את גוני יזרעאלי, נמרוד לוי, אלכס צ'וברביץ' ואדם אריאל. על הנייר זו בנייה מאוד מעניינת שכן, שחקנים צעירים כמו אדם אריאל ונמרוד לוי ישתפו פעולה עם שחקנים בעלי נסיון כמו גוני יזרעאלי ואלכס צ'וברביץ'. למרות הבנייה היחסית חכמה שהכישרוניים סופגים ולומדים מהניסיון של הוותיקים, אף אחד מהשחקנים הישראליים של אשדוד לא עבר 6 נקודות בממוצע למשחק בליגה לאורך כל הקריירה כשאריאל הצעיר עם ממוצע קריירה של 3.7 למשחק, לוי עם 2.9 נקודות למשחק, צ'וברביץ' עם 5.6 נקודות למשחק וגוני יזרעאלי עם 5.7 כשבעונת השיא שלו בקריירה קלעה 9.6 נקודות למשחק אי שם לפני 11 שנים במדי עפולה/גלבוע. אדם אריאל סיפר על כך:"גוני יזרעאלי מביא איתו המון ניסיון, הוא יודע איך קבוצה צריכה להראות ומראה לכולם איך לשחק נכון. הוא נכס מדהים לקבוצה, גם עבורנו הישראלים וגם לזרים, להם הוא מסביר כל מה שצריך לדעת על הליגה. הוא מחבר את הקבוצה, זה בעצם כמו עוד מאמן. אני חושב שהוא מוסיף לנו המון ועושה את כולם טובים יותר. אלכס הוא עוד שחקן מוכח בליגה, שיתרום לנו המון. יש לו גוף גדול והמון איכויות, אני חושב שהוא הולך להיות מאוד דומיננטי השנה בליגה. חוץ מזה, הוא אישיות מעניינת ובחור ממש מצחיק, כיף שהוא איתנו".

הצד האופטימי: גוני יזרעאלי יעביר מהנסיון שלו, הוא שחקן ותיק ואמוציונאלי שמכניס הרבה אנרגיות לקבוצה ושומר מעולה, הוא אחד משלושת השחקנים היחידים שלקחו שני אליפויות ישראל מבלי לשחק במכבי ת"א. אדם אריאל, ימשיך במגמה מתחילת העונה הקודמת. נמרוד לוי, יעשה את עונת הפריצה שלו ואלכס צ'וברביץ' יעמוד בציפיות וישתמש בבגרות שלו והאתלטיות ויעשה עימם חסד במשחק הצבע.

הצד הפסימי: גוני יזרעאלי בעל התדמית של הילד הרע, יכניס רעל לחדר ההלבשה ומצב כזה גם גרינברג יתקשה לתקן. נמרוד לוי לא יפרוץ. אדם אריאל, לא יחזור בכושר מיטבי מהפציעה הקשה שליוותה אותו אשתקד ואלכס צ'וברביץ' ייאכזב.

מאמן אגדי: שובו של גרינברג לארץ הקודש

גרינברג בן ה-63 זכה באליפות עם מכבי חיפה ב-2012/13 וכעבור שנה נעצר עם הפועל ירושלים בחצי גמר הפלייאוף. בשנים האחרונות הוא אימן בליגה הטורקית והרוסית. לפני מספר חודשים מונה למאמן נבחרת קוסובו.

במסיבת העיתונאים שנערכה לפני כשבועיים, אמר גרינברג "המציאות היא שאנחנו עובדים כאן עם תקציב שונה ממה שהיה לי בחיפה או בירושלים, אבל גם בכסף נמוך יותר אפשר ליצור קבוצה טובה שתשחק כדורסל טוב, יש לנו אתגר גדול כאן ואנחנו מודעים לכך. בשנים האחרונות היה לי ניסיון גם מהצד הזה עם קבוצות פחות עשירות, ככה שזה בטח לא יהיה תירוץ מבחינתנו. אני רוצה שנצליח להיות תחרותיים, אנחנו נעבוד קשה בכל אימון ובכל משחק. זה מה שיפה בכדורסל, הכסף לא משחק על המגרש. אני נרגש להיות פה ושמח לחזור לישראל. עברו כמה שנים בלי שאשדוד הייתה בפלייאוף ואני אנסה להחזיר אותה לשם. אני מקווה שבעוד תשעה חודשים אסתכל גם על העונה הזו כהצלחה, כמו בחיפה ובירושלים". והוסיף "אני לא בורח מהציפיות, הלחץ הוא מה שאתה עושה ממנו. כל מאמן שעומד מול המצלמות יגיד לכם שהוא רוצה שהקבוצה תהיה טובה, אבל בשלב הזה אין לזה משמעות. זה תהליך, יש לנו המון שחקנים חדשים שמשחקים לראשונה ביחד, כולל מספר מתאזרחים שמעולם לא שיחקו בישראל ויצטרכו לעשות התאמות. ייקח לנו זמן כדי לראות מה יש לנו בידיים, אבל גם זה כיף מבחינתי, אני אוהב לאמן".

הצד האופטימי: אחרי שש שנות גלות, מכבי אשדוד תגיע לפלייאוף העליון.

הצד הפסימי: אשדוד תמשיך להיאבק בתחתית הליגה, כשברשותה תקציב נמוך מאוד ביחס לקבוצות אחרות, גם המאמן לא יוכל לעשות קסמים.

הדולפינים: מלווים אותם מ-2009

למכבי אשדוד יש קהל אוהדים יציב שכולל את אירגון האוהדים "DM09", הדולפינים מלווים את הקבוצה מעונת 2009 לכל מקום בארץ, מהגלבוע שבצפון לאילת הדרומית, הארגון דואג לחולצות, צעיפים, מופעי פירוטכניקה ושירי עידוד לשחקנים ולקבוצה. בשנים האחרונות, אוהדי הקבוצה לא זכו לחייך יותר מדי, הם דוחפים את הקבוצה בכל משחק ולפעמים זה מגיע בצורה עיוורת גם כשהקבוצה נראית רע, הדולפינים עברו הרבה עם הקבוצה, עברו מחאות וריבים, אבל תמיד היו שם לתמוך.

תחזיות וסיכומים

אדם אריאל, קפטן הקבוצה אמר בראיון לאתר מנהלת ליגת העל שבמידה והקבוצה לא תעלה לפלייאוף העליון הוא יתאכזב באופן אישי. במשחקי ההכנה, אשדוד גברה במשחק הראשון על הפועל אילת 81-76 כשהשחקנים הבולטים היו אריאל, לוי ולאורי, בשני משחקי הכנה נוספים, הפסידה אשדוד להפועל ת"א ובני הרצליה בשני המשחקים וואראץ', לאורי והנרי סק.

כאמור, מבחינת הבנייה מאמן הקבוצה מוכח והביא עימו שלושה מתאזרחים שהוא מכיר את צורת המשחק שלהם והם הגיעו על חשבון ישראלים מוכחים, לצידם ישחקו שחקנים צעירים וותיקים, על הזרים שכמעט ולא הוזכרו נוסיף, שחלקם מוכרים כמו סנטר נבחרת פינלנד ג'ארד לי וקמרון לונג ששיחק אשתקד במדי ראשון לציון, לצידם של דיוויד לאורי והנרי סק שעל פי סטטיסטיקה נראים לא רע. מאמן הקבוצה, בראד גרינברג, הוכיח בעבר את הגדולה שלו, הוא מכיר את הארץ, יש לו רקע עשיר בכדורסל ברמות הגבוהות ביותר, גם ב-NBA. אשדוד במצבה הנוכחי, לא נראית מאריות הליגה, על הנייר כל הקבוצות שהם לא מכבי תל אביב והפועל ירושלים הך שוות ערך ויכולות לנצח אחת את השנייה בכל רגע נתון, לאשדוד בהחלט יש את הפוטנציאל לעשות משהו שהם לא עשו הרבה זמן, להגיע לפלייאוף העליון.